Jump to content

TS 61EDPHII refraktor APO


diver
 Share

Recommended Posts

Jakiś czas temu zapragnąłem mieć jakiś sensowny refraktorek do szerszych kadrów. Poczyniłem próby z SW Evoguide 50ED, ale po testach stwierdziłem że jak sama nazwa wskazuje, lunetka nadaje się raczej na dobry guider. Pomimo zastosowania flattenera nie udało mi się osiągnąć płaskiego pola. Nie wiem, czy to była wada optyki czy skrzywiony wyciąg, ale dałem spokój. Nadal szukałem małego refraktora APO o ogniskowej do 250-300 mm. W grę wchodziły apertury 50-70 mm. Wybór nie jest wielki: coś tam z WO (w tym Red Cat), jakaś lunetka SW. Ostatecznie postanowiłem spróbować z TS 61EDPHII.

 

DSC07334.JPG.70db7f26a1354c1030be2123a10caf8e.JPG

 

Poprzednia wersja tego APO była dubletem. Ten sam refraktorek jest/był sprzedawany również pod marką Sharpstar i Omegon.
Podstawowe parametry: apertura 61 mm, ogniskowa z flattenerem 274 mm, jasność f/4,5.
Konstrukcja: triplet z trzyelementowym flattenerem; razem 6 soczewek.
Backfockus od flattenera: 55 mm - typowy dla tego typu konstrukcji, ZWO ASI daje do swoich kamerek odpowiedni zestaw adapterów.

 

Wstępne oględziny dały wrażenie solidności konstrukcji i w miarę porządnego wykonania. Oprócz jednej rzeczy: załączony dovetail Vixen ma dużo za krótką to mojej płyty montażowej długość 100 mm. Ponadto pomiędzy obejmą a szyną nie ma żadnej "podstawki" dystansowej. Na HEQ5 np. można byłoby to bardzo ładnie powiesić, ale nie na moim montażu. Mój montaż ma dość solidną płytę mocującą Losmandy/Vixen. Szyna Vixena, w którą wyposażony jest teleskop wpada jednak tak głęboko, że ze względu na położenie regulacji wyciągu nie mowy o umieszczeniu teleskopu centralnie nad osią DEC i wyważeniu setupu. Nie ma też mowy o jakiejkolwiek działalności operacyjnej - regulacja wyciągu wypada poniżej płyty montażowej. Ponieważ jest możliwość obrócenia wyciągu względem tubusu, można by uratować się obróceniem wyciągu o 180 stopni tak, żeby regulacja była u góry. Z powodu krótkiego dovetaila nie rozwiązuje to jednak problemu regulacji położenia tuby względem płyty montażowej.

 

DSC07340.JPG.413d1645dcf7882de863df7f86ee0894.JPG

 

DSC07342.JPG.a37cf740185bcff55c23d73e5a6f4818.JPG

 

Poszły więc zamówienia na akcesoria. ;)

https://www.astroshop.pl/plyty-i-szyny-montazowe/artesky-montageplatte-losmandy-style-200mm/p,59224

https://www.astroshop.pl/plyty-i-szyny-montazowe/artesky-prismenklemme-vixen-style-150mm/p,61514#tab_bar_1_select

 

 

Edited by diver
 • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ciekawy instrument. Będziesz testował z pełną klatką? Sharpstar chyba do każdego refraktora dodaje dovetail, który nadaje się  jako raiser ewentualnie. Sama marka dość mocno ostatnio napiera z różnorodnością optyki. Możliwe, że już kontrole jakości mają opanowaną. Mój Sharpstar 71 był wymieniony na TS 71, a ten został zwrócony. 

 

Link to comment
Share on other sites

Większość z tych nowych TS/Shaprstar/Askar/Omegon etc... jest jak dla mnie zarąbista na papierze.

Na prawdę chciałbym mieć kilka ..... ale .... miałem już kilka TS'ów i chyba póki co podziękuję.

@diver mam szczerą nadzieję że Twój okaże się ok. 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, count.neverest napisał:

Będziesz testował z pełną klatką?

 

Nie mam takiej kamery. Moja największa matryca to póki co ASI294. Ale do tego refraktora przeznaczyłem zakupioną niedawno kamerkę ASI183, która z ogniskową 274 mm daje bardzo przyzwoitą skalę 1,81 "/px i pole widzenia 166' x 110'.

 

42 minuty temu, count.neverest napisał:

Mój Sharpstar 71 był wymieniony na TS 71, a ten został zwrócony. 

 

Czy dobrze zrozumiałem, że najpierw wymieniłem Sharpstara na TS, a potem zwróciłeś TS-a? Dlaczego?

 
27 minut temu, bas.sic napisał:

miałem już kilka TS'ów i chyba póki co podziękuję.

@diver mam szczerą nadzieję że Twój okaże się ok. 

 

Wiem, wiem - ludziska wielokrotnie wyrażali swój zawód z powodu kiepskiej jakości optyki "budżetowych" refraktorów, nie tylko TS.

Więc dzięki za szczerą nadzieję. ;) Zobaczymy, czy ja zaklnę i będę zwracał, czy może uznam że dla moich potrzeb jest ok.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mój Sharsptar SDQ71 był nieskorygowany, tu z matrycą APSC (ASI071): https://astropolis.pl/uploads/monthly_2019_06/as.jpg.2adcad59a1bfd53f84dac57c262d1bf2.jpg

Zwróciłem go i w zamian dostałem TS71SDQ. Tu korekcja była ok, ale na nawet średnio jasnych gwiazdach było widać śruby utrzymujące soczewki. Skończyło się zwrotem kasy. 

Śledzę, co się dzieje z tą marką i jej produktami w miarę na bieżąco, więc pozostaje mieć nadzieję, że masz dobry teleskop :)

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diver, zabierz go KONIECZNIE do Bukowca na zlot, ja będę miał pełnoklatkowe Nikony serii "Z" - powalczysz sobie z szerokimi kadrami. Wyciąg okularowy jest 2,5"?

Edited by Marcin_G
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, count.neverest napisał:

 

Obejrzałem tę fotkę - gwiazdki są pojechane w całym kadrze. To na pewno efekt braku prawidłowej korekcji pola?

 

3 godziny temu, Marcin_G napisał:

Diver, zabierz go KONIECZNIE do Bukowca na zlot, ja będę miał pełnoklatkowe Nikony seri "Z" - powalczysz sobie z szerokimi kadrami. Wyciąg okularowy jest 2,5"?

 

Tak, wyciąg jest 2,5". Do lustrzanki trzeba byłoby mieś stosowny adapter 48 mm (taki jest gwint flattenera), który zapewni backfocus 55 mm.

Zabiorę, choć nie mam obecnie żadnego mobilnego montażu (mój iOptron pracuje na pierze). Może ktoś użyczy montażu, albo po prostu zechce przetestować ten refraktorek.

 

Godzinę temu, Charon_X napisał:

Z ciekawości - po co ta czerwona rączka na górze obiejmy ? 

 

Poczytaj tutaj, jakie zastosowanie rączki przewiduje producent.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11067_TS-Optics-61EDPH-II---6-Element-Flatfield-Apo-61-mm-Oeffnung-F-4-5.html

Mnie się ona przyda raczej jedynie jako uchwyt do przenoszenia. Do ewentualnego zamocowania guidera jest dodatkowy uchwyt mini Vixen.

 

DSC07335.JPG.76a9f4648d08acb4285b4d0004185f00.JPG

 

 

Edited by diver
Link to comment
Share on other sites

Teraz, diver napisał:

Zabiorę, choć nie mam obecnie żadnego mobilnego montażu (mój iOptron pracuje na pierze). Może ktoś użyczy montażu, albo po prostu zechce przetestować ten refraktorek.

Ja biorę HEQ5, mieszkamy w jednym domku - będzie jak w rodzinie :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ze względu na kompaktowe gabaryty i małą wagę bardzo dobrze działa w kombinacji z AZ-GTi.  Bardzo kompaktowy i mobilny, wszystko się mieści w sportowej torbie i waży 8kg z PowerTankiem Pro (potrzebny tylko do chłodzenia kamery i AsiAir, bez tego AZ-GTi chodzi na akumulatorkach).

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, diver napisał:

To na pewno efekt braku prawidłowej korekcji pola?

 

W zależności od ustawienia rotatora, było bardzo krzywo albo mniej krzywo. Pierwotnie zakładałem, że powodem jest filtr i uginająca się oprawka. Serwis sprzedawcy stwierdził, że soczewki są źle wykonane i nie potrafią skolimować. Niedługo później wszystkie 71SDQ zniknęły ze sklepów. Wersja 86mm też nie była wolna od wad. Jestem w stanie zaakceptować pewną rozbieżność między stanem faktycznym, a tym co producent pokazuje w Zemaxie. Ale jeśli nie mogłem mieć płaskiego pola z matrycą rzędu kilkanaście mm, to taki gadżet jest tylko drogim przyciskiem do papieru. A taki szajs nie powinien być w sklepie. Takie nagłośnione przypadki tylko obnażają prawdę o mitycznej "kontroli jakości", zarówno u producenta jak i sprzedawcy. 

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Setup nabrał zdolności operacyjnej. Mogę go już bez problemu wyważyć w osi DEC i w RA z użyciem ciężarka 5 kg. Nie muszę więc dokupować nowego lżejszego. :original:

Pokrętło siodełka Vixen do mocowania szyny musiałem usunąć, bo nie mieściło mi się na płycie montażu i została goła śruba z nakrętką M6. Więc wyszła czysto techniczna estetyka. ;)

Pozostaje mi jeszcze wykonanie spajkownicy (mam już odpowiednią rurę do obróbki) i będę czekał na pierwszą pogodną noc, żeby złapać pierwsze światło.

Poniżej (prawie) kompletny setup.

 

DSC07344.JPG.855229dd3d7ea18478f0c478da0c09dc.JPG

 

 

 

Edited by diver
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tylko rotacje sobie zablokowałeś, zrób może jak będziesz testował najpierw bez spajkownicy (zakłóci ona naturalny wygląd gwiazd) Myślałeś może by podpiąć na testy 294? 183 z malutką matrycą to (teoretycznie) żadne wyzwanie. Spora 294 już więcej nam powie :) 

mielibyśmy fajne porównanie (dublet vs triplet) bo też mam 294.

czekam na testy! Pozdr

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Maetrik napisał:

mielibyśmy fajne porównanie (dublet vs triplet)

Ale masz świadomość, że takie porównanie jest miarodajne tylko dla tych waszych dwóch konkretnych egzemplarzy?

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

Ale masz świadomość, że takie porównanie jest miarodajne tylko dla tych waszych dwóch konkretnych egzemplarzy?

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że jakościowo każdy egzemplarz może być inny :)

Mimo wszystko uważam, że fajnie sprawdzić (porównać) bo tubka niewątpliwie ciekawa a mało testów i fotek z niej w necie więc mielibyśmy jakiś punkt odniesienia.

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Maetrik napisał:

Tylko rotacje sobie zablokowałeś

 

Na tym montażu tak niestety będzie. Chyba że pomiędzy lunetkę a szynę włożę jakiś klocek dystansowy o stosownej wysokości.

 

14 godzin temu, Maetrik napisał:

zrób może jak będziesz testował najpierw bez spajkownicy

 

Nie mam maski Bahtinowa, a spajkownica jest do ostrzenia równie dobra. Spajkownica będzie więc spełnić 2 funkcje: maska do ostrzenia i "upiększacz" gwiazdek, do którego tak w Newtonie przywykłem. ;) Masz rację: warto obrazy gwiazdek najpierw przetestować bez spajkownicy.

 

14 godzin temu, Maetrik napisał:

183 z malutką matrycą to (teoretycznie) żadne wyzwanie. Spora 294 już więcej nam powie

 

Masz rację, 294 to sporo większa matryca. Z kamerą 294 też pewnie przetestuję.

 

Edited by diver
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

No to jest już self made spajkownica. Przynajmniej do ostrzenia (zamiast maski Bahtinowa). A jaka estetyka spajków na gwiazdkach z tego wyjdzie - zobaczymy. :)

Teraz czekam już tylko na czasoprzestrzenny kawałek bezchmurnego nieba.

 

DSC07348.JPG.70a5f0ed962bac19b87cbe2274ba75e8.JPG

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, dobrychemik napisał:

Myślę, że do tak profesjonalnie wyglądającego pająka powinieneś doczepić jeszcze małe lusterko wtórne. Wygląd gwiazd jeszcze bardziej zbliży się do newtonowskiego :)

 

Przyznam że myślałem, żeby centralnie wkleić tak jakieś małe kółko. Ale stwierdziłem, że jednak szkoda mi światła. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Właśnie skończyłem pierwszy test.

P O R A Ż K A. :hmm:

 

Test zrobiłem na ASI183 o malutkiej matrycy 13,2 x 8,8 mm. W ofercie jest deklaracja płaskiego pola dla pełnowymiarowych matryc.

 

Poniżej stack 15 x 120 s (bez żadnych filtrów). Pełna klatka po resize do 2000x1336. Już tu widać problemy. Głównymi bohaterami kadru są gwiazdy 5 Cep (Alderamin) i 6 Cep. Obydwie mają niebieskawy typ widmowy, więc niebieski kolor po obróbce im się należy.

 

Alderamin.thumb.jpg.7a4715fc1b510fdc47aedcebb2f6dee7.jpg

 

Poniżej pojedyncza pełna klatka po debayeringu również po resize do 2000x1336.

 

klatka_resize_2000_1336.thumb.jpg.a0741ae9b0a96fbc3d2d9fdd1b3e7f15.jpg

 

A teraz dokładniej. Poniżej crop 1600x1200 z pojedynczej klatki (bez resize) z gwiazdą Alderamin. Widać wyraźną nieosiową aberrację chromatyczną.

 

klatka_crop_1_1600_1200.jpg.3a72d52828e4e7de159aa60a5fdde39c.jpg

 

A poniżej crop 1600x1200 z pojedynczej klatki (bez resize) z lewego dolnego narożnika z gwiazdą 6 Cep. Tutaj na 6 Cep też widać nieosiową aberrację chromatyczną. Ale widać też krzywe gwiazdki, co świadczy o złej korekcji pola.

 

klatka_crop_2_1600_1200.jpg.2cdfb24841d089ac69c8d136269193c9.jpg

 

Na tak małej matrycy jak ASI183 oczekiwałem dobrej korekcji pola. Ale totalnie zaskoczyła mnie aberracja chromatyczna. Pod tym względem SW Evoguide 50ED wypadł porównawczo znakomicie.

 

Reasumując: mój egzemplarz TS 61EDPHII triplet deklarowany jako APO z płaskim polem nie spełnia żadnej z tych deklaracji.

Krótko mówiąc DO ZWROTU. Nie ma czego dalej testować, bo to szmelc.

Teleskop kupiłem w teleskopy.pl, więc mam nadzieję że ze zwrotem nie będzie problemu.

 

@Maetrik, życzę Ci żeby Twój egzemplarz Omegona był dużo bardziej udany.

 

 

 

 • Thanks 1
 • Confused 1
 • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

Ten obiektyw pewnie dużo lepiej zaprezentowałby się z Canonem 6D. Oczywiście po lekkim kropie. 

No niestety, ale 183MM to chyba najbardziej wymagająca kamera na rynku. Nie zmienia to faktu natomiast że coś z dopiskiem Apo, powinno reprezentować zdecydowanie lepszą jakość. 

A może to kwestia ostrości lub kolimacji? 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ASI183 ma chyba full transmisje i wymaga użycia filtra uv/ir cut. Sugerowałbym jeszcze jeden test z użyciem filtra. Można jeszcze popracować nad odległością matrycy od korektora. Maly pixel jest bardzo wymagający.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.