Skocz do zawartości
  • 0

Flaty


janekosa

Pytanie

Pytanie pewnie głupie, ale dla mnie istotne :)

czy mogę zrobić flaty po prostu celując w kawałek nieba bez chmur? Przeszukałem wszystko co mam przy sobie i nie mam żadnego kawałka białego materiału :( jak poceluję w kilka różnych niebieskich punktów to będzie ok? Czy koniecznie jednak muszę coś nałożyć na teleskop?

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 minuty temu, janekosa napisał:

Pytanie pewnie głupie, ale dla mnie istotne :)

czy mogę zrobić flaty po prostu celując w kawałek nieba bez chmur? Przeszukałem wszystko co mam przy sobie i nie mam żadnego kawałka białego materiału :( jak poceluję w kilka różnych niebieskich punktów to będzie ok? Czy koniecznie jednak muszę coś nałożyć na teleskop?

Najpopularniejsza metoda to tzw. metoda koszulkowa, tzn. bierzesz białą koszulkę i naciągasz ją na teleskop. Ważne jest, aby koszulka była cały czas napięta na teleskopie (gumki recepturki), no i oczywiście czysta i niepognieciona.

Jak to już jest zrobione, to ja swój obiektyw (teleskopu nie używam) przykładam następnie do podświetlanej deski kreślarskiej i dociskam tak, aby żadne lewe światło nie wpadało do obiektywu. Następnie ustawiam sobie poziom ISO oraz czas naświetlania pojedynczej klatki tak, aby mieć histogram mniej więcej w połowie jasności. Po czym nastawiam tryb seryjny w aparacie i jadę, tzn. robię ok. 100-tu klatek. Dla każdej wartości ISO oraz światłosiły należy zrobić oddzielny zestaw flatów.

Zamiast deski kreślarskiej można użyć również ekranu telewizora, laptopa itp. Znajdujesz na Youtube "white screen", po czym dociskasz telepa do ekranu (ale bez przesady ;) ). Ja przeszedłem jednak na deskę kreślarską, ponieważ nie byłem zadowolony z efektów "ekranowych" (tzn. laptopowo-telewizorowych). Przyłożenie telepa bez koszulki do ekranu nie będzie działać :( 

 

Co do robienia zdjęć czystego nieba; dużo zależy od tego, jak wielkie pole widzenia daje optyka. Ja próbowałem robić flaty na niebie z obiektywem 50mm i to był duży błąd - za dużo lewego światła wpadało do obiektywu. Nie wiem, jak będzie w przypadku telepa.

 

Zaś co do metody koszulkowej; przykładowe zdjęcie koszulki założonej na teleskop widać na zdjęciu - samo zdjęcie pochodzi stąd

Dla większych średnic (tzn. takich niemieszczących się na kartce formatu A4) można kupić lub zbudować profesjonalną flatownicę.

 

how-to-take-flat-frames.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki panowie. Na przyszłość będę wiedział. W końcu znalazłem biały tshirt (żona zdjęła z siebie :flirt:). Lekko pognieciony był, ale nieźle go naciągnąłem i porobiłem zdjęcia z teleskopem ustawionym w kilka różnych punktów, za każdym razem kręcąc tez tshirtem (w każdym z punktów mam 4-5 zdjęć z różnymi położeniami tshirta). Jutro będę w domu i zobaczymy jak to wyszło. Z ciekawości - w waszym doświadczeniu jak ważne są zdjęcia „dark flat”? Zrobiłem już dla kompletu ale zastanawiam się czy to w ogóle potrzebne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Tayson napisał:

postaraj sie dobrac czas exp zeby byl powyzej 1s. mozesz zminiejszyc iso w aparacie.

To mnie zaskoczyłeś.

Robię flaty Canonem i zawsze mam to samo ISO, które mam podczas sesji (najczęściej ISO800) i czasy na flacie to 0,1 - 0,16s. Jakbym robił z czasami powyżej 1s, to flat byłby w 100% biały.

 

Był już kiedyś taki wątek:

Pisałeś w nim, że :
 

W dniu 19.09.2018 o 23:27, Tayson napisał:

Zmiana iso w dslr nie wpływa znacząco na flat. 

 

 

Dla mnie najważniejsza zasada, to żeby ADU nie przekraczało 6000 (AsiAir pokazuje mi, że w moim Canonie maksymalne ADU to ok 16000).

Flaty praktycznie zawsze wchodzą. Co ciekawe, ostatnio asiair wprowadziło automatyczne flaty i jak spróbowałem, to miałem naświetlanie 1s. Spróbowałem ich użyć i to była totalna klapa. W zasadzie nic nie zostało odjęte z paprochów itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ja odradzam sky flaty, gradienty nieba lubią wychodzić.

 

Uważaj na bardzo krótkie czasy w kamerze CMOS.

Jak powszechnie wiadomo kamera CMOS pracująca w trybie szybkiego przesyłu klatek generuje problemy przy łapaniu flatów.

Dlatego zaleca się tak ustawiać jasność by były to minimum klatki 1s (a najczęściej podaje się 3s).

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aplikacja typu "screen light" z regulowanym natężeniem światła na smartfona lub tablet + NINA flat creator, która sama dobiera optymalną ekspozycję do założeń użytkownika - i po temacie (flaty i odpowiednie darkflaty w pakiecie). IMHO najprościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zaczynam tracić nadzieję. czy jest dostępny jakiś przystępny kompleksowy poradnik tego jak zrobić poprawne flaty? Mam niestety teraz na wyjeździe bardzo słaby net, ale jutro wrzucę efekty które osiągnąłem.
Te flaty na ISO 800 czas 1/1250 s wyszły tragiczne - gradient pionowy (flaty ciemne na dole, jasne na górze, stack oczywiście odwrotnie) - wyeliminowały winiety w rogach ale dołożyły ten gradient.
Zrobiłem drugą serię na ISO 100 czas 2" - było już trochę ciemniej. Jest lepiej niż bez, ale nadal środek jest jaśniejszy niż boki.

Ogólnie odkąd zacząłem się w to bawić, a już jednak parę sesji za mną, to ani razu nie udało mi się wykonać poprawnych flatów..

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@janekosa Tam są motywy, które łatwo przegapić: dobry flat wg prowadzącego - między 2 a 3 sekundy, pik naświetlenia 30-50% histogramu - fulwell. Program sam dobiera czas i trzeba tak manipulować jasnością panelu (laptopa, padu etc.) żeby zmieścić się w założonym histogramie w 2-3 sekundy. Darkflaty program dorabia w gratisie.

U mnie flaty robione jego metodoą (składanie w APP) działają bez zarzutu.

Edytowane przez wieloch
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@wieloch  @Tayson  @kubaman
Macie u mnie po browarze jak się spotkamy w maju :D
Nie jest idealnie bo chyba nie trafiłem z ostrością ale założyłem sobie koszulkę na telep i białe tło na ekranie maczka i strzeliłem kilka flatów pilnując czasu 0,6 sek i tego żeby histogramy były mniej więcej w połowie i... voila. Jak mówię nie jest idealnie no ale to już jest przepaść w porównaniu do tego co było wcześniej. Jutro jak dorwę się do porządnego komputera to spróbuję coś z tego wyrzeźbićimage.png.9206339af5d4e24f80fc00f9bdfcc7ed.png
 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja na monitorze szerokogamutowym wyświetlam test szarości, wcześniej wkładam do zamrażarki aparat z obiektywem którymi robiłem dane zdjęcie. Ustawiam parametry identyczne jakiem miałem ustawione podczas sesji właściwej, oczywiście czasy naświetlania dostosowuję do histogramu. 

Aparat skierowany na monitor wieszam na statywie i robię ekspozycje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Tayson napisał:

Ta petelka moze sporo brudzic....

te wszystkie kable są dobrze zaczepione o tackę powyżej tej pętelki. 

a jak masz na myśli brużdżenie w sygnale to nie zaobserwowałem. kable wszystkie są ekranowane, a to nie jest cewka na 100 zwojów tylko jeden supełek który pomaga mi zachować porządek jak to zwijam (w zasadzie kilka takich supełków mam). Chociaż masz rację że to mało profesjonalne, taka prowizorka. Docelowo pospinam sobie te kable trytytkami albo wsadzę w peszel - to taka moja 10-metrowa wiązka-przedłużka żeby telep nie stał przy samym samochodzie.
 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.