Skocz do zawartości

Zmiana sterownika montażu - przekładnia


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wymianą sterownika w montażu. Chciałby zastosować AstroEq lub coś podobnego. Najwięcej mam wątpliwości odnośnie mechaniki.

1. Silnik. Obecnie są w montażu silniki DC. Czy silniki 400 kroków mają jakieś zalety wobec 200, poza ilością kroków ?. Silników z krokiem 1.8 stopnia jest więcej do wyboru. Na co zwrócić uwagę przy wyborze silnika ... dopuszczalne momenty, dokładność pozycji etc ?.

2. Paski. Czy lepsze są GT2 czy GT3 ?.

3. Przekładnie. Montaż ma przekładnię 216 zębów w RA i 192 w DEC. Chciałbym uzyskać rozdzielczość w RA na poziomie 0.3". Można to zrealizować różnie.

Np. silnik krokowy 400, półkrok 16, przekładnia pasowa 1:4  da 0.23 arcsec na krok silnika.  Jak to dobrać optymalnie tzn.

Czy stosować mikrokroki ?. Może silnik z przekładnią planetarną i krok 1:1 ?. Inna możliwość to dwa stopnie przekładni pasowej. (muszą być 2 przekładnie bo nie zmieści się koło większe niż 40 zębów GT2, a najmniejsze koło jakie znalazłem to 10 zębów co daje przełożenie 4:1 ). Dodatkowa przekładnia pasowa to komplikacja konstrukcji. Przekładnia planetarna to pewnie jakiś błąd okresowy wyższej częstotliwości ?. Jak zrealizować napinanie paska ?. W Dec zależy mi na minimalnym backslash, a w Ra na gładkim przebiegu.  Na pewno już ktoś motoryzował montaż i może polecić konkretne silniki, paski, napinacze itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, rambro napisał:

Na pewno już ktoś motoryzował montaż i może polecić konkretne silniki, paski, napinacze itp.

 

Ja motoryzowałem EQ3-2 zmieniając silniki, dodając pasek i sterownik.

Standardowy silnik 200 kroków Nema 17 prąd 1.5A + przekładnia planetarna 1:5.18 (aliexpress)

Pasek GT2 + koła 20/40 więc przekładnia 1:2

Mikrokroki 16x zatem rozdzielczość 0.3"/krok.

Sterowanie to 1 krok na ok. 20ms, dosyć wygodne do sterowania, a przy szybszych ruchach napęd maksymalnie działa mi 100x szybciej.

 

Największy plus tych rozwiązań to że są tanie, dostępne i sprawdzone w boju :)

 

W moim przypadku zakładam jakiekolwiek błędy przekładni przed ślimakiem wyrugować stosując enkoder. 

Z drugiej strony - moim zdaniem lepiej jest mieć mniej mechaniki, a kompensować mikrokrokami, bo każda przekładnia dokłada swój luz, który później może wyjść przy próbach guidowania. Przełożenie tak absurdalnie gigantyczne, jak mamy w astrofoto, przy mocnym silniku powinno dobrze reagować nawet na dosyć drobne mikrokroki.

 

W linku poniżej możesz zobaczyć wykres PE jaki uzyskałem. Nie jest imponujący, no ale to EQ3-2 - 130 zębów przekładni slimakowej. No i jeszcze nie sprawdziłem w warunkach bojowych enkodera, bo napotkałem problemy natury czysto programistycznej :)

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0.3" to jest wyzwanie im mniej przekładni mechanicznych tym lepiej...ale trzeba iść na kompromisy.

 

Profil Gt2 jest optymalny

 Ale najmniejsze kolo to 16z w Gt3 jest koło 10z ale rczzej nie uda się założyć na wał silnika 5mm.

 

Osobiście mam zmotoryzowanego  CG5 na profilu GT2 16:60  i silnik 400kroków w 1/16mikrokroku.(Tmc2208)

 

Przy stosowaniu tanich sterowników z AstroEq  mikrokrok nie jest idealnie  płynny - jest delikatne pulsowanie   nawet przy tmc2100 czy tmc2208  (intrpolacja do 1/256)

Jeśli chcesz taką rozdzielczość to chyba najlepiej  podobnie jak zrobił@Behlur_Olderyszastosować silnik z bezluzową przkładnią planetarną  plus  taką przekładnie pasową jaka się zmieści. Jeśli bedzie to silnik z planetarką  nie musi  to być silnik nema 17 (42x42mm) spokojnie może to być mniejszy silnik np. nema 15..

 Napięcie paska najlepiej realizować ruchem silnika, przy ilosci rozmiarów pasków Gt2 napewno uda się dopasować odpowiedni rozmiar.

 

Tu przydatny kalkulator wystarczy wpisać odpowiednią podziałkę(Gt2-2mm)

https://www.akcesoria.cnc.info.pl/porady/200-kalkulator-pasow

 

M.

 

 

 

 

Edytowane przez mirek01
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi. Zdecydowałem się na sterownik onStep, silniki 400 kroków NEMA17, przekładnia paskowa gt2 16:40, krok 1/32. Driver silnika LV8729.

 

Odnośnie mocowania silników czy możecie polecić jakąś firmę, która wycina z blachy np. laserem według projektu w dxf ?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mocowanie silników wydrukowałem i daje radę, więc raczej nie będę zamawiał z blachy. Wczoraj "zrobiłem" przez chmury testową fotkę 10 x L po 60s, m56. Montaż prowadzi dobrze. RMS total 0.6", roundness gwiazdek według Maxima w okolicach 0,05. Brak luzu w DEC. Dithering z dużym krokiem wykonywał się bez problemu. Możliwości sterownika w porównaniu z oryginalnym dużo większe. Jest kod źródłowy, więc można poprawić/dostosować do własnych potrzeb. Konwersja prawie zakończona. Został do dodania czujnik BME280 (ciśnienie, temperatura i wilgotność). Dodatkowy problem stanowiła wymiana OAG na większy. Ledwo złapałem ostrość (zostało 2mm). Chińczyki opóźniają się z wysyłką przedłużek T2 i musiałem ostro kombinować. W OAGu nietypowo zastosowałem reduktor ogniskowej.

 

Bez kalibracji i obróbki. Tylko DDP., MN190, 1000mm, f5.3, ASI294MM PRO (bin2)

M_56_L_ddp.thumb.jpg.8cc03912054c93b38c5effba4c5ec7b5.jpg

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/7/2021 at 3:42 PM, Behlur_Olderys said:

 

Ja motoryzowałem EQ3-2 zmieniając silniki, dodając pasek i sterownik.

Standardowy silnik 200 kroków Nema 17 prąd 1.5A + przekładnia planetarna 1:5.18 (aliexpress)

 

 

 

Bartek, czy mógłbyś mi wrzucić linka do tej przekładni?
Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o OnStepa to dodawanie BME280 niewiele daje - co prawda robi jakieś (małe) korekcje w prowadzeniu i można odczytać wartości, ale to w sumie tylko tyle. Prowadzenie nie jest zauważalnie lepsze przy stosowaniu guidingu.

A czasami te BME280 potrafią się wykrzaczyć i potem są problemy. Ja finalnie zrezygnowałem z tej funkcji.

 

I polecam TMC2130 - inna kultura pracy :)

Edytowane przez Renioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Agent Smith napisał:

 

Bartek, czy mógłbyś mi wrzucić linka do tej przekładni?
Dzięki.

 

Kupowałem tutaj:

11HS2810 3410 4010 5010 PG silnik krokowy przekładni 5.18:1 3.71 27 1 przekładnia wytłaczarki silnik krokowy przekładnia planetarna|Gears| - AliExpress

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Renioo napisał:

I polecam TMC2130 - inna kultura pracy :)

 

Kultura pracy na LV8729 jest w mojej oceni wysoka. Mam wprawdzie tylko porównanie do DRV8825. Może kupię na próbę TMC2130, bo potrzebuję jeden sterownik do focusera od onstep. Obecnie korzystam z focusera od astrolinka, wtedy astrolink nie byłby potrzebny. Pozostała by kwestia sterowania grzałek. Rotatora nie zamierzam budować, więc wykorzystałem GPIO od niego do czujnika home sensor. Dzięki tym czujnikom można bez dotykania/oglądania montażu wrócić do pozycji wyjściowej (przydatne przy pracy zdalnej - jeśli z jakiegoś powodu nie zaprakujemy np. utrata zasilania). Fabrycznie w moim montażu nie ma tego czujnika (mają te z wyższej póki np. Losmandy Astro-Physics itp). Te montaże przeważnie wykorzystują optyczny czujnik szczelinowy i odpowiedni rant etc, na osiach aby stan czujnika zmieniał się w momencie przejścia  przez pozycję "zero". Nie wystarczy tylko przełącznik "On" w pozycji home, bo montaż musi wiedzieć w którą stronę pojechać do pozycji home. Ważny jest stan czujnika na lewo i prawo od pozycji home np 180 stopni na lewo ma być LOW a 180 stopni na prawo HIGH. W swoim montażu wykorzystałem samoprzylepne paski magnetyczne 3M i czujniki Hala.

 

2 godziny temu, Renioo napisał:

Jeśli chodzi o OnStepa to dodawanie BME280 niewiele daje - co prawda robi jakieś (małe) korekcje w prowadzeniu i można odczytać wartości, ale to w sumie tylko tyle. Prowadzenie nie jest zauważalnie lepsze przy stosowaniu guidingu.

A czasami te BME280 potrafią się wykrzaczyć i potem są problemy. Ja finalnie zrezygnowałem z tej funkcji.

 

 

BME280 w zasadzie już miałem podłączony, wydrukowaną obudowę ale moduł okazał się fabrycznie wadliwy (zwarta lina SDA do masy). Czekam na drugi. Czy to coś poprawia w prowadzeniu, chcę się przekonać osobiście. Mam wstępnie podłączony czujnik PEC i też chcę wypróbować Dual Axis Tracking (uwzględnia model montażu np. na podstawie 9 gwiazd - pomaga na niedokładność ustawienia na polarną, błąd stożkowy)  oraz kompensację refrakcji (do obliczeń używany jest właśnie BME280). Masz rację, że przy poprawnym guidingu zapewne niewiele to wniesie.

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BME280 podłączony. Przydaje się skaner i2c: https://playground.arduino.cc/Main/I2cScanner/

bo nowy moduł był na drugim  adresie - w config.h #define WEATHER                       BME280_0x76

Komendy do testowania:

  • temperature :GX9A#
  • pressure :GX9B#
  • humidity :GX9C#

Kolejna testowa fotka z dzisiejszej białej nocy M102

 

M102.thumb.jpg.072695f23524ed2f48685197fb9b9771.jpg

 

 

 

Edytowane przez rambro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.