Skocz do zawartości

Śmieć, satelita, czy jeszcze coś innego?


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Przemo23 napisał:

Ostatnio, podczas testów sprzętu, przeleciało mi coś przez kadr - może macie pomysł co to mogło być.

Poniżej filmik z około 200 klatek:

smiec.gif.645613e501b021443eeb4013f3160ac7.gif

 

Sprzęt SCT9,25E, barlow 0,7x i ASI290MM.

 

Podaj co to za gwiazdy widać w kadrze (przynajmniej jedną), datę i godzinę sesji, to spróbuję zidentyfikować obiekt (o ile nie działo się to wiele miesięcy temu).

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz podobnie zachowujących się śmieci pozostałych po satelitach Fengyun 1C, Iridium 33 i Kosmosie 2251 są satelity, które potrafią migotać z częstotliwością wielu błysków na sekundę, np. USA-32 (NORAD: 19460 / 1988-078A). Miałem przyjemność dwukrotnie utrwalić na foto migotanie tego satelity z częstością pięciu błysków na sekundę. Satelita był stabilizowany obrotowo - stąd zapewne jego tak szybkie migotanie. Więcej o tym pisałem: TUTAJ

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niżej link do filmiku na Vimeo (autor: dr Marco Langbroek) z przelotu identycznie zachowującego się satelity (USA-81), jak ten z pierwszego postu (może to nawet ten sam, o ile to nie ptak, czy sandra bulok? :laughing1:)  :

 

film z przelotu - USA 81

 

Już od roku obserwuję brata satelity USA-81, czyli identycznie migającego: USA-32 (ten sam typ satelity). TUTAJ ze szczegółami opisałem wczorajsze, udane obserwacje wizualne (tym razem). Może założę na astropolis oddzielny wątek na temat tych ciekawych obserwacyjnie satelitów, żeby zaprosić Kolegów na wspólne polowanie, dla uzyskania najciekawszych foto/video? Myślę, że fajna byłaby taka rywalizacja, zwłaszcza, że wypasionego sprzętu na tym forum tylko pozazdrościć Kolegom, co zapewne poskutkowałoby uzyskaniem interesujących materiałów! Co o tym sądzicie? Byliby chętni? Co prawda podobną akcję próbowałem zrobić na forum.kosmonauta.net, ale pogoda przez dłuższy czas była do bani co utrudniało jakiekolwiek działania w tej materii (miejmy nadzieję, że bliżej wiosny z pogodą będzie lepiej)! Zresztą na kosmonauta.net więcej chyba wirtualnych "kanapowców", teoretyków, ;) niż praktycznie aktywnych obserwatorów terenowych, którzy nie boją się wyjść z lornetką na mróz! :) 

 

Pozdrawiam: Jurek

Pogodnych Świąt Wielkanocnych!

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, suchyy napisał:

Niżej link do filmiku na Vimeo (autor: dr Marco Langbroek) z przelotu identycznie zachowującego się satelity (USA-81), jak ten z pierwszego postu (może to nawet ten sam, o ile to nie ptak, czy sandra bulok? :laughing1:)  :

 

film z przelotu - USA 81

 

 

 

A co to za fajny inserter czasu na tym filmie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2021 o 20:40, suchyy napisał:

 

Podaj co to za gwiazdy widać w kadrze (przynajmniej jedną), datę i godzinę sesji, to spróbuję zidentyfikować obiekt (o ile nie działo się to wiele miesięcy temu).

Poniżej link do Aladina:

http://aladin.unistra.fr/AladinLite/?target=12 42 22.069-11 44 4.21&fov=0.40&survey=CDS%2FP%2FDSS2%2Fcolor

 

Data: 2021-03-11, godz. 1:53

Miejsce obserwacji: 19 56' E, 50 03' N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt zlokalizowałem i zidentyfikowałem. Ten charakterystyczny układ gwiazd w postaci trójkąta pod którym "przeleciał" satelita (przeleciał piszę w cudzysłowie, dlaczego [?] wyjaśnię potem) znajduje się  trochę na lewo od Galaktyki Sombrero na granicy gwiazdozbiorów Panny i Kruka. Już widzę, że "strzelałeś z całkiem sporej/długiej rury" (ciekawe jakiej?) w wąskim kącie, którą prowadziłeś na paralaktyku za ruchem gwiazd, czego ja się nie domyśliłem [Edit] teraz widzę, że podałeś nazwę rurki. Sprawdziłem -  apertura: 235mm i światłosiła z redukcją 1:7 - fajny sprzęt. Tylko pozazdrościć!). Szerokość kadru z gifa, przedstawionego w pierwszym poście nie przekracza tak na oko ok. 8 minut kątowych! Gwiazdy w trójkącie są słabe i nie mają nazw. Ich jasność to kolejno, lewa: 10,4 mag, wierzchołkowa: 12,3 mag, prawa: 11,45 mag (wg. Stellarium: konieczne zainstalowanie w programie przynajmniej siedmiu kolejnych katalogów gwiazd w opcji: Konfiguracja-> Dodatki, żeby takie słabe gwiazdy można było zobaczyć). Ta słabsza, ale jeszcze dobrze widoczna gwiazdka poniżej prawej narożnej (z trójkąta), pod którą "przeleciał" obiekt ma jasność: 13,25 mag.

 

NOL to  TITAN 4B CENTAUR R/B (NORAD: 25337, COSPAR ID: 1998-029B), czyli znajdujący się na orbicie śmietnikowej CENTAUR-T,  drugi stopień: Titana 401B po wyniesieniu na orbitę satelity Orion 4 (USA 139), misja: NROL 6.

 

Najciekawsze jest to, że to nie obiekt przeleciał pod trójkątem gwiazd (przemieszczanie się Centaura na sferze jest wolniejsze od ruchu dobowego sfery), tylko gwiazdy, prowadzone na paralaktyku, "przesunęły" się  pozornie nad obiektem (względność ruchu, zależna od punktu odniesienia). :original:

 

Symulacja ze Stellarium:

Centaur-T_RBa.jpg.07f1053405f38f256375a852ddb3b765.jpg

 

Centaur-T_RBb.jpg.e6c558f88375f523606c8f7687f7cc35.jpg

 

Orbita Centaura-T (R/B):

Centaur-T_RBd.jpg.72e01206f628084d3a50dcbbf102fe91.jpg

 

Dodam jeszcze pozycję tego Centaura R/B na niebie w szerszym kącie. No cóż, nie da się ukryć, że mamy "tam" niezły bajzel! ;):

Centaur-T_RBe.jpg.1a8d94e76000bf970775065c5f01135f.jpg

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.