Jump to content

Teleskop Bresser Messier AR-80 80/640 AZ NANO


Recommended Posts

Czy ten teleskop warto kupić wyłącznie do obserwacji głębokiego nieba gwiazd zmiennych itd. Czy ktoś ma ten teleskop jak się spisuję wizualnie i jakie posiada szkło warstwy czy FC czy MC :?: To znaczy jeszcze nie znam optyki firmy Bresser :D 

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_79&products_id=5260&lunety=Teleskop

 

Bo jak nie to celuję na ten teleskop które posiada większe pole widzenia.

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id

 

Czekam na doradzenie i opinię miłośników Teleskopowych tak zwanych fachowców :astronom:

Link to post
Share on other sites

Mam większą wersję - AR90, używam jako guider i szukacz, po to też był zresztą kupowany. Lekki, całkiem stabilnie siedzi na grubszym statywie fotograficznym (takim za 70zł, a nie 30) więc w razie czego można przyoszczędzić/zwiększyć mobilność.

 

Czy warto? Zależy jakie masz niebo, jeśli widzisz te interesujące Cię DSy albo gwiazdy zmienne gołym okiem, ewentualnie przez małą lornetkę, to można. W kwestii optyki, to zależy w jakich powerach chcesz obserwować. To są jednak proste tanie achromaty, o krótkiej ogniskowej, cudów nie będzie, acz źle nie jest.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Kusi mnie zakup tego teleskopu SW 80/400 F/5 a mi taki wystarczy do obserwacji gwiazd zmiennych słabych powyżej od +8.0 mag do +12 mag i takich jak nowe gwiazdy które wybuchają bo lornetka moja DO 10x50 Silver nie pociąga już powyżej +9.0 mag to znaczy słabo widoczne gwiazdy zmienne do oceny o tej jasności granicznej,a okular jak dokupię średnicy 32 mm 52* stopnie, akurat pole kątowej wynosi około 4.30 mm o powiększeniu x12 i okular 10 mm o powiększeniu około x40 :D

 

Obserwacje prowadzę pod ciemnym wiejskim niebem gołym okiem jak lampy gaszą na ulicy do zasięg gwiazd gołym okiem około +4.5 mag +5.0 mag!

 

 

Edited by dja.obserwator
Link to post
Share on other sites

Słyszałem że Teleskop Bresser Messier AR-80 80/640 AZ NANO posiada powłoki na obiektywie szare,czyli jestem trochę zmartwiony czy to będzie miała gorszą jakoś obserwacji nieba gwiazd itd. 

Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ten teleskop SW 80/400 ma krótką ogniskową więc jest w nim duże szerokie pole widzenia o jasności granicznej +12 mag typów 10mm i 5mm a szerokie pole to okularów o średnicy +32 mm i +40 mm :astronom:

Edited by dja.obserwator
Link to post
Share on other sites
41 minut temu, dja.obserwator napisał:

zasięg gwiazd gołym okiem około +4.5 mag +5.0 mag!

4.5-5 magnitudo nie brzmi jak ciemne niebo... widzisz w lornetce M31 lub chociaż lokalizujesz ją bez problemu?

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Miałem przez chwilę 72/432 ed. 

Ikosz ma rację. Szału nie będzie. Najlepiej współpracował z 30 i 14mm. W 9 mm było już dla mnie za ciemno. To taka przeglądarka do układów gwiazd w szerokim polu. I tylko tyle. Po pierwszych zachwytach wolałem lornetkę 8/42 ze względu na dwuoczne patrzenie. 

Możesz być zawiedziony.

Nie lepiej jakąś 20/80 na statywie?

Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
47 minut temu, lkosz napisał:

widzisz w lornetce M31 lub chociaż lokalizujesz ją bez problemu?

 

M31 spokojnie widoczna gołym okiem w kształcie szarej mgiełki bez problemu u mnie ze wsi.

 

Przez lornetkę 10x50 miodzio M31

Edited by dja.obserwator
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, dja.obserwator napisał:

M31 spokojnie widoczna gołym okiem w kształcie szarej mgiełki bez problemu u mnie ze wsi.

no to chyba masz jednak lepsze niebo, niż to 4.5 magnitudo... ja przy zasięgu 4 - 4.2 ledwo widzę cokolwiek poza jądrem w M31 w 8" lustrze :D

 

Możesz spróbować z tym ar-80 albo ar-90 który ma trochę krótszą ogniskową. Przy długoogniskowych plosslach daje spoko obraz. Jak trochę dopłacisz do 100/460 bressera, to będziesz mieć wyciąg hexafoc, który moim zdaniem jest wart uwagi (mniejsze wersje mają plastikowe wyciągi R&P), i niby szkło ED. Co do powłok w AR-80 się nie wypowiadam, bo nie miałem w ręce. AR-90 ma.

Dokup sobie też kątówkę, te dodawane przez bressera to straszny plastikowy badziew. Nawet w AR-152 jest ta sama.

 

Co do zasięgu to bywa różnie, rzekomo ludzie w mniejszych lornetkach "widzą więcej", niż w większym refraktorze. Ponoć dwuoczne widzenie coś tu daje. Ale to lepiej poszukaj sprawdzonych informacji na ten temat. Ja w to trochę wątpię, że różnica w zasięgu gwiazdowym w takim przypadku jest na korzyść lornetki. Ale też bardzo nie lubię długo patrzeć przez nie, a nasadka bino w teleskopie to co innego :D

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
38 minut temu, lkosz napisał:

no to chyba masz jednak lepsze niebo, niż to 4.5 magnitudo... ja przy zasięgu 4 - 4.2 ledwo widzę cokolwiek poza jądrem w M31 w 8" lustrze :D

 

To znaczy zimą lepiej widać w nocy gdy lampy gasną 

Link to post
Share on other sites
W dniu 9.04.2021 o 19:39, dja.obserwator napisał:

Czy ten teleskop warto kupić wyłącznie do obserwacji głębokiego nieba gwiazd zmiennych itd.

 

Jeżeli masz na myśli gwiazdy i gromady otwarte gwiazd, to może i tak. Jeżeli chciałbyś zobaczyć Słabe DSO (galaktyki, mgławice, gromady kuliste), to apertura zdecydowanie powyżej hmm 250 mm i dobre niebo. Czyli... Dobson.

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Jednak dokonałem dobrego zakupy teleskopu jakim jest Bresser Messier AR 80/640 NANO. Bardzo przyjemny i lekki Teleskop za ten budżet wart ceny i jakość :D W zestawie otrzymałem okular Bresser 26mm (52 stopnie),filtr słoneczny z obudową. Musiełm dokonać zmian czyli dokupić nasadke kątową pryzmatyczną 90 stopni co daje obraz ziemski. Okular GSO plossl 32mm,potrzebny do szerszego pola widzenia.

 

Na razie go testuję. 

20210420_153541_HDR.jpg

20210420_153516.jpg

20210420_153506_HDR.jpg

20210420_145811_HDR.jpg

20210422_212522_2.jpg

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.