Skocz do zawartości

Pająk bez Muchy


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Piotrek, który to z filtrów Ha daje takie eleganckie halo wokół jaśniejszych gwiazdek?

Skala szacunek pełny, ładna fotka może być po dodaniu LRGB :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Piotrek, który to z filtrów Ha daje takie eleganckie halo wokół jaśniejszych gwiazdek?

Skala szacunek pełny, ładna fotka może być po dodaniu LRGB :)

Maćku, to ten filtr, który kupiłem od Ciebie w komplecie z kamerą. Baader 7um.

A co do halo to przyznaję bez bicia, że trochę się nad nim poznęcałem. Wyszło, jak widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś chciał coś zmienić to mogę polecić ASHA Astronomika. Na razie mimo usilnych starań nie udało mi się zarejestrować halo nawet wokół jasnych gwiazd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Jak byś chciał coś zmienić to mogę polecić ASHA Astronomika. Na razie mimo usilnych starań nie udało mi się zarejestrować halo nawet wokół jasnych gwiazd :)

To ta seria 12nm ? Trochę szerokie pasmo. Astronomik ma też serię 6nm ale nie widziałem nigdzie oznaczenia ASHA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MaPa napisał:

To ta seria 12nm ? Trochę szerokie pasmo. Astronomik ma też serię 6nm ale nie widziałem nigdzie oznaczenia ASHA.

Mają 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p354_Astronomik-ASHA6nm1----H-Alpha-CCD-Filter--6-nm--1-25-inch-mounted.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MaPa napisał:

To ta seria 12nm ? Trochę szerokie pasmo. Astronomik ma też serię 6nm ale nie widziałem nigdzie oznaczenia ASHA.

Są 6 nm, pod linkiem podał kolega. Mam taki od niedawna i jestem mega zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pablo12311 napisał:

Maćku a tlen również masz? Jak się zachowuje?

Nie , na tlen zbieram ale mówiąc szczerze Baadera zachowuje się nieźle i nie wiem czy będę zmieniał

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, kosmit napisał:

Ten Astronomik to normalny dawny/obecny filtr ccd 6nm / 12nm. Żadna nowość, tylko nazwa handlowa się zmieniła. Wodór to ASHA, tlen to ASO, siarka ASSU :)

I tak i nie. Filtry ASHA są selekcjonowane i certyfikowane przez producenta na odpowiedni zakres jasności optyki. Mój na przykład ma certyfikat f2.8 do nieskończoności. Standardowe Ha 6 nm nie mają tego certyfikatu. W razie czego jest podstawa do reklamacji a nie jak z moim supernarrow Baadera gdzie w zasadzie nikt nie był mi w stanie powiedzieć, dlaczego nie działa z optyką f3. Jedni twierdzili że do f3 to powinien być superfast, inni że nie. Summa summarum byłem w plecy ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

W razie czego jest podstawa do reklamacji a nie jak z moim supernarrow Baadera gdzie w zasadzie nikt nie był mi w stanie powiedzieć, dlaczego nie działa z optyką f3. Jedni twierdzili że do f3 to powinien być superfast, inni że nie. Summa summarum byłem w plecy ja.

A z wolniejszą optyką ( f/5 - f/8) działa? czy nie zawracać sobie głowy tymi filtrami?. Te selekcjonowane Astronomiki wydają się być jakąś opcją. Nikt nigdzie nie był w stanie powiedzieć jaka jest przepuszczalność tych super NB Baadera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.