Skocz do zawartości
  • 0

Jeszcze raz o kątówce. Pryzmat (nie Amici) Baader 2" czy 1.25"?


Frosch

Pytanie

Ponieważ już zdecydowałem się na zakup refraktora TS 102/1122 ED OTA (zamówiony), chciałby zawczasu dobrać do niego kątówkę 90*. Na razie mam 1.25" lustrzaną od refraktora 90/900, ale myślałem, że może do TS zakupię pryzmat (nie Amici). Celuję w pryzmaty Baadera.

Do wyboru:

1.25"

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-32mm-90-1-25?from=listing

 

2"

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-bbhs-t-2-90?from=listing

 

I teraz pytanie: czy warto kupować kątówkę 2" jeśli na 90% nie będę używał okularów 2"? Do małych powiększeń i szerokich pól mam Bresser AR XS 102/460. TS służyłby do planet i Księżyca oraz ogólnie dużych powiększeń. Okulary bardzo szerokokątne mnie nie interesują (82* i więcej).

 

Czytałem też artykuł:

https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/160/product/2871/testreview_mirror_vs_dielectric_vs_prism_diagonal_comparison_w_paolini.pdf

Chciałem się tylko upewnić: opisywany w nim Baader T2 Zeiss Prism (1.25" środkowy rząd na zdjęciu) to ten pryzmat? https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/optical-accessories/prism-and-mirror-star-diagonals/baader-zenith-prism-diagonal-t-290-°-with-32mm-prism--(t-2-part-14).html

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
17 minut temu, kjacek napisał:

Jeśli kiedyś uda mi się uzbierać na BBHS 2", to go kupię. No ale cena jest kosmiczna... 

 

Spotkałem się z opinią, że wersja T2 może być lepsza od 2", bo w 2" jest dłuższa droga optyczna w szkle, więc potencjalnie aberacja chromatyczna może być większa.
No ale jak ktoś chce używać okularów 2", to nie ma rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Frosch napisał:

No i d... Dostałem telefon z Delty, że w ciągu najbliższego półrocza nie będą mieć tego pryzmatu - pytali się dostawców. Zostaje jakiś sklep zagraniczny. A euro za 4,62zł :(

Indyk myślał o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścieli. Też się zbierałem z zakupem, nawet miesiąc temu była jakaś promocja że można było kupić ten pryzmat za 820 zł, potem była ta tańsza wersja przez moment dostępna bez tych warstw. No cóż dalej możemy dumać czy warto teraz za waszą cenę z zagranicznych sklepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To albo zostaje Ci zagranica typu teleskop express - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p609_Baader---ZEISS-90--diagonal-prism---T2-thread-on-both-sides.html , lub polowanie na zagranicznych giełdach typu astrobuysell.co.uk , webastro.net bądź astrosell.it lub za oceanem na astromart bądź forum cloudynights. Jest jeszcze w astroshopie  - https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katowe/baader-nasadka-pryzmatowa-90d-z-apertura-35mm/p,10576 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za namiary. Niestety, na zagranicznych giełdach nie było, albo źle szukałem.

20 godzin temu, Człeko napisał:

Jest jeszcze w astroshopie

Właśnie też widziałem, że mają. Udało mi się nawet dostać rabat na podstawie ceny z Delty :) także w sumie, łącznie z przewalutowaniem, nie wyszło źle, a przynajmniej (podobno) towar jest u nich dostępny. Przelew już poszedł, więc zostaje tylko czekać i skompletować pozostałe akcesoria (nosek już zamówiony, jeszcze mocowanie okularu). Teleskop, jak dobrze pójdzie, będzie pod koniec maja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czytałem na CN ze jest jakiś Chorwat ? co przerabia stare medyczne bino-nasadki /2 oczne/ i sprzedaje je później po horrendalnych cenach...

idąc jego tropem myślę ,ze można bardzo łatwo przerobić takie nasadki :

 

Foto nasadka trino 2 Zeiss mikroskop Biolar PZO Olympus Leica DIC Lomo Bielsko-Biała • OLX.pl

 tu są na 100% kątówki Zeiss z dużymi pryzmatami...

nasadka zeiss.png

zeiss1.png

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, Smorff84 napisał:

Mam takie pytanie jaki jest przelot tej nasadki baadera 32 mm czy wiecej,,Nasadka kątowa Baader pryzmatyczna BBHS T-2 90°''. Wydaje mi się że opis na stronie Delty nie jest do końca dobry

Standard 1,25'' BBHS w zależności od źródła przelot 34-35mm a zwykła pryzmatyczna przelot 32mm.

W sklepach opisy są poplątane.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładnie jak @Hamster napisał, ta ma przelot 32mm co widnieje na stronie Delty, zaś ten pryzmat BBHS winien mieć te 35mm - Baader T-2 Stardiagonal (Zeiss) Prism with BBHS ® coating (T-2 part #01B) - Prism and Mirror Star Diagonals - Optical Accessories - Accessories (baader-planetarium.com)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zwykła pryzmatyczna u Delty w nagłówku ma  "Nasadka kątowa Baader pryzmatyczna 32mm T-2 90°" ale już w opisie "Wysokiej jakości pryzmat diagonalny 90° z gwintami T-2 i powiększoną średnicą przejścia optycznego 35 mm (zamiast 27 mm). Pokryty warstwami High transmission multi-coated (HT-MC)."

 

A ta BBHS "Wysokiej jakości pryzmat diagonalny 90° z gwintami T-2 i powiększoną średnicą przejścia optycznego 34 mm (zamiast 27 mm). Pryzmat wykonany ze szkła BAK4 zgodnie z normami Carl Zeiss dodatkowo został pokryty powłokami BBHS." co jest zgodne z tym, co napisali na stronie Baadera "The aperture of the housing/prism is 34mm. You can use 2" eyepieces up to 34mm free aperture on
the telescope side, these will be fully illuminated. If you have 2" eyepieces with a wider aperture than 34mm"
you will see that the field is vignetted.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To była kątówka chyba Baadera z dokręcanymi końcówkami kupiona w Astroshopie cena około 1000zł. Na forach ogólnie dobrze o niej pisano, ale mnie nie zachwyciła, w lustrzanej obraz idealny a w pryzmatycznej już tak dobrze nie było. Może to kwestia egzemplarza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Możliwe że to była 2 cale Badera z pryzmatem Amiciego a nie zenitalna z przelotem 34 mm. Ja mam ten tańszy pryzmat diagonalny  baadera i tak w jasnym achromacie F5 w granicach źrenicy 1 mm na jasnych obiektach jest minimalnie większą aberracja chromatyczna względem nasadki lustrzanej.  W mak 127  aberracji chromatyczej nie zauważyłem podczas obserwacji księżyca z nasadką baadera.

Ogólnie doszedłem do takiego wniosku, że pryzmat jednak lepiej radzi sobie na księżycu i planetach (lepszy kontrast) , a lusterko na DS. Zatem warto mieć to i to, ale jak postanowił bym mieć jedną nasadkę to bym miał dobrą lustrzaną 2 cale.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety, kątówki pryzmatyczne dają aberkkę na bardziej światłośilnych sprzętach. Zdania są nieco podzielone jaka jest granica, ale f/5 jest na pewno po tej "złej stronie". Widziałem wartości graniczne gdzieś z przedziału f/6 i f/7.
U mnie z f/7.5 nie ma żadnej aberki z pryzmatem T2 BBHS.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

zastanawiam się jeszcze nad kwestią różnic w transmisji nasadek :1.25' , 2" i większych .

 

Na C.N czytałem ,ze ktoś robił badania które wskazywały ,ze im większe lustro/pryzmat kątówek tej samej klasy  to jaśniejszy obraz,  nawet jeśli na wyjściu jest okular 1.25'...

świadczyło by to o większej ilości przeniesionych fotonów przez lustro np.3-calowe w stosunku do mniejszych kątówek mimo, ze i tak finalnie ograniczamy światło do  standardowego wymiaru 1.25' ?

swiatlo.png.5ec4741b003342d691a10012912b75c4.png

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W teście kątówek z CN zdaje się pisali, iż minimalnie lepszy obraz dawała kątówka Baadera/Zeissa T2 w stosunku do 2" - możliwe, ze to z uwagi na długość toru opycznego (?)

 

Ja porównywałem Baadera/Zeissa(BBHS) T2 z prymatem Vixen 1,25" i szczerze mówiąc nie było duzej róznicy w jakosci obrazu co do obserwowanych szczegółów i jasności. Możliwe, ze Vixen wnosił nieco więcej aberracji chromatycznej (szczególnie jesli chodzi o poprzeczną, bardziej widoczna np. w Kellnerach lub przy lekkim rozogniskowaniu), a Baader był bardziej neutralny.

 

Porównywałem tez do pryzmatu Amici 1,25" (jakis Noname, ale pewnie to samo co SW) i róznica w jasności była kolosalna. Co do szczegółów na Ksiezycu (bo na nim sprawdzałem), to nie było jednak zbyt duzej róznicy, ale to bardzo trudno ocenić przy obrazach o róznej jasności i w dodatku przy jednym obrazie prostym, a drugim lustrzanym. Amici jak wiadomo na obiektach punktowych daje spajki. Spajki pobierają energię z punktu, więc wszelkie obiekty punktowe też sa ciemniejsze (nie tylko gwiazdy, ale i planety - porównywałem na Marsie).

 

No i wreszcie porównywałem z katówkami lustrzanymi, ale niestety zwykłymi, bo nie mam dielektyka. Tu obraz w pryzmatach był "żywszy", bardziej ostry i kontrastowy, w lusterkach "mleczny".

 

Porównania robiłem na refraktorze TS102/1122ED.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Coś w tym jest ja zamiast noska 1,25 zastosowałem w pryzmacie na wlocie nosek 2 cale. I w moim odczuciu obraz jest minimalnie jaśniejszy względem noska 1,25 cała który też mam.  To sprawdzałem w obserwacjach dziennych w achromacie F5 z okularem es 24 mm 68 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Smorff84 napisał:

Coś w tym jest ja zamiast noska 1,25 zastosowałem w pryzmacie na wlocie nosek 2 cale. I w moim odczuciu obraz jest minimalnie jaśniejszy względem noska 1,25 cała który też mam.  To sprawdzałem w obserwacjach dziennych w achromacie F5 z okularem es 24 mm 68 stopni.

Tak by było, jeżeli obserwujesz w krótkim achromacie, w którym przelot 1,25'' może potencjalnie dawać winietę/przycięcie apertury, ale tego nie wiem i należałoby to sprawdzić mierząc źrenicę wyjściową z noskiem 2" i z noskiem 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja sobie rozrysowywałem rózne refraktory i w swiatłosilnych, krótkich konstrukcjach zwykle wiązka swiatła (szeroka!) przycina sie na nosku (lub nawet jeszcze wczesniej na wejsciu do rurki wyciagu. Oczywiscie dotyczy to okularów o długiej ogniskowej o duzym polu (małe powiekszenia), czyli takich, które maja diafragme polową o duzej srednicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.04.2021 o 17:37, Frosch napisał:

Widzę, że moja cierpliwość jest wystawiona na próbę :) Zamówiony w Astroshopie pryzmat będzie dostępny dopiero w połowie czerwca.

Pryzmat jest już dostępny w Astroshopie. Dziś dostałem link do śledzenia przesyłki. Także, jak ktoś jest zainteresowany, to można zamawiać:

https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katowe/baader-nasadka-pryzmatowa-90d-z-apertura-35mm/p,10576

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.