Skocz do zawartości
  • 0

Jak najłatwiej stwierdzić i skorygować astygmatyzm w Newtonie?


Kamil Kiljan

Pytanie

Powolutku zaznajamiam się z możliwościami mojego nowego Newtona 8" (tylko obserwacje wizualne) i po prostej kolimacji metodą "na gwiazdę" zauważam problem z ostrością, szczególnie przy okularze o mniejszej ogniskowej (9mm). Przy okularze z większą ogniskową i przy sprawdzeniu przez inną osobę problem też występuje, więc wykluczam wadę okularu albo mojego wzroku. O ile dobrze rozumiem, to mogę mieć problem z astygmatyzmem w systemie optycznym teleskopu.  Poniżej obrazek poglądowy i opis.

 

astygmatyzm.png.6a236540612de9b464857dd361fc411b.png

 

Przy najlepszej ostrości jaką udaje mi się uzyskać gwiazda wydaje się mieć nierówny kształt (1), za to przy delikatnym przesuwaniu wyciągu od miejsca, w którym uzyskuję najlepszą ostrość gwiazda rozciąga się w wydłużony owalny kształt (2), a przesuwając w drugą w podobny kształt ustawiony prostopadle do poprzedniego (3).

 

Natknąłem się w paru miejscach na sugestie, że może to wynikać ze zbyt ciasnego zamontowania LG albo ze złego ustawienia LW.

 

Jak stwierdzić który element powoduje astygmatyzm i jak najłatwiej naprawić ten problem? Jak wy sobie z tym radzicie? Są może jakieś metody albo przyrządy do kolimacji, które wykryją tę wadę, czy muszę rozkręcać LG i grzebać przy LW metodą "na chybił trafił"? Dobrze rozumiem, że zwykłe kolimatory (laser/cheshire) nic tu nie pomogą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Astygmatyzm ładnie wychodzi na rozogniskowanej gwieździe - zamiast koła z cieniem lustra wtórnego w środku będziesz miał jajo albo jakieś nieregularne kształty. Miałem kiedyś Newtona z giełdy i miał astgmatyzm bo poprzedni właściciel jak mył lustro to włożył je bez trzech podkładek (mniejsze lustra czyli np. 8" powinny być podparte w trzech punktach). Inną przyczyną może być ściśnięte lustro główne gumowymi "ogranicznikami" - łatwo to sprawdzić i poluzować. Więcej roboty jest w przypadku lustra wtórnego ale przerabiałem kilka Newtonów i w każdym ten element był akurat bezproblemowy. Jeśli chodzi o sprawdzenie astygmatyzmu jakimś przyrządem to jest coś takiego jak Ronchi Eyepiece, ale tym nie zawracałbym sobie głowy tylko zaczął od sprawdzenia lustra głównego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.