Skocz do zawartości

Mój MocCzołg - zasilanie sprzętu w terenie


mateoz

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany powertankiem z facebookowej grupy od @dominiksito stwierdziłem, że też muszę załatwić sobie coś podobnego. Również jak on, pomyślałem, że się tym podzielę, bo można to zrobić za ułamek ceny gotowego zestawu o podobnych parametrach.
 
Zakupy wyglądały następująco:
 
 
Panel z gniazdem zapalniczki, woltomierzem i dwoma portami USB (oferta z której skorzystałem już nieaktualna ale znalazłem coś bardzo podobnego): https://allegro.pl/.../woltomierz-miernik-ladowarka-usb...
 
Przełącznik (brzydko świeci, teraz wziąłbym niebieski żeby pasował kolorystycznie do cyferek wyświetlanych na woltomierzu): http://electropark.pl/.../4782-przelacznik-kolyskowy-on...
 
Amperomierz analogowy (akurat taki mi się podobał): http://electropark.pl/.../3836-miernik-analogowy-mini...
 
Przewody 1mm^2, opaski termokurczliwe
 
Mi akurat pasowały takie wyjścia, bo mam przetwornicę 12V/230V i zasilacze do montażu, lustrzanki, laptopa do gniazdka 230V. Wiem, że lepiej byłoby nie przechodzić przez przetwornice tylko mieć od razu wyjście 12V, bo ostatecznie, chociażby do montażu, idzie właśnie 12V ale byłoby mi szkoda tych zasilaczy, które już kiedyś kupiłem.
 
Połączenia w tym układzie są proste ale właściwie w całości pomógł mi w tym szanowny @piotrek3421 (serdeczne podziękowania po raz kolejny), wygląda to tak:
Z plusa akumulatora idziemy na bezpiecznik, z bezpiecznika na przełącznik, z przełącznika na amperomierz a potem po kolei (równolegle) na plus gniazda zapalniczki, woltomierza i gniazda z portami USB.
Z minusa akumulatora na przełącznik (miałem 3-pinowy z lampką) oraz równolegle na minus gniazda zapalniczki, woltomierza i gniazda z portami USB.
 
Na lewo od akumulatora można zobaczyć metalowy element - on służy mi jedynie do tego, by akumulator się nie przemieszczał w skrzynce w trakcie podróży. Ogólnie tak się udało, że akumulator ze skrzynką jest super dopasowany, bo wchodzi idealnie na jej szerokość, z jednej strony jest podpierany przez półeczkę, a z drugiej przez właśnie ten metalowy element zostawiając wystarczająco miejsca z jednej strony na połączenia, a z drugiej na rzeczy potrzebne na wypady z teleskopem.
Są jeszcze czarne podkładki pod przełącznik, gniazdo bezpiecznikowe i amperomierz od @piotrek3421 i jego drukarki 3D.
 
Całość kosztowała mnie około 345 zł. Nie liczę oczywiście przetwornicy i prostownika potrzebnego do ładowania akumulatora.
 
Polecam i pozdrawiam

IMG_1383.jpg

IMG_1384.jpg

IMG_1382.jpg

IMG_1381.jpg

Edytowane przez mateoz
  • Lubię 6
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to, ale popełniłeś jeden błąd. Te wszystkie wyłączniki i amperomierz na bocznej ściance to są pierwsi kandydaci do uszkodzenia przy transporcie i przenoszeniu tej skrzynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależało mi głównie na tym, by połączenia były możliwie jak najkrótsze i też nie chciałem ciągnąć przewodów po całej skrzynce, bo resztę przestrzeni przeznaczam na przechowywanie innego sprzętu.

Ale racja, sam o tym już wcześniej myślałem i zastanawiam się nad jakimś dodatkowym zabezpieczeniem, chociaż nie wydaje mi się, by z moim użytkowaniem było to niezbędne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne rozwiązanie @Tayson, może kiedyś to zmodyfikuję.

 

Co do samego amperomierza - wiem że zakres 15A to sporo i nigdy tyle nie osiągnę (no, może na chwilkę przy zwarciu) ale po prostu podobał mi się układ podziałki na nim :D

No, właściwie, na zdjęciu pod linkiem który podałem, bo ostatecznie przyszedł z inną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po "przespaniu się" z tym zestawem mogę stwierdzić że:

 

1. Przełącznik podświetlany świeci za mocno - prawdopodobnie po prostu odepnę minusa żeby lampka nie świeciła, a jak już miałby świecić to lepszy byłby w kolorze czerwonym

2. To samo tyczy się woltomierza - niebieskie światło daje po oczach w związku z czym warto by było przed nim zainstalować przełącznik, bo ciągły pomiar nie jest potrzebny lub mieć jakąś osłonę/klapkę żeby go zasłonić.

 

Zatem za jakiś czas pewnie podmienię amperomierz na miernik podesłany przez @Tayson, a w miejsce woltomierza wsadzę może drugie gniazdo zapalniczki

Edytowane przez mateoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

unikaj gniazd zapalniczkowych jak diabel swieconej wodu.

to mocno niepewne polaczenie. latwo sie wysuwa i nie trzyma sie sztywno.

 

lepiej jaies złacze mikrofonowe 2 lub 3 pin, albo xt60, xt30

 

aku lepiej połozyc.

niestety plastikowe zawiasy skrzyni nie wróżą jej długiego zywota :( 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, ta skrzynka będzie tylko do postawienia na ziemi i nic w trakcie nie będzie ruszane więc myślę, że takie gniazda będą wystarczające. Poza tym, w panelu zostanie mi dziura po woltomierzu w miejsce której łatwo znajdę właśnie drugie takie samo

 

Akumulator bardzo solidnie stoi w takiej pozycji w jakiej jest, mogę ewentualnie dokręcić kątowniki które dodatkowo będą go podpierać

 

Co do zawiasów - możliwe ale i tak odruchowo jak ją biorę to łapię za rączkę i dno, a nie za samą rączkę bo jednak trochę to waży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Korzystając z założonego wątku pokażę co jeszcze ostatnio zrobiłem z @piotrek3421.

Na życzenie innego kolegi wyszedł trochę masywniejszy MocCzołg od mojego - użyliśmy 2x większego akumulatora, bo o pojemności 40Ah, na jego życzenie też jest trochę mniej solidna skrzynka, bo plastikowa. Trochę tego się obawiam no ale ¯\_(ツ)_/¯

 

Wyjście chciał tylko jedno - gniazdko 230V, przetwornica 300W oraz miernik z osobnym włącznikiem żeby nie świecił się cały czas.

Cena samych materiałów - około 460 zł

 

Zachęcam do zrobienia sobie czegoś podobnego, proste w wykonaniu a można sporo zaoszczędzić

 

IMG_20210416_202716-01.jpeg

IMG_20210417_135627-01.jpeg

IMG_20210417_155047-01.jpeg

Edytowane przez mateoz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.