Skocz do zawartości

Autoguide do SWSA


kruzd

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nim przesiądę się w przyszłości na CEM25 albo CEM26, chciałbym spróbować dołączyć do mojego Star Adventurera jakiś zestaw do guidingu, który może będzie także odpowiedni na przyszłość jak przeskoczę na większy montaż. Macie jakieś polecane rozwiązania?

 

edit:

Poszperałem trochę i wydaje mi się, że najrozsądniejszym wyborem na ten moment byłby zestaw T7C i do tego ZWO30F4. Obsługa guidingu w takim zestawie odbywa się już z poziomu jakiejś aplikacji na komputerze?

Edytowane przez kruzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, kruzd napisał:

Poszperałem trochę i wydaje mi się, że najrozsądniejszym wyborem na ten moment byłby zestaw T7C i do tego ZWO30F4. Obsługa guidingu w takim zestawie odbywa się już z poziomu jakiejś aplikacji na komputerze?

 

Tak, guidujesz poprzez port ST4 za pomocą np. PHDGuiding. W opcjach wybierasz dostępną kamerę do guidingu a jako montaż wybierasz "on-camera" i jedziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, astrobuff napisał:

 

Tak, guidujesz poprzez port ST4 za pomocą np. PHDGuiding. W opcjach wybierasz dostępną kamerę do guidingu a jako montaż wybierasz "on-camera" i jedziesz.

Okej, czyli koszt rośnie jeszcze o jakiś laptop. Wiedziałem, że kiedyś to nastąpi.

 

5 minut temu, astrobuff napisał:

I ustaw dobrze na polarną bo SWSA guiduje tylko w RA :)

raczej nigdy nie mam z tym problemu, ciągne 1m30s klatki przy Samyangu 135mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tayson napisał:

Jak wykonac kalibracje phd skoro program nie wie na jakiej deklinacji robi kalibracje, ponieważ montaz nie jest podłączony dp programu.

 

Zakładam że to pytanie. W zakładce Guiding kliknąć Advanced i w nowym oknie wpisać wartość deklinacji w stopniach w polu "Calibration declination, degrees" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kruzd napisał:

Okej, czyli koszt rośnie jeszcze o jakiś laptop. Wiedziałem, że kiedyś to nastąpi

Jeśli zamierzasz kupować laptopa do guidingu i akwizycji zdjęć, to sądzę, że lepiej rozważyć ASIair pro. Bardzo wygodne w terenie, zasilanie 12V z akumulatora, z SW SA ładnie współpracuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, piotrfie napisał:

Jeśli zamierzasz kupować laptopa do guidingu i akwizycji zdjęć, to sądzę, że lepiej rozważyć ASIair pro. Bardzo wygodne w terenie, zasilanie 12V z akumulatora, z SW SA ładnie współpracuje.

własnie to mnie najbardziej przekonuje, małe, mobilne, będzie również idealne do większego montażu. Cenowo chyba najlepiej wybrać jeśli chodzi o nówki jakiś bundle z zagranicy, ewentualnie czekać aż coś pojawi się na giełdzie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 26.03.2021 o 21:14, kruzd napisał:

własnie to mnie najbardziej przekonuje, małe, mobilne, będzie również idealne do większego montażu. Cenowo chyba najlepiej wybrać jeśli chodzi o nówki jakiś bundle z zagranicy, ewentualnie czekać aż coś pojawi się na giełdzie.
 

jakbys szukal jednak T7C zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz do minimum ograniczyć ilość elementów zestawu to możesz użyć autoguidera który nie potrzebuje laptopa ani żadnego innego urządzenia. Ja kiedyś używałem z powodzeniem Nexguide Celestrona ale to to samo co Synguider Skywatchera. Owszem nie ma tam wielu opcji ale na potrzeby SWSA  , canona oraz obiektywu 200mm był bardzo dobrą alterantywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o autoguiding, to ja mogę z czystym sumieniem polecić ASIAIR. Małe, lekkie, wygodne, bez problemu współpracuje z Androidem. Aczkolwiek samo ASIAIR nie ogranicza się wyłącznie do autoguidingu, posiada również inne funkcje, jak np. ustawienie na polarną, parametry akwizycji itp. Grunt, aby współpracowało z obydwiema kamerami - tą od autoguidingu i główną kamerą (robiącą zdjęcia fotografowanego obiektu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.