Skocz do zawartości

Marcowe obserwacje


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Fajny opis. Ja też zacząłem trochę obserwować noktowizorem P8079HP. 

Obserwacje z filtrami H-Alfa 7nm i 12nm niesamowicie zwiększają zakres dostępnych obiektów. 

Póki co prowadzę obserwacje z użyciem refraktora 102/460 i N150/750. 

Warunki do obserwacji mam obecnie fatalne, postawili mi osiedle bloków za płotem. Ale mimo to Rozeta, Serce i Dusza, Kalifornia są widoczne nawet przez szybę okna z refraktora i NV. 

 

Muszę poszukać Mewy, to mi umknęło. 

 

Przy okazji poszukaj w N12 i noktowizorze kompleksu mgławic w Woźnicy (słabo, ale widać je w N150/750).

Wyraźnie za to widać NGC 281 w Kasjopei i NGC 7380 w Cefeuszu. 

 

Powyżej Rozety jest NGC 2264 (Choinka) - tu chyba też świeci wodór. I trochę w prawo NGC 2169. 

 

Nic jednak jak do tej pory nie przebiło obserwacji kompleksu mgławic M42. Noktowizor z filtrem H-Alfa pozwala dostrzec niewidoczne inaczej szczegóły. 

 

Obserwacje z noktowizorem to zupełnie inny sposób obserwacji. Uczę się go dopiero, @midimariusz zainspirował mnie do tego swoim blogiem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że jeszcze ktoś obserwuje w ten sposób i komuś pomogłem.

Z chęcią następnym razem zobaczę na Twoje propozycje.

Przydałaby się  jakaś lista ciekawych mgławic pod NT.

 

Mgławicę Choinka obserwowałem dwa dni temu, ale była już nisko i nie dostrzegłem mgławicy.

 

NGC 281 Pacman - widziałem w tamtym roku. Super ją widać!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze @Krzysztof z Bagien, który też tak obserwuje.

Listę stworzymy. Pewnie zajmie to trochę czasu. Bo i pogoda kapryśna i nie zawsze jest możliwość wyjścia na obserwacje. 

NV niesamowicie zwiększa zasięg. No i umożliwia zobaczenie obiektów 'przeznaczonych' dla dużych Newtonów pod ciemnym niebem w stosunkowo małym teleskopie jak Bresser 102/460 czy N150/750 na skraju miasta. 

Filtr H-Alfa to podstawa. 

Jednak to zupełnie inny sposób obserwacji. 

 

@midimariuszpytanie - jaki obiektyw dokładnie obiektyw 135mm masz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję, tylko jakoś nie mogę się zebrać, bo mam co innego na głowie teraz, żeby podpiąć w końcu noktowizor do newtona 200/1000 i zobaczyć co z tego będzie.

 

1 minutę temu, krzysiek81 napisał:

A czy koledzy mają jakieś doświadczenia z podłączeniem do teleskopu rosyjskiego noktowizora Zenit, ewentualnie jakich efektów można się spodziewać? 

Zenit ma chyba a wlocie gwint M42x1, więc wystarczy tulejka 2" (albo 1,25" ewentualnie) z takim właśnie gwintem zewnętrznym na jednym końcu. To tak od strony mechanicznej - a co do efektów, to chyba będziesz musiał sam się przekonać i nam tu opisać, w każdym razie ja z tym sprzętem do czynienia nigdy nie miałem. To jest, o ile dobrze kojarzę, noktowizor pierwszej generacji (jak P8079HP), ale nie kaskadowy, więc pewnie nie będzie aż tak silnie wzmacniał obrazu, a i pod względem rozdzielczości jakiegoś wielkiego szału nie ma, ale na pewno warto spróbować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kjacek, a jaka jest różnica w obrazie między filtrami 7 a 12?

‐-------

Używam Obiektywu 135mm F 3.5 gwint M42 firmy nie pamiętam.

Mam jeszcze drugi obiektyw 50 F1.7 do szerokich pól.

Jedynie do lunety 80/400 nie mam jak podłączyć tuby, bo ma wyciag tylko 1.25"

 

 

Edytowane przez midimariusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, midimariusz napisał:

Kjacek, a jaka jest różnica w obrazie między filtrami 7 a 12?

Na pewno jest różnica w cenie :grin:

12nm kupiłem ze sklepu, gdy miałem więcej kasy. 

7nm kupiłem na giełdzie, gdy byłem zupełnie goły i zmieniałem pracę. 

 

7nm kupiłem, bo miał średnicę 30mm, pokrywa obszar wejścia do NV. 

Za mało testów jeszcze zrobiłem żeby coś konstruktywnego napisać. Na razie rzucam się na niebo i sprawdzam możliwości. 

Wydaje mi się, że 7nm lepiej wyciąga słabe obiekty. To na razie tylko wrażenie. Później napiszę więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądanie nieba przy pomocy NV to nieco inna bajka niż oglądanie nieba metodą tradycyjną. Trzeba się trochę tego nauczyć. Ogniskowa to podobno 26mm, pole nie jest jakieś imponujące, ale póki co nie miałem możliwości go określić. W każdym razie Kalifornia nie mieści się w polu ani w refraktorze 102/460 ani tym bardziej w N150/750. No ale to rozległy obiekt. 

Rozeta pięknie mieści się w polu widzenia. 

Trudność w określeniu pola widzenia sprawiają dodatkowo zniekształcenia powodowane przez soczewkę powiększającą obraz z ekraniku. Nie mogę wciąż dobrze dobrać tej soczewki. Najlepiej sprawdza mi się zestaw szkieł wymontowanych z okularu LET 28mm.

Na ebay jest co prawda zestaw oryginalnych szkieł czy też oryginalna soczewka do tego NV ale kosztuje ponad 1000zł z wysyłką z Rosji :flirt:

Wcześniej próbowałem lupy 10x i kitowego Plossla chyba 26mm ale dają one znacząco gorsze obrazy. 

 

Wczoraj nie mogłem wyjść na dłużej na pole zatem ustawiłem N150/750 w domu pod dość brudnym po zimie oknie dachowym skierowanym na południowy zachód w kierunku osiedla bloków.

Jasno bardzo jest. 

 

W zasięgu był Lew w całej okazałości. W takich warunkach żadnych galaktyk nie widać metodą tradycyjną.

Natomiast przy użyciu NV udało mi się zaobserwować Triplet Lwa i kilka innych galaktyk:

EDIT (bez filtra H-Alfa)
NGC 3593  - jasność 10.9 (!) 
M105, NGC 3384
M96

Nie są to piękne obrazy, po prostu plamki światła, ale zawsze coś :grin:

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.