Skocz do zawartości
  • 0

Który 8" reflektor będzie najlepszy na początek?


Kamil Kiljan

Pytanie

Cześć, to mój pierwszy post i od razu z grubej rury będzie rozprawka na parę stron ;)

 

Zastanawiam się nad kupnem pierwszego teleskopu i mam już generalne wyobrażenie co chciałbym kupić, ale chętnie skorzystam z waszych porad bo doświadczenie mam zerowe.

 

  • Budżet - ok. 2 tys. zł
  • Przeznaczenie (kolejność wg priorytetów) - okazyjne dłuższe wypady w miejsca z dobrymi warunkami świetlnymi -> dłuższe obserwacje w ogródku w mieście -> krótkie obserwacje z balkonu w mieście, jeśli akurat będą bardzo dobre warunki pogodowe
  • Obiekty - raczej celuję w stronę DSO
  • Astrofotografia - nie
  • Sterowanie montażem - ręczne

 

Na razie chcę kupić teleskop, mieć do niego jeden/dwa porządne okulary i z czasem w razie potrzeb i tego co mnie najbardziej bawi dokupić lepsze okulary/Barlowa/filtry itp. A po np. dwóch latach jeśli dalej będę chciał rozwijać pasję to rozbudować sprzęt o większy reflektor albo coś mocnego (może innej kontrukcji) na solidnym montażu paralaktycznym.

 

Zależy mi na:

  1. możliwościach optycznych - wrażeniach wizualnych (żeby jak najlepiej zobaczyć jak najwięcej ciekawych obiektów)
  2. solidności sprzętu (żeby trochę wytrzymał i nie zaczynał się psuć po roku/dwóch, żeby nie kupować śmieci, których nie będę używał, typu badziewne okulary itp.)
  3. możliwości rozszerzania sprzętu do momentu, w którym będę mógł wymienić montaż i/lub tubę
  4. chociażby minimalnej mobilności (tak, żeby można było transportować rozłożny sprzęt w bagażniku i samemu przenieść osobno montaż i tubę paręset metrów)
  5. zmieszczeniu się w budżecie

 

Po wstępnym zbadaniu rynku skłaniam się ku 8" reflektorowi Newtona na montażu Dobsona i chciałbym wybrać najlepszy sprzęt w tej cenie z paru modeli dostępnych na rynku.

  1. SW-1302 203/1200 Pyrex - https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex
    Zalety które widzę - lustro, którego nie trzeba koniecznie chłodzić dodatkowym wiatraczkiem (lubię prostotę :P), wyciąg Crayforda (rozumiem, że co najmniej w takim standardzie warto mieć), dwa okulary Ploessl 10 i 25 mm, gwarancja 5 lat, poszczególne elementy wyglądają solidnie, estetycznie i w miarę profesjonalnie
  2. Delta Optical GSO M-CRF 203/1200 - https://deltaoptical.pl/teleskop-do-gso-dobson-8-f-6-m-crf
    Wydaje się bardzo podobny do powyższego SW, może sprawia wrażenie nieco bardziej solidnego i lepiej wykonanego, nieco inne ogniskowe okularów (9 i 30 mm)
  3. Omegon Advanced N 203/1200 - https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-dobsona-advanced-n-203-1200/p,48730
    Zalety - dobra cena, wyciąg Crayforda (chociaż wygląda mniej solidnie niż w SW), dwa okulary 10 i 25 mm, mała waga całości (<20 kg)
    Potencjalne wady - wygląda mniej solidnie od SW, każdy element z osobna wydaje się być jakby nieco gorszej jakości niż w SW (od wyciągu, przez szukacz, po okulary), nie wiem w jakiej technologii są wykonane okulary, tubus o ponad 2kg lżejszy też sugeruje oszczędność na materiale (chyba?)
  4. Omegon ProNewton N 203/1000 - https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-pronewton-n-203-1000-ota/p,57598 + podstawowy montaż Dobsona
    W zasadzie podobny do powyższego, ale bez okularów i z mniejszą ogniskową, za to na pewno nieco bardziej poręczny i może lepszej jakości - macie jakieś doświadczenie z nim?
  5. Bresser Hexafoc N 203/1000 - https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-n-203-1000-messier-hexafoc-ota/p,14198 + podstawowy montaż Dobsona
    Podobnie jak powyższy - za to z okularem Ploessl 26 mm i jeśli jest istotna różnica w jakości wykonania i uzyskiwanego obrazu to mogę dołożyć nieco ponad budżet + czy ten wyciąg jest przydatny przy obserwacjach wizualnych?

Ewenutalnie biorę pod uwagę też nieco droższe konstrukcje jeśli za kilkaset złoty więcej jest istotna różnica oraz modele o aperturze 6" i np. o krótszej ogniskowej, jeśli uważacie, że warto za tę cenę kupić mniejszy teleskop ale lepszej jakości i skorzystać przy tym z jego mobilności. Wydaje mi się, że na koszt teleskopu mają też znaczenie dołączone okulary i może trzeba z góry zakładać dokupienie czegoś porządnego do powiększeń. Wydaje mi się, że jeśli z teleskopem miałbym dostać dwa kiepskie okulary, które nie nadają się do większych powiększeń, to wolę kupić teleskop z jednym dobrym okularem albo bez i dokupić coś konkretnego.

 

Pytania:

  1. Czy macie doświadczenie z którymś z tych modeli?
  2. Czy polecacie którąś z tych opcji?
  3. Czy może lepiej kupić mniejszy ale lepszy reflektor albo w ogóle pójść w inną konstrukcję?
  4. Czy lepiej poszukać i kupić coś używanego z nieco wyższej półki za tę cenę?
  5. Czy jest różnica jakościowa w modelach montażu Dobsona dołączanych do różnych modeli teleskopów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Najlepszy model to będzie z giełdy. Bo będzie tuningowany. 

Z nowych te dwa pierwsze są na czele popularności. 

Wiele osób pisze, że GSO lepiej się kolimuje. 

Po cichu powiem - jeden pies. Ale poczekaj co powiedzą inni. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym wziął Gso albo biały albo niebieski. Miałem 10 i byłem zadowolony łożysko na montażu regulacja śrotka ciężkość tuby oraz wyciąg z mikroruchami. Na starcie lepsze okulary. Ma takie wymiary na długość jak 8 cali no i do samochodu wchodził na styk na tylne siedzenia. Minus to waga. Na balkonie może być trudno z obsługą takiej armaty jak się ma mały balkon z wysoką barierką.

Edytowane przez Smorff84
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam GSO 10 i zastanawiam się czy nie lepiej by było mieć wersję flex, np. https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-flex-tube

Obserwacje z miasta mijają się z celem a na wyjazdy taka armatka jest niezbyt poręczna do wożenia, da się ale zajmuje cały tył.

 

Co do producentów to GSO rózni się od SW tym, że ma wyciąg z mikroruchami, a lustro w SW też trzeba chłodzić.

 

Jeśli chodzi o okulary dołączane do GSO to są one dobre, ludzie je wymieniają nie ze względu na powiększenia tylko głównie ze względu na małe pole widzenia np. 9 mm to Plossl mający 52 stopnie pola, wrażenie patrzenia przez dziurkę od klucza, dlatego można dokupić coś o większym polu oraz mieć też inne ogniskowe np 14mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, jlp napisał:

Co do producentów to GSO rózni się od SW tym, że ma wyciąg z mikroruchami, a lustro w SW też trzeba chłodzić.

GSO ma prawdziwe łożyskowanie w obu osiach, a SW (Flex też) ma cierne na teflonie. I to jest ogromna różnica w komforcie obserwacji, więc każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie: komfort w transporcie czy komfort podczas obserwacji?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem 8" delty a teraz mam 10" w wersji białej. Odnośnie koloru to mnie przypadł bardziej do gustu biały niż niebieski. Niebieska farba jest matowa i była bardzo podatna na zbieranie odcisków palców. Z białym kolorem nie ma takiego problemu. W tym budżecie zostawiłbym 8" i szukał używanej 10" na giełdzie tym bardziej że na pierwszym miejscu stawiasz wyjazdy pod ciemne niebo. Aktualnie jasna albo dwie sztuki są dostępne na olx. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za wszystkie odpowiedzi! Skłaniam się teraz ku GSO 8".

 

Jaki okular przydałby się do tego na początek, żeby uzupełnić to co ma w zestawie? Widziałem opinie że 9mm z zestawu jest kiepskiej jakości. Może jakiś 4-7mm SP taki do planet i gromad kulistych? A może też jakiś o większej ogniskowej niż 30mm, żeby obserwować większe obiekty bardziej by się przydał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przeczytaj mój temat. Może Ci pomoże trochę w wyborze.

 

 

Ja ostatecznie kupiłem 2" Maxvision 24mm 82 stopnie oraz William Optics UWAN 7 mm 82 stopnie 1.25" a ostatnio dokupiłem Barlowa 2X GSO. Kitowy okular 30mm jest naprawdę całkiem niezły. Będąc amatorem nie widzę między nim a Maxvision istotnych różnic w jakości obrazu. Okular 9mm to padaka dlatego kupiłem UWANa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Kamil Kiljan napisał:

Dzięki za wszystkie odpowiedzi! Skłaniam się teraz ku GSO 8".

 

Jaki okular przydałby się do tego na początek, żeby uzupełnić to co ma w zestawie? Widziałem opinie że 9mm z zestawu jest kiepskiej jakości. Może jakiś 4-7mm SP taki do planet i gromad kulistych? A może też jakiś o większej ogniskowej niż 30mm, żeby obserwować większe obiekty bardziej by się przydał?

GSO to słuszny wybór.

 

Co do okularu 9mm to według mnie wcale nie jest zły. Po prostu ma niewielkie pole widzenia bo to plossl. Ale obrazy daje bardzo przyzwoite. Powyżej 30mm (które dostaniesz w zestawie) raczej nie idź. Lepiej zainwestuj w coś w okolicach 13-17mm (mniej więcej).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam od roku GSO 8" biały, jako mój pierwszy teleskop. Jest genialny i kropka. Przekonały mnie nie tylko łożyska, lecz przede wszystkim mikrofocuser. Zaj***a sprawa.

Tutaj więcej o moim wyborze: 

Niestety, przez COVIDa Apertury nie udało mi się znaleźć z opcją dostawy do Gdańska, ale uważam, że GSO to sprzęt na lata.

Właśnie stoję przed dylematem rozbudowania sprzętu o nowe okulary, więcej tutaj: 

 

Edytowane przez Piotrek Zieliński
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W zasadzie na większość pytań już odpowiedziano ale jeśli zależy Ci na obserwacjach wizualnych i może być sterowanie ręczne to nie kupuj mniejszej tuby tylko wręcz przeciwnie. Na giełdach ostatnio niestety posucha jest ale gdybyś znalazł używany na giełdzie to moim zdaniem zdecydowanie się opłaci. 

Generalnie jeśli chcesz obserwować i masz możliwości/wybór to kupuj jak największą aperturę - tak żebyś udźwignął i żeby Ci się do samochodu zmieściła. Jak zapewne pamiętasz z matematyki różnica dwóch cali w średnicy to około 60% powierzchni lustra więcej - a w efekcie sporo dodatkowych fotonów zebranych. GSO czy SW to trudne pytanie, które tutaj na forum kończyło się nierzadko słownymi (na szczęście tylko słownymi :original:) wojenkami. GSO jest cenione za montaż - łożyskowanie i płynność ruchów oraz mikrofocuser ale ma wolniej chłodzące się lustro. SW ma Pyrexowe lustro które podobno szybciej się chłodzi ale jest słabsza płynność ruchów montażu i brak mikrofocusera. Piszę, że podobno szybciej się chłodzi lustro w SW bo nie użytkowałem nigdy SkyWatchera a mam już trzeci GSO. Nigdy nie używałem, żadnych wiatraczków po prostu wystawiam i obserwuję. Tak na prawdę ważniejsza jest adaptacja oka moim zdaniem i zanim oko Ci się zaadoptuje do ciemności to lustro jest OK. 

Okulary to tak jak pisali koledzy wyżej - przyda Ci się coś w przedziale 13-17 a mi się sprawdził ES 14 mm z 82 stopniowym polem widzenia. Daje dobre obrazy i nie masz wrażenia jakbyś patrzył przez rurkę tylko wręcz się rozglądasz po niebie. W porównaniu z tym 9 mm z zestawu i innymi tanimi okularami to jest przepaść. 

Zapomnij o podanych przez producenta maksymalnych powiększeniach. W naszych warunkach - moim zdaniem- okularu poniżej 7 mm użyjesz rzadko - o ile w ogóle. Możesz się pokusić o 6,7 mm do planet ale to trzeba mieć warunki bardzo dobre. Z tym nie masz się co spieszyć bo sezon planet to w zasadzie po maju się zacznie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polski, duży ATM to najlepsza forma wsparcia krajowego środowiska astro. Ktoś wie jak tam ceny optyki krajowej aktualnie stoją? Czy też conajmniej 50% w górę poszły łącznie z usługami napylania, refiguryzacji i stolarki na zamówienie? ...bo może czas samemu się uczyć szlifierki, gdyby ceny zaczęły być jak w latach 90-tych, czyli "nie stać mnie".

Edytowane przez Binocooler
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.