Skocz do zawartości

Felerne filtry Baader CCD SII i OIII?


everr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Od niedawna jestem posiadaczem filtrów Baadera CCD Ha, SII i OIII. Próbowałem już nimi pierwsze obiekty, a z racji, że jestem bardzo początkujący oraz cierpiący na brak czasu nie byłem w stanie dobrze ich przetestować.

Orion wyszedł "jakoś" i mnie to nie zmartwiło. Ostatnie kilka pogodnych nocy pozwoliło na dłuższe posiadówki, podczas których chciałem wykonać swoje pierwsze SHO. Po 4 godzinach naświetlania filtrem Ha uzyskałem jak na mnie rezultat bardzo zadowalający. Natomiast następne noce z tlenem" doprowadziły mnie do zapaści. Jedyne  uzyskałem to w zasadzie tło plus gwiazdy. Żadnej, no może prawie żadnej mgławicy. Filtry pracują w kole i jakoś nie rzuciło mi się, że tlen wygląda inaczej. Nie mam możliwości przykręcenia go inaczej. Znalazłem gdzieś w internecie poradnik odnośnie rozpoznania montażu filtra i wygląda mi to na fabryczną wadę. Macie większe doświadczenie w tej materii i proszę o radę. Jeśli faktycznie jest odwrócony to czy można go samemu skorygować czy lepiej odesłać go w ramach reklamacji do DO? Czy może to kwestia długości i ilości materiału?

 

Do tego nie mogę spać przez dziwne jasne i ciemne winiety widoczne na flatach. Najbardziej na siarce. Czy to normalne czy coś gdzieś nie gra?

 

Sprzęt to

SW ED80, F/R-0,85x, ASI1600MM PRO

Poniższe zdjęcia to Ha~50x300s; SII~28x300s;OIII~23x300s

Wszystko UG,-20stC

Każda sesja w okolicy pełni.

Ha - stack i rozciągnięcie bez flatów

Ha - bezpośrednio po stacku i rozciągnięciu

 

Masterflat Ha

flat_Ha.thumb.jpg.15adcfea5c6191b4dbaf3fb0a551797c.jpg

 

 

SII - j/w

SII_stack.thumb.jpg.c5cbf8ac62f4344c94689b8a057aded9.jpg

 

Masterflat SII

flat_SII.thumb.jpg.06151bce21b5fcf42b311de6b3d8dd0f.jpg

 

 

OIII - j/w

OIII_stack.thumb.jpg.6e575449a5cad9d00052f6642b03e0f2.jpg

 

Masterflat OIII

flat_OIII.thumb.jpg.8a02afc9ef6fd6f6f601e4eaf737c4cc.jpg

 

Filtry w kole - kolejność Ha, SII, OIII

20210315_151620.thumb.jpg.6ba73889b430bd4e37265eb0ad8a6d4a.jpg

 

PS: Wiem wiem o paprochach. To chyba reduktor coś ma. Bo jak nim obracam to paprochy zmieniają miejsce bytowania.

 

20210315_151630.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest dobrze, to nie filtry. Fotografowałeś w okolicy pełni, więc tak na prawdę tylko Ha wchodzi w grę, bo to gaz "najmocniejszy". O fotografowaniu OIII w takich warunkach, to zapomnij, on jest najbardziej podatny na wszystkie LP, księżyce, mgły, dymy, cirrusy, czy inne zanieczyszczenia. SII mniej, ale jego jest mało i dlatego także słabo się rejestruje. Oczywiście wszystko zależy od obiektu. Generalnie OIII i SII  robisz bez księżyca. Twoje zdjęcie OIII jest po prostu mega zaświetlone przez księżyc i LP, a sygnał tlenu mgławicy był za słaby, że by w takich warunkach się zarejestrować. Tlen jest strasznie ciężki, więc się nie zniechęcaj. Zrób sesję podczas nowiu, to zobaczysz różnicę. Jeszcze jedna sprawa. Ponieważ OIII i SII to "gazy słabe", musisz je dopalić co najmniej dwa razy więcej niż Ha. Ty masz 2x mniej :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne zdjęcia nie mają biasów i master darków. Chciałem pokazać czysty materiał.

 

Flaty robiłem w ciemnym garażu a na teleskopie stał tablet.

Dekiel koła pasował idealnie. Rant w EWF mini jest na deklu. Po drugie jeśli w deklu byłaby przerwa to na każdym filtrze w tym miejscu miałbym takie flary. Mogę jutro sprawdzić czy nie dostaje się tam lewe światło.

Może to kwestia za małych filtrów? Otworzyłem nowy wątek jakiś czas temu z pytaniem o inny reduktor do Edka i wychodzi na to, że może przy okazji dobrze zmienić filtry na większe. 

Kalibrowałem koło kilka razy więc może ta nieregularna winieta to kwestia jakiegoś ugięcia wyciągu?

Co do tlenu to dziękuję za podtrzymanie na duchu. Zrobię długą sesję tylko z tlenem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko jasne. To, że ZWO wmawia wszystkim że do 1600 wystarczą filtry 1.25 cala to jedno, a rzeczywistość jest niestety inna. Powinno być 36 milimetrów jako minimum, inaczej nie pozbędziesz się winiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maro21 wkręcona jest tak jak na pierwszej fotce...

1599461921_20210303_07133301.thumb.jpg.a108ca9afeb482854846ed2f8ab040d8.jpg

 

@wessel niestety nie miałem takiej wiedzy...rozumiem, że przy ewentualnej zmianie F/R efekt by się nasilił? Czyli już mogę rozglądać się za nowym kołem i filtrami...

 

Ta dziwna flara może powstać tylko od "lewego" światła czy może być efektem jakiejś krzywizny w torze optycznym?

Rozumiem, że Wasze filtry OIII wyglądają identycznie i mogę swój sprzedać z czystym sumieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baader dał ciała z serią filtrów OIII jakieś 5-7 lat temu. Dawały straszne halo na gwiazdach. Wymieniali za darmo...sam się na to załapałem. Jest nadzieja że w ten sposób wszystkie felerne filtry zniknęły z rynku, ale pewności nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

No to wszystko jasne. To, że ZWO wmawia wszystkim że do 1600 wystarczą filtry 1.25 cala to jedno, a rzeczywistość jest niestety inna. Powinno być 36 milimetrów jako minimum, inaczej nie pozbędziesz się winiety.

Maćku ja stosuję filtry 1.25 cala ze swoją ASI1600 i nigdy nie miałem problemu z winietowaniem. Optyka to APM107/700 i do tego TS flattener 0.79 2 cale.

Z Samyangiem faktycznie problem już występuje ale to już światłosiła f/2.

Moim zdaniem te pojaśnienia to lewe światło wchodzące do koła filtrowego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na twoje OIII i SII widze ze sporo sie nagrało ale  będziesz mógł skorzystać z tego materiału dopiero po tym jak pozbędziesz się nierówności pochodzących od odblasków , przecieków , winiety , plam, lp i wszystkiego tego co tam Ci jeszcze bruździ - kluczem do astrofotograficznego raju jest właśnie zrozumienie jednej prostej zasady - przed rozpoczęciem wyciąganiu musisz się pozbyć nierówności bo jak tego nie zrobisz to wyciągasz nierówność zamiast sygnału ;) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Pablo, no ale tu ewidentnie widać niedoświetlenie narożników, szczególnie z prawej strony.

Jeżeli wpadało lewe światło przez szczelinę koła, nie koniecznie po całości styku, to mogła powstać właśnie taka winieta. 

Przedstawiam swój masterflat Ha. Nie widzę żadnego problemu z winietowaniem filtrów 1.25 cala.

MasterFlat_ISO0wodor.jpg

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. Lewego światła nie ma. Kamerę wraz z kołem i częścią wyciągu zasłoniłem. Kolejne zdjęcia nie różniły się od siebie.

 

Przykręciłem F/R do końca i różnicy też nie było.

 

Na koniec pokusiło mnie żeby lekko odkręcić kamerę od koła...90st obrotu kamery.

Jedna klatka 10s, SII, ustawienie oryginalne, zasłonięte koło i kamera:

Flat_10.0s_Bin1_S_-20C_0001.thumb.jpg.e25eda6f64c556a29215800ac1f6d719.jpg

 

Jedna klatka 10s, SII obrót kamery względem koła 90st, zasłonięte koło i kamera:

Flat_10.0s_Bin1_S_-20C_0001_1-rotate90.thumb.jpg.13b400a69833a088ab100bfdd40d467d.jpg

 

Pozostałe filtry bez zmian z winietowaniem.

Czy może to być problem koła, że nie ustawia filtrów centralnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pablo12311 napisał:

Jeżeli wpadało lewe światło przez szczelinę koła, nie koniecznie po całości styku, to mogła powstać właśnie taka winieta. 

Przedstawiam swój masterflat Ha. Nie widzę żadnego problemu z winietowaniem filtrów 1.25 cala.

MasterFlat_ISO0wodor.jpg

Też stosuję  filtry 1.25 do asi1600 , bez winiety

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, everr napisał:

Sprawdziłem. Lewego światła nie ma. Kamerę wraz z kołem i częścią wyciągu zasłoniłem. Kolejne zdjęcia nie różniły się od siebie.

 

Przykręciłem F/R do końca i różnicy też nie było.

 

Na koniec pokusiło mnie żeby lekko odkręcić kamerę od koła...90st obrotu kamery.

Jedna klatka 10s, SII, ustawienie oryginalne, zasłonięte koło i kamera:

Flat_10.0s_Bin1_S_-20C_0001.thumb.jpg.e25eda6f64c556a29215800ac1f6d719.jpg

 

Jedna klatka 10s, SII obrót kamery względem koła 90st, zasłonięte koło i kamera:

Flat_10.0s_Bin1_S_-20C_0001_1-rotate90.thumb.jpg.13b400a69833a088ab100bfdd40d467d.jpg

 

Pozostałe filtry bez zmian z winietowaniem.

Czy może to być problem koła, że nie ustawia filtrów centralnie?

To mi wygląda bardziej na odblask. Na zdjęciu widać że filtry są dobrze wkręcone.

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pablo12311 napisał:

Widać, że obrót kamery o 90stopnie zmienił miejsce pojaśnienia. Może faktycznie koło filtrowe nie dojeżdża do końca.

To by tłumaczyło winiety ale nie tłumaczy refleksów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, everr napisał:

@pablo12311 zdjęcia wyżej do weryfikacji ale na moje inaczej się nie da. Nie obrócę koła bo to niezgodne z instrukcją ZWO.

Gdzieś trafiłem na opinię, że przy współpracy z reduktorem należy filtry dać odwrotnie.

Nic podobnego. Filtry od strony zewnętrznej mają specjalne powłoki przeciw odblaskom. Nie odwracamy ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło filtrowe jest zamontowane zgodnie z instrukcją. Inaczej filtrów nie wkręcę niż tak jak jest teraz. Pozostaje wada fabryczna samego filtra. Siarka wygląda tak samo jak wodór (kolory stron szkła)więc dlaczego nie ma takich refleksów na nim?

Inaczej wygląda tlen... jakby odwrotnie do pozostałej dwójki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.