Skocz do zawartości
  • 0

Wykres guidingu na sucho


Behlur_Olderys

Pytanie

Cześć,

Mam zrobioną sekwencję kilkuset krótkich ekspozycji po kilka sekund, wykonanych gdzieś tam przy okazji testów. Czy i jak mogę odpalić na niej jakiś program, żeby wyrysował mi wykres "guidingu", a raczej błędu prowadzenia w obu osiach zależnego od czasu?

Nie ukrywam, że mogę sam napisać taki program ale szkoda mi czasu, jeśli jest już gotowe rozwiązanie... Nie używam na razie guidingu więc zupełnie się nie znam na możliwościach i w ogóle na oprogramowaniu do guidowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Interesujące ... 

 

1. Ale to są pojedyńcze klatki tego samego obiektu z jednego ustawienia montażu?

 

Tu możnaby zlożyć stos  klatek np w Ps i długość śladu gwiazd byłaby twoim błedem prowadzenia (można przeliczyc potem na rozmiary kątowe)

 

Ale  trzeba jeszcze odjąc bład prowadzenua ze wzgłedu na niedokładne ustawienie na biegun

 

 

 2. Czy z kilku nocy z wielu ustawień - to raczej się nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jest jedna sesja po prostu mam kawałek nieba z delikatnie ruszającymi się gwiazdkami. 

 

Ktoś musi znaleźć gwiazdki, wyliczyć środki ciężkości, uśrednić i wyrysować w funkcji czasu. Może jest jakiś program, który to już robi? Czy jednak muszę sam? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak sobie myśłę ze jak stackujesz DSSem  to program wylicza ile  przesunięta i ile obrócona jest każda klatka. Ustaw tylko klatkę pierwszą jako referencyjną dodatkowo 100%klatek do stacka. Potem  wystarczy spisać te dane do exela i wykres gotowy:D:D

 

 

Mały problem w tej metodzie .. "kilkaset expozycji".

 

Ale może da się zaimportowac dane  z plików tekstowych  ktore DSS tworzy do każdej klatki

 

 

M.

Edytowane przez mirek01
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wstawiłem logi z DSS do excela tak, jak doradzili @mirek01@_vk_ : dzięki, zaiste genialna rada!

 

Najbardziej naiwny wykres - cały filmik, globalne błędy przesunięcia w obu osiach - wygląda tak:

wykres_blad_calkowity_30kwietnia_no_compensation.png

Przypominam: sesja NIE była guidowana, jedyne co się działo, to był włączony tracking osi RA, kamera była nieco przekrzywiona więc RA i DEC były pod niewielkim kątem do x i y na klatkach. No i oczywiście montaż nie był idealnie ustawiony na biegun - po prostu go położyłem na balkonie mniej więcej sugerując się, że budynek budowano w osi północ-południe :) 12s nieporuszonych gwiazdek to i tak całkiem nieźle na ogniskową 135mm (Samyang).

 

Na wykresie widać, że oba kierunki x i y uciekają w liniowy sposób na skutek błędu ustawienia na biegun. Duże skoki to "ręczne" korekty kadru. Ale to mało interesujące. Co działo by się, gdyby biegun był dobrze ustawiony? Wydaje się, że należałoby odjąć pewien stały trend od obu wykresów. Zróbmy tak - ale tylko na w miarę linearnym kawałku, pierwszych 2500s, żeby nie martwić się tymi ręcznymi korektami:

 

wykres_regresja_30kwietnia_no_compensation.png

tak wygląda regresja - dla pokazania jaki kawałek poprzedniego wykresu rozważamy.

 

Ale najciekawsze: błąd względem regresji. Po prostu odejmijmy te linie regresji aby uzyskać błąd prowadzenia względem ideału:

 

wykres_blad_wzgledny_30kwietnia_no_compensation.png

I tutaj wreszcie jest ciekawie! :)

Wykres osi y to wykres prawie że RA ponieważ kamerka jest ustawiona niemal równolegle do osi montażu. 

 

Pięknie widać ok. 650s okres PE ślimaka o 130 zębach osi RA. Amplituda ok 40" peak-to-peak.

Niestety, jest dosyć strome miejscami

Błąd w drugiej osi wydaje się nieznaczny i ma charakter bardzo łagodny, wydaje się że guider poradziłby sobie spokojnie uzyskując jakieś maksymalnie 10" błędu, albo i mniej, w końcu tutaj widzimy punkty co 12sekund, nie wiadomo, jak to się zachowuje w wyższej rozdzielczości czasowej. Ale do niezbyt długich klatek wydaje się, że guiding w ogóle nie byłby potrzebny, w końcu mówimy o skali ok. 6"/px.

 

Tak czy inaczej, wniosek jest prosty: guiding w osi RA by się przydał :) Bez niego max co można uzyskać to nieporuszone klatki, ja wiem? 30s? 60s?

Ale warto jeszcze sprawdzić jedną rzecz: czy cokolwiek z tego jest spowodowane błędem samego silnika i jego przekładni?

Czy enkoder na osi ślimaka wygładziłby trochę ten wykres?

Przy najbliższej okazji spróbuję to sprawdzić, bo i takie cuda mam w zanadrzu ;)

 

Pozdrawiam!

 

 

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po włączeniu enkodera i naświetleniu 500 klatek po 5s wykresy prezentują się następująco:

 

błąd bezwzględny (pokazuje, jak kadr odjeżdża na skutek złego ustawienia na biegun):

wykres_blad_calkowity_8kwietnia_enkoder.png

 

i najciekawszy - błąd względem regresji, a więc po odjęciu dryfu:

wykres_blad_wzgledny_8kwietnia_enkoder.png

 

Jak widać, wciąż są to wyraźnie periodyczne oscylacje o amplitudzie ok. 40" i okresie ok. 660s.

Jednak nie da się ukryć, że przynajmniej odcinkami jest on gładszy niż poprzednio. Niektóre odcinki są bardzo proste. Wydaje się, że nawet niezbyt dokładny enkoder absolutny (ja na razie dysponuję tylko inkrementalnym) plus odpowiednio dostosowane PEC powinno wygładzić ten wykres do poziomu +/-5" maksymalnie.

 

to the aliexpress! :)

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Tayson napisał:

 

moze udaloby Ci sie ogarnąc jakis programik, ktory sam wszystko policzy?

 

Panie, ja programy piszę w pracy, i dostaję za to kupę hajsu :D Kto mi za to zapłaci? :D

 

Na serio - @Tayson - mógłbym napisać skrypcik, który zaczyna się gdy mamy już nagrane, powiedzmy, 1000 klatek. 

Na końcu wypluwałby wykresik taki, jak pokazałem. 

 

Tylko czas, czas :) Z rzeczy do zaprogramowania zostało mi jeszcze GoTo do montażu więc to ma priorytet.

 

Pomyślimy, pomyślimy - jak powiedział Kiler do emeryta, który zaproponował mu eliminację niewygodnego sąsiada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

dobre pytanie. Nie mam pojęcia :)

Całe szczęście jest on bardzo gładki.

A może jest to wykres rotacji pola?

Przy pierwszym wykresie  też jest banan ale mniejszy.

 

A program byłby się przydał

  albo może  jakiś tutek dla nie programistów i nie matematyków:D:laughbounce2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, mirek01 napisał:

A może jest to wykres rotacji pola?

 

Możliwe. Ale zastanawia mnie, że - jakbyś się przyjrzał - on jest prawie że prostą łamaną - kilka prostych odcinków sklejonych w wierzchołkach. Innymi słowy, wygląda jakby stały dryf zmieniający w niewielkim stopniu wartość skokowo. Stawiałbym na jakieś mechaniczne kwestie.

 

26 minut temu, mirek01 napisał:

albo może  jakiś tutek dla nie programistów i nie matematyków:D:laughbounce2:

 

1. Zrób dużo zdjęć

2. Wrzuć je do DSS:

2.1. Register

2.2. Zaznacz pierwsze zdjęcie jako reference

2.3 Calculate offsets

3. Pojawia się plik stackinfo w katalogu ze zdjęciami. Trzeba zrobić replace końcówek linii tak, żeby każdy plik to była tylko jedna linia (a nie trzy). Np. replace all "AM]\r\n" ->   "AM](spacja)", replace ".fits\r\n" -> ".fits(spacja)"

3.1. Dobrze też zamienić "Bisquared(" na "Bisquared(," żeby był przecinek od razu po nawiasie (jeśli nie można wybrać dwóch separatorów)

4. importujemy go do Excela, separator = przecinek

5. W metodzie Bisquared przesunięcie dx i dy są w kolumnie 1 i 10. Trochę inaczej jest w Bicubic czy Bilinear

6. Dodajemy kolumnę z czasem w sekundach, w moim wypadku wpisałem 0, 5, 10 i pociągnąłęm w dół, bo klatki były co 5s

7. Trzeba wyrysować wykresy dx i dy punktowe (X,Y). X to kolumna z czasem w s, a Y to dx albo dy

8. Liczymy regresję liniową, zapisujemy współczynniki a, b

9. Tworzymy nowe kolumny error x, error y w których formuła to:
=1280*5.722*(T*a -b -X)
gdzie T to kolumna z czasem, X to kolumna z dx (albo dy), a i b to współczynniki regresji liniowej, 

1280 to rozdzielczość kamerki a 5.722 to skala px/".

10. Tworzymy wykres - to jest to, co chcemy.

 

Jak widać, sporo zabawy, rzeczywiście warto to usprawnić. Spróbuję w wolnym czasie coś pokodzić....

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odświeżam temat nowymi danymi.

 

Nazbierałem trochę ponad godzinę (4500s) danych enkoder vs drift gwiazd wg DSS.

Poniżej wynik:

 

enkoder_i_drift.png

 

Widzimy tu konfrontację odczytu z enkodera absolutnego 14b (8192 wartości) w porównaniu do błędu trackowania uzyskanego powyżej opisaną metodą. Wykresy są synchronizowane do kilku sekund - dokładność nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia. (jednostki w dryfcie są pomnożone x300, żeby było widać obie rzeczy na jednym wykresie)

 

Widać, że wykres jest bardzo poszarpany, ale enkoder zawsze trafia w te same miejsca, co daje szansę na kompensację błędu przynajmniej o połowę - liczę po cichu na zmniejszenie błędu do ok. +/-10", ale tylko praktyka pokaże, ile w tym pobożnych życzeń :)

 

Z ciekawości sporządziłem też wykres transformaty Fouriera, jej analiza jest jeszcze przede mną - na razie wakacje ;) Powinno dać się wydobyć kilka głównych harmonicznych...

 

Moduł:

dft_modul.png

 

Faza:

dft_phase.png

 

Jeśli ktoś już próbował niwelacji PE mając takie dane to proszę o radę żeby nie wyważać otwartych drzwi... 

Pozdrawiam!

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.04.2021 o 14:55, Behlur_Olderys napisał:

...

2.3 Calculate offsets

3. Pojawia się plik stackinfo w katalogu ze zdjęciami.

 

Kurcze - u mnie się nie pojawia...

I zamiast "Calculate offsets" mam "compute offsets"...

 

Gdzie ten plik się podział? :(

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Miesilmannimea napisał:

 

Kurcze - u mnie się nie pojawia...

I zamiast "Calculate offsets" mam "compute offsets"...

 

Gdzie ten plik się podział? :(

 

M.

 

Calculate, compute: ziemniaki, kartofle :) Powinno być to samo, może ja źle napisałem :)

 

Ten plik pojawia się teoretycznie w miejscu, gdzie wszystkie zdjęcia wzięte do stacka.

 

Jakby coś to PW śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Plik się znalazł. Niestety przerasta mnie jego automatyczne wyedytowanie...

Nie umiem, w dostępnych mi programach znaleźć "znaku końca linii" i zamienić... :(

 

M.

 

1. Zainstaluj Notepad++ (miliony programistów polecają!)

https://notepad-plus-plus.org/downloads/

2. Otwórz to w nim.

3. Ctrl+F wchodzi w okienko szukania

4. Przejdź do zakładki "Replace"

5. Jeśli na windowsie to znak końca linii = \r\n. Włącz dodatkowy zestaw znaków i zamień wszystko

Obrazek wyjaśniający 4 i 5 krok: 

 

NotepadFindAll.png

 

 

Mam też prawie napisany program, który sam to robi w Pythonie; jak skończę (o ile skończę :D) to na pewno też się podzielę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie pamiętam ;)

Najlepiej wzrokowo skorelować to z tym co widać w DSS-ie. 

Ja to robiłem na pamięć, poza tym na stałe włączam w DSS bisquared, gdy patrzę na PE. Do takich eksperymentów niepotrzebne jest bicubic. To jest w ustawieniach stackowania do zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.