Skocz do zawartości

Okular SW Panorama 23mm 82deg


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawości kupiłem okular Sky Watcher Panorama 23mm 82deg - na fotografii w samym środku.

 

image.thumb.png.8905ba8af24528a7e357124eb0679422.png

 

Jest to klon znanego Celestrona Luminosa o tych samych parametrach. Różnica polega na innej stylizacji zewnętrznej, obrotowej beczki. Beczka ta, nadająca okularowi wygląd pokaźnego granatu ręcznego (799 g), służy wysuwaniu muszli ocznej na dowolną wysokość. Muszla stabilna jest w dowolnym ułożeniu, czym odróżnia się od podobnego rozwiązania obecnego np. w Vixenach NPL, gdzie stabilne są tylko dwa skrajne położenia. Generalnie fajny wynalazek, ale ja i tak wolę patrzeć z muszlą oczną schowaną.

 

Panoramę na razie porównałem tylko za dnia z dwoma innymi szkłami o niemal identycznej ogniskowej: Vixen LVW 22 i ES 24/68. Pierwsze co się rzuca w oczy to zdecydowanie większe pole widzenia, którego nie ogarniam w całości. Zaliczyłem już kilka różnych okularów >80deg i ostatecznie stwierdziłem, że ja ich po prostu nie lubię z definicji, niezależnie od jakości obrazu. Wkurza mnie brak dobrze widocznego brzegu pola widzenia. Morfeusz i jego 76deg jest jeszcze OK, ale powyżej 80deg po prostu nie daję rady. Natomiast sama jakość obrazu w Panoramie bardzo mi przypomina to, co widać w ESie - zarówno kolorystyka, jak i poziom detalu i oba w równym stopniu ostrością pozaosiową przegrywają z LVW. Ten ostatni jednak gorzej wypada pod względem naturalności kolorów.

 

Czekam na okazję, by Panoramę przetestować w nocy. W ciemności każdy okular spisuje się lepiej i przypuszczalnie także ten będzie mnie mniej denerwował. Podejrzewam, że osoby lubiące bardzo szerokokątne okulary mogą być zadowolone z Panoramy, bo zarówno mechanicznie, jak i optycznie prezentuje dobry poziom.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrące swoje trzy grosze ponieważ posiadam go od jakiegoś miesiąca. Ciężki, duży daje ładne obrazy, tyle że u mnie muszle wysuwam do połowy i wtedy jest dla mnie mega komfortowo. Co do testów mnie zadowala bardzo, ale nie mam porównania z droższymi okularami jak kolega, więc wolę poczekać na opinie osoby bardziej doświadczonej. Szkoda tylko, że na Ali nie ma panoramy 15mm z odpowiednio niższa cena niż w sklepie, bo wziąłbym od razu. Es 14 swoje kosztuje niestety a Ali w przypadku panoramy 23mm dał mi rabat ogromny w porównaniu do delty. Pozdrawiam i czekam na test kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.