Jump to content
  • 0

Wykres guidingu na sucho

Question

Cześć,

Mam zrobioną sekwencję kilkuset krótkich ekspozycji po kilka sekund, wykonanych gdzieś tam przy okazji testów. Czy i jak mogę odpalić na niej jakiś program, żeby wyrysował mi wykres "guidingu", a raczej błędu prowadzenia w obu osiach zależnego od czasu?

Nie ukrywam, że mogę sam napisać taki program ale szkoda mi czasu, jeśli jest już gotowe rozwiązanie... Nie używam na razie guidingu więc zupełnie się nie znam na możliwościach i w ogóle na oprogramowaniu do guidowania.

15 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Interesujące ... 

1. Ale to są pojedyńcze klatki tego samego obiektu z jednego ustawienia montażu?

Tu możnaby zlożyć stos  klatek np w Ps i długość śladu gwiazd byłaby twoim błedem prowadzenia (można przeliczyc potem na rozmiary kątowe)

Ale  trzeba jeszcze odjąc bład prowadzenua ze wzgłedu na niedokładne ustawienie na biegun

2. Czy z kilku nocy z wielu ustawień - to raczej się nie da

• 0

To jest jedna sesja po prostu mam kawałek nieba z delikatnie ruszającymi się gwiazdkami. 

Ktoś musi znaleźć gwiazdki, wyliczyć środki ciężkości, uśrednić i wyrysować w funkcji czasu. Może jest jakiś program, który to już robi? Czy jednak muszę sam? ;)

• 0

Stack wszystkiego sumą. 

Znajac swojacskale mozesz policzyc recznie skoki pixeli. 

post-5779-0-50685200-1437117447.jpg

post-5779-0-04783100-1437117455.jpg

Edited by Tayson
  • Like 1
  • 0

Tak sobie myśłę ze jak stackujesz DSSem  to program wylicza ile  przesunięta i ile obrócona jest każda klatka. Ustaw tylko klatkę pierwszą jako referencyjną dodatkowo 100%klatek do stacka. Potem  wystarczy spisać te dane do exela i wykres gotowy:D:D

Mały problem w tej metodzie .. "kilkaset expozycji".

Ale może da się zaimportowac dane  z plików tekstowych  ktore DSS tworzy do każdej klatki

M.

Edited by mirek01
  • Like 1
  • Thanks 1
  • 0

Wstawiłem logi z DSS do excela tak, jak doradzili @mirek01@_vk_ : dzięki, zaiste genialna rada!

Najbardziej naiwny wykres - cały filmik, globalne błędy przesunięcia w obu osiach - wygląda tak:

wykres_blad_calkowity_30kwietnia_no_compensation.png

Przypominam: sesja NIE była guidowana, jedyne co się działo, to był włączony tracking osi RA, kamera była nieco przekrzywiona więc RA i DEC były pod niewielkim kątem do x i y na klatkach. No i oczywiście montaż nie był idealnie ustawiony na biegun - po prostu go położyłem na balkonie mniej więcej sugerując się, że budynek budowano w osi północ-południe :) 12s nieporuszonych gwiazdek to i tak całkiem nieźle na ogniskową 135mm (Samyang).

Na wykresie widać, że oba kierunki x i y uciekają w liniowy sposób na skutek błędu ustawienia na biegun. Duże skoki to "ręczne" korekty kadru. Ale to mało interesujące. Co działo by się, gdyby biegun był dobrze ustawiony? Wydaje się, że należałoby odjąć pewien stały trend od obu wykresów. Zróbmy tak - ale tylko na w miarę linearnym kawałku, pierwszych 2500s, żeby nie martwić się tymi ręcznymi korektami:

wykres_regresja_30kwietnia_no_compensation.png

tak wygląda regresja - dla pokazania jaki kawałek poprzedniego wykresu rozważamy.

Ale najciekawsze: błąd względem regresji. Po prostu odejmijmy te linie regresji aby uzyskać błąd prowadzenia względem ideału:

wykres_blad_wzgledny_30kwietnia_no_compensation.png

I tutaj wreszcie jest ciekawie! :)

Wykres osi y to wykres prawie że RA ponieważ kamerka jest ustawiona niemal równolegle do osi montażu. 

Pięknie widać ok. 650s okres PE ślimaka o 130 zębach osi RA. Amplituda ok 40" peak-to-peak.

Niestety, jest dosyć strome miejscami

Błąd w drugiej osi wydaje się nieznaczny i ma charakter bardzo łagodny, wydaje się że guider poradziłby sobie spokojnie uzyskując jakieś maksymalnie 10" błędu, albo i mniej, w końcu tutaj widzimy punkty co 12sekund, nie wiadomo, jak to się zachowuje w wyższej rozdzielczości czasowej. Ale do niezbyt długich klatek wydaje się, że guiding w ogóle nie byłby potrzebny, w końcu mówimy o skali ok. 6"/px.

Tak czy inaczej, wniosek jest prosty: guiding w osi RA by się przydał :) Bez niego max co można uzyskać to nieporuszone klatki, ja wiem? 30s? 60s?

Ale warto jeszcze sprawdzić jedną rzecz: czy cokolwiek z tego jest spowodowane błędem samego silnika i jego przekładni?

Czy enkoder na osi ślimaka wygładziłby trochę ten wykres?

Przy najbliższej okazji spróbuję to sprawdzić, bo i takie cuda mam w zanadrzu ;)

Pozdrawiam!

• Like 4
  • 0

Po włączeniu enkodera i naświetleniu 500 klatek po 5s wykresy prezentują się następująco:

błąd bezwzględny (pokazuje, jak kadr odjeżdża na skutek złego ustawienia na biegun):

wykres_blad_calkowity_8kwietnia_enkoder.png

i najciekawszy - błąd względem regresji, a więc po odjęciu dryfu:

wykres_blad_wzgledny_8kwietnia_enkoder.png

Jak widać, wciąż są to wyraźnie periodyczne oscylacje o amplitudzie ok. 40" i okresie ok. 660s.

Jednak nie da się ukryć, że przynajmniej odcinkami jest on gładszy niż poprzednio. Niektóre odcinki są bardzo proste. Wydaje się, że nawet niezbyt dokładny enkoder absolutny (ja na razie dysponuję tylko inkrementalnym) plus odpowiednio dostosowane PEC powinno wygładzić ten wykres do poziomu +/-5" maksymalnie.

to the aliexpress! :)

• Like 1
  • Thanks 1
  • 0
Godzinę temu, mirek01 napisał:

Hmm a dlaczego oś De na tym wykresie  narysowała takiego "banana"? 

M.

dobre pytanie. Nie mam pojęcia :)

Całe szczęście jest on bardzo gładki.

• 0

powstał fajny pomysł na testowanie montazy bez guidingu. 

BRAWO!

moze udaloby Ci sie ogarnąc jakis programik, ktory sam wszystko policzy?

• 0
23 minuty temu, Tayson napisał:

moze udaloby Ci sie ogarnąc jakis programik, ktory sam wszystko policzy?

Panie, ja programy piszę w pracy, i dostaję za to kupę hajsu :D Kto mi za to zapłaci? :D

Na serio - @Tayson - mógłbym napisać skrypcik, który zaczyna się gdy mamy już nagrane, powiedzmy, 1000 klatek. 

Na końcu wypluwałby wykresik taki, jak pokazałem. 

Tylko czas, czas :) Z rzeczy do zaprogramowania zostało mi jeszcze GoTo do montażu więc to ma priorytet.

Pomyślimy, pomyślimy - jak powiedział Kiler do emeryta, który zaproponował mu eliminację niewygodnego sąsiada :)

• 0
2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

dobre pytanie. Nie mam pojęcia :)

Całe szczęście jest on bardzo gładki.

A może jest to wykres rotacji pola?

Przy pierwszym wykresie  też jest banan ale mniejszy.

A program byłby się przydał

albo może  jakiś tutek dla nie programistów i nie matematyków:D:laughbounce2:

• 0
22 minuty temu, mirek01 napisał:

A może jest to wykres rotacji pola?

Możliwe. Ale zastanawia mnie, że - jakbyś się przyjrzał - on jest prawie że prostą łamaną - kilka prostych odcinków sklejonych w wierzchołkach. Innymi słowy, wygląda jakby stały dryf zmieniający w niewielkim stopniu wartość skokowo. Stawiałbym na jakieś mechaniczne kwestie.

26 minut temu, mirek01 napisał:

albo może  jakiś tutek dla nie programistów i nie matematyków:D:laughbounce2:

1. Zrób dużo zdjęć

2. Wrzuć je do DSS:

2.1. Register

2.2. Zaznacz pierwsze zdjęcie jako reference

2.3 Calculate offsets

3. Pojawia się plik stackinfo w katalogu ze zdjęciami. Trzeba zrobić replace końcówek linii tak, żeby każdy plik to była tylko jedna linia (a nie trzy). Np. replace all "AM]\r\n" ->   "AM](spacja)", replace ".fits\r\n" -> ".fits(spacja)"

3.1. Dobrze też zamienić "Bisquared(" na "Bisquared(," żeby był przecinek od razu po nawiasie (jeśli nie można wybrać dwóch separatorów)

4. importujemy go do Excela, separator = przecinek

5. W metodzie Bisquared przesunięcie dx i dy są w kolumnie 1 i 10. Trochę inaczej jest w Bicubic czy Bilinear

6. Dodajemy kolumnę z czasem w sekundach, w moim wypadku wpisałem 0, 5, 10 i pociągnąłęm w dół, bo klatki były co 5s

7. Trzeba wyrysować wykresy dx i dy punktowe (X,Y). X to kolumna z czasem w s, a Y to dx albo dy

8. Liczymy regresję liniową, zapisujemy współczynniki a, b

9. Tworzymy nowe kolumny error x, error y w których formuła to:
=1280*5.722*(T*a -b -X)
gdzie T to kolumna z czasem, X to kolumna z dx (albo dy), a i b to współczynniki regresji liniowej, 

1280 to rozdzielczość kamerki a 5.722 to skala px/".

10. Tworzymy wykres - to jest to, co chcemy.

Jak widać, sporo zabawy, rzeczywiście warto to usprawnić. Spróbuję w wolnym czasie coś pokodzić....

• Like 1
  • Thanks 1