Skocz do zawartości
  • 0

Dziwny problem z guidingiem


mateoz

Pytanie

Witajcie, mam dość nietypowy problem z guidingiem, a znikome doświadczenie i brak obycia z PHD2 nie pomagają.

Posiadam:

- lunetkę 50/162

- kamerkę T7C

- montaż MON2 od Bressera, GoTo ze sterownikiem OnStep wykonanym przez kolegę z sąsiedniego forum

 

Ogólnie wygląda to tak, że czasami w trakcie guidingu w momencie kiedy silnik DEC dostaje sygnał i zaczyna pracować, to silnik RA, może nie przestaje pracować, ale przechodzi w bardzo wolne obroty (słychać ciche impulsy). Raz zostaje w takim stanie a raz wraca do normalnej prędkości w chwili kiedy DEC nie pracuje.

Piszę, że czasami bo na ileś tam prób w przeciągu paru miesięcy udało mi się dwa razy uruchomić guiding i pracował on poprawnie, uciągnąłem kilka parominutowych klatek. Najczęściej problem ten zaczyna się już w momencie kalibracji - najpierw są wykonywane kroki w osi RA w jedną stronę, potem z powrotem w pozycję "zerową" i zaczynają się kroki dla osi DEC i w tym momencie silnik RA przechodzi w te powolne ruchy. Gwiazdka ucieka, kalibracja kończy się z jakiś błędem, napis "KAL" jest podświetlony na żółto, ale niby można guidować.

 

Pierwszą próbę z guidingiem robiłem jeszcze w tamtym roku i jeśli dobrze pamiętam to nawet kalibracja była w porządku i cała reszta też. Po paru dniach chciałem zrobić to samo ale już był wyżej opisany problem.

Była zima i jakoś brakło mi chęci do dalszych testów i teraz znowu do tego wróciłem. Dwa dni próbowałem - pierwszego kalibracja wyglądała tak jak wyżej opisałem, ale w pewnym momencie, po paru wyłączeniach i włączeniach guiding zadziałał, poszedłem do domu pochwalić się przyjacielowi, wróciłem, odpalam drugi raz no i już nie ruszy - nic nie zmieniałem i nie wyłączałem programu ale silnik RA właśnie zaczął chodzić tak powoli (przed tym jak udało uruchomić się guiding to coś grzebałem w ustawieniach ale zaznaczyłem tylko opcję "przyjmij, że DEC jest ortogonalne z RA" i "use DEC compensation", nie mam pojęcia czy to coś zmieniło) . W drugim dniu testów kalibracja tak samo nie wychodziła i guiding też nie ruszył.

 

Najczęściej wyświetlany błąd to coś w stylu, że RA nie jest w stanie dokonać wystarczających poprawek i żeby powtórzyć kalibrację/sprawdzić czy nie ma jakichś problemów od strony kabli i silników.

 

Na razie nie wrzucę screenów, bo PHD2 mam na innym laptopie ale tak z rzeczy, które myślę, że warto dodać/które jeszcze będę sprawdzał:

- możliwe, że nie mam aktualnej wersji PHD2 (nie mam opcji multi star tracking)

- nie wiem czy działa mi to z PHD1, planuję sprawdzić

- kroki kalibracji po 2500ms

- prędkość guidingu 0,5

- agresywność różnie - jak guiding chodził to sprawdzałem w granicach 30-80 na obu osiach

- MinMo 0,15-0,30

- His 10-30

- przy próbach na których guiding działał mi poprawnie (w tamtym roku i teraz niedawno) miałem czas naświetlania klatek 1s (tak wiem, guidowanie seeingu), potem próbowałem z 3s i 4s ale był ten problem z silnikiem RA

- GoTo niby działa bez problemu z aplikacji na telefonie OnStep, w sensie najczęściej jest wszystko w porządku ale powiedzmy raz na jakiś czas jeden lub dwa silniki (z tego co zauważyłem niezależnie od siebie) na chwile zwalnia ale ostatecznie wraca do pracy i całość trafia w punkt

- pierwsza udana próba guidingu była z obiektywem Tair 3S i lustrzanką, druga i każda inna (nieudana) z tubą 150/750

 

Kolega, od którego mam ten montaż twierdzi, że to raczej problem od strony programu, nie mechaniczny, w ostateczności pisał, że mogę mu to podesłać ale póki co próbuję sam to ogarnąć. Nie rozumiem co tam może się ewentualnie gryźć, że czasami silnik RA zaczyna tak wolno pracować w momencie pracy DEC i znowu jakim cudem jest to w stanie pracować normalnie (no prawie, bo jak udało się guidować to błąd skakał nawet do 6")

 

W razie potrzeby mogę podesłać potem potrzebne screeny/zdjęcia setupu. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki

Edytowane przez mateoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Cytat
37 minut temu, Tuvoc napisał:

Zacznij od podstawowych kwestii - jak ustawiasz montaż na biegun? SharpCap, Polarmaster?

Tylko przez lunetkę biegunową z pomocą aplikacji Polar Clock, zwykle udaje mi się uciągnąć minutę bez pojechanych gwiazdek

 

Cytat
37 minut temu, Tuvoc napisał:

Tam na zdjęciu masz jedną gwiazdkę w polu?!

Akurat wtedy na taki obszar trafiłem, też cały czas on mi się zmieniał między kolejnymi próbami no bo właśnie silnik RA zwalniał a nie chciało mi się za każdym razem poprawiać i wracać do obfitszego w jaśniejsze gwiazdy. To było gdzieś w okolicach gwiazdozbioru raka i lwa (?) nic szczególnego nie fotografowałem, testowałem tylko. Zwykle jest w polu dużo więcej gwiazdek, SNR max 50. Przy tej lunetce ciężko trafić z ostrością, bo nie ma tego fajnego focusera helikalnego

 

Cytat
37 minut temu, Tuvoc napisał:

Prędkość guidingu 0.5 sek?

Nie nie, mam na myśli tą wartość określoną jako n.nn x p. gwiazdowa, to się tam ustawiało przy tworzeniu nowego profilu i przy łączeniu się z montażem

 

Edytowane przez mateoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy takich ustawieniach ostatnio działałem jeśli miałoby to w czymś pomóc.

 

Wybaczcie, że są to zdjęcia ekranu a nie zrzuty ale tamtego laptopa mam jedynie do SharpCapa, PHD2 i korzystam z niego z wyłączonym wifi bo to staruszek i ciężko cokolwiek tam zrobić :D

 

 

IMG_20210331_200942-01.jpeg

IMG_20210331_200958-01.jpeg

IMG_20210331_201021-01.jpeg

IMG_20210331_201032-01.jpeg

IMG_20210331_201104-01.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra, póki co czekam na nowy procesor od kolegi od którego mam zestaw, najprawdopodobniej coś tam padło i będzie to kwestia wymiany procesora/sterowników.

 

Wybaczcie za (chyba) zbędne zaśmiecanie forum i moje monologi :D

Edytowane przez mateoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.