Skocz do zawartości

Handbook of Infrared Astronomy - ekstrakt


Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu nadszedł wreszcie pocztą mój kolejny, podczerwony, papierowy nabytek. Jako że przesyłka spóźniła się o około miesiąc, pewien szczodry portal sprzedający o wiele więcej, niż książki zwrócił mi pieniądze. De facto książkę otrzymałem więc gratis. Tym razem upewniłem się co do roku wydania i mniej-więcej sensowności treści. To książka z 1999 roku, prawie przezwoitej daty. Z tego co zauważyłem, trudno o pozycje z nazwą "infrared astronomy" w tytule wydane dużo później nie dlatego, że astronomia w podczerwieni stała się mniej interesująca, ale chyba dlatego, że powoli zostaje utożsamiana z astronomią w ogóle :) Przynajmniej tak mi się wydaje. W latach 90tych był na to słowo hype, a teraz to już spowszedniało, podczerwień stała się mainstreamem. Tak czy inaczej, z tą książką wiązałem już naprawdę spore nadzieje i chyba się nie zawiodłem. Żeby choć trochę przybliżyć treść chciałbym przetłumaczyć kilka rozdzialików, albo chociaż wyłuskać najciekawsze fragmenty i przedstawiać je na forum sukcesywnie, w przeciągu najbliższych tygodni (realistycznie patrząc). Na razie - na zajawkę - wrzucam okładkę i kilka informacji wstępnych: 

 

 

handbook.png

 

 

Handbook of Infrared Astronomy
I. S. Glass 
1999
    
    z pierwszych słów zaraz za okładką - chyba od wydawcy:

    Astronomia w podczerwieni stanowi dynamiczny obszar współczesnej nauki. W ostatnich latach została zrewolucjonizowana przez nadejście dużych, czułych sensorów podczerwieni oraz sukces kilku misji satelitów badających podczerwień. Ten podręcznik (dosłownie - Handbook! - przyp. tłum.) dostarcza zwięzłego i przejrzystego odniesienia do wszystkich aspektów astronomii w podczerwieni. Nacisk w książce położono na fundamentalne koncepcje, rozważania praktyczne i użyteczne dane. 
    Zaczyna się od przeglądu podstawowych mechanizmów emisji w podczerwieni, ukazane zostaje jak atmosfera Ziemi wpływa na obserwacje naziemne i ogranicza je. Ukazane są ważne szczegóły dotyczące precyzyjnej fotometrii. Wyjaśnione są podstawy spektroskopii, zarówno gwiazdowej jak i innych obiektów, zilustrowane użytecznymi przykładami. Ważny rozdział poświęcono pyłowi (międzygwiezdnemu, mogę zgadywać - przyp. tłum.) który pełni bardzo istotną rolę. W końcu omówiony zostaje temat technikaliów obrazowania i pomiarów w podczerwieni, co powinno pomóc czytelnikom zrozumieć możliwości i ograniczenia obserwacji w podczerwieni. 
    Niniejszy tom jest zarówno zasadniczym wprowadzeniem dla studentów przeprowadzającym obserwacje w podczerwieni lub analizującym dane z tychże po raz pierwszy, jak i stanowi wygodne odniesienie dla bardziej doświadczonych badaczy.
    Ian Glass ukończył Trinity College w Dublinie, a doktorat obronił na MIT. Pracował następnie jako post-doc w MIT i Caltech, spędził 5 lat w Royal Greenwich Observatory. Jest autorem ponad 170 artykułów i materiałów konferencyjnych, i obecnie pracuje jako Szef Instrumentacji (Oprzyrządowania?) w Południowo-Afrykańskim Obserwatorium Astronomicznym. Fascynat historii astronomii, niedawno napisał też książkę "Wiktoriańscy konstruktorzy teleskopów: Życie i listy Thomasa i Howarda Grubbów" (1997) (nieco informacji na stronie autora: https://www.saao.ac.za/~isg/grubb.html)
    
    Spis treści:
    Wprowadzenie
    1. Mechanizmy emisji w podczerwieni
        1.1 Niektóre definicje fotometryczne
        1.2 Ciała doskonale czarne
        1.3 Widma atomowe
        1.4 Molekuły
        1.5 Promieniowanie synchrotronowe
        1.6 Dalsza literatura 
    
    2. Niebo w podczerwieni
        2.1 Wprowadzenie
        2.2 Transmisja atmosferyczna
        2.3 Ziemskie promieniowanie tła
        2.4 Pozaziemskie źródła tła
        2.5 Placówki na Biegunie Południowym
        2.6 Niebo odkryte w przeglądach w podczerwieni
        2.7 Obserwacje za pomocą balonów i samolotów
        2.8 Obserwacje za pomocą satelitów
        2.9 Bazy danych obserwacji w podczerwieni
        2.10 Dalsza literatura
    
    3. Fotometria
        3.1 Fotometria w podczerwieni
        3.2 Pasma fotometryczne
        3.3 Obserwacje gwiazd standardowych
        3.4 Kolory gwiazd normalnych
        3.5 Kalibracja absolutna
        3.6 Fotometria w IRAS
        3.7 Bolometryczne wielkości gwiazdowe
        3.8 Efektywne temperatury gwiazd
        3.9 Fotometria JHKL galaktyk
        3.10 Sugestie dalszej literatury
        
    4. Spektroskopia
        4.1 Wprowadzenie
        4.2 Widma gwiazdowe
        4.3 Nieprzezroczystość w podczerwieni
        4.4 Modele atmosfery
        4.5 Atlasy widm w podczerwieni
        4.6 Ośrodek międzygwiezdny
        4.7 Obszary fotodysocjacji
        4.8 Obszary HII
        4.9 Fale uderzeniowe
        4.10 Charakterystyki ciała stałego
        4.11 Dalsza literatura
        
    5. Pył
        5.1 Wprowadzenie
        5.2 Absorpcja i rozpraszanie przez pyłowi
        5.3 Praktyczne aspekty absorpcji międzygwiezdnej
        5.4 Wyprowadzenie prawa ekstynkcji w podczerwieni
        5.5 Polaryzacja przez pyłowi
        5.6 Modele ziaren pyłu
        5.7 Równowaga termiczna ziaren pyłu
        5.8 Cykl życia ośrodka międzygwiezdnego
        5.9 Formowanie się gwiazd
        5.10 Pył i rejony HII
        5.11 Emisja z pyłów w Drodze Mlecznej
        5.12 Emisje z pyłów w innych galaktykach
        5.13 Dalsza literatura
    
    6. Technologia obserwacji w podczerwieni
        6.1 Wprowadzenie
        6.2 Teleskopy kosmiczne działające w podczerwieni
        6.3 Elementy konstrukcji
        6.4 Detektory jednoelementowe
        6.5 Matryce detektorów
        6.6 Wydajność systemu
        6.7 Seeing w podczerwieni
        6.8 Kilka reprezentatywnych przykładów instrumentacji
        6.9 Obserwacje i analiza danych
        6.10 Dalsza literatura
    
    Bibliografia
    Indeks
    
Uff! Sam spis treści to sporo wiadomości! Niektóre rozdziały są bardzo szczegółowe. Do każdego będę chciał choć przybliżyć, o czym traktuje, ale nie ukrywam, że najważniejsze dla mnie to "Niebo w podczerwieni" oraz "Technologia obserwacji" i w nich postaram się rozpisać jak najwięcej. Zreszą są one z punktu widzenia amatora najbardziej interesujące. Mam teraz taki okres przejściowy między jedną robotą a drugą więc może znajdę trochę czasu żeby zamieszczać dalsze materiały w tym temacie. Tymczasem pozdrawiam!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.