Jump to content

Mój MocCzołg - zasilanie sprzętu w terenie


mateoz
 Share

Recommended Posts

Zainspirowany powertankiem z facebookowej grupy od @dominiksito stwierdziłem, że też muszę załatwić sobie coś podobnego. Również jak on, pomyślałem, że się tym podzielę, bo można to zrobić za ułamek ceny gotowego zestawu o podobnych parametrach.
 
Zakupy wyglądały następująco:
 
 
Panel z gniazdem zapalniczki, woltomierzem i dwoma portami USB (oferta z której skorzystałem już nieaktualna ale znalazłem coś bardzo podobnego): https://allegro.pl/.../woltomierz-miernik-ladowarka-usb...
 
Przełącznik (brzydko świeci, teraz wziąłbym niebieski żeby pasował kolorystycznie do cyferek wyświetlanych na woltomierzu): http://electropark.pl/.../4782-przelacznik-kolyskowy-on...
 
Amperomierz analogowy (akurat taki mi się podobał): http://electropark.pl/.../3836-miernik-analogowy-mini...
 
Przewody 1mm^2, opaski termokurczliwe
 
Mi akurat pasowały takie wyjścia, bo mam przetwornicę 12V/230V i zasilacze do montażu, lustrzanki, laptopa do gniazdka 230V. Wiem, że lepiej byłoby nie przechodzić przez przetwornice tylko mieć od razu wyjście 12V, bo ostatecznie, chociażby do montażu, idzie właśnie 12V ale byłoby mi szkoda tych zasilaczy, które już kiedyś kupiłem.
 
Połączenia w tym układzie są proste ale właściwie w całości pomógł mi w tym szanowny @piotrek3421 (serdeczne podziękowania po raz kolejny), wygląda to tak:
Z plusa akumulatora idziemy na bezpiecznik, z bezpiecznika na przełącznik, z przełącznika na amperomierz a potem po kolei (równolegle) na plus gniazda zapalniczki, woltomierza i gniazda z portami USB.
Z minusa akumulatora na przełącznik (miałem 3-pinowy z lampką) oraz równolegle na minus gniazda zapalniczki, woltomierza i gniazda z portami USB.
 
Na lewo od akumulatora można zobaczyć metalowy element - on służy mi jedynie do tego, by akumulator się nie przemieszczał w skrzynce w trakcie podróży. Ogólnie tak się udało, że akumulator ze skrzynką jest super dopasowany, bo wchodzi idealnie na jej szerokość, z jednej strony jest podpierany przez półeczkę, a z drugiej przez właśnie ten metalowy element zostawiając wystarczająco miejsca z jednej strony na połączenia, a z drugiej na rzeczy potrzebne na wypady z teleskopem.
Są jeszcze czarne podkładki pod przełącznik, gniazdo bezpiecznikowe i amperomierz od @piotrek3421 i jego drukarki 3D.
 
Całość kosztowała mnie około 345 zł. Nie liczę oczywiście przetwornicy i prostownika potrzebnego do ładowania akumulatora.
 
Polecam i pozdrawiam

IMG_1383.jpg

IMG_1384.jpg

IMG_1382.jpg

IMG_1381.jpg

Edited by mateoz
 • Like 5
 • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Fajne to, ale popełniłeś jeden błąd. Te wszystkie wyłączniki i amperomierz na bocznej ściance to są pierwsi kandydaci do uszkodzenia przy transporcie i przenoszeniu tej skrzynki.

Link to comment
Share on other sites

Zależało mi głównie na tym, by połączenia były możliwie jak najkrótsze i też nie chciałem ciągnąć przewodów po całej skrzynce, bo resztę przestrzeni przeznaczam na przechowywanie innego sprzętu.

Ale racja, sam o tym już wcześniej myślałem i zastanawiam się nad jakimś dodatkowym zabezpieczeniem, chociaż nie wydaje mi się, by z moim użytkowaniem było to niezbędne

Link to comment
Share on other sites

Fajne rozwiązanie @Tayson, może kiedyś to zmodyfikuję.

 

Co do samego amperomierza - wiem że zakres 15A to sporo i nigdy tyle nie osiągnę (no, może na chwilkę przy zwarciu) ale po prostu podobał mi się układ podziałki na nim :D

No, właściwie, na zdjęciu pod linkiem który podałem, bo ostatecznie przyszedł z inną

Link to comment
Share on other sites

Po "przespaniu się" z tym zestawem mogę stwierdzić że:

 

1. Przełącznik podświetlany świeci za mocno - prawdopodobnie po prostu odepnę minusa żeby lampka nie świeciła, a jak już miałby świecić to lepszy byłby w kolorze czerwonym

2. To samo tyczy się woltomierza - niebieskie światło daje po oczach w związku z czym warto by było przed nim zainstalować przełącznik, bo ciągły pomiar nie jest potrzebny lub mieć jakąś osłonę/klapkę żeby go zasłonić.

 

Zatem za jakiś czas pewnie podmienię amperomierz na miernik podesłany przez @Tayson, a w miejsce woltomierza wsadzę może drugie gniazdo zapalniczki

Edited by mateoz
Link to comment
Share on other sites

unikaj gniazd zapalniczkowych jak diabel swieconej wodu.

to mocno niepewne polaczenie. latwo sie wysuwa i nie trzyma sie sztywno.

 

lepiej jaies złacze mikrofonowe 2 lub 3 pin, albo xt60, xt30

 

aku lepiej połozyc.

niestety plastikowe zawiasy skrzyni nie wróżą jej długiego zywota :( 

Edited by Tayson
Link to comment
Share on other sites

Spokojnie, ta skrzynka będzie tylko do postawienia na ziemi i nic w trakcie nie będzie ruszane więc myślę, że takie gniazda będą wystarczające. Poza tym, w panelu zostanie mi dziura po woltomierzu w miejsce której łatwo znajdę właśnie drugie takie samo

 

Akumulator bardzo solidnie stoi w takiej pozycji w jakiej jest, mogę ewentualnie dokręcić kątowniki które dodatkowo będą go podpierać

 

Co do zawiasów - możliwe ale i tak odruchowo jak ją biorę to łapię za rączkę i dno, a nie za samą rączkę bo jednak trochę to waży

Link to comment
Share on other sites

 • 5 weeks later...

Korzystając z założonego wątku pokażę co jeszcze ostatnio zrobiłem z @piotrek3421.

Na życzenie innego kolegi wyszedł trochę masywniejszy MocCzołg od mojego - użyliśmy 2x większego akumulatora, bo o pojemności 40Ah, na jego życzenie też jest trochę mniej solidna skrzynka, bo plastikowa. Trochę tego się obawiam no ale ¯\_(ツ)_/¯

 

Wyjście chciał tylko jedno - gniazdko 230V, przetwornica 300W oraz miernik z osobnym włącznikiem żeby nie świecił się cały czas.

Cena samych materiałów - około 460 zł

 

Zachęcam do zrobienia sobie czegoś podobnego, proste w wykonaniu a można sporo zaoszczędzić

 

IMG_20210416_202716-01.jpeg

IMG_20210417_135627-01.jpeg

IMG_20210417_155047-01.jpeg

Edited by mateoz
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 135 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.