Jump to content
 • 0

Który 8" reflektor będzie najlepszy na początek?


Kamil Kiljan
 Share

Question

Cześć, to mój pierwszy post i od razu z grubej rury będzie rozprawka na parę stron ;)

 

Zastanawiam się nad kupnem pierwszego teleskopu i mam już generalne wyobrażenie co chciałbym kupić, ale chętnie skorzystam z waszych porad bo doświadczenie mam zerowe.

 

 • Budżet - ok. 2 tys. zł
 • Przeznaczenie (kolejność wg priorytetów) - okazyjne dłuższe wypady w miejsca z dobrymi warunkami świetlnymi -> dłuższe obserwacje w ogródku w mieście -> krótkie obserwacje z balkonu w mieście, jeśli akurat będą bardzo dobre warunki pogodowe
 • Obiekty - raczej celuję w stronę DSO
 • Astrofotografia - nie
 • Sterowanie montażem - ręczne

 

Na razie chcę kupić teleskop, mieć do niego jeden/dwa porządne okulary i z czasem w razie potrzeb i tego co mnie najbardziej bawi dokupić lepsze okulary/Barlowa/filtry itp. A po np. dwóch latach jeśli dalej będę chciał rozwijać pasję to rozbudować sprzęt o większy reflektor albo coś mocnego (może innej kontrukcji) na solidnym montażu paralaktycznym.

 

Zależy mi na:

 1. możliwościach optycznych - wrażeniach wizualnych (żeby jak najlepiej zobaczyć jak najwięcej ciekawych obiektów)
 2. solidności sprzętu (żeby trochę wytrzymał i nie zaczynał się psuć po roku/dwóch, żeby nie kupować śmieci, których nie będę używał, typu badziewne okulary itp.)
 3. możliwości rozszerzania sprzętu do momentu, w którym będę mógł wymienić montaż i/lub tubę
 4. chociażby minimalnej mobilności (tak, żeby można było transportować rozłożny sprzęt w bagażniku i samemu przenieść osobno montaż i tubę paręset metrów)
 5. zmieszczeniu się w budżecie

 

Po wstępnym zbadaniu rynku skłaniam się ku 8" reflektorowi Newtona na montażu Dobsona i chciałbym wybrać najlepszy sprzęt w tej cenie z paru modeli dostępnych na rynku.

 1. SW-1302 203/1200 Pyrex - https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex
  Zalety które widzę - lustro, którego nie trzeba koniecznie chłodzić dodatkowym wiatraczkiem (lubię prostotę :P), wyciąg Crayforda (rozumiem, że co najmniej w takim standardzie warto mieć), dwa okulary Ploessl 10 i 25 mm, gwarancja 5 lat, poszczególne elementy wyglądają solidnie, estetycznie i w miarę profesjonalnie
 2. Delta Optical GSO M-CRF 203/1200 - https://deltaoptical.pl/teleskop-do-gso-dobson-8-f-6-m-crf
  Wydaje się bardzo podobny do powyższego SW, może sprawia wrażenie nieco bardziej solidnego i lepiej wykonanego, nieco inne ogniskowe okularów (9 i 30 mm)
 3. Omegon Advanced N 203/1200 - https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-dobsona-advanced-n-203-1200/p,48730
  Zalety - dobra cena, wyciąg Crayforda (chociaż wygląda mniej solidnie niż w SW), dwa okulary 10 i 25 mm, mała waga całości (<20 kg)
  Potencjalne wady - wygląda mniej solidnie od SW, każdy element z osobna wydaje się być jakby nieco gorszej jakości niż w SW (od wyciągu, przez szukacz, po okulary), nie wiem w jakiej technologii są wykonane okulary, tubus o ponad 2kg lżejszy też sugeruje oszczędność na materiale (chyba?)
 4. Omegon ProNewton N 203/1000 - https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-pronewton-n-203-1000-ota/p,57598 + podstawowy montaż Dobsona
  W zasadzie podobny do powyższego, ale bez okularów i z mniejszą ogniskową, za to na pewno nieco bardziej poręczny i może lepszej jakości - macie jakieś doświadczenie z nim?
 5. Bresser Hexafoc N 203/1000 - https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-n-203-1000-messier-hexafoc-ota/p,14198 + podstawowy montaż Dobsona
  Podobnie jak powyższy - za to z okularem Ploessl 26 mm i jeśli jest istotna różnica w jakości wykonania i uzyskiwanego obrazu to mogę dołożyć nieco ponad budżet + czy ten wyciąg jest przydatny przy obserwacjach wizualnych?

Ewenutalnie biorę pod uwagę też nieco droższe konstrukcje jeśli za kilkaset złoty więcej jest istotna różnica oraz modele o aperturze 6" i np. o krótszej ogniskowej, jeśli uważacie, że warto za tę cenę kupić mniejszy teleskop ale lepszej jakości i skorzystać przy tym z jego mobilności. Wydaje mi się, że na koszt teleskopu mają też znaczenie dołączone okulary i może trzeba z góry zakładać dokupienie czegoś porządnego do powiększeń. Wydaje mi się, że jeśli z teleskopem miałbym dostać dwa kiepskie okulary, które nie nadają się do większych powiększeń, to wolę kupić teleskop z jednym dobrym okularem albo bez i dokupić coś konkretnego.

 

Pytania:

 1. Czy macie doświadczenie z którymś z tych modeli?
 2. Czy polecacie którąś z tych opcji?
 3. Czy może lepiej kupić mniejszy ale lepszy reflektor albo w ogóle pójść w inną konstrukcję?
 4. Czy lepiej poszukać i kupić coś używanego z nieco wyższej półki za tę cenę?
 5. Czy jest różnica jakościowa w modelach montażu Dobsona dołączanych do różnych modeli teleskopów?

 

Link to comment
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Najlepszy model to będzie z giełdy. Bo będzie tuningowany. 

Z nowych te dwa pierwsze są na czele popularności. 

Wiele osób pisze, że GSO lepiej się kolimuje. 

Po cichu powiem - jeden pies. Ale poczekaj co powiedzą inni. 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Ja bym wziął Gso albo biały albo niebieski. Miałem 10 i byłem zadowolony łożysko na montażu regulacja śrotka ciężkość tuby oraz wyciąg z mikroruchami. Na starcie lepsze okulary. Ma takie wymiary na długość jak 8 cali no i do samochodu wchodził na styk na tylne siedzenia. Minus to waga. Na balkonie może być trudno z obsługą takiej armaty jak się ma mały balkon z wysoką barierką.

Edited by Smorff84
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Ja mam GSO 10 i zastanawiam się czy nie lepiej by było mieć wersję flex, np. https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-flex-tube

Obserwacje z miasta mijają się z celem a na wyjazdy taka armatka jest niezbyt poręczna do wożenia, da się ale zajmuje cały tył.

 

Co do producentów to GSO rózni się od SW tym, że ma wyciąg z mikroruchami, a lustro w SW też trzeba chłodzić.

 

Jeśli chodzi o okulary dołączane do GSO to są one dobre, ludzie je wymieniają nie ze względu na powiększenia tylko głównie ze względu na małe pole widzenia np. 9 mm to Plossl mający 52 stopnie pola, wrażenie patrzenia przez dziurkę od klucza, dlatego można dokupić coś o większym polu oraz mieć też inne ogniskowe np 14mm.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0
Godzinę temu, jlp napisał:

Co do producentów to GSO rózni się od SW tym, że ma wyciąg z mikroruchami, a lustro w SW też trzeba chłodzić.

GSO ma prawdziwe łożyskowanie w obu osiach, a SW (Flex też) ma cierne na teflonie. I to jest ogromna różnica w komforcie obserwacji, więc każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie: komfort w transporcie czy komfort podczas obserwacji?

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Miałem 8" delty a teraz mam 10" w wersji białej. Odnośnie koloru to mnie przypadł bardziej do gustu biały niż niebieski. Niebieska farba jest matowa i była bardzo podatna na zbieranie odcisków palców. Z białym kolorem nie ma takiego problemu. W tym budżecie zostawiłbym 8" i szukał używanej 10" na giełdzie tym bardziej że na pierwszym miejscu stawiasz wyjazdy pod ciemne niebo. Aktualnie jasna albo dwie sztuki są dostępne na olx. 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Dzięki za wszystkie odpowiedzi! Skłaniam się teraz ku GSO 8".

 

Jaki okular przydałby się do tego na początek, żeby uzupełnić to co ma w zestawie? Widziałem opinie że 9mm z zestawu jest kiepskiej jakości. Może jakiś 4-7mm SP taki do planet i gromad kulistych? A może też jakiś o większej ogniskowej niż 30mm, żeby obserwować większe obiekty bardziej by się przydał?

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Przeczytaj mój temat. Może Ci pomoże trochę w wyborze.

 

 

Ja ostatecznie kupiłem 2" Maxvision 24mm 82 stopnie oraz William Optics UWAN 7 mm 82 stopnie 1.25" a ostatnio dokupiłem Barlowa 2X GSO. Kitowy okular 30mm jest naprawdę całkiem niezły. Będąc amatorem nie widzę między nim a Maxvision istotnych różnic w jakości obrazu. Okular 9mm to padaka dlatego kupiłem UWANa.

Link to comment
Share on other sites

 • 0
3 godziny temu, Kamil Kiljan napisał:

Dzięki za wszystkie odpowiedzi! Skłaniam się teraz ku GSO 8".

 

Jaki okular przydałby się do tego na początek, żeby uzupełnić to co ma w zestawie? Widziałem opinie że 9mm z zestawu jest kiepskiej jakości. Może jakiś 4-7mm SP taki do planet i gromad kulistych? A może też jakiś o większej ogniskowej niż 30mm, żeby obserwować większe obiekty bardziej by się przydał?

GSO to słuszny wybór.

 

Co do okularu 9mm to według mnie wcale nie jest zły. Po prostu ma niewielkie pole widzenia bo to plossl. Ale obrazy daje bardzo przyzwoite. Powyżej 30mm (które dostaniesz w zestawie) raczej nie idź. Lepiej zainwestuj w coś w okolicach 13-17mm (mniej więcej).

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Mam od roku GSO 8" biały, jako mój pierwszy teleskop. Jest genialny i kropka. Przekonały mnie nie tylko łożyska, lecz przede wszystkim mikrofocuser. Zaj***a sprawa.

Tutaj więcej o moim wyborze: 

Niestety, przez COVIDa Apertury nie udało mi się znaleźć z opcją dostawy do Gdańska, ale uważam, że GSO to sprzęt na lata.

Właśnie stoję przed dylematem rozbudowania sprzętu o nowe okulary, więcej tutaj: 

 

Edited by Piotrek Zieliński
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

W zasadzie na większość pytań już odpowiedziano ale jeśli zależy Ci na obserwacjach wizualnych i może być sterowanie ręczne to nie kupuj mniejszej tuby tylko wręcz przeciwnie. Na giełdach ostatnio niestety posucha jest ale gdybyś znalazł używany na giełdzie to moim zdaniem zdecydowanie się opłaci. 

Generalnie jeśli chcesz obserwować i masz możliwości/wybór to kupuj jak największą aperturę - tak żebyś udźwignął i żeby Ci się do samochodu zmieściła. Jak zapewne pamiętasz z matematyki różnica dwóch cali w średnicy to około 60% powierzchni lustra więcej - a w efekcie sporo dodatkowych fotonów zebranych. GSO czy SW to trudne pytanie, które tutaj na forum kończyło się nierzadko słownymi (na szczęście tylko słownymi :original:) wojenkami. GSO jest cenione za montaż - łożyskowanie i płynność ruchów oraz mikrofocuser ale ma wolniej chłodzące się lustro. SW ma Pyrexowe lustro które podobno szybciej się chłodzi ale jest słabsza płynność ruchów montażu i brak mikrofocusera. Piszę, że podobno szybciej się chłodzi lustro w SW bo nie użytkowałem nigdy SkyWatchera a mam już trzeci GSO. Nigdy nie używałem, żadnych wiatraczków po prostu wystawiam i obserwuję. Tak na prawdę ważniejsza jest adaptacja oka moim zdaniem i zanim oko Ci się zaadoptuje do ciemności to lustro jest OK. 

Okulary to tak jak pisali koledzy wyżej - przyda Ci się coś w przedziale 13-17 a mi się sprawdził ES 14 mm z 82 stopniowym polem widzenia. Daje dobre obrazy i nie masz wrażenia jakbyś patrzył przez rurkę tylko wręcz się rozglądasz po niebie. W porównaniu z tym 9 mm z zestawu i innymi tanimi okularami to jest przepaść. 

Zapomnij o podanych przez producenta maksymalnych powiększeniach. W naszych warunkach - moim zdaniem- okularu poniżej 7 mm użyjesz rzadko - o ile w ogóle. Możesz się pokusić o 6,7 mm do planet ale to trzeba mieć warunki bardzo dobre. Z tym nie masz się co spieszyć bo sezon planet to w zasadzie po maju się zacznie. 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Dzięki za wasze rady! Kupiłem ostatecznie DO-GSO 8" i póki co jestem zadowolony. Napisałbym więcej dla potomnych, ale jeszcze nie miałem okazji obserwować w lepszych warunkach i walczę z kolimacją, więc póki co się wstrzymuję.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Polski, duży ATM to najlepsza forma wsparcia krajowego środowiska astro. Ktoś wie jak tam ceny optyki krajowej aktualnie stoją? Czy też conajmniej 50% w górę poszły łącznie z usługami napylania, refiguryzacji i stolarki na zamówienie? ...bo może czas samemu się uczyć szlifierki, gdyby ceny zaczęły być jak w latach 90-tych, czyli "nie stać mnie".

Edited by Binocooler
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.