Skocz do zawartości
  • 0

Ile jest warty mój teleskop


kyrie

Pytanie

Witam. Kilka lat temu kupiłem teleskop. Plan był taki że wybuduję dom i wtedy na spokojnie zajmę się astrofotografią. Niestety budowa pochłonęła takie fundusze że liczy się teraz każdy grosz i jestem zmuszony sprzedać mój teleskop. Niestety dawno nie zagłębiałem się w temat - dużo zapomniałem. Wykonałem maksymalnie 5 sesji tym teleskopem od kiedy go kupiłem. Czy możecie mi pomóc wycenić mój setup? Chce wiedzieć ile za niego mogę zażądać pieniędzy (wiadomo wszystko zależy od stanu ale mniej więcej chociaż). Pamiętam że z 3 lata temu dałem około 8 tys i pozniej dokupiłem Astrolinka, okulary, kątówkę i coś jeszcze.

 

Mój teleskop :

Sky watcher 80/600 ED z wymieninym mechanizmem mikrometrycznym do ostrości na lepszy, solidniejszy. Nie wiem teraz jakiego producenta

 

Montaż :

Heq5 z prowadzeniem i pilotem. 

 

Pozostałe rzeczy:

- flattener do SW 

- różnego typu przejściówki do teleskopu które umożliwiają zamontowanie lustrzanki, lub kątówki + okular, oraz przejściówki do flattenera

- moduł BT do HEQ5

- walizki aluminiowe do montazu i teleskopu - bardzo przydatne i fajnie się prezentują

- GSO barlow lens 2,5x

- okular SWAN 15mm-1,25"

- AstroLink + taśmy grzewcze na teleskop (sam AstroLink wyszedł około 600zł chyba)

- posiadam drugi teleskop gorszej klasy który montuje się na tym głównym aby w programie komputerowym korygował prowadzenie. Nie pamiętam teraz dokładnie jak to opisać - ale kto się zna o co chodzi. W skrócie mam drugi teleskop który ma poprawić prowadzenie + kamerka mono. Niestety zapomniałem zrobić zdjęcia, teleskop drugi jest też SW, nie pamietam firmy i modelu kamerki - mogę pozniej podać

- są pewnie jeszcze inne rzeczy ale teraz nie pamiętam, muszę sprawdzić dokładnie

 

Co moge powiedziec. Wykonałem na tym teleskopie 5 obserwacji jako całkowity amator, 80% czasu uczyłem się ustawiać na polarną montaż. Montaż jest w bardzo dobrym stanie. Wizualnym i jak na moją ocenę to technicznym. Prowadzenie działa wg mnie dobrze. Optyka teleskopu wg mnie jest czysta. Kupiłem go jako uzywany od faceta spod Poznania - bardzo miły i porządny pan, stwierdził że nie ma czasu się w to bawić już. Wypiłem u niego herbatę - wydawał się bardzo konkretnym i porządnym facetem dlatego o sprzęt też dbał według mnie. 

 

Przykładowe zdjęcie (surowe) jakie wykonałem tym zestawem jako kompletny amator (około 30 sekund naświetlania) :

https://imgur.com/a/55VFn6r

https://imgur.com/a/le0Ci8R (na tym zdjęciu całkowicie przypadkowo zrobiłem zdjęcie dwóch galaktyk. Czas naświetlania poniżej jednej minuty. Proszę sie nie sugerować kolorem zdjęcia. Konwertowałem z cr2 na jpg i konwerter zmienił mi tak kolor nie wiem czemu. Chciałem sie pochwalić dwoma galaktykami na jednym zdjęciu, doznałem prawie ekstazy gdy je zobaczyłem a to była moja druga noc z tym teleskopem chyba i byłem bardzo szczesliwy).

 

Zdjęcia sprzętu:

https://imgur.com/a/nHLgPeB

 

Szczerze mówiąc sprzedaję go z cieżkim sercem, ale prawde mówią on u mnie tylko leży i traci na wartości a budowa jest dla mnie priorytetem, nigdy bym go nie sprzedał gdyby ten fakt. Chce go sprzedać za uczciwe pieniądze nie chce nikogo naciągnąć. Może kiedyś jak skończę budowę i odbije się finansowo to kupie inny.

 

Proszę o jakieś opinie ile mogłbym zabrać za ten teleskop. Wiem że to zależy od wielu zmiennych - ale chociaż mniej więcej. Proszę też nie wytykać mi błędów merytorycznych - jestem amatorem astrofotografii i dużo jeszcze przede mną. Pozdrawiam

Edytowane przez kyrie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Teleskop wart jest tyle, ile potencjalny kupiec jest w stanie za niego zapłacić -to truizm. Z reguły, jeśli sprzęt jest w dobrym stanie, sprzedający wystawiają cenę 2/3 wartości nowego. Łatwiej jest sprzedać sprzęt popularny i tańszy niż ten z górnej półki więc sądzę, że na Twój zestaw za taką cenę chętni się znajdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Ale czy pokusiłby się Pan o podanie jakiejś kwoty? nawet orientacyjnie? Bo ciężko mi powiedzieć czy 3 tysiące, czy 5 tysięcy czy może 8 tysięcy. Nie chce oddać za pół ceny a z drugiej strony nie chce też kogoś naciągnąć. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak na szybko ceny orientacyjne  montaż 3 tys, teleskop ok 2 tys(zmieniony wyciąg pewnie zwiększy wartosc), flatener ok 500, guiding trudno powiedzieć  , bo nie podałeś jaki ok 1000, złączki grzałki,  sterowniki 500 zł. Wystaw na giełdzie pojedynczo teleskop , montaż od cen jakie uważasz,  rynek zweryfikuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myślę, że możesz poszukać po sklepach (internetowych oczywiście) ile kosztują te rzeczy jako nowe a potem odpowiednio pomniejszyć wartość.

Jeśli nowe nie są już dostępne, to poszukać ostatniej ceny. W ostateczności zobaczyć po ile są sprzedawane używane i porównać ze swoim stanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nowy Ed 80 kosztuje ok 3k. 

Nowy heq5 kosztuje ok 5k, jeśli masz wersję pro. Używane na giełdzie kosztują 3-3,5k. 

Nowy flattenwr kosztuje ok 1k, używkę można za ~700 myślę sprzedać. 

Dodatkowo masz sporo drobnicy i tutaj z wyceną to już nie pomogę, bo nie chce liczyć, ile sam na tą drobnicę wydałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ED80 to dobry sprzęt, z flattenerem w zestawie to już gotowa tubka do astrofoto. Montaż też jest dobry. Mam taki sam zestaw i na pewno nie kosztuje to 3 tyś :)

Taki teleskop jak Twój na takim jak Twój montażu https://teleskopy.pl/SkyWatcher-APO-ED-80/600-on-SynScan-HEQ5-PRO-teleskopy-1923.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@isset 3 tyśie to samo HEQ5 :)  ... i tyle to jest mniej więcej warte.   Resztę poleciłbym wystawić za 2/3 ceny .. chętni na pewno będą bo to co masz to chodliwy towar a namaniaczy na PW zapewne już masz "oddaj Pan za 2 koła" ....  sprawdź sobie ceny po sklepach i rób te 2/3 ... sprzęt tu na pewno zejdzie 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Przemyślę je i pewnie wystawie na sprzedaż na tym forum też

Jeśli ktoś jest zainteresowany to chętnie sprzedam, dostępne od zaraz, lokalizacja Świnoujście

 

Jednak jak ktoś ma jakieś sugestie lub uwagi to proszę pisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, lkosz napisał:

Sądząc po popularności tego wątku i stadku sępów które się tu zleciały, to nie powinieneś mieć problemów ze sprzedażą :D

to tylko zwiadowcy, ale zaraz będzie lądowane i rozszarpywane :D


Na razie grzecznie, w kolejce :D
 

2-vulture.jpg

  • Lubię 2
  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.