Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Astrokosmo dziekuje za kolejna pomoc :Beer: .Mam pytanie,jak moge sie skontaktowac z Januszem PLeszka?Do tejpory posiadam tylko adres emial ASTROKRAK'a (astrokrak@astrokrak.pl) czyv tam dowiem sie czegosc wiecej w sprawie wymiany czesci w moim szukaczu? Czy lepiej skontaktowaz sie z J.Płeszka  na priv.Moze masz jego email lub znasz prywatna stronkeJ.P                                                                    Pozdrawiam                                                                                                              P.S (okular  wmoim Szukaczu jest ok.Nieposiada luzow, a okulary 1,25" siedza solidnie)

 

Jak napiszesz na astrokrak@astrokrak.pl to dostaniesz odpowiedz szybko.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris ma rację

Jak napiszesz na astrokrak@astrokrak.pl to dostaniesz odpowiedz szybko.

Na ten adres częściej zagląda niż na priva.

 

 

P.S (okular wmoim Szukaczu jest ok.Nieposiada luzow, a okulary 1,25" siedza solidnie)

Natomiast jeśli chodzi o luz w wyciągu to jakich ukularów używałeś?

Czy tylko od U czy inne też-pytam bo z moim tak jest że okular i przedłóżki pasują , ale jak wkładam z innej firy to już jest spory luz a nie powinien być on zbyt duży.

 

Jeżeli masz kogoś kto ci pomoże w poprawianiu telepa od U to nie musisz go wysyłac do Astrokraka ale ja swój też będę oddawał. Są naprawy które lepiej zlecić doświadczonym osobom.

Mój telep podlega teraz kolimacji w PTMA, a póżniej zmiany nastąpią kolejne. Szukacz już w 50% gotowy, a to dopiero początek zmian będzie ich naprawdę dużo.

między innymi taki wiatrak do przyspieszania chłodzenia lustra.

A tak będzie mniej więcej wyglądał mój nowy szukacz który sam buduję ale tak naprawde to dzięki ludziom z forum.

Zobacz tu http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5390.0

pozdrawiam

univ6s.jpg

Pa190143.jpg

DSC_0145a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki astrokosmo za zdjecia.Co do szukacza,to chodze z mysla o kupnie 8x50 z krzyzem w ASTROKRAK'u ale to koszt 275zl:/ Ja ma teleskop z 1 reki.Szukacz jest calkiem inny niz te w nowych U-bootach.Jest masywny i wogle nieprzypomina celownika do wiatrowki.Kurna sam niewiem ile on mi przybliza.Teleskop ma ok 8 lat.Co do okularow ,to zamowilem Ploosla 6mm i zobacze czy jest jakis luz ,kiedy bedzie siedzial juz w wyciagu.Fajowe masz ta wentylacje lustra glownego.Wentylatorek do chlodzenia komputerow widze?Jak Masz rozwiazany problem z zasilaniem tego wentylatora?Moze i mi by ktos zrobil taki szukacz z lornetki :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nożem Fukolta sprawdza się lustra wklęsłe . Płaskie jest znacznie trudniej . Słyszałem o metodzie interferencyjnej .

Jak teraz masz ostre obrazy przy pow. 300x to tylko pokasuj luzy . Telep działa wystarczająco dobrze . U mnie dzisiaj 150x było za dużo . Warunki atmosferyczne nie pozwalają na większe powiększenia .

Na siłę nie modernizuj . Dobrze miec okular tak aby teleskop dawał pow.ok 50-60x . Przy 200 mm lustrze ostrzejsze obrazy będą z przysłoną zmniejszającą jego średnicę . Taki paradoks . Aby było lepiej to trzeba zmniejszyć otwór tubusa . Ale czasami są takie warunki ,że jest dobrze bez przysłony .

Piszesz o powiększeniach 300, 500 x . Są tylko czasem używane i większość nie ma takiego sprzętu aby go stosować . Ja także .

Lustro F5 nie jest dedykowane do dużych powiększeń ,kiedyś zauważysz komę . Jak zaczniesz rozrużniać jaki obraz pokazuje telep to dopiero wtedy modernizuj jak będzie potrzeba .

Im mniej szukacz przybliża tym więcej przez niego widać . 5 -8 razy wystarczy .

Ważna jest średnica jego przedniej soczewki . jak ma od 35 mm to powinna wystarczyć pod ciemnym niebem . Lepiej kup sobie lornetkę jak nie masz niż ok 300 zl na szukacz . W tej cenie to są czasem w sprzedaży refraktory o soczewkach 70 mm na montażu paralaktycznym .

Dlaczego chcesz dobre kilka stów wydać na telep samemu nie wiedząc co w nim razi ? I tylko widzisz jedną firmę .

Kup sobie jeden drogi okular np Elfra 32 mm 2". Wtedy rozsądnie będzie wymienić wyciąg na 2" itd lusterko , pająk , montaż ... . Tylko czy warto .

Odwrotnie bez wymiany wyciągu na 2" nie warto na ślepo nic zmieniać .

Okulary co używasz ze względu na dawane powiekszenia pracują tylko z fragmentem lustra . Po jego wymiane istotnie lepiej nic nie zobaczysz . Chyba żeby miało rysy akurat w rejonie światła padającego do okularu lub było do bani . Ale pisaleś o używanych pow. 300, 500x to nie jest z nim źle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promilu dobrze by było gdybyś mógł zamieścić fotki swojego teleskopu, dużo łatwiej można by ci wtedy doradzić co ewentualnie zmienić -choć i to jest trudne do oceny. Zdjęcia możesz zrobić cyfrówką, lub kamerką internetowa lub tak jak w moim przypadku zwykłym aparatem następnie u fotografa prosisz aby ci zaskanowal zdjęcia z negatywu na płytę cd i do internetu zamieszczasz.

Proponuję abyś po prostu napisał recenzję na temat swojego telepa - jak robi to wielu kolegów. Temat teleskopów U jest na topie więc na pewno wielu ludzi go przeczyta i oceni a to już jest początek drogi do ewentualnego zastanowienia się nad zmianami. Co do ewentualnych głosów krytycznych też trzeba podchodzić z pewną rezerwą bo na przyklad mój telep był żle oceniony a po wizycie w PTMA okazało się że nie jest taki zły ( oprócz kolimacji która prawdopodobnie została zmieniona podczas transportu ) i tak samo było z moimi poprzednimi U też dawału dobre obrazy więc spokojnie z tymi zmianami.

Dużo zależy w recenzjach od uzyskiwanych obrazów w twoim U. czy może to ktoś ocenić oprócz ciebie - Na forum mogą być koledzy mieszkający w pobliżu ciebie trzeba się tylko zapytać na forum kto mieszka koło ciebie i czy mógł by przyjechać do ciebie i pomóc ci w obserwcjach przez twój teleskop różnych obiektów i przy różnych powiększeniach i przy użyciu twoich okularów i osób przyjezdnych oraz porównanie obrazów w twoim teleskopie i o podobnych parametrach. Np zamieść w tym temacie lub innum taki komunikat : jestem z cieszyna i szukam astro kolegów z moich okolic- na pewno ktoś się znajdzie , im więcej tym lepiej.

Zrób naprzykład opis taki jak mój http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5277.0 i zamieść go na forum w dzialeOgólnie o sprzęcie astronomicznym i po wejściu na tą stronę w dziale Recenzje sprzętu , przy czym nie bój się pisać prawdy o tym jakie obrazy daje telep i przy jakich powiększeniach, oczywiście zdjęcia mile widziane zwłaszcza zbliżenia na poszczególne elementy teleskopu i montażu i okulary.

pozdrawiam

170X900.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy:Newton 200/1000 firma Uniwersał,kupiony z 1 reki.Ma ok 8 lat. Zwierciadlo glowne: średnica:200mm Ogniskowa:1000mm Swiatlosila:1:5 Ksztalt:parabola obrotowa Dokladnosc:1/8 lambda(dla lambda=550mm) Material:szklo borowo-krzemowe warstwa odbijajaca:aluminium utwardzane MgF2 SiO2 Parametry obrazu: Zasieg obserwacyjny: +13,6mag. Zdolnosc rozdzielcza:0,57" Natezenie swiatla :816 Okulary.wyciag okularowy:31,8mm(1,25").Ekran do obserwacji plam slonecznych -jest. W zestawie mialem okulary tak oznaczone: 30x,80x,Barlow 2x Dokupilem okulary: 10mm,5mm,6mm+Bralow 3x Wymiary i masa Dl.tubusa:960mm Szer.tubusa:250mm Masa tubusa:8kg Masa statywu:24kg Statyw:metalowy,trojnozny montaz:paralaktyczny Zdjecia beda jutro. Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykręc tube do montazu .

Masz klasyczny słup z mikroruchami na srubkach .

Ze zdjec nie zobaczy sie czy obraz jest dobry . To musisz ocenic patrząc w okular na planety , księżyc . Często tylko okulary są najgorszym ogniwem .

Teleskop jest zadbany . Jak w miare dobrych warunkach masz Księżyc ostro widoczny przy pow 200 x to O.K. 300x to juz muszą byc doobre warunki atmosferyczne . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia mógłbys dawac mniejsze ? Moze zdjecie do tuby / lustro , pająk .

Jakiej średnicy masz wyciąg ? Choćby nawet niestandardowe to jak są dobre to na razie tak pozostaw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze teraz mozecie mi cos wiecej doradzic.Co do przykrecenia tubusu ,to oczywiscie ze pamietam.Poskladalem go do zdjec :Salut: Spoczywa sobie spokojnie wpokoju.Wracajac do tematu: wykrecilem wyciag okularowy..Mam teraz okazje zagladnac do srodka.Rzecz ma sie tak:przy obserwacji przeszkadzaly mi takie niby zadziory,niewiedzialem co to jest.Okazalo sie ,ze jest to odchodzaca czarna farba :angry: Mam pytanie,czy moge zaczernic moj wyciag w tych miejscach gdzie jest goly metal?Zaczerniony jest tylko w 2/3 dlugosci wyciagu.Aha i co jeszcze mnie dobilo ,to zadziory powstale w miejscach laczenia wyciagu srubkami.Jest to bardzo ostre i ma ok 2 mm dlugosci :burza: Bede musial to delikatnie spilowac.Co do lusterka wtornego to sami widzicie.Nie jest to lusterko eliptyczne tylko zwykle plaskie lusterko!!!Oczywiscie mam zamiar go wymienic na eliptyczne o wym.64mm

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i jeszcze jedna rzecz: czy ktos z Was moze mi powiedziec cos na temat mojego szukacza?Czy jest ok ,czy nalezy go wymienic.Nie wyglada tak samo jak w nowszych modelach teleskopow Uniwersała.ja tylko moge powiedziec tyle,ze kiedy patrzylem przez niego na Jowisz ,to na spokojnie widzialem planete z czterema ksiezycami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterko złozysz tak jak było i skolimujesz telep ? Minimalnie w bok to już nie będzie dobrze . Zmierz średnice okularow . Sam fakt posiadania prostokątnego lusterka nie powinien być przyczyną do jego wymiany do wizualnych obserwacji . Nie widzę na nim rys .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.