Jump to content

Coraz głębiej do portfela: Część 2 - w dobie koronawirusa


Recommended Posts

W 2015 roku założyłem ten wątek:

 

Cieszył się całkiem sporą popularnością, pojawiło się w nim trochę wniosków, analiz i prognoz na przyszłość. Dzisiaj mamy zupełnie nową sytuację, w której odnaleźć muszą się wszyscy nie wyłączając sprzedawców i nabywców sprzętu astronomicznego.

 

Prawie dokładnie 4 tygodnie temu,wrzuciłem na bloga ten tekst. Wynikało z niego, że pomimo obaw o podwyżki cen sprzętu pod wpływem napiętej sytuacji (również gospodarczej) na świecie, sytuacja na tamten moment nie jest szczególnie niepokojąca. Zaznaczyłem jednak, że to dopiero początek burzliwego okresu (minął wówczas miesiąc od wprowadzenia poważniejszych restrykcji w wielu krajach świata) i zebrane informacje o cenach będą podstawą kolejnych rozważań na ten temat, gdy minie nieco więcej czasu.

 

Minął niecały miesiąc, czyli znaaaaacznie mniej niż przewidywałem w kontekście powrotu do tematu i wczoraj przy okazji sprawdzania ceny kompletnie innego asortymentu, rzuciły mi się w oczy nowe ceny Dobsonów od Sky Watchera. Niecałe 1250 zł za 6 cali? Przecież jesteśmy przyzwyczajeni do takiej ceny większego o 2 cale modelu. Prawie 1700 zł za 8 cali? To już robi wrażenie. Co więcej, okazuje się, że żadna z dobsonowych Synt w pełnych tubach…nie jest dostępna!

 

Nie będę się rozpisywał jak w poprzednim wpisie na blogu. Mam nadzieję, że tabelka jest wystarczająco czytelna dla własnych porównań i wyciągania wniosków. Zapraszam do dzielenia się swoimi odczuciami i prognozami ;)  Dla ułatwienia na czerwono zaznaczone zostały najwyższe ceny dla danego modelu na przestrzeni lat. Cały czas oczywiście trochę żałuję braku danych z lat 2017/18/19, jednak myślę, że na bazie tego co mamy, możemy dostrzeć pewne trendy.

 

Cały czas oczywiście pod lupę biorę sklep Delta Optical, który w naszym kraju jest właściwie wyłącznym importerem najpopularniejszego sprzętu, regularnie polecanego jako sensowny zakup w różnych przedziałach cenowych. Z ciekawości sprawdziłem sklep teleskopy.pl i tam również podstawowe modele Dobsonów od Sky-Watchera są niedostępne.

 

ceny-teleskop%C3%B3w-maj-2020.jpg

 • Like 5
 • Thanks 3
 • Sad 1
Link to post
Share on other sites

Jako ze mieszkam w Czechach, sila rzeczy od czasu do czasu porownuje kurs korony do zlotowki, czy odwrotnie. Najczesciej zerkam do kantoru

w Cieszynie  i - jak narazie - nie jest tak zle. Nawet lepiej niz mozna byloby sie spodziewac. Bo wlasnie korona w ostatnich tygodniach oslabla - a nie zloty..

 

Link to post
Share on other sites

Spójrzcie na ceny HEQ5 i EQ6,  cena HEQ5 wzrosła o ok. 500zł,  na początku roku w teleskopach był po 4259zł, ostatnio 4400, a teraz jedyne 4799zł HEQ5 ( w delcie 4949).

A EQ6 w Delcie za jedyne...6599zł, a był poniżej 6k.

 

Link to post
Share on other sites

W wielu branżach spadki cen, promocje, w astro co by się nie działo podwyżki :D dolar mocny podwyżki, dolar słaby podwyżki, brak epidemii podwyżki, jest epidemia podwyżki :D

 • Like 6
 • Haha 3
Link to post
Share on other sites

Nie liczyłbym na obniżki jak na ropie WTI :)

Ludzie siedzą w domach, mają więcej czasu, więc jak jest kasa to coś kupią = ceny rosną, bo rośnie popyt

Ale jak gospodarka się nie odmrozi (na razie to do lasu można iść chrust nazbierać) to powoli kasa się skończy - popyt spadnie = czy ceny spadną? nie będę wróżył

Udanych zakupów!

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Nie spadną. Dlaczego przy ogólnoświatowej recesji nagle ta branża miałaby być inna? Ceny chińszczyzny mają iść w górę po kryzysie, popyt spada....należy się liczyć zapewne z upadkiem wielu firm, szczególnie tych malutkich, produkujących tylko dla nas, a nie np. dla wojska albo astronomii profesjonalnej.

Edited by wessel
Link to post
Share on other sites

Nie ma pogody 2 lata, ceny rosną by zniwelować malejący popyt, pogoda dwa lata, ceny rosną, aby skorzystać na koniunkturze :D czy istnieje sytuacja w której widnieje cień szansy na spadek cen? :uhm:

Link to post
Share on other sites

Ja zauważyłem też to, że Delta bardzo wielu rzeczy tak naprawdę nie posiada na stanie, ale na stronie oczywiście przedmioty są. Pozbyli się stanu magazynowego czy co, ale już pytałem o 3 różne przedmioty i za każdym razem odpowiedź - brak i nie wiadomo kiedy będzie.

Link to post
Share on other sites

Są w ofercie, stan posiadania masz przy każdym produkcie, sam decydujesz, czy idziesz w czekanie aż Ci załatwią, bo mogą, czy wybierasz inny, lub idziesz szukać w inne miejsce.

Link to post
Share on other sites

A odpowiedz mailowa na któryś tam z produktów:

Zrzut ekranu 2020-05-8 o 09.11.16.png

 

Więc po co pokazywać coś w ofercie jak tego nie ma i nie wiadomo czy będzie? :) 

 

 

Edited by isset
Link to post
Share on other sites

Też patrzyłem na te filtry u nich. Generalnie ogólnie jest z filtrami baadera jakiś problem bo są trudno dostępne. Najlepsze jest to że tam gdzie ich nie ma to sugerowana cena jest bardzo niska :)

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, isset napisał:

A odpowiedz mailowa na któryś tam z produktów:

...

Więc po co pokazywać coś w ofercie jak tego nie ma i nie wiadomo czy będzie? :) 

 

 

Ale za to mają po kontenerze synt 6 i 8 cali. i Dwa kontenery refraktorków 80mm na az3 czy tam eq3.

Delta mam wrażenie już parę lat temu przestała walczyć o zaawansowanych amatorów - tylko masówka i klienci instytucjonalni.

Edited by bartolini
 • Like 3
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, bartolini napisał:

Ale za to mają po kontenerze synt 6 i 8 cali. 

I tu jest psikus, bo nie mają żadnej tradycyjnej Synty w pełnej tubie od 6 do 12 cali ;) 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Bartosz napisał:

Nie liczyłbym na obniżki jak na ropie WTI :)

Ahhh ... Ropa WTI , najpierw było pięknie, ale nie spodziewałem się 3ciej rolki kontraktów w 2 tygodnie i zeżarło mi trochę kapitału, całe szczęści miałem stop lossa bo mogło być grubo. Moja strategia finansowa teraz nie działa, ani analiza fundamentalna, ani techniczna nie ogarniają sytuacji, więc wycofałem się na jakiś czas z inwestowania z dźwignią.

 

Odnośnie złotówki to niestety spada bo nie jest tak dramatycznie broniona jak dolar czy euro, szwajcarzy tez bronili kursu franka do pewnego momentu. Moim zdaniem do końca roku złotówka będzie słabsza, może nie tak bardzo jak teraz, ale niestety większe zakupy sprzętu trzeba odłożyć chyba na przyszły rok. Osobiście spodziewam się pozytywnego szaleństwa cen w przyszłym roku, zyskają cierpliwi :)

Edited by cwic
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, isset napisał:

A odpowiedz mailowa na któryś tam z produktów:

Zrzut ekranu 2020-05-8 o 09.11.16.png

 

Więc po co pokazywać coś w ofercie jak tego nie ma i nie wiadomo czy będzie? :) 

 

 

Czemu mnie to nie dziwi? Tydzień temu próbowałem kupić konkretny filament na allegro. Kupiłem na jednej aukcji - 15min później telefon, że nie mają, nie wiadomo kiedy będzie - ok, zwrot. Kupuje na drugiej, wysyłka 24h - godzina później telefon - nie mamy, nie wiadomo kiedy będzie. Kurr, kupuję u kolejnego sprzedawcy - nie uwierzycie - telefon za chwilę, że nie ma, nie będzie, bo producent wstrzymał produkcję. 

To po cholerę trzymają to na aukcjach w ilości x sztuk?? 

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 59 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.