Skocz do zawartości

Coraz głębiej do portfela: Część 2 - w dobie koronawirusa


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, sidiouss napisał:

To po cholerę trzymają to na aukcjach w ilości x sztuk??

Bo to strasznie upierdliwe, żeby wszystko pokończyć, a jak będzie dostawa, to znów wystawiać. Strasznie beznadziejnie jest to na Allegro rozwiązane (mówię o tym, jak wygląda to od strony sprzedawcy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może po prostu wirus utrudnił produkcję - tu w linkach macie o mieście (Suzhou) związanym ze Sky_Watcher'em

https://en.wikipedia.org/wiki/Suzhou_Synta_Optical_Technology

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/dostawcy_apple_sparalizowani_przez_koronawirusa_co_z_produkcja_iphone_ow-11283.html

 

Mniejsze produkcja, dostawy - wyższa cena (klasyka).

 

Siema

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

6 godzin temu, sidiouss napisał:

Czemu mnie to nie dziwi? 

To po cholerę trzymają to na aukcjach w ilości x sztuk?? 

Allegro to zupełnie inna sprawa niż sklep np Delta. Ja nie mam nic do zarzucenia Delcie, że pokazują produkt z informacją że jest niedostępny. Przecież widać, że niedostępny i tyle, ale wiesz, że normalnie ten sklep sprzedaje dany produkt. Gdyby usunęli filtry Baadera z oferty to dopiero by się ludzie zaczęli dziwować, że co, Baader zaprzestał produkcji?

A postawa sklepów na allegro jest zupełnie inna i zła, bo ktoś trzyma aukcję i nie informuje kupca o braku towaru (lub informuje po fakcie).

 

35 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Bo to strasznie upierdliwe, żeby wszystko pokończyć, a jak będzie dostawa, to znów wystawiać.

A nie można choćby w treści dać dopisku, że towar niedostępny, (skoro jak rozumiem po zamknięciu aukcji trzeba by ją tworzyć na nowo)?

Uważam, że to nieuczciwe trzymać taką pustą ofertę. Jak mechanizmy allegro są złe to może sobie ktoś założyć własny sklep internetowy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

A nie można choćby w treści dać dopisku, że towar niedostępny, (skoro jak rozumiem po zamknięciu aukcji trzeba by ją tworzyć na nowo)?

Niby można, ale nie można :D W sensie technicznie jest to wykonalne (możesz edytować treść oferty), ale czegoś takiego nie wolno wpisać wg regulaminu. Możliwe też, że po prostu sprzedawcy jeszcze nie zdążyli tego ogarnąć, bo jeśli nie masz odpowiednich (zewnętrznych i dodatkowo płatnych) narzędzi, to przy większych ilościach ofert może to być mocno upierdliwe. I tu nawet nie chodzi o to, że musisz całą ofertę tworzyć od nowa, bo można taką zakończoną wznowić, tylko sam ten proces jest słabo pomyślany i przez to pracochłonny.

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Jak mechanizmy allegro są złe to może sobie ktoś założyć własny sklep internetowy.

To jest trochę na takiej zasadzie, że jak ktoś jest bezdomny, to powinien sobie kupić dom. Technicznie niby wykonalne, ale w praktyce, to może być różnie.

Większość firm sprzedających na Allegro ma też swoje sklepy; często w takich sklepach jest taniej (bo odpada dość wysoka prowizja od sprzedaży), ale klienci jakoś wolą kupować na Allegro - to jest po prostu za duży kanał sprzedaży, żeby większość sprzedawców mogła z tego zrezygnować. A skoro klient woli płacić więcej, to jego kasa i jego sprawa :)
A od strony technicznej zorganizowane to jest w taki sposób, że właściwie należy się cieszyć, że w ogóle coś działa (szwagier, który jest programistą, kiedyś chciał pracować w Allegro, ale jak zobaczył jak ta praca tam wygląda, to mu szybko przeszło) :D

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałam o tym, że sprzedawcy nie usuwają przemiotów, bo przy każdym przedmiocie pojawia się informacja ile osób już kupiło dany produkt co podnosi renomę. Do tego ta informacja nie znika nawet po podniesieniu ceny. Strzasznie irytujące kiedy trzy dni po zakupie dowiadujesz się, że przedmiot jest niedostępny. Nie wiem dlaczego Allegro przyzwala na takie praktyki. 

 

A wracając do tematu, to cieszę się, że większość zakupów zrobiłam przed tym całym szaleństwem. Ostatnie rzeczy do skompletowania zestawu kupiłam w tym tygodniu, ale już nie było wyjścia :) Dobrze, że się w ogóle pojawiły.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z innym sprzętem (nie chce mi się po kolei sprawdzać), ale Dobsonów SW w ofercie Delty na allegro w tym momencie nie ma, a jestem przekonany, że jeszcze przedwczoraj takowe widziałem. Być może jednak usuwają niedostępny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Agatek napisał:

sprzedawcy nie usuwają przemiotów, bo przy każdym przedmiocie pojawia się informacja ile osób już kupiło dany produkt co podnosi renomę

To bardziej chodzi o to, że przedmioty (w sensie te konkretne numery ofert/aukcji, jak zwał tak zwał), które już się wcześniej sprzedały, są wyżej na liście wyników wyszukiwania przy domyślnym sortowaniu (czyli wg trafności - cokolwiek by to miało znaczyć; sporo kupujących nie zmienia sobie sposobu sortowania) - a wiadomo, że jak spadasz poza pierwszą stronę, to Cie nie ma :D Osobnym problemem jest to, że można na Allegro wyświetlić maksymalnie 100 stron wyników, po 60 ofert na każdej stronie, czyli w sumie 6.000 ofert - a bardzo często wyników wyszukiwania jest dużo więcej (wpisz sobie choćby "telefon" w wyszukiwarkę - wszystkich wyników jest coś ponad 700.000, z czego możesz przeglądać tylko te pierwsze 6.000 ofert), więc to, że dana oferta będzie wyżej jest bardzo istotne.

W ogóle to cały ten algorytm dotyczący trafności jest mocno popieprzony (nie, żebym go znał, bo Allegro go nie ujawnia - po prostu widzę jak działa), doktoraty by można pisać :D W tym momencie największą wagę ma najwyraźniej to, że sprzedawca szybko odpowiada na pytania kupujących.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, daniel24 napisał:

Pamiętam, że swój pierwszy "poważny" teleskop - Syntę 6" - kupiłem za 679 PLN w 2008 r. Swoją drogą to było po jedynej obniżce cen sprzętu, jaką przypominam sobie na przestrzeni tych kilkunastu lat. Wtedy 8" kosztowała 999, a a 10" 1499 zł. A na przełomie 2008/2009 (wiadomo, kryzys) ceny podskoczyły co najmniej do poprzedniego poziomu. 

W 2008 dolar był po 2 złote (za: https://www.money.pl/pieniadze/kurs/usd,787.html )

 image.png.e246f3764220ec78f1d47617ad4ca33f.png

 

Jako pojawiły się na rynku na początku lat 2000ych ponoć synta 8" kosztowała ~2500PLN - kurs dolara też był odpowiedni. 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego SW 16 cali GoTo kupowałem niemal dokładnie 3 lata temu poprzez Astrokrak ś.p. Janusza P. w DO. Na początku celowałem w 14 cali, ale takowych nie było już na stanie. Pan Janusz doradził by brać 16 cali, ostatnią sztukę na magazynie. Zaryzykowałem i okazało się, że to był strzał pod każdym względem w dziesiątkę. Operacja ta wyszła mnie o ponad 1.5k zł taniej niż gdybym dokonał zakupu z nowej dostawy parę tygodni później. Nawet cena 14-tki bardzo wyraźnie się wtedy podniosła.
Prawdą jest, że na ceny tego sprzętu składa się bardzo dużo czynników poniekąd ze sobą sprzężonych. Między innymi inflacja w kraju, kursy walutowe, obciążenia dla towarów spoza UE, wzrost siły nabywczej (oraz kosztów) w krajach produkujących sprzęt, a teraz dochodzą zawirowania koronawirusowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

58 minut temu, isset napisał:

 

Z Aliexpress to ja i sam mogę zamówić.

 

delta.png

Generalnie z chin coś towary nie idą od dwóch tygodni na Ali mam adnotacje że przekazane liniom lotniczym i że jest opóźnienienue z uwagi na covit-19...

20200511_113004.png.a23a3b50204022d19e7f5022276dd66f.png

 

Pozdr

M.

Edytowane przez mirek01
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem filtr i z ciekawości zerknąłem na ali:

 

Cytat
  • Przesyłka oclona

    2020-05-10 17:24:00 [GMT+2]

  •  

    Rozpoczęto odprawę celną

    2020-05-10 16:50:00 [GMT+2]

  •  

    Przesyłka opuściła kraj wysyłki

    2020-05-06 20:00:00 [GMT+8]

  •  

    Przesyłka przyjęta przez linię lotniczą

    2020-05-05 14:08:42 [GMT+8]

  •  

    Przesyłka opuściła magazyn w kraju wysyłki

    2020-05-03 06:00:08 [GMT+8]

  •  

    Przesyłka w magazynie w kraju wysyłki

    2020-05-02 19:09:38 [GMT+8]

  •  

    Przesyłka wysłana

    2020-05-02 18:39:38 [GMT+8]

 

zobaczymy

Edytowane przez Paniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tam jest. Zapłaciłem 735zł ze standardową przesyłką. Nie wiem pod jakim względem sprawdzają te paczki, czy otworzyli, stwierdzili, że jakieś badziewne szkiełko za parę dolarów i odsyłają dalej?

Edytowane przez Paniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2020 o 09:17, wismat napisał:

Też patrzyłem na te filtry u nich

Mam info, że Delta zamawia partię filtrów od Baadera dostawa w ciągu 7-10 dni (w cenach jakie mają na stronie aktualnie), jak byś był zainteresowany, to pisz maila na info@deltaoptical.pl

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie symbolem astrofotografii są montaże HEQ5 i NEQ6, szkoda że nie ma ich w zestawieniu. Obecnie kosztują po 4950 i 6600 zł. Kilka lat temu, gdy kupowałem EQ6 (może 5 lat temu?) kończył się okres "starych dobrych" cen, czyli odpowiednio 3000 i 4000 tyś... Jak widać na przestrzeni tych kilku lat, montaże zdrożały o jakieś 65%... Obecnie używki chodzą po tyle, ile płaciłem kiedyś za nowy.

 

A może to było 3500 i 4500? Ehhh, pamieć jest zawodna.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, IgorM napisał:

Udało mi się wyciągnąć dane z 2017 roku. 

 

@Paether mogę Ci podesłać plik w Excelu jak byś chciał uzupełnić swoją tabele :)

Oooo dzięki! :) To tylko kilkanaście liczb więc spokojnie sobie przepiszę :) 

 

13 minut temu, MateuszW napisał:

Dla mnie symbolem astrofotografii są montaże HEQ5 i NEQ6, szkoda że nie ma ich w zestawieniu. Obecnie kosztują po 4950 i 6600 zł. Kilka lat temu, gdy kupowałem EQ6 (może 5 lat temu?) kończył się okres "starych dobrych" cen, czyli odpowiednio 3000 i 4000 tyś... Jak widać na przestrzeni tych kilku lat, montaże zdrożały o jakieś 65%... Obecnie używki chodzą po tyle, ile płaciłem kiedyś za nowy.

 

A może to było 3500 i 4500? Ehhh, pamieć jest zawodna.

W starym wątku zrobiłem takie zestawienie, więc może będzie dla Ciebie pomocne w tym względzie ;)  Właśnie sobie przypomniałem, że zrobiłem to na bazie Twojej sugestii, która brzmiała bardzo podobnie jak ta powyżej:

https://astropolis.pl/topic/49963-coraz-głębiej-do-portfela-o-rosnących-cenach-sprzętu/page/2/?tab=comments#comment-594956

 

ce7c9fbf3c37e52f.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.