Skocz do zawartości

TS 61EDPHII refraktor APO


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Smutno aż się patrzy kiedy takie fajne na papierze tubki, wydawało by się solidnie wykonane (też takie wrażenie odniosłem) okazują się optycznie taką klapą :(

U mnie natomiast bohaterem jest prawie bliźniak, tylko dublet omegona, z wyglądu identyczny (drobne różnice w kolorze)

https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-refraktor-apochromatyczny-pro-apo-ap-61-274-ed-ota/p,69472

 

Swój egzemplarz testowałem ze sporo większą matrycą, ASI 294MC (kolor, bez chłodzenia) Miało być szeroko i muszę powiedzieć, że strasznie podoba mi się pole jakie daje ten zestaw :)

szybkie 2 strzały na test, kombinuję z odległością i podkładkami -troszkę złączkologia mi się posypała bo musiałem szufladkę kupić na uv/ir - ewidentnie potrzebny, @diver dlatego tak jak Paweł wyżej pisze spróbuj może z uv/ir cut jeszcze dla pewności.

Też nie jest perfekcyjnie (lekko rogi lecą, walcze z tym) ale chyba tragedii nie ma, w każdym razie będę się starał dopieścić, nie zwracać :) aberka chyba na szczęście w tym egzemplarzu nie dokucza ;) muszę zgłębić tajniki obróbki osc, szczególnie w takich warunkach.

 

po 10x60s

L baader

z Warszawy

 

 

1137256750_parkatest.thumb.jpg.77fdce8c502b791d1c29b28f7033b618.jpg

 

1391713638_m44asitest1.thumb.jpg.9febd2be4764dda5436761f7ba8af0d1.jpg

 

Pozdrawiam :)

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Robson_g napisał:

No niestety, ale 183MM to chyba najbardziej wymagająca kamera na rynku.

 

Hmm, myślę że przy tego rodzaju podstawowym teście kamera nie ma nic do rzeczy.

 

15 godzin temu, TUR napisał:

ASI183 ma chyba full transmisje i wymaga użycia filtra uv/ir cut. Sugerowałbym jeszcze jeden test z użyciem filtra.

 

ASI294 też chyba ma, a na moim Newtonie nie mam takiej aberracji. Uważam, że użycie jakiegokolwiek filtra  zafałszuje tylko wynik testu.

 

15 godzin temu, Robson_g napisał:

A może to kwestia ostrości lub kolimacji? 

 

O ostrość zadbałem. Nie widzę, żeby ten teleskop można było w jakiś prosty sposób kolimować. Nie zauważam żadnych śrub regulacyjnych.

 

Dziś zrobiłem jeszcze testy (pojedyncze klatki po debayeringu, żeby pokazać kolor) na gwiazdkach Pherkad Major i Pherkad Minor w UMi. W kolejnych ujęciach zmieniałem kadrowanie tak, żeby gwiazdy przesuwały się od prawego dolnego narożnika do lewego górnego. Chodzi głównie o obserwację krążka aberracji na Pherkad Major (biało-niebieska gwiazda). Fotki to crop 1200x1200 w pełnej skali.

 

Kadr 1. Prawy dolny narożnik. Widać wyraźnie przesunięty krążek aberracyjny.

 

Pherkad_crop_1200_1200_1.jpg.8a6004dccce8cdbf26ce7d121ae954e4.jpg

 

Kadr 2. Środek kadru. Krążek aberracyjny wyraźnie zanika.

 

Pherkad_crop_1200_1200_2.jpg.0f3376e493d6841994e16541a228f47a.jpg

 

Kadr 3. Lewy górny narożnik. Krążek aberracyjny prawie zniknął. A może nawet zdaje się przesuwać lekko w lewo.

 

Pherkad_crop_1200_1200_3.jpg.9da5dc76033a2983650351c49ccc01d8.jpg

 

Hmm, nie wiem co na ten temat sądzić. Może przyczyna jednak nie leży w złej korekcji obiektywu teleskopu?... :g:

 

Spróbuję zrobić jeszcze podobne testy na ASI294. Zobaczymy co wyjdzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maetrik, cieszę się że u Ciebie jest lepiej. Gdybyś pokazał jakieś cropy w skali 1:1 z jaśniejszymi biało-niebieskimi gwiazdkami (szczególnie z narożników kadru) wtedy można byłoby coś dokładniej stwierdzić.

 

Godzinę temu, Maetrik napisał:

Też nie jest perfekcyjnie (lekko rogi lecą, walcze z tym) ale chyba tragedii nie ma

 

Nie spodziewałem się idealnie płaskiego pola, ale ta aberracja mnie rozwaliła. Jest poniżej (albo powyżej) poziomu mojej tolerancji. ;)

Tak jak napisałem wyżej, zrobię jeszcze test z ASI294. Jeżeli nadal będzie źle, zwrócę teleskop.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, diver napisał:

 

ASI294 też chyba ma, a na moim Newtonie nie mam takiej aberracji. Uważam, że użycie jakiegokolwiek filtra  zafałszuje tylko wynik testu.

 

 

Efekt "Bloated star" tyczy się refraktorów a nie luster. Z drugiej strony w Newtonie masz zapewne jakiś korektor. Problem również tyczy się bardziej podczerwieni. Moim zdaniem test będzie najbardzie miarodajny właśnie z filtrem UV/IR cut.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4413&lunety=Filtr ZWO UV IR Cut 2

 

Ważna notka ekspercka

Filtr blokujący podczerwień i nadfiolet (IR/UV) uważany jest powszechnie za obowiązkowy element wyposażenia każdego miłośnika astrofotografii pracującego z refraktorem, a także z teleskopami zwierciadlanymi, wyposażonymi w dedykowane soczewki korekcyjne np. reduktory komy. W wielu postach na rozmaitych forach astronomicznych sugeruje się konieczność wykorzystania takiego filtra, w przypadku braku filtra wąsko lub wielopasmowego.
 
Zastosowanie tego rodzaju filtra zapobiega występowaniu zjawiska określanego jako "star bloating". Jest ono spowodowane wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia aberracji chromatycznych dla długości fali leżących blisko dolnej i górnej granicy zakresu światła widzialnego (bliska podczerwień oraz UV-A). Efekt działania takiego filtra widoczny jest na załączonej fotografii wykonanej przy użyciu apochromatycznego refraktora (autor: Carl Björk, grupa ZWO ASI, Facebook).

 

 

uvir-cut-filter-notka-ekspercka_1.jpg

 

Krótko mówiąc: testy bez UV/IR są pozbawione wartości, dla 294 MC też bez tego filtra ani rusz. Abstrahując, że wiele elementów kontrybuuje na finalny efekt. 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, diver napisał:

 

Gdybyś pokazał jakieś cropy w skali 1:1

Zgadzam się apropo potrzeby uv/ir cut dla asi294 w 100%.

tak wyglądają rogi, nie spodziewałem się ideału ale moja tolerancja chyba obejmuje taką niedoskonałość (szczególnie, że czuję, że można jeszcze coś ugrać) a druga sprawa to w takim polu te niedoskonałości trochę giną. tu nic nie robiłem ale pozostaje nam jeszcze cały warsztat sztuczek w obróbce, więc chyba można z tym żyć :)

 

LD

646392325_M44LD.jpg.4a4499d0946d3f4380d6cb1b25e1fa55.jpg

LG

204504126_M44LG.jpg.859fe5113c8c84ec64f80bb3af35640c.jpg

PD

1100962105_M44PD.jpg.c743da27da1c5a946dc7517eaff13666.jpg

PG

163495419_M44PG.jpg.f019cde4ea4b239469c65340a196aee8.jpg

Edytowane przez Maetrik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 minut temu, teleskopy.pl teleskopy.pl napisał:

Ważna notka ekspercka

 

Dziękuję za notatkę ekspercką. A z kim mam przyjemność? ;)

 

11 minut temu, teleskopy.pl teleskopy.pl napisał:

W wielu postach na rozmaitych forach astronomicznych sugeruje się konieczność wykorzystania takiego filtra, w przypadku braku filtra wąsko lub wielopasmowego.

 

Co to znaczy "sugeruje się"? Producent tego refraktora ani jego sprzedawcy w specyfikacji tego produktu niczego takiego nie sugerują.

 

14 minut temu, teleskopy.pl teleskopy.pl napisał:

Efekt działania takiego filtra widoczny jest na załączonej fotografii wykonanej przy użyciu apochromatycznego refraktora

 

Załączone fotki są mikroskopijne i nie sposób dostrzec na nich czegokolwiek.

 

15 minut temu, teleskopy.pl teleskopy.pl napisał:

testy bez UV/IR są pozbawione wartości

 

Ciekawa teza. Jeżeli więc kupię wskazany przez Ciebie filtr, opisywany i pokazywany przeze mnie na szczegółowych fotkach problem zniknie?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie osoby Panu już sugerowały w tym wątku, żeby filtr UV / IR cut zastosować. Więc w tym sensie "się sugeruje". 

Apochromat nie jest pozbawiony aberracji, bo szkło zawsze jest ośrodkiem dyspersyjnym, i współczynnik załamania jest zależny od długości fali. Jest to jednak ograniczone, ale nie dla całego spektrum, tylko w 3 punktach dla 3 długości. 

Producent teleskopu nic nie musi pisać, bo to wiedza na poziomie Wiki (https://pl.wikipedia.org/wiki/Apochromat)

Producent kamer też nie dołącza poradnika astrofotograficznego, po prostu czip bez filtru przed matrycą (wbudowanego lub dołączonego) jest czuły na podczerwień i UV, co zresztą skwapliwie można wykorzystywać do zdjęć w tym obszarach. 

Efekt może zależeć od wielu czynników, które oczywiście można w testach wykluczyć, np. elementarny zupełnie efekt aberracji atmosferycznej. Ale to osobny temat na inne opracowanie. 

Edytowane przez teleskopy.pl teleskopy.pl
drobna stylistyka i literówka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, teleskopy.pl teleskopy.pl napisał:

Apochromat nie jest pozbawiony aberracji, bo szkło zawsze jest ośrodkiem dyspersyjnym, i współczynnik załamania jest zależny od długości fali. Jest to jednak ograniczone, ale nie dla całego spektrum, tylko w 3 punktach dla 3 długości. 

 

Taką podstawową wiedzę prawdopodobnie posiadam. ;) Nie spodziewam się że apochromat będzie całkowicie pozbawiony aberracji. Szczegółowo jednak opisałem i pokazałem konkretny problem, więc od sprzedawcy teleskopu (skoro sam się wtrącił do dyskusji) oczekiwałbym raczej konkretnej odpowiedzi w sprawie mojego konkretnego problemu zamiast ogólnego wykładu na temat aberracji chromatycznej. Ponawiam więc konkretne pytanie: czy zastosowanie wskazanego przez Pana filtra rozwiąże opisywany przeze mnie problem?

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent pewnie ma jakiś spotdiagram, który kończy się na pasmie 656nm. Jeśli nie ma uv/ir cuta, to gwiazdy będą puchły od rozogniskowanej podczerwieni, bo ta na 100% nie jest skorygowana w tej klasy refraktorze. O ile cokolwiek koryguje, może FSQ106? Agema? Osobiście, jakbym kupił taki sprzęcik, wszelkie testy wykonałbym z pełną klatką, o jak największym pikselu. Szybciutko wyjdzie, czy masz problemy ze skorygowanym układem optycznym czy nie. I najlepiej teleskop skierować w zenit. Nic się nie będzie gięło a lustrzanka gwarantuje prostopadłość matrycy. 

 

Wiem, że masz takie, a nie inne kamery i chcesz, żeby był to poprawnie działający setup. Piksel 2,4um, nie oszukujmy się, jest do Układu Słonecznego i dla takich dzików jak Łukasz Sujka czy Hamal. Do tego dochodzi seeing. Sam kopałem się z koniem mając refraktor, ale chciałem mieć wynik zbliżony do deklarowanego, a do tego potrzebne są odpowiednie warunki. Nie skreślaj jeszcze refraktora, ale daj mu odpowiedni sensor i wytnij niepotrzebne pasmo. 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, count.neverest napisał:

Piksel 2,4um, nie oszukujmy się, jest do Układu Słonecznego

 

Sam piksel przecież nie stanowi. Miarodajnym wskaźnikiem jest skala. W tym przypadku skala wychodzi 1,8"/px. Jest więc dwa razy większa niż w moim setupie UNC 1000/f5 z ASI294. Więc dla ogniskowej 274 mm piksel 2,4 mm jest zupełnie optymalny. Łukasz i Hamal przy swoich długich ogniskowych operują na skali poniżej 0,5"/px w fotografii krótkoczasowej, a to zupełnie inne zagadnienie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, odpowiednio manewrując rozmiarem piksela i ogniskową, można uzyskać te same skale, ale to kierunek na abarot. Wymieszamy tu różne układy optyczne, różne kamery i zdolności rozdzielcze. 

Idźmy w kierunku eliminacji typowych lub oczywistych przyczyn. Wczoraj ok. 1:00 sfotografowałeś Alderamina ok. 30° nad horyzontem. Ja nauczony doświadczeniem nie podchodzę do Księżyca w takich warunkach, bo obraz po prostu pływa i nie dostanę odpowiedniego detalu, zbierając 150 klatek/s. Wsadzenie uv/ir cuta trochę pomaga, ale to nadal nie to, na co pozwala mi teleskop. 

Spotsize nawet po zastosowaniu filtra na pewno jest ze 2-3 razy większy niż piksel ASI183 i to w centrum kadru. Dalej od centrum mnożnik rośnie, a dobrze by było, jakby oscylował w granicy rozmiaru piksela. I to oczywiście warunki w labie, bez seeingu i refrakcji. Dla spokoju ducha chociaż załóż filtr i zrób fotkę Alkaidowi.

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję, że tu może pomóc tylko przesłona z kartonu na f6,5 a może f7, no i lepszy faktycznie będzie Canon 6d, bo dużo zatuszuje. Jak te obrazki są poniżej Twojej tolerancji, to faktycznie najlepszy pomysł jest go oddać, jeśli to możliwe. Chyba jesteś tutaj trzeci, który moim zdaniem ma (miał) problem z tym wyrobem na fotkach. Ty jednak jesteś pierwszy, który nie da rady tego przełknąć.

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, franz napisał:

Ty jednak jesteś pierwszy, który nie da rady tego przełknąć.

 

Oj ,chyba nie pierwszy?! Przebrnąłem już tutaj przez wiele wątków, obnażających wady budżetowych APO i w gruncie rzeczy je dyskredytujących. Mam na myśli Szanowne Tuzy tego forum, którzy nie bawią się z takim sprzętem. Gdyż uważają że nie ma sensu.

A poza tym no wiesz, jak wrzucę na forum fotki z tej tuby, to będą pisać "jakieś dziwne te gwiazdy". I będą mieli rację. ;)

Zastanawiam się po prostu głośno, czy dalej z tym próbować i wkładać w to sporo energii i czasu, czy sobie odpuścić i poszukać innego (być może droższego) rozwiązania do zbierania szerszych kadrów.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver Filtr UV/IR z założenia TRZEBA użyć przy fotografowaniu refraktorem. Z tego co pamiętam @Tayson zamawiał nawet specjalny filtr do swojego apo, który blokuje mu wszystko poniżej 420nm. Ja u siebie w Kocie tez robiłem kiedyś testy bez filtra i z filtrem. Różnica jest kolosalna. 
Pozdr

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TUR napisał:

@diver Filtr UV/IR z założenia TRZEBA użyć przy fotografowaniu refraktorem. Z tego co pamiętam @Tayson zamawiał nawet specjalny filtr do swojego apo, który blokuje mu wszystko poniżej 420nm. Ja u siebie w Kocie tez robiłem kiedyś testy bez filtra i z filtrem. Różnica jest kolosalna. 
Pozdr

L i B zaczynają się od 435nm. Pozostale wartosci bez zmian.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi się jakieś myśli kołatały o dalszych próbach z filtrami czy inną kamerą. Jednak nie. Nie jestem majsterkowiczem od skopanych refraktorów. Szkoda mi czasu i nerwów.

 

Poniżej deklaracja producenta (głównego dystrybutora) https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11067_TS-Optics-61EDPH-II---6-Element-Flatfield-Apo-61-mm-Aperture-F-4-5.html

"TS-Optics 61EDPH II 6-Element FPL53 Flatfield-Apochromat

The TS-Optics 61EDPH is designed for astrophotographers and nature photographers. It convinces with its compact dimensions and its high-quality 3-element FPL53 lens (glass from Ohara - Japan). The 3-element corrector has been specially developed for this apo and produces a corrected image field with 44 mm diameter and without chromatic aberration, ideal for full-frame cameras. The fast aperture ratio of f/4.5 allows short exposure times. The 61EDPH is a fast and portable travel apo for astrophotography.press.de/shop/product_info.php/info/p11067_TS-Optics-61EDPH-II---6-Element-Flatfield-Apo-61-mm-Aperture-F-4-5.html"

 

Jest napisane że teleskop daje skorygowane pole o średnicy 44 mm pozbawione aberracji chromatycznej.

Moje testy na polu o radykalnie mniejszej średnicy 15,86 mm wykazały wyraźne braki w korekcji pola. Efekt aberracji chromatycznej zmienia się w zależności od odległości od osi optycznej teleskopu. Poza tym widać też wyraźny brak płaskiego pola (gwiazdki w narożnikach jadą). Nie wiem oczywiście, czy to wina złej korekcji samego obiektywu czy może flattenera, ale nie mnie dociekać co jest przyczyną. Uważam, że generalnie optyka teleskopu nie jest prawidłowo skorygowana i żadne "czary" z filtrami UV/IR czy z inną kamerą tutaj nie pomogą. Nie zamierzam liczyć na to, że resize zamaskuje mi na obrazkach te wady - nie tędy droga.

 

Taka jest po testach moja opinia na temat TS 61EDPHII. Solidne i estetyczne wykonanie mechaniczne, jednak optyka zupełnie nie przystaje do deklaracji producenta. Nie wiem, czy to ten konkretny egzemplarz, czy generalnie TS 61EDPHII to "plastelina". Sprzedawca jednak nie posiada chyba egzemplarza na wymianę, więc odpuszczam sobie dalsze nadzieje związane z TS 61EDPHII.

 

Teleskop jest spakowany i odjeżdża do sprzedawcy. Ale będę szukał oczywiście innego. ;)

Dziękuję wszystkim za uwagę i udział w tym testowym wątku.

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy piszą, że obiektyw zawiera jedną egzotyczną soczewkę albo specjalną ED.

TS jest specjalistą od FPL53 i pokazywania fotek wielkości znaczka pocztowego a Astroshop ma wszędzie APO, od 1500 zł do 30 000 zł.

Wszystko u nich jest APO.

Teleskopy.pl mają znowu wszystkie lustra lepsze od 1/8 L.....:g:

Wszyscy się w czymś specjalizują.

Edytowane przez franz
skleroza
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jednak nie koniec tego wątku. ;)

Sprzedawca teleskopy.pl stanął na wysokości zadania. Zwrot został przyjęty bez problemu, pieniądze miałem z powrotem na koncie zanim zdążyłem odesłać paczkę! Pierwszy raz spotkała mnie taka rzetelność ze strony sprzedawcy. :)

Teraz panowie z teleskopy.pl chcą przetestować odesłany egzemplarz. Jestem bardzo ciekaw, co te testy pokażą. Może uda się coś poprawić i APO wróci do mnie?... Albo może nieco większy "brat" ED76PHD, który też mają na stanie? Poprosiłem o wstępną rezerwację i tego egzemplarza. Kupiłbym go pod warunkiem, że w testach wyjdzie ok.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ich podejście do tematu :)

Fajnie jakby oddali Ci "sprawny" egzemplarz bo tubka jest naprawdę ciekawa. Mi ze swojej strony udało się chyba dopieścić odległość od korektora (różnił się nieco od zakładanej) i mam wrażenie, że wyniki są lepsze :)

Pokaże jeszcze jak coś uda mi się ustrzelić sensownego skoro wątek nie umarł.

Daj znać jak postępy w Twojej sprawie.

Pozdr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.