Skocz do zawartości

Najlepsza Setka!!!


Gość Madnes

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem, że na forum jest sporo osób interesujących się obserwacjami Lornetkami w tym tymi największymi 100mm I dlatego chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat tych lornetek. Może wyłonimy lidera w setkach wiem, że w Polsce są uznawane dwa typy i dla tego, aby wszystkie lornetki miały równe szanse wypowiadajcie się o nich w oparciu o opisy znajdowane w sieci (no chyba, że znajdziemy użytkowników z każdej lornetki).

Jeśli macie swoje typy na najlepszą Setkę bez podawania powodu tez piszcie. :banan:

 

Oberwerk 25x100mm IF

http://www.bigbinoculars.com/25100m.htm

 

Oberwerk 22x100mm

http://www.bigbinoculars.com/22100.htm

 

Zhumell Tachyon 25x100mm

http://www.binoculars.com/products_v7/Zhum...Case_18147.html

 

Celestron SkyMaster 25x100mm

http://www.binoculars.com/products_v7/Cele...ocus_14957.html

 

Orion Explorer 25x100mm

http://www.telescope.com/shopping/product/...eyword=#tabLink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, że na forum jest sporo osób interesujących się obserwacjami Lornetkami w tym tymi największymi 100mm I dlatego chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat tych lornetek. Może wyłonimy lidera w setkach wiem, że w Polsce są uznawane dwa typy i dla tego, aby wszystkie lornetki miały równe szanse wypowiadajcie się o nich w oparciu o opisy znajdowane w sieci (no chyba, że znajdziemy użytkowników z każdej lornetki).

Jeśli macie swoje typy na najlepszą Setkę bez podawania powodu tez piszcie. :banan:

 

Oberwerk 25x100mm IF

http://www.bigbinoculars.com/25100m.htm

 

Oberwerk 22x100mm

http://www.bigbinoculars.com/22100.htm

 

Zhumell Tachyon 25x100mm

http://www.binoculars.com/products_v7/Zhum...Case_18147.html

 

Celestron SkyMaster 25x100mm

http://www.binoculars.com/products_v7/Cele...ocus_14957.html

 

Orion Explorer 25x100mm

http://www.telescope.com/shopping/product/...eyword=#tabLink

 

Hej Madnes,

 

Lornetki, do których podałeś linki to tylko kropla w morzu wszyskich dostępnych lornetek o tym rozmiarze na rynku. Co więcej, z tego co widzę, to Zhumell Tachyon to SkyMaster 25x100, tylko że ze srebrnymi akcentami stylistycznymi i inną nazwą (BTW. SkyMaster jest oferowany - nawet na naszym rynku - pod paroma różnymi nazwami...).

 

Co do Twojego pomysłu, to raczej bym go trochę zmodyfikował. Jeżeli poprosisz osoby posiadające ineteresujące Cię lornetki o wypowiedź na ich temat, to każdy napisze, że jego jest najlepsza (sam bym tak zrobił :P) i nic merytorycznego w ten sposób by nie wyniknęło. Co więcej - dyskusja na temat dwóch pierwszych zaproponowanych przez Ciebie binów mogłaby wywołać Chemika z lasu... ;). Dlatego o wiele lepszym pomysłem byłoby zlecenie np. Arkowi wykonania testu lornetek o rozmiarze 100 mm (sam z wielką chęcią udostępniłbym do takowego testu swojego SkyMastera) i w ten sposób uzyskujesz fachową i obiektywną ocenę tych lornetek. Przyznam, że sam jestem ciekaw takiego porównania, bo w życiu miałem może w rękach pięć setek, więc moje zdanie na ten temat może mijać się z prawdą.

 

Dlatego pomysł wzięcia "na ruszt" ;) setek uważam za jak najbardziej słuszny, co więcej mamy na Forum osoby, które robią to rewelacyjnie, więc dlaczego nie spróbować :)

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jestem Za!!!

Zgadzam cie z tobą w 100% :Beer:

 

Mateuszu, lecz widzę, że to ty jesteś tu w temacie, więc może poprowadzisz ten temat dalej ja chętnie będę się włanczał (głównie dla tego, że wiesz, kto tu ma informacje na temat Setek)

 

Nie wiem, o co chodzi z tymi lornetkami firmy „Oberwerk” – proszę o wyjaśnienie?

 

Jeśli masz inne kandydatury na najlepszą Setkę (oczywiście w cenie) to dorzucaj tu.

 

Co do tego Testu może ktoś w temacie będzie w Bieszczadach i będzie miał możliwość wykonania takiego testu tam??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jestem Za!!!

Zgadzam cie z tobą w 100% :Beer:

 

Mateuszu, lecz widzę, że to ty jesteś tu w temacie, więc może poprowadzisz ten temat dalej ja chętnie będę się włanczał (głównie dla tego, że wiesz, kto tu ma informacje na temat Setek)

 

Nie wiem, o co chodzi z tymi lornetkami firmy „Oberwerk” – proszę o wyjaśnienie?

 

Jeśli masz inne kandydatury na najlepszą Setkę (oczywiście w cenie) to dorzucaj tu.

 

Co do tego Testu może ktoś w temacie będzie w Bieszczadach i będzie miał możliwość wykonania takiego testu tam??

 

Witam raz jeszcze,

 

W takim razie pozostaje nam już tylko czekać na decyzję Arka, który najlepiej wie jakie są w tym temacie możliwości na dzień dzisiejszy w Polsce...

 

Co do Oberwerków, to długa historia i wolałbym już nie rozdrabniać się na ten temat - niepotrzebnie wogóle o tym wspominałem :rolleyes:

 

Pojęcie "najlepszej setki" jest bardzo niedokładne, bo nie uwzględnia wielu czynników związanych z samym binem, jak np. jego cena. Wiadomo, że najlepsza będzie taka, która będzie bardzo droga, ale - tak jak wspominałeś - trzeba to jakoś rozróżnić (np. wprowadzając przeliczniki jakość/cena - poczytaj sobie na ten temat na stronie http://lornetki.camk.edu.pl/ ).

 

A co do testowania sprzętu na zlotach, to nie jest tak, jak myślisz :) - atmosfera zlotów (przynajmniej na tych, na których sam byłem) wyjątkowo nie sprzyja poważnym badaniom, ale raczej spotkaniom towarzyskim i przede wszystkim niczym nieskrępowanym obserwacjom nieba :)

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobna lornetka do Sky Mastera 25x100 stoi w sklepie u Janusza, tylko chyba różni się nazwą Sutter i solidną walizką w zestawie.

Może Janusz weźmie ją w Bieszczady na małe testy porównawcze ?

Kto jeszcze ma setki niech też je weźmie to zobaczymy co są warte pod Roztockim, ciemnym niebem :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. więc czekamy na decyzje Arka!

 

W razie, co proponuje żeby Arek podał, chociaż swój typ jako najlepsza Setka Myślę, że cena to maksymalnie 1000$

Przelicznik jakość/cena jest super.

W sumie to można to rozegrać w formie najlepsza Setka pod kątem jakości ( bez patrzenia na cenne, ale do 1000$).

Oraz najlepsza Setka w wersji cena/jakość (też do 1000$).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobna lornetka do Sky Mastera 25x100 stoi w sklepie u Janusza, tylko chyba różni się nazwą Sutter i solidną walizką w zestawie.

Może Janusz weźmie ją w Bieszczady na małe testy porównawcze ?

Kto jeszcze ma setki niech też je weźmie to zobaczymy co są warte pod Roztockim, ciemnym niebem :Beer:

 

Właśnie Sutter to jedna z kilku odsłon SkyMastera - oglądałem go niedawno i mogę śmiało powiedzieć, że to to samo bino.

 

Na naszym Forum 100 nie ma za dużo - jeżeli jakiś ich posiadacz jedzie w Bieszczady, to jest pięknie proszony o zaznaczenie tego faktu w tym wątku :) Ja postaram się być na chociaż jedną nockę, bo m.in. po to kupowałem swoje bino, żeby było na wyjazd do Roztok, gdzie sprawdza się jak nic innego...

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

 

 

PS. Madnes - 1000$ w Polsce, to inne 1000$ np. w USA - tam za tą cenę możesz dostać - po pierwsze - o wiele więcej modeli lornet o tych rozmiarach niż w Polsce, a po drugie o lepszej jakości. U nas za tą cenę i w tych gabarytach najlepszy będzie - i tu mówię z całą odpowiedzialnością - SkyMaster 25x100, choć paradoksalnie można już dostać w Polsce lornety 70-80 mm, które mieszczą się w tych przedziałach cenowych, a dają lepszą jakość obrazów niż Celestron.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślałem 1000$ liczone w USA i na sklepach internetowych w USA.

 

„choć paradoksalnie można już dostać w Polsce lornety 70-80 mm, które mieszczą się w tych przedziałach cenowych, a dają lepszą jakość obrazów niż Celestron.”

 

Mateusz możesz rozwinąć to, bo odbieram to, że lornetki o średnicy 80mm dadzą lepszy obraz niż Setki (chodzi mi zasięg mag. I rozdzielczość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie robicie ze mnie za dużego eksperta. Ja w rękach miałem tylko jedną setkę, więc na pewno

nie jestem w stanie powiedzieć, która jest najlepsza. To nadal mało popularny sprzęt w Polsce. Tak

w zasadzie mamy do wyboru w zasadzie jeden i ten sam wyrób (lub bardzo podobny do siebie), który u różnych dystrybutorów różnie się nazywa.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobna lornetka do Sky Mastera 25x100 stoi w sklepie u Janusza, tylko chyba różni się nazwą Sutter i solidną walizką w zestawie.

Może Janusz weźmie ją w Bieszczady na małe testy porównawcze ?

Kto jeszcze ma setki niech też je weźmie to zobaczymy co są warte pod Roztockim, ciemnym niebem :Beer:

 

 

W takim razie poproszę Janusza o zabranie Suttera 25x100 do bieszczadzkich testów :Beer:

Chyba jako jedyny na forum mam Suttera 25x100 z Astrokraka, czyli inaczej Zhumella Tachyon 25x100mm B) . Lornetka w porównaniu z Celestronem 25x100 widocznym na zdjęciach prezentuje się lepiej, ale wciąż są to bliźniacze lornety z dalekiej Azji. Ja sam byłem pod wrażeniem gdy zobaczyłem Suttera 25x100 w Astrokraku (ta metalowa solidność B) ), jednak dzień później odpało mi całe ogumienie lewego okularu :szczerbaty: Na szczęście Janusz bezproblemowo mi je przykręcił (muszlę oczną przykleił); wszystko spowodowała zbyt luźno przykręcona śrubka.

Tak więc zawsze warto kupować takie lornety z pewnego źródła, bo prawdopodobieństwo usterek w tego typu sprzęcie jest wysokie. I na koniec - bardzo fajna jest walizka, dzięki temu, że lornetka jest w niej "hermetycznie" zamknięta, to wogóle mi się nie kurzy

Edytowane przez Krzysiek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dobre setki dostępne w Polsce to może warto zainteresować się firmą Miyauchi.

Tu jest kilka modeli z serii Galalaxy zarówno semiapo jak i fluorytowe full apo:

 

http://www.ecotone.pl/public/astro/techniczne.html

 

Ceny zaczynają się od 10000 zł.

 

Ta poniżej to nie setka lecz ciut większa ale też pewnie będzie dobra (droga na pewno też):

http://www.nikonsportoptics.com/product.ph...47&product=7448

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślałem 1000$ liczone w USA i na sklepach internetowych w USA.

 

„choć paradoksalnie można już dostać w Polsce lornety 70-80 mm, które mieszczą się w tych przedziałach cenowych, a dają lepszą jakość obrazów niż Celestron.”

 

Mateusz możesz rozwinąć to, bo odbieram to, że lornetki o średnicy 80mm dadzą lepszy obraz niż Setki (chodzi mi zasięg mag. I rozdzielczość)

 

Chodzi mi konkretnie o lornety Vixena, które już od pewnego czasu goszczą w cenniku Delta Optical: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...08226054a0a47dc (mówię oczywiście o 80tkach, choć Ultima 9x63ZCF też wymiata).

 

Uwierz mi lub nie, ale jak dla mnie to - jak mówią Amerykanie - the best thing money can buy (oczywiście za te ok. 2000 zł i u nas w kraju). Gdybym nie kupował setki, to na 100% leżałby dzisiaj u mnie GIANT Vixena, bo - jak to mówią - nie liczy się rozmiar, ale jakość ;)

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Oberwerków, to długa historia i wolałbym już nie rozdrabniać się na ten temat - niepotrzebnie wogóle o tym wspominałem  :rolleyes:

 

No, właśnie zauważyłem, że od czasu wielkiej kompanii reklamowej wspomnianego Chemika panuje tu dziwna cisza na temat Oberwerków. A recenzje w cloudynights ich dużych bino były naprawdę niezłe jak na ceny w granicach 200 usd za 20x80LW (w sklepach w USA).

Może ktoś ma jakieś nowe opinie na ich temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jako jedyny na forum mam Suttera 25x100 z Astrokraka

No chyba... raczej na pewno nie :Beer: Ale ja niestety nie wybieram się z nim na zlot :Cry:

Jak będziecie mieli porówanie z innymi z chęcią poczytam.

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba... raczej na pewno nie :Beer: Ale ja niestety nie wybieram się z nim na zlot :Cry:

Jak będziecie mieli porówanie z innymi z chęcią poczytam.

 

Witam,

 

Rzeczywiście, Flawenol, zapomniałem, że od nie dawna również jesteś posiadaczem setki :)

 

Ale to, że nie pojedziesz z nią w Bieszczady, to Ci chyba nie wybacze (ba... sam sobie nie wybaczysz ;)).

 

Do Madnes: sorry, że tak zamilkłem w sprawie "Chemika", ale lepiej na ten temat dużo nie gadać, bo to Forum jest podatne na konflikty z różnych powodów... Ów Chemik był właśnie najlepszym przykładem tego, co pisałem na początku tego wątku - nieobiektywnej oceny sprzętu.

 

Da Agnieszki: ... a więc tak :) Nawiązując do przesłanego przez Ciebie linka - Apogee Semi-Apo 88 to sprzęt, o którym niedawno czytałem na CloudyNights. Tam Chłopaki ocenili go dosyć wysoko (głównie dzięki temu right-angle, który jest moim niespełnionym marzeniem :Cry: ) i w miarę dobrej optyce. Mówię w miarę, gdyż testujący ten model dostrzegli jednak aberrację chromatyczną i kilka innych wad, które przy tej klasie szkieł nie powinny mieć miejsca. Tym nie mniej jeżeli ktoś ma te 700 zielonych, znajomych w US i dogodny transport, to na pewno jest to sprzęt, który warto kupić (sam jej w rękach nie miałem, natomiast takie krążą opinie). Może dodam jeszcze tyle, że nie chce mi się wierzyć, że sam zakup tej lornety zamknie się w tych 699$ - na pewno wyjdzie drożej!

Na tej samej stronie można znaleźć bino 25x100 (nawet jest zdjęcie): wygląda wypisz wymaluj, jak mój SkyMaster, przy czym jest tam dodane, że jest w zestawie z "Carrying Case", więc będzie to odpowiednik naszego Suttera (oczywiście niższa cena, bo to prosto ze "źródła").

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to, że nie pojedziesz z nią w Bieszczady, to Ci chyba nie wybacze (ba... sam sobie nie wybaczysz ;)).

Ja już dawno nie mogę sobie wybaczyć :lanie:

Ale takie już moje zezowate :blink: szczęście - jeden zlot w roku szkolnym co od razu go dyskwalifikuje z racji wykonywanego zawodu :szczerbaty: a drugi jeśli terminy są prawdziwe zaraz po powrocie z mojego urlopu więc... znowu :lanie:

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno nie mogę sobie wybaczyć  :lanie:

Ale takie już moje zezowate :blink: szczęście - jeden zlot w roku szkolnym co od razu go dyskwalifikuje z racji wykonywanego zawodu :szczerbaty: a drugi jeśli terminy są prawdziwe zaraz po powrocie z mojego urlopu więc... znowu :lanie:

 

A tam... gadanie. Wiesz przecież, że są w życiu rzeczy ważniejsze i mniej ważne. Jeżeli praca przeszkadza Ci w astronomii, to rzuć pracę - proste :lol:

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.