Skocz do zawartości

Coraz głębiej do portfela: Część 2 - w dobie koronawirusa


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

W 2015 roku założyłem ten wątek:

 

Cieszył się całkiem sporą popularnością, pojawiło się w nim trochę wniosków, analiz i prognoz na przyszłość. Dzisiaj mamy zupełnie nową sytuację, w której odnaleźć muszą się wszyscy nie wyłączając sprzedawców i nabywców sprzętu astronomicznego.

 

Prawie dokładnie 4 tygodnie temu,wrzuciłem na bloga ten tekst. Wynikało z niego, że pomimo obaw o podwyżki cen sprzętu pod wpływem napiętej sytuacji (również gospodarczej) na świecie, sytuacja na tamten moment nie jest szczególnie niepokojąca. Zaznaczyłem jednak, że to dopiero początek burzliwego okresu (minął wówczas miesiąc od wprowadzenia poważniejszych restrykcji w wielu krajach świata) i zebrane informacje o cenach będą podstawą kolejnych rozważań na ten temat, gdy minie nieco więcej czasu.

 

Minął niecały miesiąc, czyli znaaaaacznie mniej niż przewidywałem w kontekście powrotu do tematu i wczoraj przy okazji sprawdzania ceny kompletnie innego asortymentu, rzuciły mi się w oczy nowe ceny Dobsonów od Sky Watchera. Niecałe 1250 zł za 6 cali? Przecież jesteśmy przyzwyczajeni do takiej ceny większego o 2 cale modelu. Prawie 1700 zł za 8 cali? To już robi wrażenie. Co więcej, okazuje się, że żadna z dobsonowych Synt w pełnych tubach…nie jest dostępna!

 

Nie będę się rozpisywał jak w poprzednim wpisie na blogu. Mam nadzieję, że tabelka jest wystarczająco czytelna dla własnych porównań i wyciągania wniosków. Zapraszam do dzielenia się swoimi odczuciami i prognozami ;)  Dla ułatwienia na czerwono zaznaczone zostały najwyższe ceny dla danego modelu na przestrzeni lat. Cały czas oczywiście trochę żałuję braku danych z lat 2017/18/19, jednak myślę, że na bazie tego co mamy, możemy dostrzeć pewne trendy.

 

Cały czas oczywiście pod lupę biorę sklep Delta Optical, który w naszym kraju jest właściwie wyłącznym importerem najpopularniejszego sprzętu, regularnie polecanego jako sensowny zakup w różnych przedziałach cenowych. Z ciekawości sprawdziłem sklep teleskopy.pl i tam również podstawowe modele Dobsonów od Sky-Watchera są niedostępne.

 

ceny-teleskop%C3%B3w-maj-2020.jpg

  • Lubię 6
  • Dziękuję 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze mieszkam w Czechach, sila rzeczy od czasu do czasu porownuje kurs korony do zlotowki, czy odwrotnie. Najczesciej zerkam do kantoru

w Cieszynie  i - jak narazie - nie jest tak zle. Nawet lepiej niz mozna byloby sie spodziewac. Bo wlasnie korona w ostatnich tygodniach oslabla - a nie zloty..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrzcie na ceny HEQ5 i EQ6,  cena HEQ5 wzrosła o ok. 500zł,  na początku roku w teleskopach był po 4259zł, ostatnio 4400, a teraz jedyne 4799zł HEQ5 ( w delcie 4949).

A EQ6 w Delcie za jedyne...6599zł, a był poniżej 6k.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłbym na obniżki jak na ropie WTI :)

Ludzie siedzą w domach, mają więcej czasu, więc jak jest kasa to coś kupią = ceny rosną, bo rośnie popyt

Ale jak gospodarka się nie odmrozi (na razie to do lasu można iść chrust nazbierać) to powoli kasa się skończy - popyt spadnie = czy ceny spadną? nie będę wróżył

Udanych zakupów!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Nie spadną. Dlaczego przy ogólnoświatowej recesji nagle ta branża miałaby być inna? Ceny chińszczyzny mają iść w górę po kryzysie, popyt spada....należy się liczyć zapewne z upadkiem wielu firm, szczególnie tych malutkich, produkujących tylko dla nas, a nie np. dla wojska albo astronomii profesjonalnej.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem też to, że Delta bardzo wielu rzeczy tak naprawdę nie posiada na stanie, ale na stronie oczywiście przedmioty są. Pozbyli się stanu magazynowego czy co, ale już pytałem o 3 różne przedmioty i za każdym razem odpowiedź - brak i nie wiadomo kiedy będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, isset napisał:

A odpowiedz mailowa na któryś tam z produktów:

...

Więc po co pokazywać coś w ofercie jak tego nie ma i nie wiadomo czy będzie? :) 

 

 

Ale za to mają po kontenerze synt 6 i 8 cali. i Dwa kontenery refraktorków 80mm na az3 czy tam eq3.

Delta mam wrażenie już parę lat temu przestała walczyć o zaawansowanych amatorów - tylko masówka i klienci instytucjonalni.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartosz napisał:

Nie liczyłbym na obniżki jak na ropie WTI :)

Ahhh ... Ropa WTI , najpierw było pięknie, ale nie spodziewałem się 3ciej rolki kontraktów w 2 tygodnie i zeżarło mi trochę kapitału, całe szczęści miałem stop lossa bo mogło być grubo. Moja strategia finansowa teraz nie działa, ani analiza fundamentalna, ani techniczna nie ogarniają sytuacji, więc wycofałem się na jakiś czas z inwestowania z dźwignią.

 

Odnośnie złotówki to niestety spada bo nie jest tak dramatycznie broniona jak dolar czy euro, szwajcarzy tez bronili kursu franka do pewnego momentu. Moim zdaniem do końca roku złotówka będzie słabsza, może nie tak bardzo jak teraz, ale niestety większe zakupy sprzętu trzeba odłożyć chyba na przyszły rok. Osobiście spodziewam się pozytywnego szaleństwa cen w przyszłym roku, zyskają cierpliwi :)

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, isset napisał:

A odpowiedz mailowa na któryś tam z produktów:

Zrzut ekranu 2020-05-8 o 09.11.16.png

 

Więc po co pokazywać coś w ofercie jak tego nie ma i nie wiadomo czy będzie? :) 

 

 

Czemu mnie to nie dziwi? Tydzień temu próbowałem kupić konkretny filament na allegro. Kupiłem na jednej aukcji - 15min później telefon, że nie mają, nie wiadomo kiedy będzie - ok, zwrot. Kupuje na drugiej, wysyłka 24h - godzina później telefon - nie mamy, nie wiadomo kiedy będzie. Kurr, kupuję u kolejnego sprzedawcy - nie uwierzycie - telefon za chwilę, że nie ma, nie będzie, bo producent wstrzymał produkcję. 

To po cholerę trzymają to na aukcjach w ilości x sztuk?? 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.