Skocz do zawartości

DreamFocuser nie wykrywany w KStars. Kto pomoże?


alinoe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem jak w temacie. Za nic nie potrafię zmusić KStars do wykrycia DreamFocusera. Focuser bez problemu wykrywany jest przez APT, NINA albo ASCOM Device Hub za to KStars nie może się połączyć. Przeinstalowałem oprogramowanie focusera do wersji 5.1, 4.0, 3.1 - 0 sukcesu. Sterownik DF dla Windows najnowszy: 6.0.5.1 . Serwer INDI pod Windows ściągnięty ze strony https://www.cloudmakers.eu/windi/  (instalacja serwera na Linuxie nie wchodzi w grę). Próbowałem jak w temacie 

w poście nr 5 kol. @apolkowski zrobił ale nie działa (jedyna różnica, to Dreamfocuser u mnie jest podłączony do HUBa a nie bezpośrednio do kompa - ale tak musi być). Bardzo proszę szanownych forumowiczów o pomoc. Zdecydowałem się założyć ten temat a nie pisać na pw do @MateuszW , żeby ewentualne rozwiązanie zostało uwiecznione dla mających podobny problem. Jakby co, mogę udostępnić połączenie TeamViewerem dla kogoś, kto ma pomysł, co jest nie tak.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • alinoe zmienił(a) tytuł na DreamFocuser nie wykrywany w KStars. Kto pomoże?

Wygląda na to, że problem leży po stronie serwera INDI, bo na żadnym profilu, nawet symulatora, nie potrafi zasymulować połączenia się z focuserem. Może ma ktoś starsze wersje INDI pod Windows? Może one zadziałają.

Untitled-2.jpg

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nawet nie wiedziałem że można używać Kstars z indi korzystającego z ascom :) Jeśli focuser działa z innych programów, to nie ma na pewno problemu w samej komunikacji między urządzeniem, a moim sterownikiem ascom, czyli nie masz co próbować tutaj różnych wersji i obawiać się huba. Jeśli nie działa nawet połączenie z symulatorem, to faktycznie, wskazuje to na problem z samą współpracą Kstars / indi z ascomem. Niestety nie mam żadnego doświadczenia z tym softem, ale spróbuję to zainstalować u siebie i sprawdzić. Jednak cenna byłaby tu pomoc kogoś, kto używa Kstars na windows.

 

A czy jesteś w stanie wejść do ustawień sterownika ascom? Chodzi o to, co się normalnie wywołuje z poziomu ascom chooser.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicze pytanie jest takie - jaki ma sens używanie sterowników ASCOM jeśli w INDI są sterowniki do wszystkich urządzeń, które widać na screenie (EQMod, ASI, DreamFocuser).

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, apolkowski said:

A jest serwer INDI na Windows?

 

Aaaaaaa ;-) Nie ma.... ale można sobie INDI postawić na windows w virtualbox i łączyć się do niego z aplikacji windowsowych ;-)

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak bardziej zrozumiale dla zwykłego zjadacza chleba? ;) Zainstalować VirtualBoxa pod Windows, z niego jakąś dystrybucję Linuxa np Ubuntu, tam Indi i z poziomu Windows spróbować odpalić Ekosa? O to chodzi?

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, alinoe napisał:

Serwer INDI pod Windows ściągnięty ze strony https://www.cloudmakers.eu/windi/ 

Wygląda na to, że to rozwiązanie nie działa. Jest podobny wątek na forum INDI na temat niedziałającego focusera pod serwerem INDI na Windows. Próbowałem wczoraj w różnych konfiguracjach, ale bez powodzenia. Dream Focuser był widoczny przez ASCOM i Device Hub, ale nie uruchamiał się w Kstars. Tam praktycznie nie ma żadnych opcji do ustawienia żeby zmusić go do działania. Nie działał też symulator focusera.

Co lepsze? Rozwiązanie proponowane przez  @RadekK (maszyna wirtualna z Linuksem jako serwer INDI) czy Rpi z Astroberry za parę stówek też jako serwer INDI, a Kstars dalej odpalany na Windows? Ja mam Astroberry tak działające, ale może warto spróbować wirtualizacji? Przewaga Rpi dla mnie to możliwość umieszczenia przy setupie, z połączeniem po ethernecie do domu bez konieczności narażania laptopa na warunki pogodowe. Ale jeśli i tak planujesz mieć komputer blisko setupu, to maszyna wirtualna oznacza mniej gratów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, alinoe said:

A tak bardziej zrozumiale dla zwykłego zjadacza chleba? ;) Zainstalować VirtualBoxa pod Windows, z niego jakąś dystrybucję Linuxa np Ubuntu, tam Indi i z poziomu Windows spróbować odpalić Ekosa? O to chodzi?

Prawie dokładnie o to chodzi, bo na Ubuntu w maszynie wirtualnej możesz zainstalować tylko INDI, bez KStars i Ekos. KStars instalujesz na WIndows i w profilu Ekos ustawiasz połączenie zdalne do... maszyny wirtualnej. Wtedy urządzenia i sterowniki są odpalone na maszynie wirtualnej a sterujesz nimi bezpośrednio z windows. Możesz też zrobić tak jak napisałeś, czyli wszystko w mszynie wirtualnej, albo tak jak napisał @apolkowski - jakiś mini komputerek przy setupie (np raspberry) a INDI a sterowanie za pomocą KStars z windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaję się - nie będę marnował kolejnych dni na to. VirtualBox niestety w moim przypadku nie rozwiązuje problemów, gdyż po udanej instalacji Ubuntu i INDI po prostu wiesza się przy uruchomieniu ( z komendy: "indiserver -m 100 indi_eqmod_telescope indi_asi_ccd indi_dreamfocuser_focus" ) . Zanim się zawiesi przy inicjacji sterownika eqmod to jeszcze wypisuje, że kamera nie jest podłączona do USB, co oczywiście nie jest prawdą. Pomijam fakt, że chodzi to tak wolno, że Firefox spod Ubuntu ładuje się kilka minut. Trzeba odpuścić sobie Kstars i przeprosić się z APT i Stellarium/CdC.

 

Dzięki za próby rozwiązania problemu.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił to po swojemu, czyli zainstalował Kstars na Ubuntu, ustawił profil jako local, a potem uruchomił i sprawdził w Kstars czy wszystko jest widoczne. Jeśli tak, to wtedy w Windows wpisał bym adres IP maszyny wirtualnej i uruchomił bym Kstars z profilem remote z tym adresem. Tak robiłem, jak używałem Maca jako serwera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Temat stary ale dodam wskazówkę od siebie. 
DreamFocuser mam podpięty do maliny z Astroberry. Miałem problem focuserem bo czasami nie był wykrywany. Tzn na LCD pojawiaj się napis ASCOM ale INDI wyrzucał błąd. Nie mógł się połączyć. Wymieniłem przewód i wszystko smiga. Dałem krótszy a na poprzednim mam podpięty laser i wszystko smiga wiec nie wiem czy zbieg okoliczności czy za długi przewód. Ale zmniejszyłem prędkość na 9600 i tez nie pomagało. Najważniejsze ze działa. Przy okazji, wcześniej miałem podpięte wszystko pod laptopa na Windows 10 i działało obecnie na malinie a malina do małego routera a z routerem łącze się z Maca czy z Windowsa a czasem z tabletu i działa. 
najwazniejsze ze DreamFocuser nadal w grze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.