Skocz do zawartości

[Astroberry] - guidingowy zygzaczek


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zakładam nowy temat bo ten dotyczący Astroberry rozrósł się i wyszukanie cokolwiek w nim zaczyna przypominać szukanie igły w stogu siana.

 

W sumie trzeba pomyśleć o założeniu dedykowanego podforum dla INDI/RPi/Astroberry (@Paether, pomożesz?)

 

Podczas piątkowej nocy foceniowej po raz pierwszy użyłem maliny w terenie, wszystko było by super gdyby nie jeden fakt. Jak to mówią zdjęcia warte tysiąc słów więc zilustruję problem zdjęciami:

 

1. Sesja idzie w najlepsze, schodzą bardzo dobre klatki

1.jpg

 

To co teraz się dzieje niestety dzieje się bez mojej wiedzy, gdyż łupałem właśnie w kłejka z grupą znajomych.

 

2. Przyszło lekkie zachmurzenie, guider (na 99%) zgubił gwiazdę, ale naświetlanie idzie dalej i schodzi taka klatka:

2.jpg

 

Widać, że Astroberry próbuje przesuwać montaż w trakcie naświetlania

 

3. Następna klatka

3.jpg

 

Teraz w drugą stronę

 

4. Kolejne próby korekty

4.jpg

 

Po chwili zachmurzenie przechodzi, guider startuje normalne prowadzenie i schodzi klatka:

5.jpg

 

Widać definitywne przesunięcie kadru, tak jakby system uznał, że wszystko wróciło do normy i nie zrobił sprawdzenia kadru czy jest on tam gdzie być powinien (a nie był).

 

Czy jest jakaś opcja, że po utraconej gwieździe do guidowania astroberry skoryguje kadr przez zrobienie PS czy zawsze będzie uznawał, że kadr jest ok i nieważne ile się przesunie to będzie dla niego ok?

@RadekK - jakiś pomysł? Ktokolwiek?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

A ty byś chciał jak w SGP?

Tak, oczywiście że tak - skoro astroberry jest takim kombajnem do zdalnej autonomicznej akwizycji to wydaje mi się, że takie ustawienie występuje na 100% tylko ja nie wiem gdzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Dziwne że taki odjazd jakby mont całkiem przestał prowadzić.

Nie przestał prowadzić bo ruchy są w różnych kierunkach - tak jakby coś szukał (może gwiazdy do guidingu). W każdym bądź razie, to że jeździ jest dla mnie sprawą drugorzędną - jakby po powrocie gwiazdy do guidingu zrobił PS i skorygował kadr to dla mnie by było wystarczające.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, apolkowski napisał:

Można ustawić opcję przerwania sesji jeśli błąd prowadzenia przekroczy zadany limit. Nie wiem, czy można wtedy kazać mu zrobić ponowne "celowanie". 

Tak, wiem, że można ustawiać przerwania sesji w przypadku błędów (i wznawianie co jakiś czas), ale bez ponownego celowania ta opcja jest co najwyżej totalnie zbędna.

Brak ponownego ustawiania na kadr jest dla mnie automatycznym wykluczeniem astroberry z używania :-( a zaczęło mi się już podobać - serio, ciężko mi uwierzyć, że taki kombajn nie ma tak elementarnej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dany job (pojedynczy wiersz w schedulerze) się wysypie z powodu jakiegoś errora to przy włączonej opcji ponawiania, oraz przy zaznaczonej opcji allign dla tego joba, jak scheduler wystartuje na nowo z tym jobem to wykona się allign.

 

Czytałem fora i nie znalazłem opcji na plate solve na żądanie. Jedynie jak job będzie anulowany a miał ustawione allign to jak go scheduler na nowo wystartuje to się zrobi plate solve.

 

Ogólnie to ludzie piszą że zamiast robić job np 50x120s, to rozbić na mniejsze grupy gdzie dla każdej grupy zrobi się allign jak go zaznaczyłeś dla joba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był poruszany na forum indilib. Czy używałeś algorytmu "SEP Multistar" ?. Algorytm dąży do przywrócenia pozycji gwiazdy guidera. Ta opcja działa tylko do rozmiaru "ramki" guidera czyli max 128x128px. Guidujesz przez szukacz to może tak szybko gwiazda nie ucieknie.

 

Inna możliwość, bardziej obejścia problemu, wymagająca użycia Scheduler a nie Sequence, to podzielenie sekwencji na mniejsze fragmenty poprzez opcję powtarzania n razy i zaznaczenia opcji ponownej alignacji po wykonaniu każdego zadania (Force Re-alignment Before Starting Each Job). Czyli prościej zamiast uruchamiać np 100 klatek robisz np. 10 i powtórzenie 10 razy. Minus taki, że po każdych 10 klatkach będzie recentrowanie.  Alignacja jest dość szybka ale zawsze to strata czasu. W mojej ocenie opłacalne, jak nie jesteśmy pewni pogody.

 

ss2_2020-08-29.jpg

 

 

ss3.jpg

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, orlen napisał:

W sumie scenariusz powinien być prosty do zaprogramowania, po kazdej klatce Plate solve i iesli kadr odjechał powyżej ileś% zatrzymuje guiding, robi goto, Plate solve, odpala guiding i kontynuuje sesję

To zdecydowanie za dużo czasu stracę na PS co każdą klatkę. Ma robić align po jakimś błędzie a nie po każdej klatce, czy nawet po 10 klatkach.

 

2 minuty temu, beny napisał:

ak dany job (pojedynczy wiersz w schedulerze) się wysypie z powodu jakiegoś errora to przy włączonej opcji ponawiania, oraz przy zaznaczonej opcji allign dla tego joba, jak scheduler wystartuje na nowo z tym jobem to wykona się allign.

 

Czytałem fora i nie znalazłem opcji na plate solve na żądanie. Jedynie jak job będzie anulowany a miał ustawione allign to jak go scheduler na nowo wystartuje to się zrobi plate solve.

 

Ogólnie to ludzie piszą że zamiast robić job np 50x120s, to rozbić na mniejsze grupy gdzie dla każdej grupy zrobi się allign jak go zaznaczyłeś dla joba.

Nie używałem schedulera - odpaliłem sesję z poziomu sekwencji.

 

Czyli jeśli mam ustawioną serię 10x300sek i po 1 klatce przejdą chmury i dostanę to co powyżej to będę miał 9 klatek do kosza. To co napisałeś to obejście problemu ale nie jego rozwiązanie. To też nie jest kwestia PS na żadanie tylko weryfikacji poprawności kadru po wystąpieniu błędu - to podstawowy element dla programu, który ma obsługiwać autonomiczną akwizycję.

 

Byłem PRZEKONANY, że taki kombajn ma opcję, że jak gwiazda do straci gwiazdę do guidingu to po odzyskaniu jej robi align z obiektem. Jeśli to się potwierdzi to z przykrością rezygnuję z maliny i szukam miniPC.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rambro napisał:

Temat był poruszany na forum indilib.

A widzisz, nie szukałem tam

 

3 minuty temu, rambro napisał:

Czy używałeś algorytmu "SEP Multistar" ?. Algorytm dąży do przywrócenia pozycji gwiazdy guidera. Ta opcja działa tylko do rozmiaru "ramki" guidera czyli max 128x128px. Guidujesz przez szukacz to może tak szybko gwiazda nie ucieknie.

Tak, używałem tego algorytmu. Nie pamiętam jaką mam ustawioną ramkę ale z tego co pamiętam to 64x64px. Guiduję nie przez szukacz ale przez dedykowany refraktor do guidingu (280mm ogniskowa, więc jest sporo większa niż szukacza).

 

Niemniej bardziej chodzi mi o align po utracie gwiazdy do guidingu, ale to już widać, że tej opcji brak.

 

szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Pav1007 napisał:

To zdecydowanie za dużo czasu stracę na PS co każdą klatkę. Ma robić align po jakimś błędzie a nie po każdej klatce, czy nawet po 10 klatkach.

 

 

 

P.

nie czekasz na plate solve, odpalasz kolejną klatkę, plate solve w trakcie i w razie przekroczenia limitu przerywa i poprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, orlen napisał:

nie czekasz na plate solve, odpalasz kolejną klatkę, plate solve w trakcie i w razie przekroczenia limitu przerywa i poprawia.

To jeśli pokażesz mi jak to oprogramować na Astroberry to będzie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wątek na forum o tej funkcji. Krótko, koleś zaczął pisać, ale coś przestało działać. Skumał się że to nie jest trywialne i zarzucił narazie prace nad tym. Namawia do zaznaczenia "Force Re-Allign before each job".

 

https://www.indilib.org/forum/wish-list/7513-desperately-needed-feature-better-guide-star-loss-recovery.html?start=48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawianie akwizycji po odzyskaniu prawidłowego guidingu jest dostępne, ale czyba miałeś to wyłączone.

Opcji takiej, że po błędzie guidingu jest plate-solve, slew i ponowienie akwizycji w wersji z fabryki nie ma albo nie wiem że jest. A w ogóle jest jakieś oprogramowanie, które wykonuje taką procedurę? To zdecydowanie nie jest trywialne, bo zmiana kadru na skutek błędu prowadzenia wpływa na model nieba, który jest budowany przy każdorazowym plate-solve. "Dociąganie" do kadru kolejnym plate-solve zasadniczo jest możliwe, ale z doświadczenia wiem, że może powodować błędy przy każdym kolejnym "slew to target" bez zresetowania modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ccdciel realizuje coś podobnego 

 

https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/preferences#auto-guiding

 

Star lost recovery

In the case the guide star is lost we can cancel and restart the current exposure after a number of guide step without star. This is for the case we know the current exposure will be lost anyway so there is no need to loss more time by completing this exposure.

 

Then if the star is not recovered after a given time we can try to restart the guiding. This is useful if the star as moved just out of the search area. But this can also make the sequence to continue with an unacceptable offset, this can be avoided by checking for target drift. A value of zero disable this function.

Finally we can abort the current sequence after some time. Useful if the target is behind tree or cloud, maybe the next target is at a better position.

 

Guiding drift control

If the current guide position drift by more than the configured value a message is show in the log and eventually the current exposure is canceled and restarted. We can wait for the delay to let the guiding to recover before to restart the  exposure. 

 

Albo to:

 

https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/preferences#sequence

 

a szczególnie ten fragment:

 

Recenter sequence target that drift

For various reason you may observe the target to slowly drift in the image field during the night. The obvious symptom is large black border around the final image after registration and stacking.

You can observe this because you are not auto-guiding. But also when guiding with a separate guide scope because of slow flexion of different mechanical and optical parts.

 

With this option the program plate-solve every image taken during a sequence to compute the drift from the initial target position. If the drift is larger than the value set, it plan a recenter before the next exposure.

To make this possible it is required the image exposure time in the sequence is larger than the astrometry timeout.

The last point to check is the drift value you set here must be larger than 1.5x the slew precision and also larger than 2x or 3x the ditheri ng if any.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RadekK napisał:

A w ogóle jest jakieś oprogramowanie, które wykonuje taką procedurę?

w SGP po stracie gwiazdy do guidingu włącza się tryb Recovery, który przez określony przez użytkownika czas, w interwałach próbuje odzyskać gwiazdę do guidowania (Auto star w PHD2), jak odzyska wykonuje PS i porównuje go z koordynatami obiektu - przesuwa montaż tak by ustawienie było w zadanym przez użytkownika błędzie i odpala sesję. Ten tryb niejednokrotnie uratował mi sesję, gdy na 2h w środku nocy przyszły chmury, on próbował odzyskać aż mu się udało i kontynuował naświetlanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam 100% pewności ale PHD2 po utracie gwiazdy a następnie jej odzyskaniu dociąga guidingiem do gwiazdy na której prowadziłeś wcześniej - pod warunkiem że (1) nie używasz autostar bo wtedy może wyszukac inną gwiazdę i (2) drift nie przekroczył ramki ustawonej w PHD2 w której szuka gwiazdy. Pamiętaj, że w Ekos możesz używać zewnętrznego programu do guidingu np. PHD2. Wystarczy, że wybierzesz w profilu PHD2 jako guider i przed odpaleniem guidingu będziesz miał uruchomione PHD2. Ekos łączy się po sieci z PHD2 i całością sterujesz w jednym programie, ale robotę robią dwa.

Co do plate-solvingu po przerwaniu guidingu to wydaje mi się, że nie ma obecnie takiej opcji. Zachęcam do zgłoszenia takiego ficzera tutaj https://invent.kde.org/education/kstars/-/issues

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ccdciel  jest na Linuxa, więc można spróbować użyć na malinie. Ktoś próbował ?. Z tego co piszą na forum indi funkcja jest w trakcie opracowywania, więc powinna się pojawić za jakiś czas.

 

17 godzin temu, RadekK napisał:

....To zdecydowanie nie jest trywialne, bo zmiana kadru na skutek błędu prowadzenia wpływa na model nieba, który jest budowany przy każdorazowym plate-solve. "Dociąganie" do kadru kolejnym plate-solve zasadniczo jest możliwe, ale z doświadczenia wiem, że może powodować błędy przy każdym kolejnym "slew to target" bez zresetowania modelu.

Nie rozumiem, dlaczego jest to tak skomplikowane. Jak zauważę taki problem to i tak ręcznie wykonam alignację i wtedy model teleskopu się nie posypie ?. Czy INDI do goto używa tego modelu z każdym montażem?. Myślałem, że ta funkcja jest zależna od sprzętu i współpracuję tylko z niektórymi producentami Losmandy, Celestron, EQmod etc. Czy to nie jest tak, że Indi tylko pomaga zbudować ten model w oprogramowaniu montażu a samo zapewnia jedynie synchronizację pozycji ?. W przypadku takiej "katastrofy" lepiej nawet zresetować model bo i tak plate solve w najgorszym wypadku w kilku krokach trafi idealnie w obiekt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.