Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka czy teleskop na start?


Sosnaa

Pytanie

Cześć, dopiero zaczynam zabawę oraz przygodę z astronomią. Z opinii innych, wynika, że na początek lepiej sprawić sobie lornete niż teleskop. Mniej, więcej wiem co widzę niebie oraz potrafię wyjaśnić sporo zjawisk, nie mniej jednak mam problem z doborem odpowiedniego sprzętu na początek, Jakie "wymiary" lornetki polecacie na start? Może macie jakieś propozycje odnośnie konkretnej lornety? Dodam, że byłbym miło zaskoczony jak lornetka umożliwiła by mi głębsze spojrzenie niż tylko na obiekty "powierzchowne".

Z góry dzięki za odpowiedź 

Edytowane przez Sosnaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć, chciałbym się was zapytać jakie macie zdanie, czy lepiej zacząć od lornety czy teleskopu? Z obserwacjami mi przez refraktory miałem już styczność. Mogę opowiedzieć co widzę na niebie i wyjaśnić zjawiska na nim zachodzące. Nie mniej jednak, mam problem z doborem odpowiedniego sprzętu na start. Bardzo podobają mi się głębsze obserwacje tj: gromady kuliste, galaktyki i myślę, że w tym kierunku chciałbym działać. Jaki rodzaj optyki wybrać na początek? Jakie specyfikacje powinien taki sprzęt posiadać? Może powinna być to lornetka? Byłbym niezmiernie wdzięczny za odpowiedź, gdyż czuję się lekko przytłoczony wachlarzem wyboru.

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Część, mam w planach kupić nowy teleskop do 2tys. Niestety, mam problem w doborze odpowiednich parametrów do niego. Bardzo podobają mi się głębsze obiekty nieba i myślę, że powinienem w tym kierunku pójść. Jakie specyfikacje teleskopu polecacie? Jaką optykę powinienem wybrać? Biorę też pod uwagę zakup używanego sprzętu.

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lornetka jako dodatek do teleskopu może być. Może też być teleskop dodatkiem do lornetki. 

Za mało informacji. Może przeczytaj trochę tematów z serii jaki pierwszy teleskop. 

 

I odpowiedz na kilka podstawowych pytań jak:

Jakie tam masz niebo, gdzie będziesz prowadzić obserwacje? Widzisz Drogę Mleczną? Miasto, wieś? 

Im więcej napiszesz, tym lepsze odpowiedzi dostaniesz. 

 

Zwykle na początku poleca się Newtona 203/1200 na montażu Dobsona. Najlepszy stosunek cena do możliwości. 

 

Gdy są jakieś przeciwskazania, to np Newton 150/750 na montażu AZ4 lub coś mniejszego jak refraktor Bresser 102/600. 

 

Im większa apertura tym więcej zobaczysz zwłaszcza pod ciemnym niebem. Ale im większy sprzęt tym większa logistyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mialem podobny dylemat kiedyś i majac lornetkę dokupiłem małego maczka 90. Jestem teoretykiem ,przeczytałem astro fora spedzajac tu z 200 godzin a i tak wszystkiego jeszcze nie wiem.xD 

Lornetka mnie osobiscie nie przekonała ,na planety za małe powiekszenia (mam 20x60)  ale do nauki nieba jak najbardziej. Po ogladaniu koniungcji jowisza i saturna (malutkie kulki jak głowka szpilki)stwierdziłem ze trzeba kupic teleskop.

Ogladałem tez mgławice w orionie lornetką 20x60 oraz refraktorem 120 i newtonem 12. W newtonie SUPER z kolorami. W refraktorze tez fajna z kolorami tylko mniejsza.W lornetce nijaka....Sprzęty stały obok siebie wiec wiem co mi osobiscie odpowiadało.

 

Maczek był fajny na planety ale do Ds się nie nadawał. Chociaz ci napiszą ze nie od swiatlosiły zalezy czy obiekt jest ciemny tylko od zrenicy ale to z kolei idzie w parze z powiekszeniem.

 

Refraktor to fajna opcja ale czy krótki czy długi to sam musisz zdecować- krótki przy F5 wymagac bedzie drogich okularów i bedzie widoczna abberka na jasnych obiektach ktora trochę stepisz filtrami.Po prostu to nie jest sprzet na planety ale da się ogladać.Ale na Dsy bedzie super. Za to długi refr typu F11 bedzie fajny na duże powery na planetach spokojnie 2xD lub nawet wiecej ale za ciemny na Dsy. Potrzebujesz krzesełka i czesto bedziesz regulował wysokosc statywu przy obserwacjach co jest minusem.

Pytanie tez jaka apertura? 80 są do szerokich pol i małych i srednich powiekszeń ale bedzie łatwy w transporcie i jest lekki wiec postawisz na tanim statywie typu AZ3 azymutalnym czy porta mini.A taki skylux 70/700 czy 90/900 to juz można powerować na planetach . Duży zaś refraktor typu 120 i wiecej to cena i wymaga juz pozadnych statywów (cena) wszystko już sporo wazy i nie jest tak mobilne jak trawelerek 80/400.

 

Newton bedzie wymagać kolimacji i schłodzenia po wyniesieniu na zewnatrz ,nie tak jak refraktor ktory jest od razu gotowy do użytku.Newtony są tanie ale musisz liczyc nieco mniejsza powieszchnie lustra niz jest podawana bo czesc światla zabiera pająk i lusterko wtórne. Wiec Newton 130 jest odpowiednikim refraktora 118mm w/g tabelki. Newton na dobsonie jest najtanszą wersja teleskopu i ma najlepszy stosunek ceny do mozliwości, stawiasz jedno na drugim najszybciej i jestes gotowy do obserwacji (poza schlodzeniem) przy refr musisz ustawić na statywie, wypoziomować dodac kontówkę itp. 

Można oczwiscie mieć newtona na statywie ale problem się robi juz przy 150/750 bo to spora tuba .200/1000 to sporo ważacy komplet z przeciwagami na paralaktyku.

Newton F5 wymagac bedzie czestrzej kolimacji niz np F8

Newton F8 bezie uniwersalny na Dsy i planety.Przykładowa synta 6 lub 8 na dobsonie jest przyjemna w urzytkowaniu bo jak masz obserwacje w zenicie to stoisz i patrzysz w okular a jak obserwacje blizej horyzontu to siedzisz na krzesełku.

Najgorsza opcja dla poczatkujacego to statyw paralaktyczny nie wazne z czym. Raz okular tu,raz tam,trudna obsługa.Co nie znaczy ze nie ma zalet. (podązanie za obiektem krecąc jednym mikroruchem)

Musisz duzo poczytać to co nieco ci się wyjaśni.

Jak coś pokreciłem to prosze o poprawienie.

 

 

Możesz pomyśleć nad małym refraktorem F5 102/500 lub 120/600 na AZ4. Jesli ci to wstarczy jesli chodzi o to co chcesz obserwować to bedziesz miał w miare łatwy do transportu zestaw ale drogie bedą do tego okulary.Bedzie to w miare uniwersalny zestaw ale za male powiekszenia na planety i abberacja na nich.

 

Jesli chcesz wiecej to raczej tylko synta 6 lub 8 bo inaczej sie nie zmiescisz w tej cenie.

 

Edytowane przez Flaytec1
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, Flaytec1 napisał:

Mialem podobny dylemat kiedyś i majac lornetkę dokupiłem małego maczka 90. Jestem teoretykiem ,przeczytałem astro fora spedzajac tu z 200 godzin a i tak wszystkiego jeszcze nie wiem.xD 

Lornetka mnie osobiscie nie przekonała ,na planety za małe powiekszenia (mam 20x60)  ale do nauki nieba jak najbardziej. Po ogladaniu koniungcji jowisza i saturna (malutkie kulki jak głowka szpilki)stwierdziłem ze trzeba kupic teleskop.

Ogladałem tez mgławice w orionie lornetką 20x60 oraz refraktorem 120 i newtonem 12. W newtonie SUPER z kolorami. W refraktorze tez fajna z kolorami tylko mniejsza.W lornetce nijaka....Sprzęty stały obok siebie wiec wiem co mi osobiscie odpowiadało.

 

Maczek był fajny na planety ale do Ds się nie nadawał. Chociaz ci napiszą ze nie od swiatlosiły zalezy czy obiekt jest ciemny tylko od zrenicy ale to z kolei idzie w parze z powiekszeniem.

 

Refraktor to fajna opcja ale czy krótki czy długi to sam musisz zdecować- krótki przy F5 wymagac bedzie drogich okularów i bedzie widoczna abberka na jasnych obiektach ktora trochę stepisz filtrami.Po prostu to nie jest sprzet na planety ale da się ogladać.Ale na Dsy bedzie super. Za to długi refr typu F11 bedzie fajny na duże powery na planetach spokojnie 2xD lub nawet wiecej ale za ciemny na Dsy. Potrzebujesz krzesełka i czesto bedziesz regulował wysokosc statywu przy obserwacjach co jest minusem.

Pytanie tez jaka apertura? 80 są do szerokich pol i małych i srednich powiekszeń ale bedzie łatwy w transporcie i jest lekki wiec postawisz na tanim statywie typu AZ3 azymutalnym czy porta mini.A taki skylux 70/700 czy 90/900 to juz można powerować na planetach . Duży zaś refraktor typu 120 i wiecej to cena i wymaga juz pozadnych statywów (cena) wszystko już sporo wazy i nie jest tak mobilne jak trawelerek 80/400.

 

Newton bedzie wymagać kolimacji i schłodzenia po wyniesieniu na zewnatrz ,nie tak jak refraktor ktory jest od razu gotowy do użytku.Newtony są tanie ale musisz liczyc nieco mniejsza powieszchnie lustra niz jest podawana bo czesc światla zabiera pająk i lusterko wtórne. Wiec Newton 130 jest odpowiednikim refraktora 118mm w/g tabelki. Newton na dobsonie jest najtanszą wersja teleskopu i ma najlepszy stosunek ceny do mozliwości, stawiasz jedno na drugim najszybciej i jestes gotowy do obserwacji (poza schlodzeniem) przy refr musisz ustawić na statywie, wypoziomować dodac kontówkę itp. 

Można oczwiscie mieć newtona na statywie ale problem się robi juz przy 150/750 bo to spora tuba .200/1000 to sporo ważacy komplet z przeciwagami na paralaktyku.

Newton F5 wymagac bedzie czestrzej kolimacji niz np F8

Newton F8 bezie uniwersalny na Dsy i planety.Przykładowa synta 6 lub 8 na dobsonie jest przyjemna w urzytkowaniu bo jak masz obserwacje w zenicie to stoisz i patrzysz w okular a jak obserwacje blizej horyzontu to siedzisz na krzesełku.

Najgorsza opcja dla poczatkujacego to statyw paralaktyczny nie wazne z czym. Raz okular tu,raz tam,trudna obsługa.Co nie znaczy ze nie ma zalet. (podązanie za obiektem krecąc jednym mikroruchem)

Musisz duzo poczytać to co nieco ci się wyjaśni.

Jak coś pokreciłem to prosze o poprawienie.

 

 

Możesz pomyśleć nad małym refraktorem F5 102/500 lub 120/600 na AZ4. Jesli ci to wstarczy jesli chodzi o to co chcesz obserwować to bedziesz miał w miare łatwy do transportu zestaw ale drogie bedą do tego okulary.Bedzie to w miare uniwersalny zestaw ale za male powiekszenia na planety i abberacja na nich.

 

Jesli chcesz wiecej to raczej tylko synta 6 lub 8 bo inaczej sie nie zmiescisz w tej cenie.

 

Dość ładnie to opisałeś. 

 

Jednak warunki wiejskie obserwacji to prosi się o Newtona choćby 8cali F6, czyli 203/1200 na montażu Dobsona. 

Chyba, że nie masz gdzie przechowywać takiej Frani, bo na zimnym nie należy. 

 

Ja ostatnio polecam w takim wypadku Bressera 102/600 ale to nie jest jedyny wybór. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Patrzyłem na tego bressera ale wygląda ze ta tuba z obejmami waży juz 3,9kg a montaż NANO jest do 3,5kg a oni to sprzedaja w zestawie..:g:I jak testował AstroKrak tylko lekki refraktor na nim powiesimy a nie coś co jest na granicy bo wtedy drgania wygasały po 5sek. Ale sama tuba ciekawa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.