Skocz do zawartości

Focuser ZWO EAF


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się na zakup tytułowego focusera i okazało się, że są do wyboru dwie opcje:

- starsza zasilana przez dodatkowe gniazdo 12V

- nowsza zasilana bezpośrednio przez USB 2.0 5V

 

Podpowie mi ktoś która z tych opcji jest praktyczniejsza? Czy nowsze oznacza lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko oprócz rodzaju zasilania jest takie samo. Czy ktoś korzystający z wersji 12V uważa, że przejście na 5V jest dobrą zmianą? Wiadomo, że raczej nikt z tego powodu nie będzie wymieniał urządzenia, ale czy mając taki wybór przy kupnie, na którą opcję byście się zdecydowali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa wersja różni się tylko tym, że zasilanie idzie bezpośrednio przez usb. W starszej wersji musisz ciągnąć 12V do focusera. Jeśli cena taka sama to wziąłbym wersję nowsza - zawsze to mniej jeden kabel.

 

Zwróć uwagę, że były też dwa sety tych focuserów: standard i wersja pro i różniły się tym, że w wersji pro masz pilota i czujnik temperatury - ale to zbędny bajer jak używasz pełnej automatyzacji.

 

P.S. Zdecydowałeś się już na konkretną kamerę i refraktor z tych rozważanych?

Edytowane przez simarik
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie ZWO można zamawiać już tylko nową wersję w cenie 200$ za standard i 250$ advanced z pilotem i termometrem. 

To mam jeszcze pytanie do Was. Otóż planuję EAF zainstalować na sprzęcie, który czasem też będzie używany do wizuala i bez komputera. Jaki opór stawia taki focuser? Czy da się normalnie wtedy ostrzyć manualnie pokrętłami wyciągu czy potrzebny jest ten pilot do focusera? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuj koszty zakupu wersji standard i advanced. Bywało tak, że bardziej opłaciło się kupić standard i dokupić osobno pilota i czujnik niż kupić advanced. nie wiem jak to jest teraz.

 

P.S. Zdecydowałeś się już na konkretną kamerę i refraktor z tych rozważanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie DreamFocuser? Da się kręcić manualnie przy wyłączonym zasilaniu, a po włączeniu klawisze do ustawiania ostrości masz w sterowniku w standardzie razem z wygodną regulacją prędkości ruchu.

Mam też SestoSenso2, który pozwala na ręczne ustawianie nawet przy włączonym zasilaniu i "kręci" ośką precyzyjną, a nie zgrubną, ale po kilku "fochach" przy niższych temperaturach chyba bym go nie polecał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, simarik napisał:

Przeanalizuj koszty zakupu wersji standard i advanced. Bywało tak, że bardziej opłaciło się kupić standard i dokupić osobno pilota i czujnik niż kupić advanced. nie wiem jak to jest teraz.

 

P.S. Zdecydowałeś się już na konkretną kamerę i refraktor z tych rozważanych?

 

Kamera niemal na pewno ASI294, tylko teraz czekam na wolne fundusze. A refraktor na razie ten co mam, ale ciągle szukam czegoś bardziej ekstrawaganckiego ;)

 

@apolkowski

O DreamFocuserze za mało wiem. Rozumiem, że w przypadku sterowania z laptopa będzie działał bardzo dobrze, ale gdybym chciał przejść na ASIAIR to już się nie przyda.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam asiair V1 także do wizuala. Wyjmuję kamerę z wyciągu, wkładam okular i zmieniam kamerę w guiderze w ustawieniach asiair na główną kamerę. Działa idealnie, mam wszystko sterowane przez tablet i komórkę, goto, itp.

W takiej konfiguracji steruję EAF również z tabletu, ręcznie. Ostrzę wtedy z użyciem maski.

EAF nigdy mnie nie zawiódł. Jestem bardzo zadowolony. Mam wersję 12V.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Kamera niemal na pewno ASI294, tylko teraz czekam na wolne fundusze. A refraktor na razie ten co mam, ale ciągle szukam czegoś bardziej ekstrawaganckiego ;)


Gdzie mi się obiło o oczy, że masz coś wspólnego z Andrychowem. Jestem z okolicy i mam te zabawki od niedawna w domu - gdybyś chciał zobaczyć i pomacać jak to działa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, rambro said:

Jak silnik ma wbudowaną przekładnię to nie pokręcisz ręcznie.  ZWO EAF kupiłbym głównie do zestawu z ASI AIR PRO. Taniej wychodzi Jolo Astrolink 4.0 mini + silnik  z mocowaniem +  rpi4 z astroberry a ten zestaw załatwia wszystko co potrzebne.

Czyli...

https://shop.astrojolo.com/product/high-power-focusing-motor-with-mounting-plate-and-coupler/

plus

https://shop.astrojolo.com/product/astrolink-4-mini-s/

plus

astroberry.io

plus

<jakieś przenośne zasilanie 12V>

 

I wtedy podpinam astrolinka przez usb do astroberry? I ten zestaw da mi sterowanie motofokuserem w EKOS? Wiem, że zadaję podstawowe pytania, ale im więcej czytam tym bardziej zagubiony jestem, a po wczorajszej pierwszej próbie użycia Vixena 114 stwierdziłem, że bez automotofokusera z astrofoto nie ujadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, stfn napisał:

I wtedy podpinam astrolinka przez usb do astroberry? I ten zestaw da mi sterowanie motofokuserem w EKOS? Wiem, że zadaję podstawowe pytania, ale im więcej czytam tym bardziej zagubiony jestem, a po wczorajszej pierwszej próbie użycia Vixena 114 stwierdziłem, że bez automotofokusera z astrofoto nie ujadę.

Na stronie jest driver do INDI.

Najlepiej napisać do Łukasza, jest bardzo pomocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, stfn napisał:

Czyli...

https://shop.astrojolo.com/product/high-power-focusing-motor-with-mounting-plate-and-coupler/

plus

https://shop.astrojolo.com/product/astrolink-4-mini-s/

plus

astroberry.io

plus

<jakieś przenośne zasilanie 12V>

 

I wtedy podpinam astrolinka przez usb do astroberry? I ten zestaw da mi sterowanie motofokuserem w EKOS? Wiem, że zadaję podstawowe pytania, ale im więcej czytam tym bardziej zagubiony jestem, a po wczorajszej pierwszej próbie użycia Vixena 114 stwierdziłem, że bez automotofokusera z astrofoto nie ujadę.

Zgadza się. Potrzebujesz jeszcze np. rpi4 4GB, obudowę i kartę SD do rpi4 min 16GB, najlepiej z szybkim zapisem.

Przyda się kabelek z wtykiem DC 5.5/2.1 na USB C aby zasilać rpi4 z wyjścia regulowanego z Astrolinka4 ustawionego na 5v), Nie potrzebny wtedy osobny zasilacz do rpi4.

Możesz tez do Astrolinka4 podłączyć czujnik wilgotności i temperatury DTH22 + grzałki na teleskop i szukacz.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, rambro said:

Zgadza się. Potrzebujesz jeszcze np. rpi4 4GB, obudowę i kartę SD do rpi4 min 16GB, najlepiej z szybkim zapisem.

Przyda się kabelek z wtykiem DC 5.5/2.1 na USB C aby zasilać rpi4 z wyjścia regulowanego z Astrolinka4 ustawionego na 5v), Nie potrzebny wtedy osobny zasilacz do rpi4.

Możesz tez do Astrolinka4 podłączyć czujnik wilgotności i temperatury DTH22 + grzałki na teleskop i szukacz.

 

 

Super! Malinkę ze wszystkim już mam, kupiłem kiedyś do innych celów :)

 

Podsumowując:

https://shop.astrojolo.com/product/high-power-focusing-motor-with-mounting-plate-and-coupler/

+

https://shop.astrojolo.com/product/astrolink-4-mini-s/

+

<malinka, karta, obudowa>

+

https://shop.astrojolo.com/product/power-cable/

+

https://botland.com.pl/gniazda-i-wtyki-dc/10963-adapter-dc-55-21mm-wtyk-usb-typ-c.html

+

<jakieś przenośne zasilanie 12V>

 

I będę mieć wszystko, plus podstawę pod przyszłe zasilanie i sterowaniem montażem. Idealnie! Teraz tylko rozpracować czym zasilać (Celestron PowerTank) i jak podłączyć astrolinka do zasilania (przewód XT60 -> gniazdo zapalniczki?) i będę w domu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, simarik napisał:


Gdzie mi się obiło o oczy, że masz coś wspólnego z Andrychowem. Jestem z okolicy i mam te zabawki od niedawna w domu - gdybyś chciał zobaczyć i pomacać jak to działa.

 

Mam w Andrychowie moją astrodziałkę, w sezonie letnim bywam tam często. Jeśli będzie okazja, to chętnie skorzystam z zaproszenia na oględziny sprzętu :)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Okazuje się, że oprócz ZWO EAF wchodzą w grę jeszcze tańsze, polskie konstrukcje DreamFocuser i Astrojolo. Priorytetem dla mnie jest prostota w użytkowaniu i niezawodność. Nie jestem zapalonym majsterkowiczem ani informatykiem. Od urządzenia oczekuję minimum wysiłku włożonego w jego zmontowanie, konfigurację itp. oraz późniejszą bezproblemową pracę. Który z tych sprzętów jest najlepszy dla mnie?

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, apolkowski napisał:

Mam też SestoSenso2, który pozwala na ręczne ustawianie nawet przy włączonym zasilaniu i "kręci" ośką precyzyjną, a nie zgrubną, ale po kilku "fochach" przy niższych temperaturach chyba bym go nie polecał.

 

A co za fochy przy niskich temp? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.