Skocz do zawartości

CCDciel - darmowy program do akwizycji


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, zakładam osobny wątek, bo pytania co do tego softu pojawiają się trochę w statusach, trochę tu, trochę tam, warto to zebrać w jednym miejscu.

A więc jest sobie CCDciel (https://www.ap-i.net/ccdciel//en/start), chętnych do zapoznania się bliżej zapraszam do obszernej i dobrze napisanej dokumentacji: https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/start

 

Ciekawe funkcjonalności:

 

Image preprocessing - wstępne automatyczne składanie obrazów podczas trwania sesji w Siril - https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/image_preprocessing

Polar alignmenthttps://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/polar_alignment

Focuser calibrationhttps://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/focuser_calibration

Collimationhttps://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/collimation

Adnotacja DSOhttps://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/right_click_menu

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę napisać ze soft jest świetny, bez problemu prowadzi automatycznie sesje w zdalnej budce, zero kłopotów jeśli chodzi o działanie sprzętu.

Uzywalem ekosa sqp maxima sips n.i.n.a i pod względem niezawodności mu nic nie dorównało, pełna kompatybilność z sterownikami, w każdym innym sofcie miałem dziwne problemy gdzie jakiś sterownik raportował o błędach, często rozłączało sprzęt. A tu nic, jak po maśle.

Bardzo dobry autofocus nie gubi się w metodzie v-curve. Jedyny minus to to ze jest on rozwijany dosyć wolno i parę opcji by mu się jeszcze przydało.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Imar napisał:

Ja mogę napisać ze soft jest świetny, bez problemu prowadzi automatycznie sesje w zdalnej budce, zero kłopotów jeśli chodzi o działanie sprzętu.

Uzywalem ekosa sqp maxima sips n.i.n.a i pod względem niezawodności mu nic nie dorównało, pełna kompatybilność z sterownikami, w każdym innym sofcie miałem dziwne problemy gdzie jakiś sterownik raportował o błędach, często rozłączało sprzęt. A tu nic, jak po maśle.

Bardzo dobry autofocus nie gubi się w metodzie v-curve. Jedyny minus to to ze jest on rozwijany dosyć wolno i parę opcji by mu się jeszcze przydało.

Na czym masz odpalony? Jakaś mailna czy mini pc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszony przez autora tematu pana @isset`a wrzucam skrypt rozwiązujący kwestie pozycji parkowania montażu opisany tutaj.

 

Sam skrypt załączam w pliku.

Natomiast należy pamiętać o formule która go wywoła i użyć jej w odpowiednim miejscu (wyjaśnione w temacie podanym wyżej).

Niestety testowałem jedynie z EQModem, do innych sterowników należało by przetestować. Zadziała jedynie jeśli będzie to sterownik oparty o ASCOM.

SetPark.js

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrick napisał mi że zainspirowało go to do dodania rozwiązania tej kwestii w dziale FAQ na www projektu CCDciel.

 

Podsyłam link jaki otrzymałem https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/faq#how_to_change_the_telescope_park_position

 

Napisał także ze nikt wczesniej nie zwrócił na to uwagi co sugeruje że ten soft niestety nie jest tak popularny na jakim zasługuje by być.

Mniejmy nadzieję ze się to zmieni :D.

Bo soft jest gitara.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2021 o 12:35, isset napisał:

Focuser calibration

 

Napiszę tutaj moje wnioski - może się myle ale program nie mierzy backlash jak to było sugerowane w wątku do NINA ;) Ten backlash z kreatora jest potem wpisywany w konfiguracji i ponieważ nie obsługuje on metody overshoot to musi byc w miare dokładnie zmierzony bo ostrzenie nie działa tak jak w FocusMax tylko za każdym razem wyznaczona jest krzywa i focuser cofa się do punktu ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, .zombi. napisał:

może się myle ale program nie mierzy backlash jak to było sugerowane w wątku do NINA

 

Myślałem, że kalibracja focusera mierzy backlash, żeby go wpisać w ustawienia focusera, żeby focuser "wiedział" ile kroków ma dołożyć uwzględniając backlash. Nie wiem jak działa ostrzenie w focusmax, bo nigdy nie używałem, ale w ccdciel za każdym razem rysuje krzywą i wiedząc jaki focuser ma backlash powinno mu to wychodzić lepiej :) 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem 2 testy i wartość wpisywana w kreatorze tutaj:

image.png.704e26c488bec3b148f3f669fa1b5fb4.png

przenosi się do konfiguracji.

 

 

FocusMax działa tak ze robi sie w nim 30 przykładowo krzywych i je się uśrednia i potem nie robi już całej krzywej tylko kilka punktów po jednej stronie zbocza i z tego wylicza punkt ostrości.

 

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

U mnie 5x razy z rzędu sam wszystko zrobił w budce, ja spałem każdą noc. Skrypt o którym pisałem wyżej działa jak należy i soft parkuje za każdym razem dokładnie jak należy.

Czasem sobie tylko odświeżę kalibracje guidera, tak to się nie dotykam od miesiąca w sprzęt.

Jedyne co mi przeszkadza to że trzeba resetować status progresu sesji następnego dnia bo inaczej nie chce mi wystartować sesji (twierdząc że już jest kompletne, nie wiedzieć czemu).

W sgp jak sesja nie była skończona ( powiedzmy 30/50 klatek gotowe) to mogłem dalej naświetlać aż do tych 50 a tu nawet jak zbiorę 32/50 to przy drugim kliknięciu przycisku start wyświetla okienko z komunikatem że "plan jest kompletny i czy skierować teleskop do innego celu?" muszę wtedy zresetować progres na 0/50 i znowu startuje.

@isset czy u ciebie jest tak samo ?.

Jak się to będzie ciągle powtarzać to napiszę do autora by coś poradził.

 

Edytowane przez Imar
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, isset napisał:

Tak u mnie tak samo i też mnie trochę irytuje. Myślę że to koniecznie trzeba zgłosić do twórcy. 

No to naprawmy to, napisze do niego.

Było by łatwiej, jakby mi ktoś z was wysłał na PW screen z tym komunikatem i do tego dodam też swój (by mnie nie spławił stwierdzając że może się tak dziać tylko i wyłącznie u mnie z jakiś pobocznych przyczyn, niech widzi że to jest realny problem większości użytkowników) wtedy uważam powinien dostać jakiś impuls by coś poradzić na to.

@isset i @.zombi. i wszyscy co to czytają jeśli mają możliwość niech podeślą mi takie coś.

Pozdro.

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wykorzystuję na Linuksie CCDCiel wraz z pakietem INDI (gdzie dołożyłem małą cegiełkę w postaci poprawki obsługi trybów dla kamery QHY600), programem SkyChart (Cartes du Ciel) jako mapa nieba oraz ASTAP do astrometrii. Całość jako pakiet bardzo dobrze działa. Do obróbki wykorzystuję już Pixinsight - tu mam pełną wersję, wydatek duży ale ze względu na dość przyjazną licencję jednorazowy no i jeszcze mam wsparcie dla Uniksów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne doświadczenia z CCDCiel. Używam go pod Linuksem + Skychart + INDI. Dodam jeszcze, że nie ma żadnych problemów z obróbką/redukcją danych w "MPO Canopus". W przypadku zdjęć z KStars zdarzało się, że Canopus źle odczytywał dane z nagłówka pliku i nie był w stanie wykonać "Auto Match". W przypadku CCDCiel nie mam tego problemu. Osobiście polecam!

 

//EDIT

Warto jeszcze wspomnieć, że Canopus u mnie działa z Wine i też bezproblemowo pod Xubuntu 20.04 LTS.

Edytowane przez smopi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.