Skocz do zawartości

Najbardziej nieudany astro-zakup


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, polaris napisał:

Ale tam nie ma złego słowa o Syncie 8". Ktoś po prostu kupił kombajn z myślą o dowożeniu w mieście dziecka do szkoły. Sam kombajn jest cacy. 

 

Brałem udział w kilku dyskusjach w których dowodzono że Synta 8 nadaje się najlepiej do wszystkiego, więc tego się trzymajmy!

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 12.11.2021 o 11:55, abo napisał:

Najbardziej nieudane zakupy? 

GSO RC 8"

Tak Temma EM-10

 

No cóż, przepraszam się powoli z GSO RC 8"

Trzeba go opanować...

Nauczyć się kolimować - teraz uważam że jest prostszy do kolimacji od newtona, i nie rozjeżdża się po transporcie.

A już był blisko śmietnika - od 2 miesięcy jest podstawowym teleskopem.

 

Jedynym problemem jest wyciąg. Albo zakładamy coś lekkiego, albo kupujemy coś porządnego ;) 

Czyli ori wyciąg z kamerką 294 bez koła będzie chodził dobrze, 2600 słabo, 2600 z kołem bardzo słabo.

 

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, abo napisał:

Jedynym problemem jest wyciąg. Albo zakładamy coś lekkiego, albo kupujemy coś porządnego ;) 

Czyli wyciąg z kamerką 294 bez koła będzie chodził dobrze, 2600 słabo, 2600 z kołem bardzo słabo.

Masz monoraila od GSO czy klasycznego Crayforda?

Bo oba udało mi się opanować do pracy z QHY 163 z 7 pozycyjnym kołem filtrowym i korektorem.

Ale co Ci poradzę to zależy od typu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli Ci się ugina.

Mi się udało zmusić to do współpracy taką metodą:

 

 

Poza tym jeszcze potrzeba wypolerować miejsce gdzie wałeczek styka się z draw tube'ą

 

I najlepsze jest to, że to działa.

Tyle, ze do czasu, bo z czasem od dużego nacisku wałeczek wytarł łoże w draw tube'ie i koniec końców wyciąg musiałem zmienić.

Na pociechę Ci tylko powiem ,że jak dorzucisz drugi punkt podparcia, to monorail wytrzyma zdecydowanie dłużej od klasycznego Crayforda, bo mniej siły do podparcia będzie wymagał.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie jest w stanie podciągnąć kamery do góry w dużym zakresie od zenitu. Tzn tak na szybkim to nawet kręci, ale na autofocusie niestety nie hula.

Spróbuje te mody ;)

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Misza napisał:

Canon 200/2.8 L, który wedle niektórych podobno nadaje się do astrofotografii.

no to ja Tobie kolego pokażę już w lecie, czy ten teleobiektyw nie nadaje się do astrofotografii...

Dal mnie to jeden z ważniejszych w życiu zakupów astro.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.03.2021 o 22:12, Marcin_G napisał:

- mając Hyperiona 31mm 72* kupiłem ES 30mm 82*. Różnica w polu widzenia była tak minimalna, ze ES-a sprzedałem po....trzech dniach.

 

Ale któryś z nich miał oszukaną ogniskową czy to kwestia AFOV?

 

--

Osobiście jakiejś wielkiej astro-wtopy nie zaliczyłem, bo mało było spontanicznych zakupów, ale gdybym miał wymienić coś na czym się zdecydowanie zawiodłem, to był to Nagler T4 22mm.

 

Wielka renoma producenta i całej serii okularów 820 powodowała, że oczekiwania były spore. Niestety okazało się że:
- w szybkich achromacie krzywizna pola (którą posiada seria T4), w połączeniu z krzywizną pola obiektywu dały bardzo słaby efekt. Ostre było może środkowe 30% pola, a potem coraz większe placki,

- w newtonie f/5 już znacznie lepiej, ostro z 50%, potem powolny spadek ostrości, ale oczekiwania były o wieeeele większe,

- wrażliwość na nieosiowe patrzenie (kolejna kiepska cecha serii T4 i wszystkich wcześniejszych Naglerów), która powodowała że ruchoma muszla oczna to nie tyle był fajny bajer, co mus - im dalej wysunięta tym mniej zanikającego obrazu, ale też tym mniejsze wrażenie "przebywania w kosmosie".

 

Naglera T4 22 mm zamieniłem na -> T5 20 mm, który okazał się pod każdym względem lepszy:

- obraz płaski jak stół w Newtonie, w 80/400 tylko lekka krzywizna pola od obiektywu (dla mnie akceptowalna)

- mega komfortowy w obserwacji - żadnego zanikania obrazu, żadnych problemów z parowaniem (w porównaniu z innymi okularami z ER = 12 mm)

- i do tego znacznie lżejszy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Marek_N napisał:

Ale któryś z nich miał oszukaną ogniskową czy to kwestia AFOV?

To raczej kwestia moich oczekiwań, aby mieć wieeeeelkie pole. Ono było większe, nawet zgodne z tego co wynika z ogniskowej i pola własnego ale nie na tyle by szczęka opadła mi jakoś mocno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.