Skocz do zawartości

Zdalne obserwatorium - początki


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie zdalne obserwatorium.

Powoli ruszam w tym temacie, mam pomysł na budkę i dach, natomiast nie wiem nic na temat możliwości zasilania i kontroli montażu, kamery.

W budce znajdowałby się mini PC z montażem, optyką i kamerką. Zaczynam się uczyć tematu, a więc moje problemy są bardzo podstawowe:

- jak zasilać montaż, jak go włączać i wyłączać zdalnie (myślałem o montażu klasy cem25p na początek)?

- kamerę i focuser rozumiem że można kontrolować np za pomocą astrolinka sprzężonego z mini PC?

 

Nie bardzo jeszcze rozumiem jak to wszystko musi być połączone, czy mógłbym zobaczyć u kogoś jak to wygląda (woj. dolnośląskie i ościenne)?

Albo chociaż na kontakt telefoniczny ktoś by się zgodził, w celu rozjaśnienia co mnie czeka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest nas dwoje, bo też zaczynam budować swoją kanciapę.

 

Co do Twoich pytań to tak:
 

1. Zasilanie. I u siebie pomyślałem ze będę miał źródło 230V i zasilacz 12V (obecnie mam ten od xboxa). Wysokie napięcie potrzebne będzie do silnika od dachu. Natomiast 12V będzie służyć do zasilania sprzętu (kamera, montaż, stacja pogodowa, etc).
2. Sterowanie zrobione będzie na przekaźnikach sterowanych przez Raspberry Pie. Docelowo chcę mieć dwie maliny, jedna do kontroli sesji czyli podłączone będą do niej: montaż, kamera etc. Druga malina będzie mi służyła do ogólnego monitoringu/sterowania całym obserwatorium (dach, światła, alarm, etc).

 

Także u Ciebie, mini-pc + astrolink odpowiednio podłączony zda egzamin.

 

Polecam przejrzeć wątki na forum bo sporo ludzi już tam było :D

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj świetny wątek Adama: 

 

 

Roboty fizycznej oczywiście jest sporo, ale do zrobienia spokojnie z czyjąś pomocą. Co do automatyzacji/robotyzacji to jest kilka dróg. Możesz kupić gotowe systemy/oprogramowanie. Możesz też bawić się samemu i postawić wszystko na darmowych programach/rozwiązaniach (Astroberry i ogólnie INDI).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam swoje również .. zbudowane własnymi rękoma ;) cała elektronika sterowanie setup budowane ok roku czasu (wiadomo .. a to zmienię a tamto ..) włącznie z autonomicznym ogrzewaniem na zimę aby przełamać tam temperaturę :)  Całość sterowana z "inteligentnego domu" .. Chcesz więcej ... pisz śmiało ! 

Podglądowa fotka panelu ogólnego:

image.png.e2bcc7bd6c8c946f8a1cf335f0f09ee3.png

 

 

Do tego dochodzi jeszcze cała masa czujników, sterowania zasilaniem , poboru mocy itd ...

 

W planach mam jeszcze skycam-a oraz czujnik opadów aby bude zamknąć ... 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za info i oferty pomocy, na pewno skorzystam w odpowiednim czasie, muszę się trochę przygotować żeby nie wyjść na durnia :)

 

@Zywis Życzę szybkiego powrotu do zdrowia, jakiś czas temu to świństwo przeszło mi przez całą najbliższą rodzinę, z 30 osób tylko 5-ciu oficjalnie nie potwierdzono Covida. Niektórzy przechodzili lekko niektórzy ciężej, całe szczęście obyło się bez szpitali i innych czarnych scenariuszy.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat akurat pode mnie ,ja również wszystkim dziękuję.Na wiosnę też ruszam z budką, słup i podest już stoją,teraz czas na resztę. Jak z budową poradzę sobie raczej bez problemów,to właśnie z całą elektroniką już tak wesoło nie będzie, więc wszystkie rady zawarte w tym wątku z pewnością przybliżą mnie do mojego marzenia. A i czasem będzie gdzie pomieszkać :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.