Skocz do zawartości

Tranzyt ISS na tle Księżyca, 26 marca 2021


bartoszw

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Elegancko :D

Ale ja bym się nie bawił w binning.

Główną kwestią jest umożliwienie czasów naświetlania zapobiegających rozmyciu stacji, która wysoko na niebie porusza się z prędkością do 1° na sekundę. Binning ma w tym wypadku więcej zalet niż wad:

  • 4 razy jaśniejszy obraz,
  • 2 razy mniejsza skala obrazu = możliwość stosowania dłuższych czasów bez poruszenia stacji.

Bez binningu, w skali 0,2"/piksel, byłbym ograniczony do ekspozycji rzędu około 100-150 mikrosekund (1/10000 - 1/6000 sek.), żeby nie rozmyć stacji. Jest to nie do zrobienia na f/10 bez podbijania gainu do kosmicznych wartości, Księżyc jest po prostu zbyt ciemny. Dodatkowo zamiast stosowania filtrów kolorowych musiałem ratować się filtrem L, który w typowych zastosowaniach nie jest optymalnym rozwiązaniem ze względu na dużą wrażliwość na seeing.

Edytowane przez bartoszw
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, bartoszw napisał:

Główną kwestią jest umożliwienie czasów naświetlania zapobiegających rozmyciu stacji, która wysoko na niebie porusza się z prędkością do 1° na sekundę. Binning ma w tym wypadku więcej wad niż zalet:

  • 4 razy jaśniejszy obraz,
  • 2 razy mniejsza skala obrazu = możliwość stosowania dłuższych czasów bez poruszenia stacji.

Bez binningu, w skali 0,2"/piksel, byłbym ograniczony do ekspozycji rzędu około 100-150 mikrosekund (1/10000 - 1/6000 sek.), żeby nie rozmyć stacji. Jest to nie do zrobienia na f/10 bez podbijania gainu do kosmicznych wartości, Księżyc jest po prostu zbyt ciemny. Dodatkowo zamiast stosowania filtrów kolorowych musiałem ratować się filtrem L, który w typowych zastosowaniach nie jest optymalnym rozwiązaniem ze względu na dużą wrażliwość na seeing.

Ja to wszystko wiem :) 

Fakt, że w twojej kamerze piksel jest malutki, więc nawet po zbinowaniu jest całkiem niezła rozdzielczość i nie mówię, że zrobiłeś coś źle, czy coś. Po prostu ja bym właśnie podbił gain i nie binował, żeby mieć jak największą zdolność rozdzielczą, kosztem większych szumów.

 

Poza tym chciałeś chyba napisać, że binning ma więcej zalet, niż wad :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ja to wszystko wiem :) 

Fakt, że w twojej kamerze piksel jest malutki, więc nawet po zbinowaniu jest całkiem niezła rozdzielczość i nie mówię, że zrobiłeś coś źle, czy coś. Po prostu ja bym właśnie podbił gain i nie binował, żeby mieć jak największą zdolność rozdzielczą, kosztem większych szumów.

 

Poza tym chciałeś chyba napisać, że binning ma więcej zalet, niż wad :D

 

Czyli, innymi słowy, zrobiłbyś to lepiej niż kolega?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.