Skocz do zawartości

Stakowanie - przemienność dodawania?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

pytam, bo mam pewne wątpliwości w temacie.

 

O co chodzi? Robię czasem po 1000 i więcej subów, zwłaszcza na RASA i F2.

Mam bardzo sprawny komputer, ale są momenty, gdy stakowanie 400gb danych (ach te XIFSy) to za dużo, obsługa staje się mocno niekomfortowa.

 

Zastanawiałem się, czy - ale tak naprawdę - jest różnica pomiędzy stakowaniem 1000 subów na raz, a stakowaniem 10 setów po 100 subów i następnie złożeniem tych 10.

Stosuję metodę Average w PIX.

 

Oczywiście zakładam, że finanle stakowanie jest do tej samej klatki referencyjnej (de facto do złożenia ją zawierającego) co w przypadku robienia wszystkiego w jednym przebiegu.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie z matematycznego punktu widzenia nie powinno być żadnej różnicy ale ... no właśnie jest pewne ale. Otóż to zależy od tego w jaki sposób program dokonuje zaokrągleń. Może się okazać, że jakaś część informacji jest tracona podczas konwersji z liczb zmiennoprzecinkowych na całkowite 16-to bitowe i wtedy jakieś drobne różnice mogą być

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Iluvatar napisał:

W teorii nie ma znaczenia, czy stackujesz 1x1000 czy 10x100 stosując uśrednianie,  w praktyce dużo zależy od sposobu przechowywania, reprezentacji danych oraz samego algorytmu stackowania (może pojawić się błąd zaokrąglania/kwantyzacji).

 

Też tak sądzę. Ewentualne różnice powinny być minimalizowane stosując Drizzle, ale nie wiem co by na to powiedział komputer Kuby :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia z całości jest taka sama, jak średnia ze średnich cząstkowych, np.:

Beznazwy-1.png.9d7ff1bf0552fca35aa7ade81a0d1916.png

W kolumnie A jest 100 losowych liczb z zakresu od 0 do 1 (na skrinie widać tylko dolną część tabeli); w kolumnie B - średnie z dziesięciu kolejnych liczb z kolumny A; w kolumnie C - średnie z kolejnych dwudziestu liczb w kolumnie A.

Wiersz 103 zawiera w kolejności:

- średnią ze wszystkich stu liczb;

- średnią z dziesięciu średnich w kolumnie B;

- średnią z pięciu średnich w kolumnie C.

 

Jak widać - wychodzi to samo. Tyle matematyka.

 

Tak więc nie powinno być różnicy, chyba, że np. algorytm wybiera do stackowania tylko część najlepszych klatek - wtedy będzie różnica, na korzyść stackowania wszystkiego naraz. Albo, jak Zbyt napisał, mogą wyjść jakieś różnice wynikające z zaokrągleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ZbyT napisał:

w zasadzie z matematycznego punktu widzenia nie powinno być żadnej różnicy ale ... no właśnie jest pewne ale. Otóż to zależy od tego w jaki sposób program dokonuje zaokrągleń. Może się okazać, że jakaś część informacji jest tracona podczas konwersji z liczb zmiennoprzecinkowych na całkowite 16-to bitowe i wtedy jakieś drobne różnice mogą być

Racja, którą kiedyś potwierdziłem empirycznie, bo też mnie ten problem interesował.

Zestackowałem 100 klatek versus 10x po 10 klatek i żadnej różnicy w szumie nie stwierdziłem. A wyrażając się precyzyjnie ewentualne różnice były dla mojego oka niedostrzegalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaźnik S/N rośnie z pierwiastkiem.

Dla 4 klatek S/N wyniesie 2, dla 100 wyniesie 10, dla 1000 wyniesie ok 32.

R. S. Ireland „Photoshop Astronomy” str. 80.

Przy stackowaniu 100x10 klatek według mnie pozostajemy na poziomie wskaźnika 10 S/N.

pozdr
 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby cokolwiek rozstrzygnąć eksperymentalnie proponowałbym jednak użyć pomiaru SNR na zdjęciu (pojedynczej klatce oraz na stacku, ew. na jakichś fragmentach zdjęcia) a zatem podzielić średnią wartość piksela przez odchylenie standardowe. A nie obserwacji na zasadzie "wydaje mi się na oko" itp...

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, TUR napisał:

Wskaźnik S/N rośnie z pierwiastkiem.

Dla 4 klatek S/N wyniesie 2, dla 100 wyniesie 10, dla 1000 wyniesie ok 32.

R. S. Ireland „Photoshop Astronomy” str. 80.

Przy stackowaniu 100x10 klatek według mnie pozostajemy na poziomie wskaźnika 10 S/N.

pozdr
 

Tylko Paweł, ja nie zaproponowałem stakowania 100 klatek zamiast 1000, tylko 1000 w paczkach po sto.

Co w tym modelu, który opisałeś dzieje się z szumem przy stakowaniu 10 paczek? Przecież na pewno nie pozostaje niezmieniony.

To trzeba policzyć (pierwiastek z 1000 to 10pierwiastków z 10, czyli matematycznie równość), ale jak panowie piszą realnie to pewnie jest funkcja zastosowanych rozwiązań algorytmowych.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

ja mogę to postakować ale ktoś powie jak zmierzyć snr na stacku?

 

W PS nie ma wyświetlania statystyki? Przy histogramie czy gdzieś?

Jak już mówiłem, dzieli się średnią wartość piksela przez odchylenie standardowe.

Na wybranym fragmencie albo na całości zdjęcia - wszystko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.