Jump to content

Czy probował ktoś użyć Barlowa do fotografii DS?


kubaman
 Share

Recommended Posts

Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście mam na myśli bardzo jasne obiekty - M13, Andromeda, M42. Coś co przy F24 ciągle będzie widoczne i fotografowanle przy czasach powiedzmy kilkuminutowych.

Nie wiem jak bardzo optycznie barlow degraduje obraz.

Edited by kubaman
Link to comment
Share on other sites

Ile? F24?:flirt:

 

Myślałem nad połączeniem Newtona 16" f/4,5 z Powermate2x i ASI 071. Uzyskałbym skalę 0,27"/px. Jednak finalnie nie przetestowałem tego rozwiazania.

 

 

Edited by Marcinos
Link to comment
Share on other sites

55 minut temu, kubaman napisał:

Nie wiem jak bardzo optycznie barlow degraduje obraz.

Powermate 2" 2x ma z tego co wiem najlepszą jakość z popularnych barlow'ów, do tego nie zmienia wartości BF. 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Znajomy tak ujeżdżą swojego RC 8"

pmknRUYqj

 

Barlow to klasyczny Power Mate 2x.

 

Tyle, że to w tej konfiguracji f/16, nie f/24.

 

W połącz

Taki widok to ja mam bez barlowa :)

Rozumiem, że x2 warto próbować

 

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś próbowałem zapiąć sowiecki telekonwerter 2x na gwincie m42 do mojego Esprita 100. Teoretycznie taki telekonwerter nie powinien wprowadzać, a przynajmniej tak powinien być zaprojektowany, swoich dodatkowych aberracji i działać na płaskim polu generowanym przez obiektyw foto.

Niestety napotkałem szereg problemów, raz z niekompatybilnością gwintów, dwa z brakiem możliwości ustawienia backfocusa. 

Po kilku próbach zrezygnowałem, ale sama idea wydaje się warta drążenia.  

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, kubaman napisał:

Taki widok to ja mam bez barlowa :)

Rozumiem, że x2 warto próbować

Tylko o jakiej skali myślisz? Robienie kilkuminutowych ekspozycji na drobniutkiej skali mija się z celem z powodu seeingu, który nie pozwoli uzyskać więcej detali, niż masz bez barlowa. Albo musi to być luckyimaging na króciutkich klatkach, albo przeprowadzka do Chile.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

no chciałbym to właśnie sprawdzić

np na M13

nie mówię może o 3 minutach, ale M13 na F8 daje rade przy 15

sekundach

 

 

zerknij tutaj

 

Edited by kubaman
Link to comment
Share on other sites

@kubaman prosta sprawa.

Nakręć avik, jakieś 20FPS chociaż, kilka minut, do czegoś jasnego, w rodzaju Trapeza.

 

Potem zrób kilka 30s klatek tego samego rejonu. 

 

Nawet bez żadnych Barlow ów.

 

Jest duża szansa, że po prostej obróbce avik będzie pokazywał limit możliwości Twojego sprzętu, a stacji 30s ekspozycji pokaże realny, optymistyczny wynik zwykłych, długich ekspozycji. 

 

Wtedy mając takie dane warto się zastanowić:

Czy rzeczywiście to czego potrzebujesz to więcej ogniskowej? :)

 

Albo jeszcze lepiej:

wsadź do swojego RC filtr podczerwieni (IR pass, choćby ZWO 850nm za grosze) wywal jakiekolwiek szkło po drodze, i sprawdź, czy do wysokiej rozdzielczości nie prowadzi przypadkiem jeszcze inna droga ;)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@HAMAL przecież używa(-ł) barlowa do DS. Poszukaj jego postów. Pisał o tym. Oversampling + duża ilość klatek (jak w fotografii planet, brak szumu) pozwala algorytmami wyostrzania wydobyć szczegół. Jest kalkulator optymalnej światłosiły w relacji do piksela kamery. 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kuba, a ja zadam pytanie po co taka operacja? Przecież lepszej rozdzielczości nie uzyskasz, bo i tak przy Twoich teleskopach rozdzielczość limituje nie krótka ogniskowa i skala zdjęcia tylko seeing. Powiększając Barlowem skalę tylko dodatkowo rozmywasz obrazy gwiazd, zmniejszasz zasięg gwiazdowy i FOV setupu. Faktycznie kiedyś długoogniskowe teleskopy (wielkie refraktory f/20 -f/30) miały zastosowanie, ale nie w obrazowaniu DS-ów tylko w astrometrii pozycyjnej do pomiarów paralaksy, ruchów własnych gwiazd i wyznaczania orbit planet i planetoid. Domyślam się, że Tobie na tym nie zależy.

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Z moich doświadczeń wynika, że zastosowanie Barlowa powoduje tak znaczącą degradację jakości - szczególnie ze względu na nie możliwą do opanowania aberracje sferyczną i zdecydowanie "popsutą" płaszczyznę ostrości oraz związaną z tym aberracje chromatyczną. Znam tylko dwa przypadki, kiedy zastosowanie Barlowa o specyficznej konstrukcji nie powoduje degradacji- pierwszy to dedykowany extender ogniskowej do teleskopów Takahashi 106 a drugi to extendery do astrografów firmy ASA. No ale to dedykowane i tylko do tego sprzętu. Inne próby- przy czym korzystałem wyłącznie i produktów Powermate TV - nie dały satysfakcjonujących mnie wyników.

Link to comment
Share on other sites

Z drugiej strony po co się szarpać z barlowami, przecież efekt skali można uzyskać dobierając kamerę z małym pikselem.

Zmieniając piksel z 3.8um na 2.4um to tak jakby założyć Barlow o krotności prawie 1.6 

Nie jest to wiele, ale mamy niemal gwarancję sukcesu, a koszt np. Asi178 (nie chłodzonej) i Barlowa TV X2 jest porównywalny.

Edited by Piotr4d
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

No ale tu schodzimy już poniżej tego, co akceptowalne w układzie optyka-kamera. Taki mały piksel to wymaga jednak sprzętu o małym spotsize.

Link to comment
Share on other sites

Spójrzcie choćby przecież na zeszłoroczny wątek z fotografiami Marsa. Nie dałoby się uzyskać tylu szczegółów powierzchni planety bez kilkumetrowej ogniskowej. Wiem, że foto DS to nie to samo co planet, ale na upartego można w ten sposób podejść do jasnych DSów.

Mars po zestackowaniu jest nieostry ale dekonwolucja faktycznie wyciąga szczegół, pod warunkiem, że szum jest idealnie zredukowany w stacku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.