Jump to content

Ic 1805 - Serce


franz55
 Share

Recommended Posts

Widzę że zdjęcie przyjęte w typowym Astropolisowym stylu.  Trzeba mieć zdrowie aby tutaj coś wkleić.  Szkoda, bo mógłby być większy ruch i fajniejsza atmosfera.

 

EDIT: Serce b. ładne, szczególnie kolory.  Mam nadzieję że zobaczymy więcej z Twojego RASA.

Edited by licho52
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, licho52 napisał:

Widzę że zdjęcie przyjęte w typowym Astropolisowym stylu

Chyba lepiej (przynajmniej ja tak podchodzę do tematu) jak ktoś powie konkretnie co jest nie tak, co można (czasem trzeba) poprawić w zdjęciu niż napisać coś w stylu "fajna fota" - co nie mówi zupełnie nic. To nie FB, jesteśmy tu wydaję mi się (szczególnie astrofotograficzna część) by się rozwijać, uczyć i czasem też przyjmować niestety nie tylko pochwały ale i cenne uwagi, a nie zbierać tylko lajki... 

Tu ewidentnie niestety widać, że gwiazdy wyraźnie pojechały (jakieś ugięcie?) I nie jest to czepianie się wyszukane z lupą uciekających rogów tylko coś co widać na pierwszy rzut oka w całym kadrze. Kolory wydaje mi się też są do poprawy co słusznie zauważył Tayson (wszystko w jednym tonie, brak kontrastów)

Pozdrawiam.

 • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wyjaśnienie problem na poziomie podstawowym który ja też jestem w stanie zrozumieć(z grubsza oczywiście). Pomyśleć że robicie to wszystko z sympatii i altruizmu a ja to tylko źle odebrałem!

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Mgławica Serce to bardzo kontrastowy obiekt, także w broadbandzie.  Pomijając sprawę kształtu gwiazdek - typowego błędu technicznego- to coś jest mocno nie tak z tym zdjęciem. Mam wrażenie że po pierwsze  jest zdecydowanie za mało materiału. RASA nie rasa ale godzina z haczykiem to mało. Żeby uprzedzić okrzyki - ale to przecież f2!!!! to powiem tak - sam mam astrograf F3 o aperturze 8 cali i nie odważyłem się zejść poniżej 3/4 czasu naświetlania dla typowego f5. A typowy czas dla tego obiektu to jest 3-4  godziny Ha i powiedzmy 4 godziny LRGB. Tu mamy kamerkę OSC więc sumaryczny czas naświetlania nie powinien być mniejszy niż 6 godzin aby cokolwiek tam sensownie pokazać.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

 

Kolega przyjął uwagi i wprowadził je w życie bez dorabiania filozofii.

I do tego sporo sie nauczył, a ja razem z nim.

Na tym forum działa czołówka światowa (jak na możliwości ktore mamy w Polsce) i do tego dzieli się swoimi patentami, wystarczy schować dumę do kieszeni i chlonąc wiedzę. 

Link to comment
Share on other sites

Panowie, nie ma się co burzyć na krytykę. Jak będziecie uznawać wszystkie krytyczne komentarze za ataki na Waszą osobę to nie rozwiniecie się i pozostaniecie w pustym punkcie. Fakt faktem czasami wypowiedzi forumowiczów są w dość specyficznym tonie, ale nie ma co brać tego do siebie i się obrażać tylko korzystać ze swoistych rad. Zdjęcie M57 kolegi powyżej jest świetnym przykładem dobrego wykorzystania wiedzy tubylców :) 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, licho52 napisał:

Widzę że zdjęcie przyjęte w typowym Astropolisowym stylu

Tak do końca, to się nie zgodzę. 

Ja np nigdy nie miałem skrupułów przed publikacją żadnych moich fotek. 

Po prostu się nie bałem. Jeśli ktoś napisze coś brzydkiego to przecież tylko o nim świadczy i to jego problem. Natomiast zawsze lubiłem konstruktywne i merytoryczne komentarze i dla nich właśnie warto pokazywać swoje prace. 

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli podstawą jest chłonięcie nauki, to pozwólcie, że zadam kilka pytań ;)
 

12 godzin temu, wessel napisał:

Żeby uprzedzić okrzyki - ale to przecież f2!!!! to powiem tak - sam mam astrograf F3 o aperturze 8 cali i nie odważyłem się zejść poniżej 3/4 czasu naświetlania dla typowego f5.

 

Ale na jakiej podstawie? Światłosiła to coś, co jest dosyć proste do zmierzenia, porównania i bezpośrednio przekłada się na szybkość zbieranie fotonów. Jeżeli wg. fizyki (nie mnie) F3 zbiera ponad 2x więcej światła niż F5, to mógłbyś dla Nas (którzy ciągle są początkującymi i mogą pewnych rzeczy nie rozumieć) dać jakieś wsparcie tej hipotezie? Coś jak porównanie SNR, czy poziomu jasności tła ... coś więcej niż swoje obawy i przeczucia? ;)

 

12 godzin temu, wessel napisał:

Tu mamy kamerkę OSC więc sumaryczny czas naświetlania nie powinien być mniejszy niż 6 godzin aby cokolwiek tam sensownie pokazać.

 

A te cyfry skąd tutaj się wzięły? Jeżeli na super szybkim astrografie (nawet biorąc pod uwagę obstrukcję) trzeba świecić przynajmniej 6 godzin, to na takim F5/6 ile? 20-30 godzin na taki obiekt jak Serce, który jest stosunkowo jasny? To do mgławic refleksyjnych o jasności powierzchniowej kilkanaście razy mniejszej, ile przynajmniej 100 godzin czy w ogóle nie podchodzić? Istnieje tak wielu zmiennych jak jasność optyki, czułość kamerek (jedna może mieć 2x lepszą efektywność kwantową od drugiej) czy chociażby jakość nieba (wyjściowe kontrasty jakie dostajemy w zależności od poziomu jasności tła mogą się różnić kolosalnie). Tak samo umiejętność procesowania materiału sprawi, że np. taki @_Spirit_ zrobi ładniejszy obrazek z słabego materiału niż wielu ludzi z naprawdę dobrego.

 

Tak na chłopski rozum porównując skrajne przypadki (cimene niebo, szybka optyka i czuła kamerka kontra) kontra (podmiejskie niebo, ciemna optyka, jakiś modowany DSLR niskiej klasy), wymagany czas sesji żeby osiągnąć podobny efekt może się różnić nawet kilkunastukrotnie albo i więcej. Dlatego totalnie nie łapię sensu podawania jakichś arbitralnych wartości wyciągniętych nie wiadomo skąd?

 

Nie trzeba w tym siedzieć długo, żeby wiedzieć że astrofotografia to nie jest interpretacja liryki, ale zdecydowanie bardziej ścisła dziedzina i bardzo wiele się da tutaj policzyć. Więc pisząc w ściśle pedagogicznym tonie wypadałoby dostarczyć więcej informacji niż "co najmniej 6 godzin ... czymkolwiek i gdziekolwiek strzelasz". Bo z perspektywy osoby postronnej, czy początkującej co tutaj widać, to z jednej strony debatujemy na kilka stron na temat wielkości piksela, czy spot-size dla optyki, a z drugiej strony mamy praktycznie olewać różnice wynikające z światłosiły, bo tak? ;)

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Tak. Tak pokazuje praktyka. Ale zrobisz jak uważasz. Skoro uważasz że moje praktyczne dokonania ( obejrzyj tutaj) nie potwierdzają tej reguły to dalej obliczaj i kombinuj zamiast po prostu zrobić porządną fotkę. Teoria NIE UWZGLĘDNIA bardzo wielu zmiennych, które można pominąć naświetlając po prostu dłużej i nie bawiąc się w wyliczenia które niczego nie zmieniają w praktyce.

Znam doskonale ten obiekt, fotografowałem go różnymi setupami i jeśli zastosujesz podane wartości to będziesz miał  możliwość osiągnięcia porządnego wyniku. I piszemy tutaj wyłącznie o IC 1805 więc nie przekręcaj moich słów pisząc " strzelając gdziekolwiek"

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, wessel napisał:

Ale zrobisz jak uważasz. Skoro uważasz że moje praktyczne dokonania ( obejrzyj tutaj) nie potwierdzają tej reguły to dalej obliczaj i kombinuj zamiast po prostu zrobić porządną fotkę.


Właśnie dlatego pytam, bo widziałem krócej i ładniej. Wiec pytanie czy wynika to z umiejętności, czy z właśnie tych zmiennych które „niczego nie zmieniają w praktyce”.

 

37 minut temu, wessel napisał:

NIE UWZGLĘDNIA bardzo wielu zmiennych, które można pominąć naświetlając po prostu dłużej i nie bawiąc się w wyliczenia które niczego nie zmieniają w praktyce


Czyli wielkość apertury (bo to od niej zależy swiatlosila dla danej ogniskowej) niczego nie zmienia w praktyce? Aha :D

 

39 minut temu, wessel napisał:

I piszemy tutaj wyłącznie o IC 1805 więc nie przekręcaj moich słów pisząc " strzelając gdziekolwiek


Ja również mówię o serduszku, a mówiąc „gdziekolwiek” chodziło mi o miejsce i jakość nieba ;) No chyba ze zaraz się dowiem, ze strzelając w Bieszczadach nie dostanę odpowiedniej jakości szybciej niż z podmiejskiego balkonu z świecącymi lampami, bo to tez w sumie jest zmienna, która podsumowałes, ze nic nie zmienia w praktyce?

 

Planowanie odpowiedniej długości sesji to sprawa super istotna, zwłaszcza dla osób takich jak Marcin które wyjeżdżają łapać fotony w plener i robią wiele kilometrów. Strzelając z balkonu to nie ma znaczenia bo i tak się idzie spać, ale dla tzw wyjazdówek sprawa się zmienia, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość pogodnych nocy w roku.

 

Sprzedawanie informacji, że lepsze niebo, kamerka czy szybsza optyka nie wpłynie na efektywność sesji to nie tylko różnica w poglądach i osobiste zdanie, ale szkodliwa dezinformacja. ;)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Dalsza dyskusja nie ma sensu i tylko nakręca spiralę niezrozumienia tematu. Pozwolisz że zostanę przy swoich przekonaniach i będę z satysfakcją obserwował wyliczenia teoretyczne w dziale astrofotografia praktyczna i dalej tłukł bezsensownie godziny rejestracji..

Czystego nieba i sprawnego kalkulatora świątecznie życzę!

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Konkluzja jest taka.

Fotony zbiera sprzęt,  a to człowiek decyduje jal to finalnie zaprezentowac.

 

Prawda jest taka, ze im lepszy sprzet, tym mniejszy wlasny wklad w doprowadzenie zdjecia do estetycznego wygladu. Jednakze nawet slabe stacki z umiejetnym podejsciem moga wygladac spektakularnie. Bardzo często obróbka to grubo ponad połowa sukcesu! Właśnie to o czym wspominasz piszac o Romku.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.