Skocz do zawartości

Felerne filtry Baader CCD SII i OIII?


everr

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, everr napisał:

Koło filtrowe jest zamontowane zgodnie z instrukcją. Inaczej filtrów nie wkręcę niż tak jak jest teraz. Pozostaje wada fabryczna samego filtra. Siarka wygląda tak samo jak wodór (kolory stron szkła)więc dlaczego nie ma takich refleksów na nim?

Inaczej wygląda tlen... jakby odwrotnie do pozostałej dwójki. 

 

Filtry kupiłeś nowe, czy używki. Swego czasu @MateuszW walczył z filtrem SII i Ha. Dostawał okrągłe pojaśnienia.

Znalazłem

 

Edytowane przez pablo12311
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo12311 Ha kupiłem z forum, a dwa następne z nowe z delty.

Dzięki za wątek!

@MateuszW uporałeś się z problemem?

@rambro środek koła jest dobrze wyczerniony i chyba to nie to...

@Maro21 też tak myślałem...w kilku miejscach różne osoby wskazują winowajcę - reduktor. Pominę go i jutro zrobię testy. Później wywalę koło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze tedy cos wpada???

skoro obracasz kamera i to sie zmienia, tzn ze nie jest to na pewno nic po stronie kamery.

 

szukajac speciekow swiatla najlepiej swiecic w szczeliny jakims waskim srumieniem swiatla i na bieżaco zbierac klatki obserwujac co sie zmienia. najsensowniej zbierac biasy.

image.png.bca732d23b42b8cb1adbbd4bff2295bc.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pablo12311 napisał:

Swego czasu @MateuszW walczył z filtrem SII i Ha. Dostawał okrągłe pojaśnienia.

Zgadza się. Tutejszy problem z Ha to może być coś analogicznego jak u mnie, a SII to jakieś ekstremum :) Ja ogólnie uporałem się z problemem, ale niestety nadal nie potrafię rzeczowo wytłumaczyć mechanizmu powstawania tego. Niestety moje rozwiązanie polegało na wymianie korektora z MPCC na RCC (mowa o newtonie). Generalnie korektor sam w sobie był ok, ale powodował jakieś "sprzężenie" z filtrem i być może też kamerą. Zmiana odległości między korektorem, a kamerą wpływała na efekt i odpowiednie oddalenie powodowało ustąpienie problemu, no ale ta odległość nie może być zwiększona z uwagi na korekcję komy. Także to była ślepa uliczka. Próbowałem wyczernienia różnych elementów, złączek, krawędzi filtra, robienia diafragm - nic nie powodowało żadnej różnicy. To wyglądało na jakiegoś rodzaju odbicie lewego światła od samej powierzchni soczewek / filtra, jednak nie rozumiem konkretnie w jaki sposób i dlaczego. Ogólnie temat jest o tyle dziwaczny, że mnóstwo ludzi używa takiego sprzętu (ja testowałem dwa egzemplarze korektora, 3 newtony i 2 kamery), a nikt nie chwalił się takim problemem.

Rozwiązaniem okazała się zmiana korektora na RCC, który koryguje prawie tak samo (albo ciut lepiej), natomiast akurat nie "gryzie się" z resztą optyki i nie powoduje tego efektu. Być może to zasługa po prostu jego dużo większej odległości od matrycy, pod jaką pracuje.

 

Ogólnie ED80 z flattenerem 0,85x to również mega popularny sprzęt. Również dziwaczne jest to, że jesteś odosobniony z tym problemem. Nie wiem czy w Twoim wypadku zmiana korektora wchodzi w rachubę, tj czy w ogóle są inne korektory dedykowane pod ten sprzęt? Bo innych rozwiązań niestety nie znam.

 

Częścią wspólną naszych setupów są filtry baadera. Z tym że nie do końca, bo Twoje są jak rozumiem dość nowe, natomiast moje mają w tym momencie no nie wiem... z 8 lat. No i u Ciebie to 1,25", a u mnie 36 mm bez oprawek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW dzieki! Po Twojej namowie wykręciłem reduktor. Skoro u Ciebie podobny element wprowadzał takie odbłyski to była dla mnie nadzieja.

Zanim wszystko porozkręcałem i znalazłem odpowiednie złączki trochę czasu minęło. Jakież było moje zaskoczenie gdy zobaczyłem po chwili taki kadr:

20210317_182020_Flat_10.0s_Bin1_S_17.5C_0001_1616001698727.thumb.jpg.1bfa3487962d0db936f1bd236837bc80.jpg

 

Żeby nie było wątpliwości: kamera razem z kołem przykryta, w pomieszczeniu zgaszone światło. Filtr to oczywiście siarka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szukał problemu w kole. Tzn. czy aby na pewno filtry są ustawiane centralnie, czy dysk z filtrami jest równoległy do płaszczyzny ścianki kola. Nie znalazłem w Twoim opisie, ale czy masz w tym kole zainstalowane filtry LRGB? Jeżeli tak, i przy nich ten problem nie występuje, to raczej nie to, co podpowiadam w celu sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tomasz_Habaj napisał:

Ja bym szukał problemu w kole. Tzn. czy aby na pewno filtry są ustawiane centralnie, czy dysk z filtrami jest równoległy do płaszczyzny ścianki kola. Nie znalazłem w Twoim opisie, ale czy masz w tym kole zainstalowane filtry LRGB? Jeżeli tak, i przy nich ten problem nie występuje, to raczej nie to, co podpowiadam w celu sprawdzenia.

Widać po winiecie, że jest trochę niecentralnie bo prawie każdy filtr ma lekką winietę. Natomiast odbłysk na siarce powstaje w tubie. Nie jest to refleks z reduktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, everr napisał:

@MateuszW dzieki! Po Twojej namowie wykręciłem reduktor. Skoro u Ciebie podobny element wprowadzał takie odbłyski to była dla mnie nadzieja.

Zanim wszystko porozkręcałem i znalazłem odpowiednie złączki trochę czasu minęło. Jakież było moje zaskoczenie gdy zobaczyłem po chwili taki kadr:

Kurcze, no to lipa. A kamerę masz nakręconą najbliżej koła jak to możliwe (bez czarnego pierścienia na kamerze)? Zobacz co się zmieni, jak dodasz tam jakąś przedłużkę, oddalając filtry (docelowo to jest złe, ale można zobaczyć testowo).

Tutaj problemem jest odbicie od filtra do... no właśnie czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko u mnie odbłysk nie zmienia się po zdjęciu reduktora. To była dla mnie najgorsza wiadomość. Rozglądałem się za innym ale on i tak by nie pomógł. 

Baader sugeruje w swoim FAQu, takie odbłyski mogą pochodzić z kamery(amp glow?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zagadka została rozwiązana dzięki koledze @Tom-cio. Jego aptekarska dokładność oraz dociekliwość wypatrzyły anomalie.

Napylenie ma mniejsza średnicę niż oprawy. Tomkowi udało się do udokumentować.

BaaderOIII_bad_layer!.thumb.jpg.c437097cbd7a36a80ef160b7b7289d33.jpg

 

Bubel jest w wielkościach:

oprawa wewnątrz: 28,1mm
przysłona wewnątrz: 25,0
nakrętka wewnątrz: 26,4

zewn śr. filtra: 27,6
zewn śr. napylenia warstwy przepuszczalnej: 26,8

 

Po moim powrocie do kraju filtry jadą do Delty w ramach gwarancji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.