Jump to content

Sterownik krokowca - Enable


Behlur_Olderys
 Share

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam szybkie pytanko:

 

Silnik focusera w przeróżnych motofocusach, a także silnik DEC w montażach paralaktycznych nie "chodzą" cały czas, tylko zasadniczo od czasu do czasu. Czy w momencie gdy te silniki "stoją" w gotowości, to warto je wyłączyć, w sensie ustawić pin disable na sterowniku żeby wyłączyć je z prądu? (Domyślam się że taki jest tego efekt). Denerwuje mnie trochę to bzyczenie a przecież focusowanie to się robi maks kilka razy na noc, prawda?

 

Pytam, bo piszę soft do mojego własnego focusera ;)

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja w swoim wyłączam, ale z innego powodu - silnik się grzeje, a muszę puścić sporawy prąd, i zamknięty w obudowie może się przegrzać.
Wadą wyłączania silnika jest to, że przy ponownym włączeniu zasilania wał się przestawia. Zaradzić temu można zmniejszając napięcie na wejściu do sterownika do minimalnego. Ewentualnie jeśli to syczenie jest jedynym problemem, to zmienić driver silnika. Ja mam takie na ST820, 256 mikrokroków i najważniejsze - są ciche :D

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie używasz mikrokroków (nawet półkroku), to możesz wyłączać. Ale jak używasz, to wyłączenie spowoduje utratę pozycji i przeskoczenie na najbliższą, stabilną pozycję. 

Najlepsza opcja to zmniejszenie prądu w czasie bezruchu, tak to działa w moim focuserze i chyba kilku innych.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minut temu, MateuszW napisał:

 

Najlepsza opcja to zmniejszenie prądu w czasie bezruchu, tak to działa w moim focuserze i chyba kilku innych.

 

Nie myślałem, że to będzie taki problem... A jak można zmniejszyć prąd? 

 

Ja mam wpięty zasilacz 10A, potem jest DRV8825, ale nie wiem, jak mógłbym prąd ograniczyć, to normalnie jest robione takim potencjometrem za pomocą śrubokręcika ;)

 

To jakoś inaczej można ten prąd zmienić czy trzeba mieć specjalny sterownik?

 

Link to comment
Share on other sites

Najprościej to redukując napięcie na wejściu sterownika. Jeszcze prościej - używając sterownika z elektroniczną regulacją prądu, ale płytki DRV8825 jej nie mają, jak sam napisałeś robi się to ręcznie potencjometrem.

Link to comment
Share on other sites

No nic, może bez mikrokroków dam radę? W końcu, ile tam mikrometrów może robić jeden krok steppera w obiektywie o średnicy ~80mm? (Samyang 135mm). Na wałku mam kółko gt2 20 zębów, powiedzmy 12-15mm średnicy. Czyli przełożenie ja wiem, może 1:5, może 1:6?

Wtedy 1 krok to zgrubsza 1/1000 obrotu pierścienia ostrości. Czy to dość dokładne ostrzenie, jak myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czym jeszcze wysterowujesz sterowik :D Są sterowniki z interfejsem UART, którego możesz użyć między innymi do ustawienia wartości prądu, mają one też dużo innych możliwości, jak automatyczna redukcja prądu, 256 ustepów itd. - odsyłam do datasheetu. Szumy które słyszysz myślę ze wynikają z kiepskiej jakości sterownika, podmień go na TMC2208 problem powinien zniknąć, ma on też wspomniany UART. Porównaj sobie na youtube, jakiś film ze statycznej pracy powinieneś znaleźć.

Edited by Szymon Szozda
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Szymon Szozda napisał:

podmień go na TMC2208 problem powinien zniknąć, ma on też wspomniany UART.

 

Chyba tak właśnie zrobię :)

No nic, kolejna stówka leci, niedługo elektroniczna drobnica zalegająca w szufladach osiągnie masę krytyczną i samoistnie powstanie z niej nowe życie oparte na krzemie :P

 

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, lkosz napisał:

Najprościej to redukując napięcie na wejściu sterownika. Jeszcze prościej - używając sterownika z elektroniczną regulacją prądu, ale płytki DRV8825 jej nie mają, jak sam napisałeś robi się to ręcznie potencjometrem.

Redukcja napięcia zasilania w driverze z ograniczeniem prądowym nie ma dużego sensu, to się sprawdza w prostym mostku H typu "włącz wyłącz".

 

W driverach typu DRV8825 ten potencjometr służy do ustawienia napięcia na pinie mierzącym napięcie odniesienia. Można go zastąpić DACem procesora i sterować nim dowolnie. Zresztą nawet drivery ze sterowaniem cyfrowym, zwykle mają taki pin, a sterowanie cyfrowe ma jakąś ograniczoną rozdzielczość (choć zapewne wystarczającą tutaj).

Link to comment
Share on other sites

@MateuszW słuszna uwaga... myślałem żeby zejść z napięciem poniżej napięcia znamionowego silnika, wówczas prąd powinien spaść, bo źródło prądowe w sterowniku nie będzie mieć już zapasu napięcia do regulacji prądu. O ile uzwojenie silnika ma wysoką rezystancję... Jeśli niecałe 3V powodują już przepływ prądu znamionowego to ta sztuczka się nie uda :D

Tak czy inaczej zmiana tego DRV8825 to dobry pomysł, nie jest to najlepszy sterownik, delikatnie mówiąc.

Edited by lkosz
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.