Skocz do zawartości

Czy probował ktoś użyć Barlowa do fotografii DS?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście mam na myśli bardzo jasne obiekty - M13, Andromeda, M42. Coś co przy F24 ciągle będzie widoczne i fotografowanle przy czasach powiedzmy kilkuminutowych.

Nie wiem jak bardzo optycznie barlow degraduje obraz.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę sie do pytania. Mam Maka-Newtona f/5,2 ogniskowa 1000.

 

Myślałem nad Powermate 2x do mgławic planetarnych i odleglejszych galaktyk. Jak z backfocusem w takim wypadku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Znajomy tak ujeżdżą swojego RC 8"

pmknRUYqj

 

Barlow to klasyczny Power Mate 2x.

 

Tyle, że to w tej konfiguracji f/16, nie f/24.

 

W połącz

Taki widok to ja mam bez barlowa :)

Rozumiem, że x2 warto próbować

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem zapiąć sowiecki telekonwerter 2x na gwincie m42 do mojego Esprita 100. Teoretycznie taki telekonwerter nie powinien wprowadzać, a przynajmniej tak powinien być zaprojektowany, swoich dodatkowych aberracji i działać na płaskim polu generowanym przez obiektyw foto.

Niestety napotkałem szereg problemów, raz z niekompatybilnością gwintów, dwa z brakiem możliwości ustawienia backfocusa. 

Po kilku próbach zrezygnowałem, ale sama idea wydaje się warta drążenia.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kubaman napisał:

Taki widok to ja mam bez barlowa :)

Rozumiem, że x2 warto próbować

Tylko o jakiej skali myślisz? Robienie kilkuminutowych ekspozycji na drobniutkiej skali mija się z celem z powodu seeingu, który nie pozwoli uzyskać więcej detali, niż masz bez barlowa. Albo musi to być luckyimaging na króciutkich klatkach, albo przeprowadzka do Chile.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman prosta sprawa.

Nakręć avik, jakieś 20FPS chociaż, kilka minut, do czegoś jasnego, w rodzaju Trapeza.

 

Potem zrób kilka 30s klatek tego samego rejonu. 

 

Nawet bez żadnych Barlow ów.

 

Jest duża szansa, że po prostej obróbce avik będzie pokazywał limit możliwości Twojego sprzętu, a stacji 30s ekspozycji pokaże realny, optymistyczny wynik zwykłych, długich ekspozycji. 

 

Wtedy mając takie dane warto się zastanowić:

Czy rzeczywiście to czego potrzebujesz to więcej ogniskowej? :)

 

Albo jeszcze lepiej:

wsadź do swojego RC filtr podczerwieni (IR pass, choćby ZWO 850nm za grosze) wywal jakiekolwiek szkło po drodze, i sprawdź, czy do wysokiej rozdzielczości nie prowadzi przypadkiem jeszcze inna droga ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMAL przecież używa(-ł) barlowa do DS. Poszukaj jego postów. Pisał o tym. Oversampling + duża ilość klatek (jak w fotografii planet, brak szumu) pozwala algorytmami wyostrzania wydobyć szczegół. Jest kalkulator optymalnej światłosiły w relacji do piksela kamery. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Herbert West napisał:

Podepnę sie do pytania. Mam Maka-Newtona f/5,2 ogniskowa 1000.

 

Myślałem nad Powermate 2x do mgławic planetarnych i odleglejszych galaktyk. Jak z backfocusem w takim wypadku? 

http://www.steves-astro.com/?p=327
 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, a ja zadam pytanie po co taka operacja? Przecież lepszej rozdzielczości nie uzyskasz, bo i tak przy Twoich teleskopach rozdzielczość limituje nie krótka ogniskowa i skala zdjęcia tylko seeing. Powiększając Barlowem skalę tylko dodatkowo rozmywasz obrazy gwiazd, zmniejszasz zasięg gwiazdowy i FOV setupu. Faktycznie kiedyś długoogniskowe teleskopy (wielkie refraktory f/20 -f/30) miały zastosowanie, ale nie w obrazowaniu DS-ów tylko w astrometrii pozycyjnej do pomiarów paralaksy, ruchów własnych gwiazd i wyznaczania orbit planet i planetoid. Domyślam się, że Tobie na tym nie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że zastosowanie Barlowa powoduje tak znaczącą degradację jakości - szczególnie ze względu na nie możliwą do opanowania aberracje sferyczną i zdecydowanie "popsutą" płaszczyznę ostrości oraz związaną z tym aberracje chromatyczną. Znam tylko dwa przypadki, kiedy zastosowanie Barlowa o specyficznej konstrukcji nie powoduje degradacji- pierwszy to dedykowany extender ogniskowej do teleskopów Takahashi 106 a drugi to extendery do astrografów firmy ASA. No ale to dedykowane i tylko do tego sprzętu. Inne próby- przy czym korzystałem wyłącznie i produktów Powermate TV - nie dały satysfakcjonujących mnie wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony po co się szarpać z barlowami, przecież efekt skali można uzyskać dobierając kamerę z małym pikselem.

Zmieniając piksel z 3.8um na 2.4um to tak jakby założyć Barlow o krotności prawie 1.6 

Nie jest to wiele, ale mamy niemal gwarancję sukcesu, a koszt np. Asi178 (nie chłodzonej) i Barlowa TV X2 jest porównywalny.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrzcie choćby przecież na zeszłoroczny wątek z fotografiami Marsa. Nie dałoby się uzyskać tylu szczegółów powierzchni planety bez kilkumetrowej ogniskowej. Wiem, że foto DS to nie to samo co planet, ale na upartego można w ten sposób podejść do jasnych DSów.

Mars po zestackowaniu jest nieostry ale dekonwolucja faktycznie wyciąga szczegół, pod warunkiem, że szum jest idealnie zredukowany w stacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.