Skocz do zawartości
  • 0

Sztuczna gwiazda a test krzyża (cross test), HEQ5 belt mod, Ekos+PHD2


MichałK

Pytanie

Cześć,

 

kupilem sobie paski do HEQ5 i chcę zrobić porównanie przed/po modyfikacji, bez wychodzenia z domu. Głównie zrobiłem to by wyeliminować backlash w osi deklinacji. Pomyślałem, że wystarczy mi prosty cross test przy użyciu jakiejś sztucznej gwiazdy w garażu. Wynika to z lenistwa.

 

Czy da się to w ogóle osiągnąć przy użyciu PHD2+Ekos? Z tego co pamiętam, to mogę wyłączyć trackowanie w montażu przy pomocy Ekosa, a PHD2 chyba go nie "reaktywuje" gdy włączę cross test tool.

 

Normalnie cross test jest robiony na prawdziwym niebie, przy włączonym trackowaniu. Z tego co rozumiem, to w pewnym sensie wpływa na backlash w osi RA (bo trackowanie "nadrabia" luzy zrobione przez impulsy guidingu w tej osi). Więc w pewnym sensie wynik testu na gwieździe sztucznej powinien wykazać potencjalnie większy backlash w RA. Prawda?..

 

W każdym razie, czy taki test z wyłączonym trackowaniem byłby miarodajny? Podejrzewam, że jak najbardziej, ale chcę się upewnić, zanim dokonam modyfikacji. Bo jak już założę paski, to nie będzie mi się chciało ich zdejmować i zakładać z powrotem przekładni zębatych, żeby dokonać brakujących pomiarów :)

 

Pytanie bonus: czy jak mi wyjdzie mały backlash w jednej z osi (głownie DEC jest problemem, RA jest OK), to czy jest sens zakładać pasek tylko na jednej z osi? Wtedy mogę zachować drugi pasek np. na zapas. Z tego co pamiętam, to te paski mają taką samą liczbę zębów, więc chyba to nie byłby problem. Pytam, bo gdzieś słyszałem, że te paski mogą pęknąć. A no i jestem leniwy, i im mniej muszę modyfikować, tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.