Skocz do zawartości

(99942) Apophis


Rekomendowane odpowiedzi

Te dwa ostatnie zdjęcia pokazują pozycję planetoidy oznaczoną automatycznie przez program ASTAP. Nie planowałem ich wklejać do poprzedniej wiadomości, ale jakoś same wskoczyły. 

 

Górne ujęcie pokazuje pozycję wygenerowaną na podstawie danych zapisanych w pliku FITS. Widać dużą niedokładność wyznaczenia pozycji. Na dolnym ujęciu skorygowałem ręcznie czas wykonania zdjęcia, ale nadal w wygenerowanym przez ASTAP znaczniku (okręgu) planetoida się nie mieści - jest tuż obok z prawej strony.

 

Wygląda na to, że efemerydy dla Apophisa, na których bazuje ASTAP nie są dokładne. Za to serwis https://theskylive.com wskazał pozycję planetoidy z bardzo dużą precyzją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tomi napisał:

Wygląda na to, że efemerydy dla Apophisa, na których bazuje ASTAP nie są dokładne. Za to serwis https://theskylive.com wskazał pozycję planetoidy z bardzo dużą precyzją.

W pliku, z którego ASTAP bierze dane są informacje z "Elements of NEAs for current epochs"? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASTAP korzysta z pliku MPCORB.DAT udostępnionego na Minor Planet Center. Wygląda na to, że plik nie zawiera elementów orbit planetoid bliskich Ziemi (NEA) i trzeba je jakoś dołączyć ręcznie. Dotychczas mi się to nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, warpal napisał:

Dam znać czy się udało.

Nie wiem.

Na moich plikach akurat nie ma żadnych obiektów NEA.

Program nie wyrzuca błędu. 

Na Twoim zdjęciu niestety nie wykonuje plate solve'a.

CometELS.txt

To plik z danymi  na  -9 dni .

Może Tobie Się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nieco spóźniony (raptem cztery miesiące :)) Apophis w moim wykonaniu.

 

Sesja, którą zaplanowałem i realizowałem początkowo dotyczyła całkowicie innego obiektu - na tapet trafił wtedy środek Warkocza Bereniki (Mel 111). Z tego powodu setup był daleki od idealnego - TS APO 65q to trochę mała ogniskowa (420 mm) i niezbyt powalająca szybkość (raptem f/6.5). Sytuację uratowało chyba dosyć ciemne niebo pod Koskową Górą.

 

Wyniki tejże zabawy.

 

Sprzęt: TS APO 65q; Canon 1100d mod.; HEQ5 Pro Synscan belt mod.

Akwizycja: ISO 800; 11x240 sek. (+klatki kalibracyjne)

 

Animacja - gif:

1879798058_Apophisfinal.gif.b2f03a813d6c733a37f948b4e3bc47ce.gif

 

Animacja - film (MP4):

 

Animacja - film (AVI - lepsza jakość, u mnie nie ładuje się podgląd):

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.