Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Promil, gore biora Twoje emocje . po mojemu w poscie co cytowales wyraznie napisano o teleskopach U nie o Twoim , ktory z U ma juz malo wspolnego . Tuba , lustro . Akurat z lustrami to najczesciej bylo w porzadku . Montaz z napedem w 1 osi do wizuala jest calkiem wystarczajacy . A zawsze mozesz w przyszlosci cos duzo wiekszego na nim powiesic . :Beer:

Jest ok ,ja zamknalem już ten temat

Skoro Adamsz12 tak uważa,to jego sprawa.

Nie mam ochoty już sie kłucic.

:Salut::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, i po co nerwy. Promil nie zasłużył na krytykę z wydawanych pieniędzy bo warto powalczyć o takie duże lustro . Został rzucony na głęboką wodę-z laika stał sie osobą godną szacunku. W krótkim czasie musiał poznać co to są prawa optyki i warsztat Adama Słodowego , ale czyż to nie jest piekne bawić się optyką. Myślę że połknoł bakcyla ATM-owca i tak trzymać. Dam sobie rekę uciąć że dzięki tym doświadczeniom mógł by już sam zabrać się za budowę telepa z gotowych elementów a to już nie każdy potrafi czy ma odwagę się tego podjąć. Ja składam ci Promilu wyrazy szacunku za to co robisz i tak 3-mać.

Czekam na twoje pierwsze fotki i relację z lukanka ze Zbigiem.

 

Mam propozycję do rady forum aby założyły odzielny dział zatytuowany TELESKOPY UNIWERSAŁ - NASZE PRZERÓBKI.

 

Dzięki temu unikneli byśmy nie potrzebnych waśni. Natomiast wszystkie te osoby które już są posiadaczami teleskopów tej firmy , czy będą mogły by się wielu żeczy dowiedzieć i nauczyć, aby móc ewentualnie wyremontować swoje działa. Warto było by tu wykazać się pomysłowością i niskimi cenami w ich modernizacji, aby nie zniechęcać przyszłych ATM-owców. Uważam że , nauka i ewntualna naprawa czy poprawki na teleskopach tej firmy są świetnym polem do popisu i nauki optyki , ponieważ często można kupić taki teleskop tanio i wyremontować go nie dużym kosztem. Dzięki temu zamiast zaczynać od małego refraktorka można już mieć 15 cm lustro za nie duże pieniądze. A co przez takie lustereczko można zobaczyć to już niech inni powiedzą.

Ilość przeczytanych postów świadczy o tym iż warto założyć taki temat i niech szanowna rada uszanuje skromny pomysł astroamatora i taki temat założy bo warto. Dajcie w ten sposób nam znać że jesteście otwarci na pomysły swoich forumowiczów, bo forum ktore załozyliście jest świetne i warto również wysłuchać rad innych. :Salut:

 

Ja mam już trzeci teleskop z Żywca i nie ukrywam swojej sympatii do panów Uniwersałów i ich wyrobów bo się jak na razie nie zawiodłem co do optyki, chociaż w swoim 170x900 też wprowadzam spore zmiany ale staram się to zrobić po jak najmniejszych kosztach co przedstawię w odzielnym temacie który ukaże się już w krótce jak tylko założą mi ponownie internet.

Oczywiście montaż i wiele innych elementów pozostawia wiele do życzenia (i przeróbek) ale optyka jest dobra i przy dobrych okularkach można zobaczyć bardzo wiele w wizualu, a jak się posiada dobry montaż to również w foceniu.

 

Ja ostatniej nocy przez mój telep widziałem bardzo wyraźnie szczegóły na Marsie , mniej więcej tak jak w załączonej fotce z wyporzyczonej z galerii forumowiczów ) tylko troszke jaśniejsze kolory.

 

Nie reklamuje tu firmy Uniwersał , ale stwierdzam fakt mam już trzeci telep z tej firmy i daje dobre ostre obrazy , z czego się cieszę, i nie jest to tylko moje zdanie, znam wiele osób ktore też mają już kolejny telep z tej firmy i też sobie je chwalą, dlatego nie zgodzę się z opinią wielu forumowiczów że wszystko co oni robią jest do bani . Montaż jak i wiele innych elementów jest mało precyzyjna i staroświecka, ale optyka nie jest taka zła.

 

Marsa obserwuję z balkonu i nadal mam nieeliptyczne lusterko które wycina mi kawałek lustra głownego a po mimo to i tak dobrze widać. Oczywiście zmnienię wiele elementów w moim telepie bo lustro głowne jest ok i bardzo dobrze zabespieczone ( mycie pod wodą z kranu zwykłym ludwikiem nie pozostawiło żadnych rys ) .

Pozdrawiam wszystkich.

post_128_1130863959_thumb.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje astrokosmo :Salut::Beer: Co do tematu modernizacji sprzętu z Żywca ,to myslę ,że raczej nie przejdzie ten pomysł.Większkosci osób nie interesuje co czlowiek "wyprawia" z U-bootem,wrecz przeciwnie sa wrogo nastawieni na firmę Uniwersał i z pewnościa maja sporo racji.Sam wiesz ile sie napracowalme aby ten sprzęt mial "ręce i nogi".Z końcowych efektów jestem bardzo zadowolony ,jeszcze tylko kilka poprawek mechanicznych(wyważenie,mocowanie tuby telepa i przełożenie napedu) i jest OK.

Co do wczorajszego wspólnego lukanka ze Zbigiem ,to musze powiedzec ,że byl to swietnie spędzony czas z nim samym oraz jega rodziną . Zbig posiada naprawde swietny sprzet.Wszysko zrobione jest PROFESJONALNIE jakby dopiero co telep odebrany byl ze sklepu-GRATULACJE :Beer::Salut: Montaż chodzi jak po masle,wszysko ladnie wyważone,tuba robi wrażenie no i oczywiscie jakośc opytki jest OK.

Pogoda byla w kratke lecz ok.1-2 w nocy wypogodziło sie.

Na 1 ostrzał poszedł Mars-byl bardzo jasny lecz czasem dalo sie zauważyc na nim szczegóły.

Następnie M42-fajny widok mgławicy,tylko jasne niebo oraz lekka mgla przeszkadzała(bez problemu rozdzieliliśmyTRAPEZ).

Pózniej Saturn-ladnie widoczny,przy mniejszych powiekszeniach ostry obraz.

Obserwacje skonczylismy po 2 w nocy,niebo zakryły chmury <_< ,a pozatym bylismy juz zmeczeni.

Swietna sprawa byla mozliwosc przetestowania róznych rodzaji okularów lacznie z Ortoskopowym 4mm,oraz ja sam moglem na spokojnie przyjżec sie montazowi z napedem na jedna os( swietna sprawa,czasem tylko minimalna korekta i obiekt cały czas byl na celowniku).

Od Zbiga uzyskalem sporo przydatnych uwag :Beer: ,ktore moga przydac mi sie na przyszlość,pozatym w grudniu planujemy kolejne spotkanie-mam nadzieje ,że bedzie nas więcej.

Co do opisu mojego sprzętu-jestem Bardzo zadowolony,Newton spisal sie swietnie,obrazy praktycznie identyczne z porównaniem do sprzętu Zbiga(choc + dla wiekszej srednicy lustra głównego w kierunku sprzetu Zbyszka):D,U-boot niczym nie ustepowal ,dawal dobre obrazy.Nie powstydzil bym sie tego sprzetu przed kimkolwiek-to jest moje prywatne zdanie.

Tobie Astrokosmo chcialem podziękowac za to ,iż namawiales mnie do modernizacji bo wiem ,że bylo warto :Salut:

Ktokolwiek z czytajacych ten temat i posiadajacy teleskop z Żywca niech wie ,iż warto zmodernizowac ten sprzet!

To tyle,pozdrawiam :Beer:

Zdjęcia będą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo jasne niebo i to spotknie bylo w celach porownania jakosci obrazow , uzycia innych okularow , itp. Okazalo sie ze na planetach plosle sa slabe . Bez porownania lepszy jest orto czy nawet xcel 12,5 mm z barlowem . Szczegolnie moj 4m otro dobrze pasowal do teleskopu Promila . Pogoda nie za bardzo dopisala .

Po porownaniu obrazow wyszlo , ze lustro z U jest dobre , porownywalna ostrosc na podobnych powiekszeniach , obrazy planet nawet ladniejsze bo bardziej zolte czy pomaranczowe . U mnie sa bielsze .

Lusterka diagonalnego z powodu kasy nie wymienialbym .

Jeszcze troszke mechanicznych poprawek i wszystko lekko bedzie tuptac i porecznie

Montaz U jest ciezki i namawiam Promila aby w przyszlosci zainteresowal sie lustrem ok 300 mm . Po mojemu ten montaz da sobie z nim rade .

Ponadto juz sa 4 osoby z dalszej okolicy zainteresowane wspolnymi obserwacjami . Znalezc tylko dobre miejsce z ciemnym niebem i mozna nocki zarywac :Beer:

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo napisał:

"...Mam propozycję do rady forum aby założyły odzielny dział zatytuowany TELESKOPY UNIWERSAŁ - NASZE PRZERÓBKI.

 

Dzięki temu unikneli byśmy nie potrzebnych waśni. Natomiast wszystkie te osoby które już są posiadaczami teleskopów tej firmy , czy będą mogły by się wielu żeczy dowiedzieć i nauczyć, aby móc ewentualnie wyremontować swoje działa. Warto było by tu wykazać się pomysłowością i niskimi cenami w ich modernizacji, aby nie zniechęcać przyszłych ATM-owców. Uważam że , nauka i ewntualna naprawa czy poprawki na teleskopach tej firmy są świetnym polem do popisu i nauki optyki , ponieważ często można kupić taki teleskop tanio i wyremontować go nie dużym kosztem. Dzięki temu zamiast zaczynać od małego refraktorka można już mieć 15 cm lustro za nie duże pieniądze. A co przez takie lustereczko można zobaczyć to już niech inni powiedzą.

Ilość przeczytanych postów świadczy o tym iż warto założyć taki temat i niech szanowna rada uszanuje skromny pomysł astroamatora i taki temat założy bo warto. Dajcie w ten sposób nam znać że jesteście otwarci na pomysły swoich forumowiczów, bo forum ktore załozyliście jest świetne i warto również wysłuchać rad innych....."

 

Pomysł zacny ale nie będzie osobnego działu poświęconego Uniwersałom

jest dział ATM i tam jest miejsce na takie wątki

np. "U-sztywnienie montażu" tu już Promil opisze moje "dzieło" czyli regulację osi w azymucie i elewacji

czy "Zasilanie w terenie"

miałem wiele pomysłów i wiele z nich zrealizowałem

Obiecuję że jak znajdę trochę czasu to w ATM opiszę jak w wyciągu U zrobić precyzjny focuser

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promil nie przejmuj sie... bo niema czym, robmy swoje :). Pozdrawiam i lacze wyrazy szacunku za dobra robote ktora wykonales... to sie oprostu ceni.

 

P.S. Na marginesie dodam ze kolega adamsz12 zostal usuniety z A4U wlasnie za podobne wypowiedzi i zaczepki, jest to osoba uznajaca jedynie sprzet ktory ma w posiadaniu za wlasciwy i najlepszy (badz tez sprzet na ktory aktualnie zwrocial swa uwage, ostatnio to obiektywy Rubinar). Dodatkowo kazda osoba ktora uwaza inaczej, badz jest zadowolona ze swojego sprzetu moze liczyc na jego bezinteresowna krytyke ;), oczywiscie jedynie w przypadku kiedy adamsz12 ma taki kaprys. Jakiekolwiek proby sprowadzenia jegomoscia na ziemie sa bezsensowne, zostajemy wtedy uznani za spiskowcow przeciw jedynie slusznym wnioskom.

 

Zdrowia zycze Adamie (adamsz12)... i rozsadku.

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promil nie przejmuj sie... bo niema czym, robmy swoje :). Pozdrawiam i lacze wyrazy szacunku za dobra robote ktora wykonales... to sie oprostu ceni.

 

P.S. Na marginesie dodam ze kolega adamsz12 zostal usuniety z A4U wlasnie za podobne wypowiedzi i zaczepki, jest to osoba uznajaca jedynie sprzet ktory ma w posiadaniu za wlasciwy i najlepszy (badz tez sprzet na ktory aktualnie zwrocial swa uwage, ostatnio to obiektywy Rubinar). Dodatkowo kazda osoba ktora uwaza inaczej, badz jest zadowolona ze swojego sprzetu moze liczyc na jego bezinteresowna krytyke ;), oczywiscie jedynie w przypadku kiedy adamsz12 ma taki kaprys. Jakiekolwiek proby sprowadzenia jegomoscia na ziemie sa bezsensowne, zostajemy wtedy uznani za spiskowcow przeciw jedynie slusznym wnioskom.

 

Zdrowia zycze Adamie (adamsz12)... i rozsadku.

 

Andee dziekuję za miłe słowa.

Z adamsz12 jest wyjasniona sparwa,uslyszałem jego opinie,tak jak kazdy on mial swoja.To ,że sprzet typu U-boot mu nie odpowiada to jego sprawa.Ja się tym nie przejmuję,kiedyś może więcej lecz po ostatniej wspolnej zabawie ze zbigiem w astronomów fakty dowiodly iz moj newton jest ok i tylko to sie liczy dla mnie :Salut:

Co do modernizacji to dokonczę planowane zadania(montaz z napędem,przeciwaga i mocowanie tuby).

Wiecej nic nie bede zmienial............ bo nie ma co :D

Opinia zbiga jest dla mnie wazna,tak jak moja dla niego(tak myślę).Chyba jako pierwszy mialem okazje oglądnąc jego sprzet.Moje małe uwagi(amatorskie) zachęca go do wymiany lusterka wtórnego :szczerbaty: Zbig mam nadzieje ze to dla mnie zrobisz :D:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Ci sie nie podobalo to moje male prostokatne , porysowane lusterko ?

Czy odwrotnie , podobalo to eliptyczne co od kilku miesiecy lezy i czeka na montaz .

Sam masz chyba lepsze bo z astrokraka za ponad 2 stowy . A moze ktos opisze jak wyglada lusterko antaresa i czy latwo sie rysuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Ci sie nie podobalo to moje male prostokatne , porysowane lusterko ?

Czy odwrotnie , podobalo to eliptyczne co od kilku miesiecy lezy i czeka na montaz .

Sam masz chyba lepsze bo z astrokraka za ponad 2 stowy . A moze ktos opisze jak wyglada lusterko antaresa i czy latwo sie rysuje?

 

 

 

Zbig zrobisz to co bedziesz uważał za stosowne.To byla tylko moja propozycja,lecz skoro masz dobre lusterko eliptyczne to chyba warto je zamienic za to prostokątne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje lusterko jest juz zamocowane i raczej nie bedzie powodu aby go ruszac.

 

Ruszac czy nie ruszac, po jakims czasie zauwazysz ubytki na tym lusterku. U mnie po roku pojaiwly sie lekie ubytki na brzegach i mikroskopijne dziurki. A tak wogole to nie polecam myc tego lusterka, jest poprostu przeokrutnie delikatne i można uszkodzić powłokę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterko Antaresa jak sie okazalo jest bez utwardzenia i baaardzo łatwo sie rysuje, nie jest chyba pokryte aluminium tylko srebrem i naprawde trzeba na nie uważać.

Na pewno Al , srebro czernieje od naszego powietrza . Kwestia utwardzenia jest otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promilu , cieszę się że twój sprzęt okazał się ok. ( prawdę mówiąc wierzyłem w niego od początku - nie taki diabeł straszny jak go malują :D ).

 

Mam dla ciebie propozycję nie do odrzucenia, mianowicie mam elementy do zrobienia lunetki biegunowej.

Jeżeli był byś zainteresowany mogę ją dla ciebie zrobić za darmo.

Daj znać czy cię to interesuje. Jeżeli tak to pomyślimy jak to wykonać bo koncepcji jest kilka , a jest ona bardzo potrzebna przy precyzyjnym ustawianiu na gwiazdę polarną - zwłaszcza przy foceniu z użyciem napędu i dłuższych ekspozycji.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Na marginesie dodam ze kolega adamsz12 zostal usuniety z A4U wlasnie za podobne wypowiedzi i zaczepki, jest to osoba uznajaca jedynie sprzet ktory ma w posiadaniu za wlasciwy i najlepszy (badz tez sprzet na ktory aktualnie zwrocial swa uwage, ostatnio to obiektywy Rubinar). Dodatkowo kazda osoba ktora uwaza inaczej, badz jest zadowolona ze swojego sprzetu moze liczyc na jego bezinteresowna krytyke ;), oczywiscie jedynie w przypadku kiedy adamsz12 ma taki kaprys. Jakiekolwiek proby sprowadzenia jegomoscia na ziemie sa bezsensowne, zostajemy wtedy uznani za spiskowcow przeciw jedynie slusznym wnioskom.

 

ande jak to ande czyli jak zwykle - kłamie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw geodezyjny po kazdym rozlozeniu roznie ustawia kat pod jakim os RA patrzy w niebo . Slup jak stawiam w tym samym miejscu na wczesniejsze znaki to wystarczajaco dokladnie do obserwacji wizualnych patrzy w niebo w to samo miejsce .

Dosc niewygodnie ustawia sie kat pochylenia osi RA . Dla obserwacji z tego samego miejsca , balkonowych lepiej jest ustawiac statyw powtarzalnie . Mozna to osiagnac poprzez jego poziomowanie , mozna tez poprzez ustawienie do pionu . Najlepiej jakby pion wskazywal sznurek z ciezarkiem , tymczasowo dalem lancuszek z dolu sruby mocujacej montaz do statywu .

Lusterko eliptyczne mam o 15 mm grubsze od poprzedniego , a to wymaga przerobek w jego mocowaniu .

Choc duzo dokladniej mozna z lusterkiem eliptycznym skolimowac telep.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W w moim U robię przegrody wyczerniające, i zauważyłem że po założeniu czarnego krążka i zmniejszeniu lustra głównego z 170 na 150 zaczeło się mieścić w lusterku wtórnym. Szkoda mi aż tak bardzo go zmniejszać więc zrobię to na 160 max a lusterko wtórne w przyszłości zamienię na eliptyczne - szkoda bo jakość jego wykonania jest dobra- ale niestety obcina sporą część lustra głównego a to już nie dobrze, tym bardziej że jakość lustra głównego jest bardzo dobra i już od samego brzegu lustra są dobre obrazy.

 

Promilu , na lunetkę biegunową mam bardzo prosty pomysł zrobię rysunek - albo zdjęcie ( fotomontaż ) i ci zaprezentuję.

 

pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.