Skocz do zawartości
  • 0

Czy ten flat jest zrobiony poprawnie?


szarybtw

Pytanie

Cześć

 

Uczę się robić flaty, ale nie mogę dojść do tego co robię źle. Teleskop to WO Zenithstar 61 z Canonen 550D. Używam metody na koszulkę i przykładam ekran laptopa z białym tłem do teleskopu. 

 

Flat wygląda jak poniżej:

2021-03-31T22_32_40.png.5336a4218c2f55119a2f3ae2465733ea.png

 

Zdjęcie po odjęciu flata tak jak poniżej:

flat.png.1e480eaa40b7841dfd55f379b0b1f288.png

 

Stackowany medianą w SIRIL bez normalizacji. Stackowany medianą z normalizajcą Multiplicative w SIRIL. Kalibrowany master biasem, stackowanym medianą bez normalizacji. Wytłumaczy mi ktoś co poszło nie tak? :hmm:

Edytowane przez szarybtw
Za duży pośpiech szkodzi zdrowiu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Zrobiłem próbę:

1

Mdark skalibrowany mbiasem

mflat skalibrowany mbiasem

- wyszła nadkorekcja

 

2

mdark nie kalibrowany biasem 

mflat skalibrowany biasem

- wyszło poprawnie

 

Czyli flaty skalibruj biasem, złóż mdark użyj do klaibracji lightów -  nie używaj już biasa (jest zawarty w mdarku)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, szarybtw napisał:

Stackowany medianą w SIRIL bez normalizacji.

Pardon, skompresowałem to co miałem na myśli w zdanie totalnie nie mające nic z prawdą. Tak to jest jak się pisze w pośpiechu :)

7 godzin temu, count.neverest napisał:

Skalibruj flaty masterbiasem.

Masterbias zrób medianą bez normalizacji, a skalibrowane flaty zestackuj do masterflata jako multiplicative.

Taką metodę właśnie stosuję. 

 

Spróbuję z innym modelem koszulki :) Czy ekran laptopa przykładany do teleskopu ma być rozjaśniony na maksa czy mam go przygasić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Walka z flatem trwa nadal. Użyłem tym razem innej koszulki, eksperymentowałem z jasnością, napięciem koszulki na obiektyw, wygładzaniem jej. Cały czas wychodzi mi flat jak poniżej:

flatprzed.png.248b536cc8515ab298c1dd85f316c890.png

 

Przetwarzam nim sekwencję i stackuję i wychodzi to:

flatpog.png.3a3cde40be7a2bf48a15a836d4c91e4d.png

 

Po kalibracji fotometrią:

flatpocal.png.33cd5259a8233617e3a90a5753311116.png

 

Flat jest ewidentnie skopany bo bez niego, stack wygląda "normalnie". Objaśni mi ktoś co mogę robić źle z tym flatem?

 

Czy taki efekt na flacie może być spowodowany tym że jeszcze nie mam Flattenera? 

 

Edytowane przez szarybtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Zrobiłem próbę:

1

Mdark skalibrowany mbiasem

mflat skalibrowany mbiasem

- wyszła nadkorekcja

 

2

mdark nie kalibrowany biasem 

mflat skalibrowany biasem

- wyszło poprawnie

 

Czyli flaty skalibruj biasem, złóż mdark użyj do klaibracji lightów -  nie używaj już biasa (jest zawarty w mdarku)

 

 

Po przeczytaniu tego, zestackowałem wszystkie klatki kalibracyjne od nowa. Tym razem wszystko zadziałało poprawnie :brawo:

Screenshot_1.png.e81c22adf33f2337c2ebc1c951554d33.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.