Jump to content
  • 0

Super mobilny sprzęt, transport samolotem

ŁukaszBar
 Share

Question

Hej,

Tak się złożyło że nadarza się okazja polecieć na Zanzibar i szukam czegoś co pozwoliło by mi popatrzeć troszkę na tamtejsze niebo. Troszkę mi szkoda stracić taka okazję, a moje az4 + mak127 lub SW 102/500 jest zdecydowanie za duże na bagaż  (ze też sprzedałem az3...).

Zastanawiam się nad jakąś małą lornetką i niewielkim statywem foto. Oczywiście chciałbym żeby to było na tyle spasowane żeby nie trzęsło się jak osika i do tego w sumie dość budżetowe... Powiedzmy do 1000zl za zestaw o wadze ok 5-8kg? Jestem w stanie coś takiego wyszukać?

Wszelkie pomysły i rady mile widziane. Lornetki są mi obce, statywy foto też. A, oczywiście wizual, ewentualnie mała fotka telefonem z przyłożenia co by pamiątkę mieć ;)

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam!

18 answers to this question

Recommended Posts

• 1

Jedziesz stacjonarnie (a), czy bardziej trampingowo? W tym drugim przypadku własne auto z rentala (b) czy transport publiczny i własne nogi (c)?

Mam trochę praktyki, jeśli chodzi o skrajna mobilnośc sprzetu -w plecaku na własnych plecach przez cały wyjazd (c).

1) Wersja minimum: lornetka 10x50 + statyw lub bez, moze tezbyc coś kalibru 56-60mm

2) Wersja średnia (raczej a, b): lornetka 15x70 + statyw

3) Wersja maks.: refraktor 102/500 + statyw foto

Tu krótka uwaga: przeszedłem kawałek Nadbajkala,w tym góry z refraktorem 80/400 w plecaku, statywem  i namiotem (2008, po zaćmieniu Słońca w  Nowosybirsku). Przejechałem też z nim kawałek południowej Turcji i trochę Chin (zaćmienia 2006 i 2009). Da się? Da. Ale do DS już 80mm rurka zostawiała trochę niedosytu, za mała różnica apertury w stosunku do lornetki przy bardziej złożonej obsłudze (statyw, kątówka,okulary). Jako sprzęt stricte zaćmieniowy O.K. , ale jako traveller do DS funkcjonalnie przegrywała z lornetką. Odchudzając bagaż na zaćmienie w USA w 2017 wziąłem tylko lunetkę Yukona 20x50 na samo zaćmienie.

Dlatego dziś jako o refraktorze -travellerze na DS do pojechania gdzieś daleko na południe (jak Ty) myślę o soczewce 90-102mm. Na razie moim docelowym plecakowcem jest 90/500, zakup na razie upadł razem z wyjazdem do Am. Pd. na zaćmienie w ub. roku ( no i Obłoki Magellana, do zobaczenia, kiedyś...).

Ty Łukasz masz już 102/500. Spróbuj go posadzić na statywie foto. O ile nie będziesz przekraczać pow. 50-60x charakterystyka pracy głowicy fotostatywu nie wpłynie negatywnie na obserwacje. Ważne: Zaopatrz się w dobrą kątówkę z pryzmatem prostującym obraz do ziemskiego, ale taką 90st., a nie 45st. Dwa powody:

-Wygoda obserwacji, możesz pracować na niskim statywie, co drastycznie poprawi stabilność (to też w kontekście lornetki, ta to by miała spore wymagania).

-Wywalasz z zestawu szukacz i dajesz okular długoogniskowy, który z tą kątówką da pole sięgające 3 st. Doświadczony obserwator jest w stanie przy takim polu celować w obiekty bez szukacza.

W ten sposób z tubą zabierasz tylko statyw, 2-3 okulary, kątówkę. Te ostatnie możesz wozić/nosić w pojemniku na żywność z uszczelką (są takie) wyłożonym gąbką. Zabiera minimum miejsca. Aha, z tym okularem długoogniskowym co zastąpi szukacz, to nie szalej z szerokokątnymi za bardzo. Możliwe,że pole widzenia skutecznie Ci ograniczy sama kątówka 1.25". W każdym razie okolice 3 st. powinieneś wyciagnąć, Dawałem radę w 80/400, a tam jeszcze był wyciąg 1.25" i winieta była też na nim.

Jeszcze jedno: widziałem kiedyś (już nie istnieje) stronę www jakiegoś Niemca, który SW 102/500 przerabiał na traveller brutalnie ściągając z  tuby odrośnik. Wówczas długość OTA malała poniżej 40cm i mieścił się w każdym bagażu podręcznym.

Notabene, ja swojego 80/400 woziłem zarówno w bagażu głównym, jak i podręcznym. Przeżył we wszystkich przypadkach. Niemniej fakt,że w 2008 jechał w podręcznym, uratował nam zaćmienie, bo główny bagaż (ze statywem) doleciał z Moskwy dopiero na wieczór, już po wszystkim. Za montaż teleskopu posłużył zatem słup po jakiejś latarni, sznurowadła z moich butów i taśma srebrna. Z pow. 20x działało - przysięgam! A jaka kolejka chętnych do tego wynalazku była :laughing1:

Którekolwiek rozwiązanie wybierzesz, udanego południowego nieba, szczęściarzu! W wersji ze 1202/500 wypróbuj tylko wszystkie szczegółowe rozwiązania (statyw, okulary, celowanie bez szukacza) przed wyjazdem, by uniknąć niespodzianek. Jeśli nie planujesz łazić po górach ze wszystkimi klamotami na tym Zanzibarze, to celowałbym w rozwiązania 2) lub 3) właśnie.

Pozdrawiam

-J.

• Like 3
  • Thanks 2

• 1

Ja bym w ogóle nie kupował sobie nowego astrosprzętu, tylko pozostałbym przy refraktorze. To, co bym kupił to:

a) plecak turystyczny o wysokości max. 60 cm na bagaż podręczny. Teleskop owinąć w ręcznik i do plecaka, ew. wpierw wykręcić wyciąg i włożyć do bagażu rejestrowego, jeśli nie zmieści się w plecaku. Mojego bagażu podręcznego na lotnisku nikt jeszcze nie ważył :) 

b) montaż AZT6 - tani nie jest, ale wchodzi do większej kieszeni. Nie ma mikroruchów, ale do refraktora oraz małych i średnich powiększeń jak znalazł;

c) co do statywu, to moim zdaniem Benro TAD18A spełni twoje oczekiwania, tutaj sprzedaje go nasz forumowy kolega.

Pamiętaj jeszcze o dwóch rzeczach:

a) Zanzibar to stosunkowo wietrzna wyspa, więc na duże powiększenia (pow. 70x) nie nastawiałbym się, raczej celowałbym w małe i średnie, a do tego świetnie nadaje się refraktor;

b) Wilgotność powietrza w tropikach jest bardzo wysoka, więc przyda Ci się na telepa długi odrośnik (najlepiej elastyczny), a na okular grzałka USB.

• 1

Wbrew pozorom, lornetka 15x70 wcale nie zabierze dużo mniej miejsca. Duża wymaga bardziej starannego pakowania, ze względu na bezpieczeństwo kolimacji. Refraktor ma jeden tor optyczny i zniesie więcej, byle dobrze obłożyć rejon obiektywu. Ja do tej pory nie byłem jeszcze tak daleko na południe, a przymiarki (aktywne) robiłem już kilka razy. Moja rada: jedziecie stacjonarnie, nie idź w półśrodki. To może być życiowa okazja, potem będziesz pluł sobie w brodę.

Bierz statyw foto i ten 102/500. O okulary się nie nie martw, one podróż zniosą bez problemu. Oczywiście jadą w podręcznym. Podałem Ci sposób, jak to zapakować. Opisanego pudełka używam rutynowo przy domowych obserwacjach. Jeśli tuby 102/500 nie dasz rady w podręczny, opakuj b. solidnie w gąbkę/piankę i jakiś mocny worek foliowy, zapakuj do głównego obkładając ciuchami. Wbrew pozorom to nie będzie wielki pakunek. A lornetkę to Ty weź niezależnie, 10x50 albo nawet/raczej jakąś mniejszą, nawet 30-tkę.

A przed żoną klęknij i błagaj choćby na kolanach, żeby pozwoliła jednak zabrać tych parę gratów więcej. Możesz jej pokazać tego posta, serio. W tym miejscu więc wyrazy uszanowania dla Małżonki i pokorna prośba w imieniu braci astro, żeby dała mężowi zobaczyć rewelacje południowego nieba i sama skorzystała przy okazji. Naprawdę warto! Magellany, Omega Centauri, Eta Carinae, eeeh! Większość z nas dałaby się pokrajać za taką okazję...

Z 80/400 w plecaku po górach łaziłem, przekraczałem górski potok ponad pół uda głęboki. Był wrzucany z plecakiem do bagażników licznych autobusów i busików, ciskano nim pewnie w bagażowni na Okęciu i w Stambule.

Pozdrawiam i trzymam kciuki, gryząc palce z zazdrości

-J.

Edited by Jarek
uzupełnienie
  • Like 1

• 1

@ŁukaszBar wziąłbym SW102/500 + LET26 + GSO SW15. Bez orginalnego odrośnika - można użyć zamiast niego kawałek karimaty, która nie zajmie praktycznie miejsca i może służyć do zabezpieczenia tuby do transportu.

Do tego mając 1000PLN do wydania kupiłbym jakiś fajny statyw foto, który pociągnie tą tubkę:

https://www.cyfrowe.pl/statyw-manfrotto-mk190x3-2w-aluminiowy-3-sekcje-zestaw-z-glowica-2w-mhxpro-2w-p.html

Masz już EQ3-2 do obserwacji z dużymi powiększeniami, więc AZ4 w sumie nie byłby tobie potrzebny.

Ewentualnie jak musi być lornetka to taką:

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-extreme-10x50-ed

A na miejscu na pewno wykombinujesz jakiś leżak z podłokietnikami, żeby komfortowo poobserwować.

Lornetkę będziesz miał praktycznie docelową i przyda się też do obserwacji dziennych.

• 0

Ok moje pierwsze aspiracje to :

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-starlight-15x70

https://deltaoptical.pl/statyw-velbon-ex-530?from=related

Oczywiście nie wiem czy to się spasuje oraz czy w ogóle warto. Nie ukrywam że im taniej tym lepiej. Rozmiar statywu po złożeniu też będzie istotną, musi wejść do bagażu w samolot.

• 0

No niby tak ale nie chciałbym jednak brać refraktora. Bo to od razu też kątówka, okulary... Statyw cięższy i montaż... Jednak skłaniałbym się na lornetkę i lekki statyw. To zawsze tylko 2 elementy. 

Może w sumie jeszcze taka lorneta 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_65&products_id=899&lunety=Lornetka Bresser 20x80 Astro SPEZIAL ASTRO BaK 4 z pokrowcem

• 0
3 godziny temu, Qrczak99 napisał:

Przeraszam za post pod postem :) 

Bresser 20x80 to  dobry wybór , obraz na poziomie refraktora 4 " , ale wymaga mocnego statywu .

Czyli ten statyw podlinkowany velbon jest za słaby? To może rzeczywiście ten Starlight 15x70? Jest lżejszy i do tego tańszy. A w sumie to ma być tylko sprzęt na takie szybkie wypady turystyczne.

• 0

Wow! Dzięki za mega odpowiedź! Raczej będziemy tam typowo stacjonarnie i to na samej plaży. Ale w związku z tym że jadę tam z żoną i do tego będziemy miec też sporo innego bagażu (okazja jest związana z różnymi wydarzeniami rodzinnymi) to już mam zapowiedziane że ograniczam wszystko do minimum. 102/500 kusi, tym bardziej że mam wszystko na 2". Ale obawiam się trochę o okulary i resztę klamotow. Poza tym to już sporo zabawek. Chyba zdecyduje się na lornetkę i statyw foto. Tym bardziej że i tak pewnie żoną będzie chciała statyw do aparatu. Wilk syty i owca cała jak to mówią. Czyli tylko lornetka będzie moim widzimisię, a stracić przez taką duperelę możliwość choć spojrzenia na południowe niebontonaz grzech.

Raczej też kupię te 15x70 kosztuje mniej niż 400 zł, a zawsze mogę ją wrzucić w plecak czy do auta przy jakiejkolwiek okazji, nawet jakiegoś wyjazdu po prostu gdzieś w teren. 

Mam tylko nadzieję, że ta Starlight to nie jest wyrzucenie kasy w błoto... Może uda się też złapać trochę taniej na giełdzie ;)

• 0

A ktoś się orientuje czy w Poznaniu idzie gdzieś taką kolimację wykonać i za ile? bo to też jest cenna informacja (tym bardziej, ze z tego co czytałem to nie koniecznie nowa bedzie idealnie skolimowana, a sam tego pewnie - jako laik - nie zrobię)

• 0

DO Starlight 15x70 jest fatalna, miałem kilka egzemplarzy w ręku i wiem co mówię. To już Skymaster jest lepszy.

Jeśli już masz ten 102/500 to rzeczywiście nie ma sensu kupować nowego sprzętu a już na pewno nie tak słabej lornetki. No chyba, że się rzeczywiście nie pomieścisz, to szedłbym jednak w 20x80.

• Like 1

• 0
W dniu 21.03.2021 o 12:49, ŁukaszBar napisał:

Hej,

Tak się złożyło że nadarza się okazja polecieć na Zanzibar i szukam czegoś co pozwoliło by mi popatrzeć troszkę na tamtejsze niebo. Troszkę mi szkoda stracić taka okazję, a moje az4 + mak127 lub SW 102/500 jest zdecydowanie za duże na bagaż  (ze też sprzedałem az3...).

Zastanawiam się nad jakąś małą lornetką i niewielkim statywem foto. Oczywiście chciałbym żeby to było na tyle spasowane żeby nie trzęsło się jak osika i do tego w sumie dość budżetowe... Powiedzmy do 1000zl za zestaw o wadze ok 5-8kg? Jestem w stanie coś takiego wyszukać?

Wszelkie pomysły i rady mile widziane. Lornetki są mi obce, statywy foto też. A, oczywiście wizual, ewentualnie mała fotka telefonem z przyłożenia co by pamiątkę mieć ;)

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam!

A wdzisz, miałem na sprzedaż montaże Marki KSON.

Wersja KM2 i KM3.

KM2 - się sprzedał, i kolega wiesza na nim MAK127, pisał że nie ma zastrzeżeń, jest stalilnie i z mikroruchami. A montaż po złożeniu zmieści się w większej "damskiej" torebce.

KM3 - jest większy i chciałem go sprzedać, ale jak się nim pobawiłem to stwierdziłem, że jest to dobra opcja na szybkie wypady i wakacje. Więc zostaje u mnie (tuba max. SCT8", refraktor 120/600 itp.).

Do odważych świat należy!.

• 0

20x80 zabierze tyle samo miejsca i wagi w bagażu, co ten refraktor. Wymagać będzie staranniejszego pakowania (kolimacja!) i przede wszystkim solidniejszego i wyższego statywu. Dla mnie sprawa jest jasna. Łukasz ma już idealny sprzęt na te podróż i tylko z Żoną wynegocjować musi to i owo. Taniej niż na gwałt jakieś duże bino kupować wyjdzie kupno ciut większej walizki/torby podróżnej. Serio.

Pozdrawiam

-J.

• 0

No to teraz mi żeście zabili ćwieka... myślałem, że łatwiej i bezpieczniej przetransportować lornetkę niż tubę... 

teraz pozostaje mi już chyba tylko kupić dużą walizkę i typowo po poznańsku - pożyczyć statyw foto :D może się okazać, że wyjdzie mnie to w ogóle bezkosztowo, w końcu trochę już tych zabawek mam. A brak kosztów dodatkowych to jest bardzo mocny argument na żonę :P

• 0
10 godzin temu, ŁukaszBar napisał:

A ktoś się orientuje czy w Poznaniu idzie gdzieś taką kolimację wykonać i za ile? bo to też jest cenna informacja (tym bardziej, ze z tego co czytałem to nie koniecznie nowa bedzie idealnie skolimowana, a sam tego pewnie - jako laik - nie zrobię)

Może właśnie lepiej się nauczyć. Na forach są poradniki jak to zrobić. Będziesz miał na wyjeździe lornetkę ze statywem i z małym śrubokręcikiem. W drodze też może się rozkolimować. Raz dwa pokręcisz śrubkami i kolimacja na oko gotowa.