Skocz do zawartości

C/2020 R4 (ATLAS)


napoleon

Rekomendowane odpowiedzi

Od 3 poranków ją obserwuję (przed 4:00 na wys ok. 35 st. nad wschodnim horyzontem)

Jasność 9.6 mag, średnica 3', DC=2/ - na jasnym niebie ciężko ją wyłuskać z tła, bo ma małą jasność powierzchniową.

Czas spać, żeby o 3:30 wstać i ocenić kometę C/2020 R4. Chmury zapraszam po 4 :D

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Tragedia! Telefon nie odtwarza mi tego avi :(

 

Moze photoscape, anigif i podac oryginalna rozdzielczosc plikow wsadowych?

Ja uzywam do tego jpg.

 

 

Może być trochę eksperymentowałem, aby zmniejszyć objętośc z 525MB...

Edytowane przez napoleon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, napoleon napisał:

Kompozycja 30x1min crop i APS-C

R4_80_50_30x1min.thumb.jpg.119447d190417e75b3111b6453026cf7.jpg

O której godzinie 11.04 robiłeś foto? Sprawdził bym wielkość otoczki.

Wydaje mi się, że uchwyciłeś mały warkoczyk na godz.5? :brawo:

 

W dniu 10.04.2021 o 15:52, Tuvoc napisał:

Gratuluję uchwycenia kolejnego Atlasa! Sam od kilku dni bezskutecznie na nią poluję, a to wiatr, a to znowu chmury...

I jak Mirku, udało się polowanie?

Do 23 kwietnia kometa C/2020 R4 Atlas będzie się zbliżać do Ziemi, a później jej jasność zacznie szybko spadać, bo od 1 marca oddala się od Słońca.

Poza tym ma słabą jasność powierzchniową (stopień kondensacji DC=2/)

Już ją 5x obserwowałem i to chyba będzie koniec, bo idzie masakra pogodowa... a od 20.04 Księżyc będzie przeszkadzał w jej obserwacjach :(

masakra.jpg.39de0640ad5cfe6457dd7d90ef3f8427.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, M.K. napisał:

I jak Mirku, udało się polowanie?

Niestety nic z tego ;/ Jeśli w najbliższych dniach nie wydarzy się cud z pogodą to faktycznie w okolicach 20.04 będzie to już niemożliwe. Ostatnie dni to klapa i porażka - królował cirrus i wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.04.2021 o 22:08, Tuvoc napisał:

Niestety nic z tego ;/ Jeśli w najbliższych dniach nie wydarzy się cud z pogodą to faktycznie w okolicach 20.04 będzie to już niemożliwe. Ostatnie dni to klapa i porażka - królował cirrus i wiatr.

Udało się ;) Zebrałem ponad 100 klatek x 45 sek. Szybka bestia... szkoda, że nie załapał się w kadr Abell 39, który był całkiem niedaleko. Zdjęcia wrzucę wieczorem. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2020 R4 Atlas - wersja robocza ("mocno" robocza - będzie złożenie z drugim stackiem z tła itd.).

 

Sprzęt: SW 200/1000; Canon EOS 800d; HEQ5 Pro - belt mod.; Parametry akwizycji: 105x45 sek; ISO 400; dithering; klatki kalibracyjne (chociaż jak widać coś jest nie tak jak należy z darkami).

 

W każdym razie jest kolejna, szósta do kolekcji :D

 

Image18b.png.7291e4b539ea215ae797fd88210f9d47.png

  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.