Skocz do zawartości

Teleskop Bresser Messier AR-80 80/640 AZ NANO


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ten teleskop warto kupić wyłącznie do obserwacji głębokiego nieba gwiazd zmiennych itd. Czy ktoś ma ten teleskop jak się spisuję wizualnie i jakie posiada szkło warstwy czy FC czy MC :?: To znaczy jeszcze nie znam optyki firmy Bresser :D 

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_79&products_id=5260&lunety=Teleskop

 

Bo jak nie to celuję na ten teleskop które posiada większe pole widzenia.

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id

 

Czekam na doradzenie i opinię miłośników Teleskopowych tak zwanych fachowców :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam większą wersję - AR90, używam jako guider i szukacz, po to też był zresztą kupowany. Lekki, całkiem stabilnie siedzi na grubszym statywie fotograficznym (takim za 70zł, a nie 30) więc w razie czego można przyoszczędzić/zwiększyć mobilność.

 

Czy warto? Zależy jakie masz niebo, jeśli widzisz te interesujące Cię DSy albo gwiazdy zmienne gołym okiem, ewentualnie przez małą lornetkę, to można. W kwestii optyki, to zależy w jakich powerach chcesz obserwować. To są jednak proste tanie achromaty, o krótkiej ogniskowej, cudów nie będzie, acz źle nie jest.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusi mnie zakup tego teleskopu SW 80/400 F/5 a mi taki wystarczy do obserwacji gwiazd zmiennych słabych powyżej od +8.0 mag do +12 mag i takich jak nowe gwiazdy które wybuchają bo lornetka moja DO 10x50 Silver nie pociąga już powyżej +9.0 mag to znaczy słabo widoczne gwiazdy zmienne do oceny o tej jasności granicznej,a okular jak dokupię średnicy 32 mm 52* stopnie, akurat pole kątowej wynosi około 4.30 mm o powiększeniu x12 i okular 10 mm o powiększeniu około x40 :D

 

Obserwacje prowadzę pod ciemnym wiejskim niebem gołym okiem jak lampy gaszą na ulicy do zasięg gwiazd gołym okiem około +4.5 mag +5.0 mag!

 

 

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop SW 80/400 ma krótką ogniskową więc jest w nim duże szerokie pole widzenia o jasności granicznej +12 mag typów 10mm i 5mm a szerokie pole to okularów o średnicy +32 mm i +40 mm :astronom:

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przez chwilę 72/432 ed. 

Ikosz ma rację. Szału nie będzie. Najlepiej współpracował z 30 i 14mm. W 9 mm było już dla mnie za ciemno. To taka przeglądarka do układów gwiazd w szerokim polu. I tylko tyle. Po pierwszych zachwytach wolałem lornetkę 8/42 ze względu na dwuoczne patrzenie. 

Możesz być zawiedziony.

Nie lepiej jakąś 20/80 na statywie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, lkosz napisał:

widzisz w lornetce M31 lub chociaż lokalizujesz ją bez problemu?

 

M31 spokojnie widoczna gołym okiem w kształcie szarej mgiełki bez problemu u mnie ze wsi.

 

Przez lornetkę 10x50 miodzio M31

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dja.obserwator napisał:

M31 spokojnie widoczna gołym okiem w kształcie szarej mgiełki bez problemu u mnie ze wsi.

no to chyba masz jednak lepsze niebo, niż to 4.5 magnitudo... ja przy zasięgu 4 - 4.2 ledwo widzę cokolwiek poza jądrem w M31 w 8" lustrze :D

 

Możesz spróbować z tym ar-80 albo ar-90 który ma trochę krótszą ogniskową. Przy długoogniskowych plosslach daje spoko obraz. Jak trochę dopłacisz do 100/460 bressera, to będziesz mieć wyciąg hexafoc, który moim zdaniem jest wart uwagi (mniejsze wersje mają plastikowe wyciągi R&P), i niby szkło ED. Co do powłok w AR-80 się nie wypowiadam, bo nie miałem w ręce. AR-90 ma.

Dokup sobie też kątówkę, te dodawane przez bressera to straszny plastikowy badziew. Nawet w AR-152 jest ta sama.

 

Co do zasięgu to bywa różnie, rzekomo ludzie w mniejszych lornetkach "widzą więcej", niż w większym refraktorze. Ponoć dwuoczne widzenie coś tu daje. Ale to lepiej poszukaj sprawdzonych informacji na ten temat. Ja w to trochę wątpię, że różnica w zasięgu gwiazdowym w takim przypadku jest na korzyść lornetki. Ale też bardzo nie lubię długo patrzeć przez nie, a nasadka bino w teleskopie to co innego :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2021 o 19:39, dja.obserwator napisał:

Czy ten teleskop warto kupić wyłącznie do obserwacji głębokiego nieba gwiazd zmiennych itd.

 

Jeżeli masz na myśli gwiazdy i gromady otwarte gwiazd, to może i tak. Jeżeli chciałbyś zobaczyć Słabe DSO (galaktyki, mgławice, gromady kuliste), to apertura zdecydowanie powyżej hmm 250 mm i dobre niebo. Czyli... Dobson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jednak dokonałem dobrego zakupy teleskopu jakim jest Bresser Messier AR 80/640 NANO. Bardzo przyjemny i lekki Teleskop za ten budżet wart ceny i jakość :D W zestawie otrzymałem okular Bresser 26mm (52 stopnie),filtr słoneczny z obudową. Musiełm dokonać zmian czyli dokupić nasadke kątową pryzmatyczną 90 stopni co daje obraz ziemski. Okular GSO plossl 32mm,potrzebny do szerszego pola widzenia.

 

Na razie go testuję. 

20210420_153541_HDR.jpg

20210420_153516.jpg

20210420_153506_HDR.jpg

20210420_145811_HDR.jpg

20210422_212522_2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Broń Boże! Nie kupuje takiego teleskopu. Wyciąg ma plastikowy, bardzo często trafiają się sztuki z odwróconym obiektywem. A nawet jak jest dobrze złożony obiektyw to daje bardzo przeciętne bądź nawet złe obrazy! Autor tego wątku po kilku tygodniach użytkowania tego teleskopu sprzedał go.

Jeśli achromat 80mm to lepiej SW 80/400.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.