Skocz do zawartości
  • 0

Dobór Guidingu


marro

Pytanie

Cześć, Szukałem na forach informacji ale ich nie znalazłem - więc zakładam pytanko. Jakie są zasady doboru guidingu? Cośtam próbuję fotografować a ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem EQ6R PRO więc jest sprzęt i chęci i zacięcie do robienia zdjęć z dłuższymi czasami naświetlania. Chciałbym w związku z tym zaopatrzyć ten montaż w guiding i nie bardzo wiem od czego zacząć. Czy ktoś by mi coś podpowiedział czym należy się kierować? 

Zapewne zapytanie trzeba jeszcze uzupełnić o informacje o sprzęcie optycznym. Aktualnie posiadam SCT 9,25 a więc ogniskowa 2350 z reduktorem 0,63 (a więc niecałe 1500mm) drugi teleskop to refraktor 152/760. 

Będę wdzięczny za każdą pomoc i wskazówkę. 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Sct8 na eq6 prowadziłem zwykłymi szukaczem i kamerą alccd 5-II, dlaczego -bo taki zestaw miałem.  Efekty to ok 120s na klatkę.  Sct w astrofoto to ciężki  kawałek chleba. Polecam przygotować  się na problemy z wyważeniem i ostrzeniem(ruszające się lustro). Przy zastosowaniu wyciągu akcesoryjnego  i reduktora robi się ciężki na tył i konieczne są przeciwwagi na przód. Oag może być lepszym pomysłem,  ale w polu widzenia będzie niewiele gwiazd. Jaki rejestrator planujesz zastosować?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Już tu był jeden kolega co próbował guidować SCT 9.25 na EQ6. Awykonalne. Od razu nastaw się na ten refraktor, zastosuj guider 50 mm f 4 i kamerkę zwo asi 120  mini albo T7 i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Maro21 napisał:

Jaki rejestrator planujesz zastosować?

Zapewne zacznę od lustrzanki- bo mam. Jak się okaże, że nie jest dobrze to będę grzebał i pytał co jest lepsze. NIe mam ciśnienia na fotografie z tych teleskopów. Jak się okaże, że nie daję rady albo to pewnie pomyślę o czymś innym. Chodzi mi po głowie Newton 150/750 albo ten 200/1000 albo jakiś Red Cat. Teraz wychodzę z założenia, że na kupowanie zawsze będzie czas. Na początek poeksperymentuję z tym co mam. Póki co próbuję astrofotografii lustrzanką na Fastronie.  "Problem" jest taki, że mieszkam na względnie ciemnej wsi. I nierzadko bywa tak, że wyglądam przez okno "o k...a ale łądne niebo"  i z fastronem 5 minut później mogę zaczynać pstrykanie. Rozstawienie teleskopów, wychłodzenie itp. to już jakieś przedsięwzięcie. 

Ostatnio wyszedłem o północy w szlafroku wpuścić gości ( bo mam parę pokoi do wynajęcia) to o drugiej w nocy żona dzwoniła gdzie jestem :original:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na astrobin ludzie prowadzą sct- eki dokładnie wszystkimi kamerami dostępnymi na rynku, przez oagi , luneteki i teleskopy na piggyback. Efekty też są  różne  , ale najczęściej dostateczne. Do autora tematu: to od Ciebie zależy ile kasy chcesz wydać,  ale zaczynać od 1500mm to jest duże  wyzwanie, trzymam kciuki.

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.