Skocz do zawartości

Sterownik krokowca - Enable


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam szybkie pytanko:

 

Silnik focusera w przeróżnych motofocusach, a także silnik DEC w montażach paralaktycznych nie "chodzą" cały czas, tylko zasadniczo od czasu do czasu. Czy w momencie gdy te silniki "stoją" w gotowości, to warto je wyłączyć, w sensie ustawić pin disable na sterowniku żeby wyłączyć je z prądu? (Domyślam się że taki jest tego efekt). Denerwuje mnie trochę to bzyczenie a przecież focusowanie to się robi maks kilka razy na noc, prawda?

 

Pytam, bo piszę soft do mojego własnego focusera ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim wyłączam, ale z innego powodu - silnik się grzeje, a muszę puścić sporawy prąd, i zamknięty w obudowie może się przegrzać.
Wadą wyłączania silnika jest to, że przy ponownym włączeniu zasilania wał się przestawia. Zaradzić temu można zmniejszając napięcie na wejściu do sterownika do minimalnego. Ewentualnie jeśli to syczenie jest jedynym problemem, to zmienić driver silnika. Ja mam takie na ST820, 256 mikrokroków i najważniejsze - są ciche :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie używasz mikrokroków (nawet półkroku), to możesz wyłączać. Ale jak używasz, to wyłączenie spowoduje utratę pozycji i przeskoczenie na najbliższą, stabilną pozycję. 

Najlepsza opcja to zmniejszenie prądu w czasie bezruchu, tak to działa w moim focuserze i chyba kilku innych.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MateuszW napisał:

 

Najlepsza opcja to zmniejszenie prądu w czasie bezruchu, tak to działa w moim focuserze i chyba kilku innych.

 

Nie myślałem, że to będzie taki problem... A jak można zmniejszyć prąd? 

 

Ja mam wpięty zasilacz 10A, potem jest DRV8825, ale nie wiem, jak mógłbym prąd ograniczyć, to normalnie jest robione takim potencjometrem za pomocą śrubokręcika ;)

 

To jakoś inaczej można ten prąd zmienić czy trzeba mieć specjalny sterownik?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, może bez mikrokroków dam radę? W końcu, ile tam mikrometrów może robić jeden krok steppera w obiektywie o średnicy ~80mm? (Samyang 135mm). Na wałku mam kółko gt2 20 zębów, powiedzmy 12-15mm średnicy. Czyli przełożenie ja wiem, może 1:5, może 1:6?

Wtedy 1 krok to zgrubsza 1/1000 obrotu pierścienia ostrości. Czy to dość dokładne ostrzenie, jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym jeszcze wysterowujesz sterowik :D Są sterowniki z interfejsem UART, którego możesz użyć między innymi do ustawienia wartości prądu, mają one też dużo innych możliwości, jak automatyczna redukcja prądu, 256 ustepów itd. - odsyłam do datasheetu. Szumy które słyszysz myślę ze wynikają z kiepskiej jakości sterownika, podmień go na TMC2208 problem powinien zniknąć, ma on też wspomniany UART. Porównaj sobie na youtube, jakiś film ze statycznej pracy powinieneś znaleźć.

Edytowane przez Szymon Szozda
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Szymon Szozda napisał:

podmień go na TMC2208 problem powinien zniknąć, ma on też wspomniany UART.

 

Chyba tak właśnie zrobię :)

No nic, kolejna stówka leci, niedługo elektroniczna drobnica zalegająca w szufladach osiągnie masę krytyczną i samoistnie powstanie z niej nowe życie oparte na krzemie :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lkosz napisał:

Najprościej to redukując napięcie na wejściu sterownika. Jeszcze prościej - używając sterownika z elektroniczną regulacją prądu, ale płytki DRV8825 jej nie mają, jak sam napisałeś robi się to ręcznie potencjometrem.

Redukcja napięcia zasilania w driverze z ograniczeniem prądowym nie ma dużego sensu, to się sprawdza w prostym mostku H typu "włącz wyłącz".

 

W driverach typu DRV8825 ten potencjometr służy do ustawienia napięcia na pinie mierzącym napięcie odniesienia. Można go zastąpić DACem procesora i sterować nim dowolnie. Zresztą nawet drivery ze sterowaniem cyfrowym, zwykle mają taki pin, a sterowanie cyfrowe ma jakąś ograniczoną rozdzielczość (choć zapewne wystarczającą tutaj).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW słuszna uwaga... myślałem żeby zejść z napięciem poniżej napięcia znamionowego silnika, wówczas prąd powinien spaść, bo źródło prądowe w sterowniku nie będzie mieć już zapasu napięcia do regulacji prądu. O ile uzwojenie silnika ma wysoką rezystancję... Jeśli niecałe 3V powodują już przepływ prądu znamionowego to ta sztuczka się nie uda :D

Tak czy inaczej zmiana tego DRV8825 to dobry pomysł, nie jest to najlepszy sterownik, delikatnie mówiąc.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.