Skocz do zawartości
  • 0

Głowica pod lekką lornetkę - Jaka, jaki typ?


Ajot

Pytanie

Witajcie!

Możecie mi doradzić jakiej głowicy użyć pod obserwacje lornetkowe ze statywu (geo + przedłużka z rury).

Lornetki to Nikony ex 7x35 i 10x50 o wadze max coś ok. 1kg.

To ma być głowica kulowa, pistoletowa czy jeszcze jakaś inna?

Jakiś konkretny model? Szukam czegoś z kategorii ekonomicznej.

Tak żeby można było płynnie przesuwać po niebie, a nie na zasadzie całkowitego luzu i sztywnej blokady jak w niektórych głowicach foto.

Nie potrzebuję obserwować okolic zenitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Kulowe i pistoletowe (będąc gatunkiem kulwych) to zły wybór, bo lornetka zyskuje nieporządany stopień swobody czyli kiwkę na boki.

Kup zwykłą panoramiczną, 2D wystarczą. Dobra gimbalowa będzie droższa od tych lornetek.

Albo sam zbuduj głowicę, jak ja do mojego "apcia" 72mm w temacie "superleggera" - poszukaj tu na forum.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, Marcin_G napisał:

Kulowe i pistoletowe (będąc gatunkiem kulwych) to zły wybór, bo lornetka zyskuje nieporządany stopień swobody czyli kiwkę na boki.

Kup zwykłą panoramiczną, 2D wystarczą. Dobra gimbalowa będzie droższa od tych lornetek.

Albo sam zbuduj głowicę, jak ja do mojego "apcia" 72mm w temacie "superleggera" - poszukaj tu na forum.

Coś takiego będzie znośne?

https://www.ceneo.pl/50302658

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Głowica PZO do statywu foto Poznań Szczepankowo • OLX.pl

utrzyma i  5kg.

 

mam takie chyba 6 szt. ,próbowałem sprzedać w cenie 50 zl/szt  ale nie wyszło.

gdy polaczysz 2 takie same tzn. PZO to masz naprawdę mega głowice o dużej swobodzie ruchów :)

 

pozdr

 

J

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, YOKER napisał:

Głowica PZO do statywu foto Poznań Szczepankowo • OLX.pl

utrzyma i  5kg.

 

mam takie chyba 6 szt. ,próbowałem sprzedać w cenie 50 zl/szt  ale nie wyszło.

gdy polaczysz 2 takie same tzn. PZO to masz naprawdę mega głowice o dużej swobodzie ruchów :)

 

pozdr

 

J

 

 

Dlaczego dwie? Nie da się jednej wychylić więcej niż o 45st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

da się na jednej ale większa możliwość swobody ruchów...

kark cierpnie i w jednym i w drugim układzie, na ma jak fotel dentystyczny lub lornetka kątowa :)

 

 

 

J

 

Glowice PZO - Giełda: Archiwum - Astropolis - Astronomia i Astrofotografia

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

PZO nalezy wyczyscic ,nasmarować a cały układ b.dobrze działa...

Nie ma co prawda mikroruchow ale przy optymalnym wyważeniu wszystko chodzi płynnie i bez skoków. 

Całość to metal oprócz ebonitowych gałek.  :)

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej!

 A może jakimś rozwiązaniem w komplecie do głowicy będzie L-adapter do lornetki  z kątem  rozwartym, większym niż 90% jak w fabrycznych. Pod małą lornetę 50-60 mm takie coś można zrobić z alu płaskownika 5-6x20, giętego w imadle (dużym).  Dalej kwestia zrobienia potem 2 otworów, z czego 1 z gwintem 1/4"-20 oraz zakup śruby 1/4" z łbem - pokrętłem.

Ja mam od lat coś takiego. Sorry za brak fotki, ale nie mam teraz  absolutnie czasu grzebać po szafie. W każdym razie chodzi o to, że w tym rozwiązaniu przy głowicy ustawionej poziomo lornetka patrzy już lekko w górę, jakieś 15-20, nawet 30 stopni.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.