Skocz do zawartości
  • 0

Jaką lornetkę 25x100 polecacie?


EmilToro

Pytanie

Witam,  mam dylemat czy kupić TS 25x100 UHC LE IF BaK-4 czy Orion 25x100 GiantView. Do tego jeszcze jakiś statyw. Również nie wiem jaki. Czy kupić lornetkę z filtrem mgławicowym czy nie. Czy ten filtr faktycznie coś daje. Jakie są różnice? 

Proszę o poradę.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, EmilToro napisał:

Witam,  mam dylemat czy kupić TS 25x100 UHC LE IF BaK-4 czy Orion 25x100 GiantView. Do tego jeszcze jakiś statyw. Również nie wiem jaki. Czy kupić lornetkę z filtrem mgławicowym czy nie. Czy ten filtr faktycznie coś daje. Jakie są różnice? 

Proszę o poradę.   

 

Dobre filtry mgławicowe bardzo pomagają wydobyć mgławice z tła. 

Taka lorneta to ciężki sprzęt, potrzebny dobry, wysoki statyw lub lepiej żuraw. 

Swego czasu ćwiczyłem kilka różnych lornet i statywów. Nigdy nie udało mi się dostatecznie dobrze dobrać zestawu. No i przeszedłem na refraktory ;-). 

Miałem kiedyś genialny żuraw lornetkowy, jednak ważył chyba ze 20kg.

Masz jakieś doświadczenie z lornetami? 

 

Są tu ludzie z doświadczeniem lornetowym, na pewno doradzą dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o kolimację to najwięcej informacji w necie jest na temat lornetek z serii BA8. Właściwie wystarczy jeden obrazek:

https://images.app.goo.gl/yQaZ8D2gJR7Jn1M96

 

Jeśli chodzi o serię BA3 i 25x100, to kiedyś jutomi rozkmniał temat i ostatecznie kupił Zhumella, który był uznawany za ich najbardziej udane wcielenie:

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, kjacek napisał:

Podpowiedzcie jeszcze koledze, które lornety kolimuje się łatwo, a z którymi jest kłopot. Bo to jest bardzo istotne. 

Przez kilka lat jeszcze ani razu nie musiałem kolimować. Jeśli natomiast przyjechała ze sklepu rozkolimowana to po prostu odsyłałem. Nie wyobrażam sobie grzebać i kolimować lornetkę prostą na własną rękę. To jednak nie Newton. Z drugiej strony jak już mamy dobrze skolimowaną sztukę to ciężko ją rozkolimować. Chyba, że rzucamy po ścianach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety 25x to już na prawdę dużo dla konstrukcji lornetki. Ale różna jest tolerancja poszczególnych ludzi na rozkolimowanie - na ile łatwo ich mózg potrafi poskładać sobie obraz. Druga sprawa to na ile kto się koncentruje na obserwacjach, a na ile na sprawdzaniu kolimacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Przez kilka lat jeszcze ani razu nie musiałem kolimować. Jeśli natomiast przyjechała ze sklepu rozkolimowana to po prostu odsyłałem. Nie wyobrażam sobie grzebać i kolimować lornetkę prostą na własną rękę. To jednak nie Newton. Z drugiej strony jak już mamy dobrze skolimowaną sztukę to ciężko ją rozkolimować. Chyba, że rzucamy po ścianach :)

Swego czasu, gdy jeszcze lornetki mnie bawiły, kupowałem w sklepie Nikon ex 10x50. Tylko jedna z kilku była dobrze skolimowana. Fajnie jest, gdy dobrze trafimy, ale nie jest fajnie, gdy trafimy źle. W takim wypadku wielokrotne odsyłanie może bardzo zniechęcić. 

Dlatego dobrze jest jednak wiedzieć jak tą kolimację zrobić. Just in case. 

 

Wg mojego kolegi, który zna się na lornetkach dobrze, wcale nie trzeba rzucać lornetką po ścianach, aby ją rozkolimować. Niekiedy wystarczy niewielkie uderzenie. Zależy od lornetki. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.