Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Promil napisał:

Tylko ladna checa ,bo jak mierzyl orginalne żywieckie to nawet nie mialy 1"
- nie ma w tym niczego niezwyklego. Mialy srednice ok. 24,5 mm (0,965") - to jest srednica okularow mikroskopowych, wystepujaca rowniez w niektorych teleskopach (kiedys standard stosowany takze w teleskopach Zeissa).

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jacek R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz cos modernizowac to musisz widziec to co widzisz nie upiekszac .

Wszyscy poczatkujacy sa pod wrazeniem tego co widza . Jakbyś widział tak Jowisza jak zaznaczyłeś to po co lepszy sprzęt i powiekszenia ? Tak ostrego i kontrastowego księżyca Newtonem nie zobaczysz nigdy . Tylko obróka komputerowa iluś setek zdjec daje takiego Jowisza i Księżyc . To tak po mojemu .

Lustro 200 mm F5 pow.100x nie oslepiał Księżyc i Jowisz ? Pasy na Jowiszu są tak jasne ,że nie widać ich struktury . Jeszcze ktoś pomyśli czytając jak pięknie widzisz że taki sprzet go zadowoli . Będzie oczekiwać takich obrazów jak pokazałeś . Nawet przy falującym z gorąca powietrzu. I co ? :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig.Dlaczego sadzisz ,ze upiekszam????????????Ja zaznaczam to, co widzialem przez swoj teleskop.Tak samo mozna zarzucic Astrokosmo ,ze te fotki to abstrakcja i moze srodkowe zdjecie Jowisza widziane przez Jego teleskop to max.na co go stac (jest do strawienia)Szkoda ,ze nie ma zdjecia z 4 Jowiszami ,moze bym zazanczyl tego 3-go.Wracajac do zdjecia z Jowiszem to przy powiekszeniu 200x mialem obraz taki jak 2 obiekt.Czy to zle?Dal mi konkretna rzecz ,na ktorej moge sie oprzec.Z Toba rowniez sie zgodze ,ze najwyrazniejsze ujecie to lekka przesada.Ja jeszcze niemam wyczucia i gdybym mial mozliwosc obserwacji przez inne teleskopy ,to mialbym porownania.Nikt nie jest nieomylny..........................

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.Znalazlem taka lunete celownicza:ktora by pasowala do mojego U 200/1000?Podaje linki:http://www.allegro.pl/show_item.php?item=46737351 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=46737702 Prosze o porade. Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko o to mi chodziło , ze trzecie zdjecie to lekka przesada . Niektórzy dla "lekkiej" poprawy kupują znacznie droższy sprzęt . Tak na prawdę jak widać na środkowym zdjęciu Księżyc to jest dobrze . Cieszę się ,że dobrze poskręcałeś po rozbiorce . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba by lepiej było, gdybyś może znalazł jakąś rosyjską lunetkę, ale tasco za te pieniądze też się chyba nada, a jak ci nie sprawia bólu, różnica ceny między z zoomem a bez, to jednak polecałbym Ci tą z zoomem, dla początkującego w obserwacjach zakamarków nieba, to jednak wielkie ułatwienie.

Natomiast musisz mieć świadomość paru różnic między typowym szukaczem, a taką lunetką; po pierwsze odległość źrenicy wyjściowej, w szukaczach, jest to od paru do parunastu mm, natomiast w lunetkach celowniczych, z wiadomych względów źrenica jest znacznie oddalona i wynosi ok. 5-6 cm, ma to również swoje dobre strony. Drugą sprawą jest to, że w teleskopie obraz masz odwrócony, tak jak i w swoim szukaczu, natomiast w lunetce celowniczej obraz jest prosty, znaczy prawidłowy, także na początku możesz mieć niezły mętlik w głowie, zanim się przyzwyczaisz :)

 

Kiedyś także się przymierzałem do jakiegoś upgradu tego u-szukacza, bo w sumie obiektyw wygląda na całkiem przyzwoity, obudowa też solidna, natomiast ta idiotyczna rurka z pcv, która z niej wystaje, oklejona czarną folią, fiksowana na śrubsko, króre momemntalnie wżera się w tą rurkę, z tym beznadziejnym okularkiem, noo ale najlepszy to ten gwóźdź w środku, tak mnie już rozbroiły, że już tylko szukałem jakiegoś byłego krasnoarmisty z jakimś rozsądnym "demobilem" w ręku na stadionie :)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zdjęcia to oczywiście te najlepszej jakośći są przesadzone z jakością ale chodzilo mi tylko o porównanie. Jeżeli masz środkowe pozycje to już nie jest żle. Napiszę ci jutro jak sprawdzić czy twój telep jest dobrze skolimowany-też oczywiście z pewną rezerwą jeśli chodzi o dokładność ale da ci to już jakieś pojęcie na ten temat, a dziś odniosę się do twojego pytania co do szukacza z allegro.

 

Ja miałem też taką celownicę z firmy Tasco i była słabiutka - przyzwyczaiłem się wprawdzie do niej i udawało mi sie znaleźć w niej jaśniejsze obiekty ale ze słabszymi zwłaszcza w mieście było gorzej.

 

Ta celownica którą chcesz kupić jest dwa razy większa od mojej więc na pewno da ci lepsze obrazy. Posiada krzyż nitek i obraz ziemski nieodwrócony. Jednym to przeszkadza a innym pomaga odnajdywać obiekty na niebie .

Sprawa jest dyskusyjna bo najlepiej było by mieć szukacz z prawdziwego zdarzenia ale z drugiej strony dużo nie wydasz a będziesz miał szukacz lepszy niż obecnie i w dodatku nie musisz wymieniać mocowania szukacza- wystarczy że odkręcisz ten co masz i włożysz ten 6x40-powinien się zmieścić. Gdyby nie chciał wejść to trzeba odkręcić te pokrętła które są na środku celownicy i po włożeniu spowrotem je przykręcic. Pisałem o tym w recenzji mojgo telepa bo sądzilem że taka wiadomość może się komuś przydać- cieszę się że to da się jakoś wykorzystać. Natomias jeżeli będziesz chcial sobie założyć inny szukacz to ten który kupisz zawsze możesz sprzedać więc dużo nie stracisz. Jednym słowem na początek może być taki szukacz-napewno będzie lepszy od tego jaki masz obecnie- zwłaszcza że nie będziesz musial wymieniać mocowania szukacza .

pozdr

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. :Beer: Mam do sprzedania szukacz od Uniwersała.Dodaje zdjecie ,jesli ktos bylby zainteresowany.Dodam tylko,ze caly szukacz jest metalowy(wyciag rowniez)Spotkalem sie z opinia,ze niektore szukacze od Uniwersalła maja plastikowe wyciagi oklejone czarna tasma. :angry: Moj w 100% to metal.zamiast krzyza ,posiada szpilke wyznaczajaca srodek.Cena ile kto da(tylko nieprzesadzajcie z zanizaniem ceny :szczerbaty:) czekam na propzycje

DSC01525.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dobrze zrobiłeś zaczynasz podejmować dobre i rozsądne decyzje.

Ta celownica bardzo ci pomoże w starcie astro a w przyszłości jak nabierzesz wprawy to możesz sobie zrobić lub kupić większy szukacz.

już przygotowuję dla ciebie kolejne rady niedługo je zamieszczę .

 

Ps. Fajny awatarek-mnie się ta mgławica bardzo podoba :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promilu mam dla ciebie kolejną propozycję na sprawdzenie twojego telepa.

Jest to prosta metoda , ale dokładna. Mówię o sprawdzeniu kolimacji twojego telepa ( bo ewentualna korekta czy naprawa to już poważniejsza sprawa ale w razie czego i na to znajdziemy sposób ) czyli czy lustro główne jest dobrze ustawione względem wtórnego.

Jak wiesz, obraz w teleskopach Newtona powstaje w lustrze głównym następnie lustro ogniskuje go w kierunku przeciwnym do wpadania światła, odbija się pod kątem 45 stopni od lusterka wtórnego (płaskiego) i wychodzi na zewnątrz do wyciągu okularowego gdzie powstały obraz powiększany jest przez okular-i widzimy pozornie powiększony czy zbliżony obraz obserwowanego obiektu np. Księżyca. W zależności od tego jaką mamy ogniskową lustra głównego i ogniskową okularu, otrzymujemy obraz powiększony ileś tam razy.

Np. w twoim przypadku przy ogniskowej lustra 1000mm i włożeniu do wyciągu okularu o ogniskowej 25mm otrzymujesz powiększenie 40x. Jest to bardzo wdzięczne powiększenie bo wiele obiektów można już doskonale rozróżnić na niebie i tak :

przy tym powiększeniu czyli 40x można zobaczyć następujące rzeczy:

- tarczę Jowisza z dwoma pasami chmór i czterema księżycami

- Saturna i pierścień wokół niego

- mgławice

- galaktyki

- gromady kuliste i otwarte

- bardzo ładnie widać też księżyc z jego kraterami

- komety

- satelity krążące wokół ziemi ( widziałem kiedyś stację Mir i nawet kształt a nawet batarie słoneczne)

- i wiele innych obiektów jak np: gwiazdy podwójne i wielokrotne oraz pojedyńcze gwiazdy nieco większe i jaśniejsze niż widziane gołym okiem-i tu dochodzę do sedna sprawy czyli sprawdzenia kolimacji twojego telepa na przykładzie jasnej gwiazdy.

Przy normalnych obserwacjach , ostrość ustawiamy tak aby obserwowany obiekt był ostry i wyrażny. Jeżeli obserwujemy jasną gwiazdę to widzimy z reguły jaśniejszą kropkę , ale nie jest tak do końca bo promienie docierające od tej gwiazdy wpadając do teleskopu nie ogniskują się w jednym punkcie na 100% tylko jest tu pewne przekłamanie i dlatego gwiazda którą obserwujemy -zwłaszcza przy dużych powiększeniach nie jest dużą kropką czy tarczką lecz zbiorem mniejszych i większych kółek- coś w rodzaju tarczy strzelniczej .

 

przepraszam kolegów - fachowców od optyki za takie uproszczenia :Boink:

 

Jeżeli ustawisz teleskop na jakąś dużą i jasną gwiazdę to rozogniskuj jej obraz czyli ustaw obraz nie ostry (znowu uproszczenie :Boink: )

Ujrzysz wtedy obraz jak zamieszczony na pierwszym rysunku.

Jeżeli jest nieprawidłowy czyli taki jak na zdjęciach z informacją nie to znaczy że twojego telepa trzeba będzie zkolimować :unsure: - a jak o tym potem- narazie chodzi tylko o info z twojej strony co ty tam widzisz. Oczywiście w teleskopie obraz ten jest malutki a na rysunkach duży ale to po to aby ci ułatwić identyfikację. Musisz się nauczyć patrzeć w swój teleskop i na to co w nim widzisz to jest też pewnego rodzaju sztuką której się człowiek uczy ( np: tzw. zerkanie przydatne przy planetach).

Idąc dalej przedstawiłem ci obraz jaki powinien być przy użyciu większego powiększenia (cały czas mowa o widoku gwiazdy).

Jeżeli obrazy będą zdeformowane mogą świadczyć o konieczności sprawdzenia teleskopu przez fachowca i ewentualnych korektach , naprawach lub nawet wymianach niektórych elementów. :szczerbaty:

Czekamy więc na informacje od ciebie jakie obrazy gwiazd otrzymujesz w swoim telepie.

Na koniec krótka informacja jak zakładać nową celownicę do starego uchwytu na telepie, zachowaj szczególną ostrożność przy ewentualnym rozkręcaniu i skręcaniu tyłu celownicy celem włożenia jej w otwór mocujący, może się tam znajdować jakaś mała śróbka zabespieczająca- na prawdę mała jak w zegarkach i rzeba użyć wtedy malutkiego wkrętaczka jak od maszyn do szycia- w razie ewentualnych problemów z jej zamontowaniem daj znać. :D

1.JPG

2.jpg

3.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo :Beer: Nic dodac nic ujac jestes Wielki :notworthy: Tylko bede mial okazje do obserwacji to zaraz zrobie to co mi poradziles.Dziekuje bardzo za rady,dzieki nich coraz wiem na temat mojego telepa :D Pozatym jaki zestaw okularow 1,25" bys mi doradzil?Mam juz zamowionego Plossla 6mm,pozniej napewno 25mm ,no i myslalem o 5mm.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo :Beer: Nic dodac nic ujac jestes Wielki :notworthy: Tylko bede mial okazje do obserwacji to zaraz zrobie to co mi poradziles.Dziekuje bardzo za rady,dzieki nich coraz wiem na temat mojego telepa :D Pozatym jaki zestaw okularow 1,25" bys mi doradzil?Mam juz zamowionego Plossla 6mm,pozniej napewno 25mm ,no i myslalem o 5mm.pozdrawiam

 

To moze pomysl nad normalnym barlowem. Ile chcesz wydac?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans ma rację.

Przy naszych telepach i ich krótkich ogniskowych najlepiej nadają się do DS.-ów , ale do planetek od biedy też można je wykorzystać. Schodzenie w dół ma sens do 4mm ogniskowej. Ale jak kupisz sobie Barlowa 2x w miarę przyzwoitej firmy czyli np. Soligora i PL 25mm , 10mm i np 6mm tej samej firmy to w połączeniu uzyskasz fajne możliwośći powiększeń również do planetek. Oczywiście są lepsze i droższe ale nie wszystko od razu , bo to kosztowme hobby. W przyszłości też zamierzam kupić coś lepszego niż PL ( skrót- czytaj Plusl) .

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Przy naszych telepach i ich krótkich ogniskowych najlepiej nadają się do DS.-ów , ale do planetek od biedy też można je wykorzystać. Schodzenie w dół ma sens do 4mm ogniskowej. prosze o wytlumacznie ,co to znaczy DS?I o jakie krotkie ogniskowe chodzi.Moj telep ma ogniskowa 1000 to chyba wystarczajac?Barlowa tez kupie 3x (1,25) narazie czekam na plossla 6mm aby go dokladnie zmierzyc i wytoczyc stozek (1" na 1,25")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Przy naszych telepach i ich krótkich ogniskowych najlepiej nadają się do DS.-ów , ale do planetek od biedy też można je wykorzystać. Schodzenie w dół ma sens do 4mm ogniskowej. prosze o wytlumacznie ,co to znaczy DS?I o jakie krotkie ogniskowe chodzi.Moj telep ma ogniskowa 1000 to chyba wystarczajac?Barlowa tez kupie 3x (1,25) narazie czekam na plossla 6mm aby go dokladnie zmierzyc i wytoczyc stozek (1" na 1,25")

 

Promil, ja pierdziu... Co ty kombinujesz???? Nie baw sie w dotacznie przelotek z 1'' na 1,25''. Po pierwsze, taka przelotka bedzie Cie pare zloty kosztowac. Jak jeszcze bedzie miala miec srubke mocujaca okular i jako taki wyglad, to stawiam na min. 40pln. Pomijajac koszty, to bedzie ona dzialac tak, ze okular w tym twoim adapterze bedzie dalej o 20-30mm niz normalnie. Moze sie okazac, ze go nie zogniskujesz - zabraknie ci wyciagu! Po drugie okular 1,25'' uzywany z takim adapterem i wyciagiem 1'' bedzie mial mniejsze pole (wyciag 1'' bedzie robil za diafragme) i chyba wywowlasz kilka innych wad optycznych jak np. winietowanie!

 

Sprawa druga to barlow. Jak chcesz dopasc NPZ x3 to fajnie, ale pamietaj o tym jaki masz montaz pod swoja rura. To uniwersalowa maszynka do mielenia miesa i z 3 metrowa ogniskowa mozesz dostac choroby morskiej przy najmniejszym wietrze. Rozwaz zakup barlowa x2. Z ta 6mm ktora zamowiles da Ci power ok 330x co i tak bedzie na granicy przydatnosci.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Ludzie, jak juz bawicie sie w przebudowy i ATMy to robcie to z glowa. Kupowanie wiekszej celownicy Tasco zamiast mniejszej, dotaczanie adapterow zamiast wymiany wyciagu i inne tego typu zagrywki zemszcza sie na was straszliwie. SZKODA KASY NA ROZWIAZANIA POLOWICZNE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polak uczy się najlepiej na swoich błędach :D

2" wyciąg chocby plastikowy za 10$ + przesylka z USA 10$ albo po znajomości .

Lustro F5 200mm - wyciąg 2" , okular 32mm 2" , redukcja na 1 1/4 " reszta okularów itp. Tak bym zrobił aby nie ograniczyć możliwości obserwacyjnych tym telepem . Na końcu jak nauczę się rozróżniać co widzę i będę chciał lepiej to lusterko diagonalne . Jak to policzyć to taniej wyjdzie inny telep oferowany w ogłoszeniach sprzedam . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promil, ja pierdziu... Co ty kombinujesz???? Nie baw sie w dotacznie przelotek z 1'' na 1,25''. Po pierwsze, taka przelotka bedzie Cie pare zloty kosztowac. Jak jeszcze bedzie miala miec srubke mocujaca okular i jako taki wyglad, to stawiam na min. 40pln. Pomijajac koszty, to bedzie ona dzialac tak, ze okular w tym twoim adapterze bedzie dalej o 20-30mm niz normalnie. Moze sie okazac, ze go nie zogniskujesz - zabraknie ci wyciagu! Po drugie okular 1,25'' uzywany z takim adapterem i wyciagiem 1'' bedzie mial mniejsze pole (wyciag 1'' bedzie robil za diafragme) i chyba wywowlasz kilka innych wad optycznych jak np. winietowanie!

 

Hans jeśli dobrze pamiętam mój stary wyciąg to powinien on rozkręcac się w połowie i tylko końcówkę trzeba dorobić

 

choć początek wyciągu może winietować

 

:unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwiazku z informacja Zayzika. Jezeli twoj wyciag da sie rozkrecic i zastapic element 1'' tuleja 1,25'' to pewnie uda Ci sie uniknac braku mozliwosci zogniskowania okularu. Niemniej radze kupic wyciag za niewielka kase 1,25'' lub 2'', a nie bawic sie w reanimacje. Naprawde przerabialem juz nie jeden ATM reanimacyjny, i mowie z cala odpowiedzialnoscia:

 

Przerobka na "odwal sie" dziala na "odwal sie"

Przerobka na "calkiem niezle" kosztuje "calkiem niezle"

Wymiana na "inne" daje "inny" komfort.

 

Przemysl to nim zaczniesz zlecac cokolwiek tokarzowi lub zamawiac tasco na allegro.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowiew czym problem :blink:?Szukacz Tasco sie nie podoba?Narazie mnie sie stac na drozszy szukacz.Z pewnoscia jest 100% lepszy niz ten ,ktory mialem do tej pory.Co do wyciagu to wole zaplacic 40 zl za wytocznie mi stozek 1"/1,25"niz wydac 195 zl za 1,25 z Astrokrokraka(choc niewatpie ,ze kiedys nie wymienei na orginalny).Jesli ktos ma na zbyciu 1,25 wyciag np.kupiony w Ebay to odkupie od zaraz.(taki jak proponujecie za 10$)Moze komus nie podobaja sie moje poczynanaia z teleskopem ,ale ja ufan Astrokosmo i cenie jego rady.Tlumaczy mi wszystko krok po kroku.To jest moja prywatna opinia.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.