Skocz do zawartości
  • 0

Zdalne sterowanie: setup na balkonie


Behlur_Olderys

Pytanie

Kabel do kamery ma skończoną długość. Wpinam go do łapka, tak samo wpinam sterownik montażu na przykrótkim USB. Siłą rzeczy: laptop musi stać na zewnątrz. 

 

Pytanie: po co mi cała elektronika, skoro i tak najważniejsze muszę robić kucając na malutkim balkonie na mrozie bojąc się żeby nie trącić nogi statywu.

 

Chciałbym to robić: focusowanie, kadrowanie, ustawianie ekspozycji i podgląd zdjęć - z wygodnej pozycji na kanapie. 

 

Jak to załatwić? Zdalny pulpit? Czy jest jakaś oczywista rzecz o której nie pomyślałem a wszyscy to wiedzą? ;)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ech, poskładałem wszystko do kupy, zabrałem Żonie lapka, przeszedłem przez mękę szukania "co Windows jeszcze chce, żeby połączyć dwa laptopy w jednej sieci"... I teraz siedzę sobie na kanapie, montaż ściąga jakiś testowy obiekt, a jak mi się znudzi, to z kanapy przesunę go co nieco w lewo, czy też w prawo :)

Cóż za luksus! Jeszcze tylko zostało mi dorobić dobre GoTo i dithering, a będzie miodzio...

A to wszystko na ciężko zmodyfikowanym EQ3-2, z wymienionym sterownikiem i silnikami plus focuser samoróbka, sterownik ASCOM własnoręczny... Trud popłaca :P

Będę musiał to opisać dla potomnych, albo raczej dla siebie, żeby wracać w chwilach zwątpienia - że w końcu się coś udaje zrobić działające :)

 

PS  żeby nie było sam miód i malina - Remote Desktop jest żałośnie wolny. Może to moje WiFi, nie wiem...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja korzystam zamiennie z obu i nie zauważam różnicy w szybkości. Natomiast na pewno pulpit zdalny jakoś działa bardziej stabilnie i nie rozłącza się. No i kwestia importu- w TV jest opcja, klikasz i już. W pulpicie copy/paste no chyba że ktoś zna inny sposób bez użycia pierdyliarda pomocniczych aplikacji typu Godsync

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.03.2021 o 00:22, Behlur_Olderys napisał:

Kabel do kamery ma skończoną długość. Wpinam go do łapka, tak samo wpinam sterownik montażu na przykrótkim USB. Siłą rzeczy: laptop musi stać na zewnątrz. 

 

Ma skończoną, 5 m przy transmisji szeregowej USB bez jakiegoś repeatera to dla dobrego kabla raczej maksymalna długość. Ale to powinno raczej wystarczyć?...

Mój pier z setupem stoi na tarasie, kabel przez drzwi balkonowe leci do lapka, który stoi wewnątrz domu w antresoli niedaleko drzwi balkonowych. To jest jeden kabel, bo transmisję ze wszystkich innych niż montaż urządzeń (dwie kamery i focuser) ogarnia mi hub USB 3 wbudowany w montaż. Wszystko działa bez pudła. Rozumiem że możesz nie mieć montażu z wbudowanym hubem, ale większość lepszych kamer też ma wbudowany hub USB (np. ASI294). Tak działałem na HEQ5, żeby nie ciągnąć do lapka trzech kabli. A nawet jeżeli nie masz huba w kamerze, to z powodzeniem można moim zdaniem kupić mały sensowny hub i zamocować go gdzieś na setupie. Ja jestem zdecydowanym zwolennikiem połączeń kablowych tam, gdzie bez przeszkód można je zastosować. Kupiłem kabel jak niżej. Jest bardzo dobrej jakości.

https://www.conrad.pl/p/kabel-usb-32-gen-1-usb-30-delock-82759-1x-zlacze-meskie-usb-32-a-usb-30-1x-zlacze-meskie-usb-32-b-usb-30-649864

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogólnie długie kable nie są praktyczne i zawsze będziesz potrzebował jeszcze dłuższe. Ja się przygotuję do Raspberry Pi 4B 4gb RAM i astroberry na nim. W taki spósob kable bedą pozbawione i w domu mogę sobie podłączyć się przez sieć zewnętrza a na terenie hot spot/access point. Raspberry Pi jest zdolny do tego Routed access point

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A wiesz jaki to ma zasięg z normalną kartą wifi i anteną wokół matrycy laptopa? To ja ci powiem - 10 metrów to już będzie sukces. Próbowałem w ten sposób podłączyć Allsky do sieci domowej i na balkonie to działało ale już na 3 metrowym maszcie obok balkonu - nie. Nie widzę sensu budowy WiFi na 10 metrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ja mam tak - w domu router wifi

w kopule repeater - kupiony używany za grosze.

Odległość około 20 metrów no i sciany. Zasięg łapie pięknie.

Lapek się łączy z repeaterem, ja w domu odpalam - i najbardziej polecam te opcję  - Any Desk - i jazda.

To banalnie proste i bez kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hot spota możesz zrobić z karty laptopa.

Warunek karta musi mieć taką opcję.

Sprawdzasz w cmd odpalonym jako admin komendą  : netsh wlan show drivers

Jeżeli masz "Hosted network suported : Yes" to możesz.

Dajesz więc:
netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Nazwa_HS key=klucz_dostępu
enter
Potem :

netsh wlan start hostednetwork

enter

odpowiedź : "The hosted network started

Powinieneś widzieć na innym kompie tego HS i normalnie łączycz się.

 

Zatrzymanie : netsh wlan stop hostednetwork

Wyłączenie : netsh wlan set hostednetwork mode=disallow

 

Sprawdzone w win7 pro , w 10-tce nie próbowałem.

Zresztą jak karta umożliwia to można to samo zrobić myszą bez klepania w "Ustawieniach sieci"

 

Andrzej

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Michał Z. napisał:

Hej, możesz się wypowiedzieć o działaniu tego Uniteka? 

Działa. Użyłem go kilka razy, bo normalnie łączę sie po Ethernecie z RPi/Kstars przy setupie z klienta Kstars na Windows w domu. Ostatnia udana sesja we wrześniu w czasie RODOS, kiedy zbiesił się RPi z Astroberry i sesję Kstars odpaliłem na Macbooku połączonym z setupem właśnie przez tego Uniteka.

Działa jeśli kabel nie jest za krótki. Musi być minimum 5 metrów. Z krótszym kablem miałem problemy, a rozwiązanie z dłuższym kablem podpowiedział serwis Uniteka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

21 minut temu, apolkowski napisał:

Działa jeśli kabel nie jest za krótki. Musi być minimum 5 metrów. Z krótszym kablem miałem problemy, a rozwiązanie z dłuższym kablem podpowiedział serwis Uniteka.

A to ciekawe i pocieszające. U mnie to będzie ok. 15m na ogródek. Poszedłem w DIY na EQMOD więc chyba tam nie ma opcji WIFI.

Rozumiem, że piszemy o długości skrętki?

Edytowane przez Michał Z.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Michał Z. napisał:

 

A to ciekawe i pocieszające. U mnie to będzie ok. 15m na ogródek. Poszedłem w DIY na EQMOD więc chyba tam nie ma opcji WIFI.

Rozumiem, że piszemy o długości skrętki?

Przy takiej odległości wystarczają też przedłużacze aktywne np: https://www.morele.net/kabel-usb-lindy-2-0-active-extension-20m-42631-972082/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, MateuszW napisał:

Przy takiej odległości wystarczają też przedłużacze aktywne np: https://www.morele.net/kabel-usb-lindy-2-0-active-extension-20m-42631-972082/

Tak taż chciałem zrobić. Ale i tak bym potrzebował HUB USB do aparatu może później do focusera. Więc cena zrobi się podobna, a skrętka na dystansie bardziej mnie przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 30.03.2021 o 14:25, sp3uca napisał:

Hot spota możesz zrobić z karty laptopa.

Warunek karta musi mieć taką opcję.

Sprawdzasz w cmd odpalonym jako admin komendą  : netsh wlan show drivers

Jeżeli masz "Hosted network suported : Yes" to możesz.

...

Andrzej

 

Zrobiłem i to świetnie działa, tylko że chyba (?) po restarcie komputera znika.

Da się to na stałe zapisać?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.