Jump to content

Defekt na szkle w refraktorze


olitek
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Przyszedł do mnie nowy SW Evostar 72ED z małym defektem na szkle, który jest wewnątrz tuby. Próbować to wyjąć i wyczyścić czy zwracać? Boli mnie to że jak zwrócę to dostępność tego sprzętu jest zerowa i zostanę bez tuby.

InkedDSC00331_LI.jpg

DSC00333.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

Ten teleskop nie wygląda na nowy. Stan farby sugeruje, że sprzęt nie jest prosto ze sklepu.

Autor tematu użył słowa NOWY, a u nas w Łodzi to oznacza, że coś jest nowe. I jest mowa o zwrocie - to też sugeruje, że nie mówimy o używce.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to paproch można spróbować zdmuchnąć. Ja mam taki wynalazek do przedmuchania refraktora od śrotka gruszka że słomką.  Słomka przyklejona taśmą do gruszki. Choć ten refraktor nie wygląda na nowy.

IMG_20210331_211531.jpg

Edited by Smorff84
Link to comment
Share on other sites

Tak, umiem czytać ze zrozumieniem, ale przyjrzyj się wewnętrznemu czarnemu pierścieniowi. Wygląda na lekko poobcierany. Jak myślisz co sklepy robią z niechcianymi teleskopami po wielokrotnych zwrotach? Dalej je sprzedają, do skutku!

Link to comment
Share on other sites

Jest nowy. Zamówiony ze sklepu. Nagle pojawiła się jedna sztuka na stronie. Domyślałem się że pewnie jest ze zwrotu ale ze względu że polowałem już jakiś czas na niego to się skusiłem. Fokus też nie chodzi płynnie. Chyba sam się próbuje oszukać że warto go zachować. Muszę poszukać innego APO72. Coś polecacie?

Link to comment
Share on other sites

Ja bym stawiał na to, że ktoś mógł w tym refraktorze grzebać lub zostawić na dłużej otwarty od strony okularu. Marne szanse, by coś takiego przeszło marną bo marną, ale wizualną kontrolę jakości w fabryce. To może być sprzęt powystawowy, wielokrotnie zwracany, od dawien dawna wędrujący w poszukiwaniu niedowidzącego kupującego. I jeszcze jakiś problem z focuserem... Solidny rabat od sklepu albo zwrot sugeruję.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Udało mi się pozbyć paprocha. Przyszedł do mnie w końcu flattener i dzisiaj przez chwilę miałem czyste niebo. Zrobiłem pierwsze w życiu astrofoto :) Wydaje mi się ze gwiazdy w rogach trochę rozjechane. To wina teleskopu, flata czy złego ustawienia na gwiazdę polarną (zrobiłem to trochę na szybko)? Ogólnie mam jeszcze 7 dni na zwrot jak coś.

 

Autosave002.thumb.jpg.14c720eac902c03cfb38fe964c7b1944.jpg

1837653769_DSC003481.thumb.jpg.30369cb8e5601fe67a575d4d5877a26f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cześć,

w moim nowym SW Evostar 72ED, kupionym jakiś czas temu w teleskopy.pl, też na powierzchni jednej z soczewek widać punkt jakby delikatnie szpilką odciśnięty. Przypuszczam, że jest to wada fabryczna, powstała podczas nakładania warstw antyodblaskowych. W każdym razie jest to na tyle małe, że nie zauważyłem tego od razu, a soczewkę oglądałem uważnie po odbiorze sprzętu. Na jakość obrazu wpływu to nie ma, który zresztą uważam za bardzo dobry. Pokazuje to jednak, że względnie niska cena tego sprzętu nie jest przypadkowa :icon_wink:

Link to comment
Share on other sites

Moj Evostar 72ED kupiony kilka dni temu w sklepie (nowy transport, pudełko otwierane przy mnie) też ma jakiś paproch czy mikroskazę blisko krawędzi obiektywu. Nie wiem czy od strony wewnętrznej czy między soczewkami. Machnąłem na to ręką, nie kazałem otwierać kolejnego pudełka :) Moje skromne doświadczenie z chińską optyką pokazuje, że prawie każde szkło ma jakąs tam wadę, a paprochy to norma. Gdzieś wyczytałem, że szkła typu fpl51, fpl53 itp. w tych chińskich refraktorach to są szkła z odrzutu, kategorii II lub dalszej. Gdyby były kategorii I, to by te refraktory nie kosztowały tyle ile kosztują. Tak czy siak, pierwsze testy mojego nowego nabytku pokazują, że evostar 72ED to jednak jest żyleta. Jestem z tego maleństwa bardzo zadowolony.

Kontynuując temat defektów na chińskiej optyce, to zaobserwowałem też jakieś dziwne plamki, których nie widziałem tuż po rozpakowaniu towaru, ale które pojawiały sie po pierwszych obserwacjach (akurat na evostarze tego efektu nie było). Tak miałem na lornetce made in China - po pierwszym teście na zewnątrz na obydwu obiektywach praktycznie w tym samym miejscu pojawiła się taka mała plamka. Podobnie było z nasadką bino: pierwsze oględziny wykazały tylko dwa małe paprochy, ale po pierwszych obserwacjach pojawiła się na wejściowym pryzmacie podobna plamka co na lornetce, tyle że większa. No i oczywiście podobne efekty obserwuję na okularach, choć zabrudzenia na okularach zawsze łatwiej wytłumaczyć. Natomiast obiektywów lornetki czy pryzmatu nasadki bino na pewno nie dotykalem. To wszystko dawało się wytrzeć mikrofibrą, ale łatwo nie było. Nie wiem co to jest, ale do tego też powoli przywykam i przestaję się przejmować...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.